Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ABANT

toprak kokusu ve sessizliği huzur nöbetine sokuyor insanı..doğanın sıradışı harikası...toprak, çam ve aşk kokusu... çam ağaçlarının masallarda olduğu gibi seviştiği bir yer...adeta ''Çamların Cenneti'' bu Abant...Masalımsı!!!!!

 
532 332 36 24
 

abant resimleri
  Abant Tanıtımı
  Abant Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Abant Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - ABANT
 

                           
                        
Abant ve Yedigöller
                           (Muhteşem ikili)

Abant Gölü, Bolu'nun 34 kilometre güney batısında, çam ve köknar ağaçlarının baskın olduğu bir Tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre yükseklikte ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölüdür. En derin yeri 18 m'dir. Gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen balık literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiş.

Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenir. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcut. Abant gölünün Ankara ' ya yaklaşık uzaklığı 2 saat kadar.

 

 
.
Abant Gölü nilüferle dolu.

Mavi-yeşil sessizlik

Her mevsimin şölen gibi yaşandığı yerlerdendir Abant ve Yedigöller; iki Bolu klasiği. Dolaştıkça insanı huzurla hüzün arası bir yerlere götüren, betonun susup ağacın konuştuğu, göl kenarı patikaları, fayton yolları...Kentteki gürültünün aksine, doğanın sesleriyle başlar buralarda hayat, bu seslerle devam eder ve akşamları mavi-yeşil bir sessizliğe bürünür.
Abant Dağları üzerine oturtulmuş olan ve yer altı sularıyla beslenen Abant Gölü, çevresinde zengin bir bitki örtüsünü barındırır. Çevresi çam, köknar ve kayın ormanlarıyla kaplı olan gölün içinde de nadir su bitkilerinden sarı ve beyaz nilüferler yetişir.
Abant Gölü'nde zaman geçirmenin en eğlenceli yolu şüphesiz gölün çevresinde dolaşmaktır. Tamamını olmasa da bir kısmını yürüyerek dolaşın. Temiz, mis gibi çam kokan dağ havasıyla doldurun ciğerlerinizi, şehirdeki gri dumana inat. Dilerseniz faytonla ya da atla dolaşın gölün kıyısında. Yolun buzlu olduğu zamanlarda kızak da kullanabilirsiniz.

 

.

Gölün yakın çevresi dışında, uzak çevresi de gezmek için çok ilginç. Abant Gölü'nün hemen yanından sağa ayrılan ve sık orman içinde yükselen stabilize yol, sizi Örmeci Köyü'ne ve yaylasına götürüyor. Kış ayı yolları kapasa da köylülerin rehberliğinde, yürüyerek ya da atla bu köyleri ziyaret edebilirsiniz

Abant Gölü ve uçsuz bucaksız yeşil bir panoramanın eşlik ettiği patika yollar Abant Gölü'nün başka bir sürprizi.Doğanın renk cümbüşünün ve sık ağaçların arasından sızan ışık hüzmelerinin büyüsüne kapılmak için gidin Abant 'a ve yedigöllere...

Abant'tan sonra Yedigöller ; 

 

Toprak kayması sonucu, vadi tıkanmasıyla meydana gelen yedi küçük gölden oluşmuş Yedigöller. Bu yedi gölün, yedi ayrı adı var: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Bu göller, aralarında 100 metre yükseklik farkı bulunan iki plato üzerine yerleşmişler. Ortalama 780 metre yükseklikte olan bu platodaki en büyük göl, adından da anlaşılacağı gibi Büyükgöl. Büyükgöl'ün kuzeyinde Seringöl yer alıyor. Platonun en geniş gölüyse Nazlıgöl. Dibinden sızdırdığı bol miktardaki su, gölün ilerisinde yüzeye çıkarak bir şelalenin oluşmasına sebep olduğundan bu göle, 'şelale gölü' de deniyor.

.

Yedigöller'de hep öyle kalmak isteyen günlerin edası var sanki. Çocuk kalmak isteyen bir dün ve ıssız kalmak isteyen bir bugün edası. Çocukluğun güneş rengi hüznü, birlikte yenen yemeklerin sıradan ama samimi demi var... İnsanı eskiye götüren yerlerden biri Yedigöller. Hep hayali kurulan yemyeşil ağaçlar, sakin bir göl kıyısı, ağaçların göldeki yansıması...ve...yeniden canlanan anılar..!

Kayın ağaçlarının altında kamp

.

Tilki, sincap ve diğerleri

Yedigöller'in çevresinde, iğneli ve geniş yapraklı ağaçların karışımından oluşan bir koru var. Kayın, gürgen, meşe, kızılağaç, akçaağaç, karaağaç, titrek kavak, sarı ve kara çam, köknar gibi pek çok ağaç türünün bir arada bulunması, Yedigöller'i özellikle sonbaharda tadına doyulmaz bir atmosfere sokuyor. Her biri güneşten farklı şekilde nasibini alan bu ağaç türleri sarı, kızıl ve kahverengi tonlarına bürünüyor güzün başında.

.

 

Bir gölün kenarına oturup yemeğinizi yerken, başınızı gökyüzünü görmek için oldukça havaya kaldırmanız gerekiyor. Şehre bu kadar yakın ve bir o kadar da uzak olan bu yerde, kuşların bitmek tükenmek bilmeyen cıvıltıları kulağınıza çalınıyor... ağzınızda bir ıslık , keyfiniz gıcırdıyor... 

Yaban av hayvanlarından ayı, domuz, tilki, sincap, geyik karaca, tavşan ve ördek, yabani güvercin ve keklikleri de kucağında büyütüyor bu orman. 

  

 

Abant Gölü ve Yedigöller, dağların yamacında, sık ağaçların arasında, keşfedilmişliğin ama bozulmamışlığın gururuyla duruyorlar. Kuşların cıvıltısı, doğanın rengi ve tılsımlı sessizlik...Hava, buralarda bir başka kokuyor işte..nedense... 

.

.
Aklınızda bulunsun
* Abant Gölü çevresinde dolaşırken, at binmeyi ve hatta köy yaylasına çıkmayı ihmal etmeyin. Abant'ta at kiralayanlar, at binmeyi de öğretiyorlar. Tel: +90-535 332 15 82

                 

 * Yedigöller'e gidecekseniz haftasonunu seçmeyin. Çünkü Ankara ve İstanbul'dan günübirlik gelen çok fazla insan oluyor.
* Yedigöller'e aracınızla gidiyorsanız, girişte araç büyüklüğüne ve kişi sayısına göre ücret alındığını unutmayın..
* Abant Gölü kenarında gezinirken çevre köylerden gelen ürünlerin satıldığı pazarda, tarhanadan fındığa, fasulyeden kabağa kadar yerel tatlar bulabilirsiniz.

.


* Bolu'ya kadar gitmişken Bolu kaplıcalarına da uğramalısınız. Romatizma, böbrek taşı, hipertansiyon, nefes darlığı, kalp,karaciğer,safra yolları gibi hastalıklar için şifalı oldoğu belirlenen kaplıcalar Karacasu mevkiinde.

 

                                      GÖLCÜK

                                                     (bolu) 


Her mevsim ayrı güzelliğe bürünen Aladağlar eteğindeki göllerden biri de Gölcük.
Göknar cinsi çam ormanının ortasında yüzük taşı gibi parıldayan göl, her mevsim bir başka güzel...

Bir set gölü olan Gölcük, eğimli arazinin bir tarafının yapay olarak doldurulmasıyla meydana gelmiş.

.

Günübirlik veya hafta sonu şehir atmosferinden çarçabuk kurtulmak, bölgesel yemeklerle damak zevkini yaşamak, tertemiz havada yürüyüş yapıp, görsel güzellikleri doyasıya seyretmek isteyenler Bolu Gölcük'e mutlaka uğramalı.

.

 

Yaz aylarında yemyeşil çimenlerin arasında yürüyüş yapmanın zevkini en iyi çıkarabileceğiniz Gölcük'te, kışın bembeyaz karlar altında pastoral güzellikler sizi bekliyor.

.

 

 

Gölcük, günübirlik piknikçilerin yanında, şifalı suya sahip termal kaplıcaları ve turistik dinlenme tesisleriyle de ilgi çekiyor. Kaplıcalar Gölcük'e gelirken Karacasu mevkiindebulunuyor.

.

.

Gölcük yolu üzerinde, Karacasu mevkiindeki Bolu Termal Otel Bolu'ya 5 kilometre uzaklıkta. Gölcük'e en yakın tesis burası. Bölgeye tedavi için gelenlere daha ekonomik fiyatların uygulandığı tesis 5'i suit 75 odalı. Bir nevi kondisyon merkezi  bu 3 yıldızlı otelde, sabahları kuş sesleri ile uyanıyorsunuz.

Otelde;  odalarda uydu yayınlı televizyon, direk telefon, müzik yayını gibi hizmetlerin yanı sıra restoranda canlı müzik eşliğinde bölgesel yemeklerden örnekler hazırlanıyor. Konferans salonu, pastane, lobi, bar, bilardo, tenis kortu, profesyonel spor kulüpleri için sahalar, çocuk oyun odaları, disko, oyun salonu, market, jimnastik salonu ve özel otopark gibi üniteler de mevcut.

Otelin sabah kahvaltısı açık büfe. Öğlen ve akşam yemeklerinde et türü ızgaralı menüler veriliyor. Bay bayan karışık kullanılan genel termal banyolardan yararlanmak isteyenler otel müşterisi ise akşam, 21.00-03.00 arası ücret alınmıyor.

Bölgedeki diğer oteller, Köroğlu Oteli , Yurdaer Otel(Bolu), Koru Otel(Bolu) , Esentepe Oteli (Gerede).

Gündüz halka açık, geceleri ise sadece otel müşterilerinin kullandığı kaplıca suyu, üç şekilde etkili oluyor.

1. Soğutulduktan sonra, "İçmece" olarak: Üriner sistem hastalıkları(taş, enfeksiyon v.b.), karaciğer, safra yolları hastalıkları, mide bağırsak hastalıkları(kabızlık, ishal). Metabolik hastalıklar(diyabet. gut).Sterilite(kısırlık). Diş çürümeleri.

2. "İnhalasyon": Nefes darlığı, bazı kalp hastalıkları, hipertansiyonun düzenleyici etkileri.

3. Banyo olarak: İltihaplı romatizmaların akut dönemleri hariç, tüm romatizmal hastalıklarda etkili.

 Gölcük'e ulaşımla ilgili faydalı bilgi :

Özel araçla yola çıkanlar, İstanbul yönünden Bolu dağı eteklerine kadar otobanı kullanabilir. Çift yön olarak trafiğe açılan Bolu dağını rahatça geçtikten sonra, Bolu şehir merkezinden 13 kilometre süren, Gölcük - Seben - Kıbrıscık yoluna sapılıyor.

Orman yolunun Milli Parka yaklaşan bölümleri kışın sert geçtiği aylarda zincir takmak gerektiriyor. Bolu'dan minübüsle gitmek isteyenler, Gölcük'e gelmeden 2 kilometre önce ayrılan köy yolunda inmelidirler.

Gölcük'ün hemen her köşesi, kar yağınca fotoğraflık güzel görüntüler sunuyor. 

Karlar altında gölcük...

.

  

Gölcük kenarında piknikçiler, hafta sonlarını keyifle geçiriyor.. özgürce günün keyfini çıkarıyor....

Gölcük Kır Gazinosu'nun açık ve kapalı bölümleri ile göl çevresinde, yemek ve piknik yapmak mümkün.

.

Gölcük'te bulunan kır lokantasında yemekler leziz...Kiremitte odun ateşinde, köy tereyağı ile pişirilen alabalıklar,  kılçığı alınmış olarak servis ediliyor. Kiremitte yapılan et sote ise özel tadıyla büyük ilgi görüyor.

 

Kiremitte yapılan diğer bir yemek çeşidi ise, "Gölcük kebabı".

Bölgenin mantarlarıyla terayağı terbiye edilmiş etle yapılan kebaba tane karabiber, soğan, yeşil biber, domates ilave edilerek pişiriliyor."mantar Mantı" sevilen yemekler arasında. Kaşarlı, mantar, pastırma karışımıyla hazırlanan "Gölcük Böreği"  de bir başka lezzet.

"Keşni Cevizli Erişte Makarnası",  üzerine kurutulmuş yoğurt rendelenmiş, içine ceviz ve tereyağı ezilerek lezzetlendiriliyor. 

Gölcük'te alışveriş yappılabilecek bir yer yok.  Alışverişi Bolu içinde kurulan köy pazarında yapabilirsiniz. Burada lezzetini unuttuğunuz tadlarda her türlü meyveyi  ve sebzeyi mevsimine göre bulma şansınız var. Ayrıca istanbul'dan gidenler için alışveriş yapılacak yerlerin başında Koru Oteli'nde satılan reçeller ve diğer yöresel ürünler geliyor.

Bir de otobandan çıktıktan sonra, Bolu Dağı'na tırmanırken yol boyunca satılan ağaç ürünleri de hatıra ve hediyelik olarak alınabilecekler arasında...

Başta İstanbul, Ankara ve Bolu'dan gelen doğaseverlerin bozulmamış bitki dokusuyla başbaşa kaldıkları göl çevresinde dolaşıp piknik yaptıkları Gölcük, Milli Park alanı içinde bulunuyor.

Gölcük aslında suni bir gölet. Göl yözeyi 45 bin metre kare. Çevresi ise 1320 metre. deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte. Göl kıyısında yer alan iki yapıdan biri estetik mimarisi ile Orman Bakanlığı'nın misafirhanesi ⇒

diğeri ise herkesin yararlanabildiği Kır Gazinosu ve hemen yanındaki Kır Kahvesi. Doğal ve neşeli ortamıyla özellikle gençlerin yoğun ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor. ⇒

Çevrede piknik masaları, ocaklar, çeşmeler, otopark, tuvalet, büfe ve mescit var. Yaz aylarında gölde kiralık can yelekli sandalla gezi yapanlar, beraberlerinde getirdikleri müzik aletleriyle şarkılar söyleyip, keyifli piknikler yapıyor.

Fotoğraf severler ise, her saat ayrı ışık efektleri ile renk değiştiren doğanın fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmiyorlar.

Abant Gölü'nün aksine Gölcük'te özel durumlar haricinde göl çevresinde araçla turlama imkanı yok. Bu yüzden hava olabildiğince temiz ve sessiz. yürüyüşünüzü etkilecek hiçbir yan etki bulunmuyor. İlkbaharda göl yüzeyinde nilüfer çiçekleri açarken, bölge kuş ve kurbağa sesleriyle şenleniyor.

Özetle ; Bol oksijenli havasıyla, bölgedeki şifalı suları ve eşsiz bitki örtüsü ile, şehir stresinden, görsel kirlenmeden uzak, doğa ile başbaşa kalabileceğiniz bir yer Gölcük. Buraya TEM otoyolu ile rahat ve kısa bir yolculukla ulaşabirsiniz. Tercihiniz şifalı sulardan yanaysa, kaplıcalar Gölcük'e gelirken Karacasu mevkiinde hizmetinizde...

THE END...NOS...SON...! 

   

Abant , Yedigöller veya Gölcükte görüşmek üzere..

.

.

 tel : 532 332 36 24

 

 


Abant Tanıtımı  •  Abant Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Abant Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI