Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ADALAR

Marmara Denizi' nin 9 incisi ;

Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedefadası, Sivriada, Yassıada, Kaşık Adası, Tavşan Adası

adalar resimleri
  Adalar Tanıtımı
  Adalar Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Adalar Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - ADALAR

Prens Adaları'nın adını nereden aldığına dair bir kısa anlatı (1864):

Bizans imparatorları zamanında pek konuksever sayılamayacak bu dört ada, meşhur bahtsızlara yani Prenslere sürgün ya da esaret yeri işlevi görüyordu. Bu adalar halkın gözünde insan yaşamının en şiddetli karşıtlıklarının simgesi, gururla küçük düşmenin, büyüklükle hiçliğin, mutlulukla sefaletin, birbirine karıştığı bir yer olarak tarihlenmiş...tek kelimeyle, bunlar gerçekten Prenslerin adalarıymış.. !

Prens Adaları topluluğu içinde İstanbul'a en yakın olan  Kınalıada' dır.Tarihte en çok sürgün  bu adaya yapılmış.


İstanbul'un kültürel ve doğal mirası için çok özel bir yer olan Adalar 2011'den beri bir müzeye de sahip. İstanbul'un ilk ve tek kent müzesi, Büyükada Aya Nikola Koy'unda bulunuyor. Adalar Müzesi, Adalar ve adalı halk hakkında olan tek müze konumunu sürdürüyor.

Adalar'a Kabataş, Kadıköy ve Bostancı'dan sürekli deniz yolu bağlantısı var.

Karayla bağlantısı bulunmayan Prens adalarına ulaşım vapur, motor ve deniz otobüsleriyle sağlanmakta. Bostancı ve Kabataş'tan; Eminönü ve Karaköy'den,Kartal'dan adalara karşılıklı seferler düzenleniyor. En yakın noktaya ulaşım 25 dakika sürerken, en uzak noktadan ulaşım yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Adalar'a sefer yapan firmalar genelde yaz ve kış olarak 2 tarife kullanmaktalar. Bu seferlerin sıklığı da hafta içi ve hafta sonlarında farklılıklar gösteriyor.

 

En Yeşil Ada, Heybeliada

Heybeliada Heybeliada, İstanbul güneyinde Marmara denizinde bulunan takımadalardan bir tanesidir. Büyük küçük 9 adadan ve iki kayalıktan oluşan takımadaların en fazla yeşil bitki örtüsü bulanan adası olan Heybeliada’ nın eski adı Halki’ dir ve Yunancada bakır anlamına gelir. Bugün kullanılan ismini ise uzaktan bakıldığında heybeye benzemesi nedeniyle Heybeliada olarak almıştır.

Dört tepeden oluşan Heybeliada takımadaların içerisinde yaz-kış ziyaret trafiğinin en fazla olduğu ikinci adadır. Kışın 7 bin civarı olan ada nüfusu yaz günlerinde oldukça artmaktadır. Günübirlik gelen ziyaretçilerde göz önüne alındığında Heybeliada nüfusu 50 binlere ulaşmaktadır.

Tarihi çok eskilere dayanan Heybeliada’ da görülmeye değer eserler vardır. Deniz kuvvetleri üssü arazisinde kalan iki tarihi eser ancak özel izinle görülebilmektedir.

Bunlardan birincisi takımadaların tek Bizans Kilisesi olan Kamariotissa, dört yapraklı yonca modeline göre yapılan İstanbul dışındaki tek kilise olma özelliğine sahiptir. Ayrıca bu kıyıda Aya Yorgi Manastırı ve Tarik-i Dünya Manastırı görülmeğe değer diğer iki tarihi eserdir.

Heybeliada’ nın askeri bölgesin de kalan ikinci tarihi eser ise İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in elçisi Edward Barton’ın mezar taşıdır.

Heybeliada’ nın diğer önemli yapıları ise Ayia manastırı, Rum Ortodoks Ruhban okulu, Abbas Halim Paşa Köşkü ve Türkiye’ nin ilk sanatoryumu olan Heybeliada sanatoryumudur.

Resmi Büyüt
 
Resmi Büyüt
 
Resmi Büyüt

Resmi Büyüt

Resmi Büyüt

Heybeliada’ ya vardığınızda sizi karşılayan iskelenin sağ tarafında meyhaneler, kahveler ve çarşı yer alır. Bu yoldan yürümeye devam edilince çam ağaçları ile kaplı mesire alanına gelinir. Piknik alanının daha ilerisinde ise bölgeye değirmen kalıntıları sebebiyle adını veren Değirmen burnu sizi karşılar.

4 tane limanı olan Heybeliada’ da Çam Limanı ile Bahriye Limanı en önemli 2 tanesidir. Yaz mevsimlerinde biri büyük biri (Aşıklar turu da denilen) küçük olmak üzere eşek ve arabalarla 2 tur düzenlenir.

Resmi Büyüt

Motorlu taşıt trafiği bulunmayan Heybeliada’ ya İstanbul şehir hatları, İstanbul deniz otobüsleri düzenli sefer yaparken Bostancı, Kabataş ve Kartal’ dan motor seferleri bulunmaktadır.

Burgazada

Burgazada İstanbul takımadalarının 3. büyüklükte olanı Burgazadası’ dır. Adanın tek tepesi Bayrak Tepesi’ dir.

Burgazadası, temiz havası, çam ağaçları ile kaplı doğası, iklimi, sahili, restorasyondan geçmiş zarif köşkleri ile oldukça rağbet gören takımadalardan bir tanesidir. Maddi durum iyi olanların ve ünlü sanatçıların sayfiye evleri bulunan Burgazada da ev fiyatları ve kiralar çok yüksektir.

Ahşaptan yapılmış zarif ve güzel köşkler sahilde bulunan Gezinti caddesi, Heybeliada’ ya bakan tepenin dibinde yer alan Gönül ve Mehtap sokaklarında yoğun olarak bulunmaktadır.

İskelenin doğusunda Burgazada’ nın eski plajı bulunmaktadır ve burada Heybeliada’ ya doğru üzerinde fener olan bir burun vardır. Plajın güneyinde başka bir burun olan Mezarlık Burnu yer alırken Bayrak Tepesi’ nin bulunduğu sarp mevkide buradadır. Kıyıdan sarp bir şekilde yükselen bu tepede Hristos Manastırı vardır.

Daha ileri doğru gidildiğinde Kalpazankaya’ya ulaşılır. Burada bulunan küçük koy Burgazada’ nın gezinti yerlerinden biridir. Kalpazankaya’nın güneyinde Marta Koyu, kuzeybatı tarafında Aya Yorgi Manastırı yer almaktadır.

 

Resmi Büyüt
Resmi Büyüt
Resmi Büyüt
Resmi Büyüt

 

Burgazada’ da Türkiye’ nin ilk sanatoryumlarından biri 1928 yılında kurulmuştur. 1953 yılına kadar cami yapılmayan Burgazada’ ya ilk cami 1953 yılında belediyenin verdiği arsaya yapılmıştır.

Burgazada'ya İstanbul Şehir Hatları ve Deniz Otobüsleri düzenli sefer yaparken Bostancı, Kabataş’ tan kalkan motorlar ile ulaşmak mümkün olmaktadır. Mavi Marmara, Turyol gibi firmalarda adaya düzenli seferler yapmaktadır.

Kınalıada

Kınalı Ada İstanbul takımadalarının en küçüklerinden biri olan Kınalıada ismini bir zamanlar maki olan bitki örtüsünün uzaktan bakıldığında kızıl renginden almaktadır. Çınar Tepesi, Teşvikiye Tepesi ve Manastır Tepesi olmak üzere üç tepesi bulunan Kınalıada çok kayalık bir yapıya sahiptir.

Bizans surlarının yapımında Kınalıada’ dan taş getirildiği bilinmektedir. Adadan yoğun şekilde taş çıkarılmasından dolayı arazi oldukça bozuktur.

Kınalıada’ nın en dikkat çeken özelliği Çınar tepesinde bulunan televizyon ve radyo antenleridir.

Geçmişte su ve elektrik bulunmayan Kınalıada’ da bu sebepten dolayı insan popülasyonu düşüktür. Elektriğin 1946 yılında gelebildiği Kınalıada susuzluktan ancak 1981 senesinde kurtulabilmiştir.

İlk sakinleri ermeniler olan Kınalıada’ ya 1846 yılında vapur seferlerinin başlamasıyla Rum ve Türk’ lerden göç almaya başlamıştır. Uzun yıllar birkaç yüzü geçmeyen ada nüfusu, yeni yerleşimler ile kış döneminde 2.000’ lere ulaşmıştır. Nüfus yaz döneminde ciddi bir artış göstererek 20-30 binlere ulaşmaktadır.

Sedef Adası

Sedef Adası İstanbul’ un güneyinde bulunan adaların en küçüğü olan Sedef adası ismini uzaktan bakıldığında sedef gibi görünen bitki örtüsünden almaktadır. Bir zamanlar tavşan sayısı çok fazla olduğundan Tavşan adası olarak ta anılmıştır.

Diğer bazı adalarda da olduğu gibi Sedef adası zaman zaman sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Ada tarihinin en önemli sürgünlerinden biri miladi 857 yılında adaya gönderilen Patrik İgnatios’ tur. Yaklaşık 10 sene boyunca çeşitli işkenceler gören İgnatios 867 de yeniden Patrik seçilmiştir.

Sedef adası mülkiyeti 1850’ de Damad Ferit Paşa’ ya geçmiştir. Adaya zeytin ağaçları diken ve sebze yetiştiren Ferit paşanın ölümü ile bakımsız kalan SedefAda’ nın bütün ağaçları 1. Dünya savaşın da kesilmiştir.

İstanbul’ un işgali esnasında uzun süre Yavuz zırhlısının demirlediği Sedefadası’ nda  1956 yılında mülkiyet hakkını ellerinde bulunduran bir aile bir yapı kooperatifi kurmuştur. Kooperatifin uzun ve etkin çalışmalarıyla yaklaşık 70 villanın iskanı alınmıştır. Sedef adasına 1958 yılında vapur seferlerinin başlamasıyla tatil ve yaz günlerinde yoğun ziyaretçi akını başlamıştır.

Yassıada

Yassıada Eni sadece 185, boyu 740 m olan Yassıada, iki Hayırsızada' nın yassı olanıdır. Düz bir araziye sahip olan adanın sahilleri denize dik olarak iner. Tarihte bu ada da sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Kuzey tarafında küçük bir limanı olan Yassıada tarih boyunca Latinler' in ve Ruslar' ın istilalarına uğramıştır. İstanbul' un fethinden sonra tamamen ilgisiz kalan ada 1859 senesinde İngiltere sefiri Sir Henry Bulwer tarafından satın alınarak üzerinde bazı garip, kale gibi yapılar yaptırılmıştır. Daha sonra tekrar el değiştiren Yassıada en son 1947 yılında Deniz kuvvetlerine geçmiştir.

Bu dönemde modern binalar yapılan ada, asıl şöhretini 1960 darbesinden sonra burada kurulan mahkeme sonucu Başbakan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan' nın idama mahkum edilmesiyle, kazanmıştır. Daha sonraki dönemlerde sivil siyasiler burada yargılanmış ve gözaltında tutulmuşlardır.

Bu süreçten sonra tekrar Deniz kuvvetleri Komutanlığı' na devredilen Yassıada 1978 yılına kadar askeri eğitim faaliyetlerine ev sahipliği yapmıştır.

1993 senesinde İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'ne devredilen ada 1995 senesinden terk edilerek boş kalmıştır.

Sivriada

Hayırsızada' nın sivri olanı olan ada meskun değildir. Denizin içinden yükselen tepenin üst kısmı olan adanın yüksekliği 90 metredir.

Güneyinde küçük bir limanı bulunan Sivriada' nın sadece bir de tatlı su kuyusu bulunmaktadır. Tarihte sürgün yeri olarak kullanılan ada antik çağlarda inzivaya çekilmek istenler tarafından rağbet görmüştür

10. yüzyıldan kalan manastırın bugün sadece kalıntıları mevcuttur. Bizans ve Osmanlı döneminde yapılar için adadan taş nakledilmiştir. Haydarpaşa rıhtımı ve limanı içinde adadan taş nakledildiği bilinmektedir.

1911 yılında İstanbul' da bulunan başıboş köpeklerin buraya gönderilmesi ve açlıktan, susuzluktan birbirlerini parçalayarak ölmeleri ada tarihi bakımından önemlidir.

Kaşıkadası

Burgazadası'nın doğusunda yer alan ve küçük bir ada olan Kaşıkadası' nın eski adı Pita' dır. Bir kaşığa benzediği için Türkçe'de 'Kaşıkadası' diye isimlendirilmiştir.

Uzunluğu sadece birkaç yüz metre olan adada basit bir iskele ve 2 küçük ev bulunmaktadır.

Özel mülkiyette olan Kaşıkadası hiçbir dönemde iskana açılmamıştır. 1950' de Danon ailesi tarafından satın alınan ada daha sonra bir turizm şirketine satılmıştır. Turizm şirketi adada her ne kadar tesisler inşa etmeye çalışsa da bunun başaramamıştır.

Tavşan Adası

İstanbul adalarının en güneyinde ve en uzağında yer alan Tavşan adası ağaçsız, çıplak ve kayalık bir kara parçasıdır. Eni boyu sadece 90 m olan adada 40 m yüksekliğinde bir tepe vardır. Meskun olmayan ada, tavşanı bol olduğundan bu isimle anılmaktadır. Haritalarda ki adı 'Balıkçı Adası' olan adada günümüzde de bolca tavşan yaşamaktadır.

 

PİKNİK ALANLARI

Büyükada Dilburnu Piknik Alanı

Resmi Büyüt

Büyükada'nın batısında yer alan Dil Burnu 500 metre uzunluğunda 100 metre genişliğindedir. Kuzeyinde kalan kısımda Nizam (Değirmen) Koyu, güneyinde ise plaj ve tesislerin bulunduğu Yörük Ali Koyu bulunmaktadır. Yaz ayların da Ada 'ya günübirlik gelenlerin en çok tercih ettikleri yerlerden biridir. Çam ağaçlarının altında piknik masaları vardır.

Heybeliada Çamlimanı Piknik Alanı

Resmi Büyüt

Doğal güzelliği ile şairlere ilham kaynağı olan doğal marina görünümündeki Çam limanı Heybeliada'nın en güzel piknik yerlerindendir. Çam kokusu, deniz kokusuna karışır Çam limanında. Mehtapsız gökte yıldızların tek tek sayıldığı lacivert gecelerde ve mehtaplı gecelerde Çam limanı 'n dan aşk şarkıları gelir kulaklara: "Biz Heybelide her gece mehtaba çıkardık" gibi birçok şarkı buradan ilham alınarak yapılmıştır.

Heybeliada Değirmenburnu Piknik Alanı

Resmi Büyüt

Heybeliada'nın batısındaki Değirmen burnu Ada'nın en güzel koylarından biri olan plaj ve piknik yeridir. Değirmen burnu, plajı kuzey rüzgarlarından korur. Eskiden burası deniz hamamı idi, gerisi de bostandı. Bostan Abbas Hilmi Paşa köşküne kadar uzanırdı.1981 yılında Atatürk'ün Yüzüncü Doğum Yılı dolayısıyla Değirmen Burnu Orman içi Mesire yeri, İstanbul ili Kutlama Programına uygun olarak dinlenme yeri, piknik ihtiyacını karşılayan saha yapıldı. Ortalama 4 bin kişi kapasiteli dinlenme yerinde, giriş, kontrol, danışma kulübeleri, kır gazinosu, büfe, su deposu ve çeşme manzara seyir tesisleri, piknik üniteleri, kanepeler ve yağmur barınağı bulunmaktadır

 

 

 

 Adalar Tanıtımı  •  Adalar Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Adalar Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI