Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ANTALYA

Baktınızmı uçsuz bucaksız denizi içine çektiğiniz, temiz havasını solurken mutluluk duyduğunuz, denizi ve güneşiyle büyüleyen, yazın dolup taşan sokaklarının kozmopolitikliğine inat buram buram Anadolu kokan bir kent  ;  ANTALYA..! Güneşi ve pırıl pırıl denizinin yanısıra tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle de insanı büyüleyen turizmin kalbi Antalya'dan küçük detaylar...

antalya resimleri
  Antalya Tanıtımı
  Antalya Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Antalya Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - ANTALYA

                                                  

<<<<<<   BÖLÜM- 1  >>>>>>> 

                                                            

                                                               ANTALYA MERKEZ

 

 

           

PLAJLAR :

--Türkiye’nin en önemli turizm merkezi olan Antalya’nın Doğuda Gazipaşa ilçesinden,batıda Kalkan ilçesine kadar olan kıyılarının uzunluğu, girinti, çıkıntı dahil 640, düz hat 500 km’dir. Antalya’nın batı kıyılarında deniz derindir ve plajlar süreklilik göstermez. Ancak Kemer, Tekirova, Kumluca, Finike, Demre ve Kaş kıyıları birbirinden güzel doğal plajlara sahip. Ayrıca Beldibi Plajları, Göynük Sahilleri ile Kemer, Tekirova ve Olympos ile Kolindonya burnundan Ksantos’a kadar olan sahillerde turizm için gerekli bütün doğal unsurlar mevcut. Konyaaltı ve Reşat Adası Plajları da Antalya’nın batısında yer alıyor. İlin doğu kesiminde ise;  Antalya’dan başlayıp Side ve Gazipaşa yakınlarına kadar ince kumdan meydana gelen muhteşem plajlar bulunuyor. Lara, Karpuzkaldıran, Belek, Kundu plajları Antalya’nın doğusunda yer alan plajların ilk akla gelenlerinden. Antalya’daki plajların çoğu Mavi Bayrak ödüllü --

 

 Konyaaltı Sahilleri

Antalya'nın 3 km. batısında, yaklaşık 1.5 km. uzunluğunda kum çakıl karışımı bir plaj. Belediyenin yaptırıp işletmeye açtığı halka açık plajdaki sosyal tesislerde gazinolar, pansiyonlar ve oteller bulunuyor.Mavi Bayraklı plajında güneşlenip denize girmekten sıkılırsanız BeachPark eğlence ve dinlence tesisleri hemen yanıbaşınızda.Gündüz ve gece boyunca çeşitli eğlence seçenekleri ile büyüleyici bir tesis.(bakınız : menüden EĞLENCE bölümü)

Reşat Adası Plajı

Eskiden Sultan Reşat'ın mesire yeri olan plaj; Antalya'nın 15 km kadar batısında, Kemer yolu üzerinde etrafı ormanlarla kaplı doğal bir plaj. Karayolları tarafından düzenlenip ayrıca piknik yeri olarak da değer kazanmış.Lara plajı

Antalya'nın 12 km. doğusunda. Türkiye'nin en büyük doğal kum plajlarından biri olarak tanınıyor.Kumu gayet ince ve çevresi çam ormanları ile kaplı. Halka açık plajın yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayacak gazinoları ve soyunma kabinleri var.

detaylı tanıtım için bakınız >>>

http://www.gezi.com/antalyanin-kum-kenti-lara_gezi+kesfet-37.html 

 

Karpuz Kaldıran Plajı

Lara Plajı'nın batısında Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yerde. Askeri dinlenme kampı olarak kullanılan plajın kumu çok ince, denizi sığ.

Adalar Plajı

Karaalioğlu Parkı'nda kayalık bir plaj. Yeme içme ihtiyacının karşılandığı gazinosu ve soyunma kabinleri var.

plajlardan görüntüler >>>>>>>

        

     

 

YAT LİMANLARI :

 

Antalya Kale İçi Yat Limanı

 

Antalya şehir merkezinde yat turizmi için bir liman bulunuyor. Yaklaşık 65 yat kapasitesine sahip olan marinada;  elektrik ve PTT hizmetleri, sintine boşaltım, akaryakıt, yeme-içme,duş gibi konaklama ile ilgili gerekli hizmetler verilmekte. 

Çelebi Marina ve Yat İşletmeciliği A.Ş.

 
Antalya merkezine 12 km mesafede, Büyük Liman mevkiinde, denizde 235, karada 300 yat kapasitesine sahip, ülkemizin 5. büyük yat limanı. Uluslararası standartların üzerindeki Çelebi Marina  24 saatinizi dolu dolu geçireceğiniz bir yaşam merkezi. “5 altın Çapası ” ve “Mavi Bayrağı” ile hizmet kalitesi tescillenmiş.
Çelebi Marina; standart marina hizmetlerine ilaveten 7/24 güvenlik hizmeti, Yacht Malzemeleri Mağazası, Yacht Club, Plaj, Bar, Yüzme Havuzu, Yelken eğitimi, Çocuk Oyun Sahası, Süpermarket ve restaurant’ı ile hizmet veriyor.

 

 

TARİHİ MEKANLAR :

Müzeler

Antalya müzesi

  

Antalya Müzesi, görkemli eserlerle donatılmış çok önemli zenginlik kaynaklarımızdan biri. Müzede kronolojik ya da konularına göre sınıflandırılmış 13 tane salon var.Müzede jeolojik zamanlara ait çeşitli fosillerden, M.S. 4. yüzyıla kadar, değişik kültür evrelerini içeren eserler yer alıyor. Ayrıca müzede, ülkemizde ilk defa uygulanan bir bölüm olan, “Çocuk Müzesi Bölümü” açılmış. Çocukların müzelere ilgisini arttırmak için yapılan bu bölümde ilginç çocuk oyuncakları, kumbaralar bulunuyor.
Antalya'nın tarihine ışık tutan bir çok eserin bulunduğu müze 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü'ne layık görülmüş özel müzeleden biri.

Antalya Kent Müzesi

Antalya'nın çağdaş tarihi ve kent kültürü'nü araştırmak amacı ile 2007'de kurulmuş. Şu an Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak proje hazırlığı aşamasında.

Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

1993 yılında Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan yıkık bir bina restore edilerek Türk Halk Kültürüne ait eserlerin bulunduğu bir etnografya müzesi olarak Antalya'ya kazandırılmış.

Atatürk Evi Müzesi 

Mustafa Kemal Atatürk 6 Mart 1930 tarihinde Antalya’ya geldiğinde bir hafta bu evde kalmış. 1980 yılında düzenlenip Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmış. Alt katta müze müdüriyeti ve Atatürk'ün kaldığı dönemde kullandığı toplantı odası; üst katta ise Atatürk'ün yatak odası dinlenme odası ve elbiselerinin sergilendiği odalar var. Ayrıca müzede geçmişten bugüne kullanılmış olan banknot ve pulların da sergilendiği bir salon bulunuyor. Müzenin duvarlarında Atatürk portreleri ve Atatürk'ün Antalya'ya geldiği dönemin gazeteleri görülebilir.

Antik Kentler 

Perge Antik Kenti

  

          

Perge, Antalya'nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan bir antik kent. Kentin tarihi M.Ö 12. yüzyıla dayandığı belirlenmiş .

Termessos Antik Kenti 
   

 

Termessos Antalya’ya 34 kilometre mesafedeki bir Doğal Park olan Güllük Dağı içerisinde 1050 metre yükseklikte bir plato üzerinde. Termessos Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biri. 4200 kişilik tiyatrosu ve yüzlerce kalıntısıyla çok geniş bir alana yayılmış.

Ariassos Antik Kenti

 

 Ariassos

Yaklaşık 960 metre yükseklikteki Batı Torosların yamacındaki bu antik kentte çok sayıda kaya mezarı ve tarihi bir hamam bulunuyor.

Hanlar-Kervansaraylar

Kırkgöz Han 
 

Antalya’nın 31 km kuzeybatısında Döşemealtı Beldesine bağlı bir bölgede. 1247 yılında Selçuklu Sultanı 2. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından  dağ yamacına kurulmuş olan hanın ortasındaki sofa etrafında çok sayıda oda ve merkezinde bir kuyu bulunuyor. Şu an çevresi halk tarafından mesire alanı olarak kullanılıyor.

Evdir Han 
 

Antalya’nın 18 km kuzey batısında Antalya-Korkuteli karayolu üzeri Yukarı Karaman mevkisinde yer alan han, 1219 yılında Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmış.

Camiler-Medreseler-Türbeler-Kliseler 

Murat Paşa Camisi

Antalya Murat paşa Mahallesi’nde, Çarşı içerisindeki meydanda bulunan bu camiyi Sadrazam Kuyucu Murat Paşa 1570 yılında yaptırmış.Müsellim Camisi 

Antalya’nın Kışla Mahallesi’nde, Belediye Caddesi’nde bulunan Müsellim Camisi aynı zamanda Teklioğlu Camisi olarak da tanınıyor. Caminin kitabesinden Hacı Osman Ağa Kapıcıbaşı Mehmet Ağa tarafından 1796 yılında yaptırıldığı anlaşılıyor.


Tekelioğlu Mehmet Paşa Camisi

Yivli Minare’nin karşısındaki bu camiyi Antalya Mütesellimi Tekeli Mehmet Ağa XVIII.yüzyılda yaptırmış. Bununla beraber bu caminin Tekeli Mehmet Ağa’dan önce yaptırılmış olduğu da iddia ediliyor.Kesik Minare (Korkut ) Cami 

Aslında MS.V.yüzyılda antik bir tapınak üzerine yapılmış Panaghia kilisesi iken II.Beyazid’in oğlu Sultan Korkud tarafından camiye çevrilmiş ve yapıya bir minare eklenmiş. Minarenin ağaç kısmı XIX. yüzyılda çıkan bir yangında yanmış ve o zamandan beri Kesik Minare adı ile anıla gelmiştir. Halen harap bir durumda olan Cami kullanılmamaktadır.


 

Yivli Minare

XIII. yüzyıla ait bir Selçuklu eseridir. I. Alaeddin Keykubat tarafından (1219-1238) tarihleri arasında yaptırılmış. Kare planlı bir kaidenin üstünde silindirik bir kısmı ve yarım sütun şeklinde gövdesi var. Oldukça kalın olan gövdeye 8 yivli bölümlerle zarif bir görünüm kazandırılmış. Gövde kısmı tuğla ve firuze renkli çinilerle süslenmiş. Yüksekliği 38 m. olup 90 basamaklı bir merdiven ile çıkılıyor. Kaidenin üzerinde firuze çinilerle kufi yazılı bir pano bulunuyor.Caminin bahçesinde türbeler var.(Nigar hatun ve Zincirkıran türbeleri.)   
İskele Cami 

Yat Limanı’nda, surun hemen altında bulunan küçük bir cami. Ne zaman yapıldığı bilinmiyor. Kayaların önünde bir su kaynağının üstünde ayaklı kemerler üzerine yapılmış.Altı tane ayağı bulunan caminin girişi merdivenli. Pramidal bir çatıya sahip caminin güney batı duvarı üzerinde bir yazıtı bulunuyor. 


 
Alaeddin Camisi  

Caminin sivri kemerli ve işlemeli. Yanlarda burmalı iki sütun var. Bu sütunların ucu aynı şekilde devam ederek kapı kemerinin üstünde ikinci bir kemer oluşturmuş. İki kemer arasındaki kabartmalar caminin göze çarpan özelliklerinden

 

 


 Sultan_Alaaddin_Camii_IC Sultan_Alaaddin_Camii_DETAY Sultan_Alaaddin_Camii_DIS


Ahi Yusuf Camisi 

İskeleye hakim bir konumda, Mermerli parkının hemen kenarında 1249 yılında yapılmış. Kare planlı
cami ve türbenin arasında bulunan küçük mezarlığı ile bir külliyeyi anımsatıyor.Türbe içi katlı olup, alt katı mezar odası ve burada Ahi Yusuf’un sandukası bulunuyor. Cami ile türbe arasındaki boşlukta  3 adet mezardan ikisi baş ve ayak taşlı, üçüncüsü ise sadece baş taşlı.


Ömer Paşa Camisi ve Türbesi (Elmalı)

 

Elmalı’da çarşı içinde yer alan yapı Manavgatlı Ketencizade Ömer Paşa tarafından 1610 yılında yaptırılmış. Caminin avlusunda bir şadırvan var. Camii ile aynı dönemde yapıldığı sanılan ve Caminin bulunduğu avluyu  çevreleyen "U" planlı Medrese bugün kütüphane binası olarak kullanılmakta.

Şeyh Sinan Camisi

Cami dikdörtgen planlı olup, Şeyh Sinan Türbesi ile birlikte bir avlu içerisinde.İbadet mekanının üzeri ahşap bir çatı ile örtülmüş.

Karatay Medresesi

Antalya Limanı’nda  bulunan Karatay Medresesi, bazı kaynaklara Karadayı Camisi olarak geçmiştir. Bu medreseyi Sultan II.Keykavus zamanında saltanat naipliği yapmış olan Celaleddin Karatay 1250 yılında yaptırmış.

Not :  Antalya merkezde Yivli Minarenin yanındaki Ulucami ve Gıyasettin Keyhüsrev (Atabey Armağan) medreseleri, Oba Köyünde Oba Medresesi, Korkuteli'nde Sinaneddin Medresesi  ve Elmalı' da Ömer Paşa Medreseleri Antalya'daki diğer medreselerdir.

 

Kale ve Tersaneler 

Antalya Kalesi (Kaleiçi)

Antalya Yıldırım Beyazıt zamanında Osmanlı egemenliğine girmiş. 1670 yıllarında kenti gezen Evliya Çelebi, üç tarafı bahçelerle çevrili şehrin kale içinde dar sokaklı 3 bin ev ve dört mahalleden meydana geldiğini, limanın 200 parça gemi alacak genişlikte olduğunu ve çarşının surlar dışında yer aldığını ünlü Seyahatnamesi’nde yazmış. Bugün Kale içi olarak anılan 42 hektarlık bölgede sokak ve evlerin orjinalliği korunmuş olup eğlence merkezi, restoranlar, konaklama tesisleri, çarşılar, ve marina yaşantısıyla Antalya Kale İçi yabancı turistlerin olduğu kadar yerli halkın da en önemli uğrak yerlerinden biri olarak hizmet vermektedir. 

 

Kaleiçi'nden görüntüler >>>>

 

Hadrianus Kapısı veya Üçkapılar,  kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biri. M.S.130 yılında Roma İmparatoru Hadrian adına yapılmış. Zamanla şehir surları kapının dış kısmını kapatmış ve kapı uzun yıllar kullanılmamış. Eserin günümüze değin yıkılmadan gelebilmesinin bir nedeni belki de budur. Sur kalıntılarının yıkılması ile kapı ortaya çıkarılmış. Pamfilya'nın en güzel kapısı olarak kabul ediliyor. Üst kısmında kubbe şeklinde üç açıklık var. Sütunları hariç tamamen beyaz mermerden yapılmış. Oyma ve kabartma süslemeleri çok güzel bir görünüm veriyor. Kapının orijinali iki katlı. 


Kapının iki tarafında, kapı ile aynı zamanda yapılmadığı bilinen iki kule göze çarpıyor. Güneydeki kule Hadrian devri eseri olup Süslemesiz blok taşlardan yapılmış. Kuzeydekinin ise alt kısımları antik çağa,üst kısımlarının ise Seçuklular zamanına ait olduğu tesbit edilmiş.Kapının önünde durup birkaç saniyelik bir değerlendirme yapınız ; ''' Bir yanda modern Antalya'nın çift sıra palmiyelerle ikiye ayrılmış Atatürk Caddesi,  Kapının arkasında ise eski Antalya...! '' Geçmişle günümüz arasında Pamfilya'nın en güzel ve özel kapısı. Bu kapının iki yanında ise iki ayrı çağ ve medeniyetin eseri kuleler. Çağlar ve medeniyetlerin uyum içinde birbiri ile kaynaşması... Bu durum Antalya'nın pek çok yerinde görülebilen ilginç bir özelliktir.

Hıdırlık Kulesi ; Kale surlarının en güneydeki başlangıç noktasında, alt kısmı kare, üst kısmı silindir şeklinde olan bir yapı. Antik çağdan kalma bu yapının içinde kare şeklinde büyük bir kütle var. Kulenin yapısı son derece sağlam. İç yapısının özelliği nedeni ile savunma amacıyla kullanılan ya da işaret ateşi yakılan bir yer olduğu sanılıyor. 

 

DOĞAL GÜZELLİKLER :

Akarsular

Antalya'nın önemli akarsuları şunlardır ;
Manavgat, Köprü, Aksu, Düden, Dim, Kargı, Alara, Karpuz, Başgöz, Karaman ve Korkuteli

Şelaleler
Antalya'da turistik önem arz eden şelaleler; Yukarı Düden şelalesi, Aşağı Düden şelalesi, Kurşunlu şelalesi ve Manavgat şelalesi'dir. Bunlardan başka Gündoğmuş Kasabası civarında Çevikli, Kızılkaya gibi şelaleler de mevcut.Antalya'nın 39 m yüksekliğindeki dik traverten falezinden denize düşen Düden Suyu, Kepez Mesire yerinde bir çaðğlayan oluşturur. Ayni suyun Antalya'ya gelen bir kolu, Yedioklar denilen yerde değişik kollara ayrılarak 13 çağlayan halinde denize dökülür ve muhteşem manzaralar oluşturur.

Yukarı Düden şelalesi


"iskender şelalesi" de denilen bu şelale, şehir merkezinin kuzeyinde olup merkeze 10 km uzaklıktadır. şelalenin bulunduğu yer sık ağaçlı ve yemyeşil görünümü ile cenneti andırır. 20 m yükseklikten dökülen suyun kaynağı şelaleye 22 km uzaklıkta olan "Kırkgöz Mevkii"dir. Düdensuyu Mağarası buradadır ve şelale bu mağaraya inilerek, arkadan da izlenebiliyor. Ayrıca şelalede görülmeye değer kaya mezarları bulunmaktadır. Şelalenin düştüğü yerdeki tabandan kaynak halinde çıkan su da oldukça ilgi çekicidir.
Piknik, restoran, kafeterya, otopark, hediyelik eşya, PTT imkanlarına sahip olan şelale "Mesire Yeri ve Piknik Alanı" haline getirilmiş.Piknik yerlerinde gereksinimleri karşılayacak aktiviteler bulunuyor ve bölgeye Belediye Halk otobüsü ve minibüslerle de gidilebiliyor.


Aşağı Düden Şelalesi


 

Larayolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarında, şehir merkezine 8 km uzaklıktadır.Düden çayının yaklaşıkk 40 m yüksekliğindeki bir falezden su bulutu halinde denize dökülmesi ile oluşan muhteşem güzellikte bir şelaledir. Hemen yanında bulunan "Gençlik Parkı"ndan veya herhangi bir deniz aracındayken denizden bakıldığında manzara; insanı rahatlatan, dinlendiren bir tablo gibi. Gençlik Parkında otopark, içme suyu, wc, kafeterya bulunuyor.

Kurşunlu Şelalesi

  

Antalya-Mersin karayolunun 24 km'sinden sola dönülerek 7 km devam edilince; çam ağaçlarının arasında  bu mükemmel şelaleye ulaşılır. 18 m yükseklikten dökülen, 7 adet küçük göletin küçük şelaleciklerle birbirine bağlandığı, 2 km'lik bir kanyon içindeki bu şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplar. Piknik alanı içinde; manzara seyir teraslan, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, wc var. Ulaşım, belediye otobüsleri veya minibüslerle sağlanıyor.

 

Mağaralar  


Konakaltı Mağarası

 

Antalya’da Atatürk Parkı’nın denize inen falezli kıyısındadır. 60 m uzunluğundaki mağara denizle bağlantılı olması nedeniyle "deniz mağarası" da sayılabilir. Genellikle kurudur. Doğu salonunun bir kısmı sular altındadır. Batı salonunda dalgalar nedeniyle su birikintileri vardır.

Mağaranın doğuya ve batıya doğru iki girişi var. Mağaranın girişi deniz seviyesinden 3 m. yukarıda bulunuyor. Doğu bölümünün tabanı kısmen deniz seviyesine inmektedir. Mağaranın Batı salonu kısmen sarkıt, dikit ve sütunlarla kaplı. Batı salonuna bağlı iki küçük odanın travertenlerle süslü olması ve hemen denizin kıyısında bulunması turistik değerini arttırmaktadır.

Küçükdipsiz Mağarası

 

Tünek Tepenin (618m.) güneybatıya devamı olan Alakaya Tepenin (661 m.) güney yamacındadır. toplam uzunluğu 74 m. girişe göre en derin noktası 27.5 m. dir. Mağaranın sonuna doğru travertenler sarkıt ve dikitler çoğalır. Taban suyu yukarıda kaldığı için her zaman kurudur.


Papazkayası Mağarası

 

Antalya Şehir kulübünun arka bahçesinden denize inen merdivenlerin kenarındadır. Denize inen traverten basamağının orta yerinde, denizden 20 m. yüksekliktedir. Toplam uzunluğu 149 m. Mağara içinde herhangi bir su veya su birikintisi olmaz. Mağaranın gelişimi durmuş. Mağara tabanı tavandan düşen kaya bloklarla engebeli ve inişli çıkışlı.Mağara içinde sarkıt ve dikitler yok denecek kadar az. Herhangi bir hava akımı da yok.Papazkayası mağarası tümüyle kuzey-güney yönünde bir yarık boyunca oluşmuş.

Yerköprü Mağarası


 

110 m. toplam uzunluğundaki mağaranın girişe göre en derin noktası 27 m. dir. Gelişimi durmuş. Denizle olan bağlantısı nedeniyle "deniz mağarası" denilebilir. Mağara kurudur. Denizle bağlantılı olan salonun tabanı kısmen deniz suyu ile kaplı.Yerköprü Mağarası tümüyle Antalya travertenleri içinde doğu-batı doğrultusunda, başlangıçta en az 150 m. uzunluğundaki bir mağaranın tavanının çökmesi sonucu oluşmuş.


Altınbeşik Mağarası (Akseki)


Manavgat Vadisinin batı yamacında bulunur. Toplam uzunluğu 2500 m. olan mağaranın girişe göre en yüksek noktası 101 m. Mağaranın alt ve orta seviyesinin zaman zaman aktif olması nedeniyle kurak mevsimlerde de büyük ölçüde göletler oluşur. Üst seviye devamlı kurudur.

Altınbeşik Mağarası Türkiye’nin en güzel mağaralarından biridir. Mağara çok uzun ve büyük bir yeraltı sisteminin çıkış ucunda bulunmaktadır.  Bu büyük yeraltı su sistemi, kuş uçuşu 100 km.den fazla uzunluğu ile, dünyadaki en uzun ve en büyük karst sistemlerinden biridir.

Aktivitesinin tamamen yitirmiş olan üst seviyede büyük kaya blokları dikkati çeker. Bunun yanında sarkıt ve dikitler vardır. Mağaranın girişinden itibaren ilk 200 m. mağaranın alt seviyesini oluşturur ve devamlı sular altındadır. Alt seviyenin bitiminde 40 m. lik dik bir çıkışı var.
Gürleyik Mağarası (Akseki)Mağaraya girişte ilk etapta 25m.lik bir ağızdan merdivenle inmek gerekir. Özellikle ilkbaharda bir hayli su bulunması nedeniyle ve mağara yüzeyinde çok keskin, sivri kalker uçlarının varlığı botla ilerlemeyi güç ve tehlikeli kılmaktadır.


Kocadüden Mağarası (Akseki)

 

Yer yer yatay olmakla birlikte çoğunlukla dikey olarak gelişen mağara, basamaklar halinde 155 metreye iner.İçinde çok sayıda küçük gölcükler bulunmaktadır.

Oruç Düdeni Mağarası (Akseki)

 

Toplam uzunluğu 52 m. olan mağara alt bölümden geçen yeraltı deresinin yaratmış olduğu aşınma nedeniyle  çökmeye yüz tutmuş gibi görünüyor.


Büyük Dipsiz Mağarası 

 

Antalya limanının batısında, Tünek Tepenin 3 km. güney batısında, Alakaya Tepenin (661 m.) güney yamacında  ve 40 m. uzunluğundaki bu mağaranın girişe göre en derin noktası 29 metre olarak ölçülmüş.Derya Mağarası

 

Antalya’nın batı kıyısında Konyaaltı Caddesi ile deniz kıyısı arasında bulunan Atatürk Parkının içindedir. 124 m. uzunluğundaki mağaranın girişe göre en derin noktası 35.65 m. Dikey mağara tipindedir. Güney kenarı deniz içinde olduğu için "deniz mağarası" olarak da adlandırılabilir. Mağara kuru ve gelişimi durmuş. Mağaranın denizde olan kesimleri yarı tuzlu deniz suları ile kaplı.

Büyük salonda az miktarda dikit ve duvar traventenleri gelişirken, güneye doğru sarkıt ve dikitler artmaktadır. Bu bölgede tatlı su kaynakları çatlaklardan çıkarak deniz suyuna karışmaktadır. Mağaranın asıl girişinin 40 m. batısında ikinci bir girişi daha var. Bu giriş 0.5 m. genişliğinde ve 1 m. uzunluğunda genişlemiş bir yarık görünümünde.Geyikbayırı Mağarası

 


Geyikbayırı Mağarası ? Antalya

120 m toplam uzunluğundaki mağaranın girişe göre en derin noktası 6,5 m. Genellikle kuru, zaman zaman aktif mağara tipindedir. Yaz aylarında tamamen kurudur.Yağışlı mevsimlerde taban suyu yükseldiğinde mağara tabanını su basmaktadır.


Karain Mağarası

Türkiye’nin en büyük doğal mağaraları arasında yer alan Karain mağarası, önünde bulunan traverten ovasından 150 metre,  denizden ise 430-450 metre yüksekliktedir.
Tarihi dönemlerdeki kullanımı daha çok Adak Mağara (tapınak) niteliğinde olup, mağara alnı ve dış duvarları üzerinde Grekçe kitabe ve nişler bulunmaktadır. Karain Mağarasında yapılan kazılarda elde edilen arkeolojik buluntular Antalya Müzesinde ve mağaranın hemen yakınında küçük bir müze olan Karain Müzesinde sergileniyor.


Kocain Mağarası 

  

 

Türkiye’nin en geniş ağzına ve tek parça olarak en büyük galerisine sahip olan mağara 600 m uzunluğunda.Çok büyük iki salondan oluşan mağaranın giriş ağzının genişliği 35x70 m. İçinde 50-60 m. yüksekliğinde sütunlar bulunan mağaranın aynı zamanda Roma döneminden kalan bir sarnıçı da var.

NOT : EĞER MAĞARA TURİZMİ İLGİ ALANINIZIN İÇİNDE İSE ANTALYA'YA YAKIN ÇEVREDEKİ DİĞER MAĞARLARI DA MUTLAKA GÖRMELİSİNİZ...(insuyu mağarası,mavi mağara,suluin mağarası,zeytintaşı mağarası,kırgözler mağarası,tuz mağarası,güvercinlik mağarası)

 

Antalya'nın Milli Parkları

KöprülüKanyon Milli Parkı;

                                     

Tam anlamıyla''cennet gibi yer'' diyebileceğimiz, turistlerin de oldukça ilgisini çeken bir yer. Antalya’ya yakınlığı ve özel turların yanı sıra kolay ulaşımı ve doğayla denizin birleşimi sonucunda oluşan frahlatıcı havasıyla Köprülü Kanyon Milli Parkı, rafting sporu için de birebir. Milli Parkta dilerseniz piknik de yapabilirsiniz. Milli Parkın  içerisinde her an çok farklı, evcil, eğitilmiş hayvanlarla karşılaşabilirsiniz.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı;

 

Antalya merkezine çok yakın olan Altınbeşik Mağarası Milli Parkı;  Manavgat vadisinin de hemen batısında yer almakta.Özel turlarla da gidilen Milli Park ayni adla anılan mağarası ile de ünlü. Mağaranın çeşitli hastalıklara iyi geldiği de söyleniyor. 

Olimpos-Beydağları Sahil Millî Parkı;

Antalya Kumluca karayoluna ve Akdeniz'e paralel olarak uzanan  çok geniş bir bölgeyi kapsıyor.

Batı torosların genç dağlar kısmında konumlanan Beydağları Sahil Milli Parkı;  dağ, deniz, piknik ve çadır sporları için de çok uygun bir yer.  Eğer çok antarnatifli ve güzel bir gün geçirmek istiyorsanız Beydağları Sahil Milli Parkına gidebilirsiniz. Phaselis Antik Kenti, Çıralı Sahili, Olimpos Antik Kenti ve Yanartaş'ı içinde barındıran Milli Park, Olimpos Milli Parkı olarak da bilinmektedir.Sahil bölümünde gemilerin yanaşması için bir rıhtımı var. Milli Parka 865 bitki türü zenginlik katıyor. Parkta yaban keçisi, şah kartal, vaşak, kurt gibi türler barınıyor. türkiye toprakları içinde bulunan 459 kuş türünün 72 si bölgede barınıyor.

 

Güllükdağı Milli Parkı ;

 

 

Yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Güllükdağı Milli Parkı ; Türkiye'nin en önemli antik kentlerinden biri olan Termessos'u içinde barındıran bölgede yer almakta. Burada da karavan ve çadırlarda konaklama yapılabiliyor.

 

 

Antalya'nın Kaplıcaları

(ayrıca bölüm 2 ' de ilgili yerleşim birimlerinde de belirtilmiştir)

Damlataş İçmesi

Mevkii : Alanya

Özelliği: Karbondioksit, yüksek ve rütubet düşük temperaür, radyoaktifite vardır.

Hangi Hastalıklara İyi Gelir : Müzmin bronşit tedavilerinde çok faydalı olduğu söylenir.

 

 

Kaş İçmeleri

 

Özelliği : Tertibinde Sodyum Klorür, kükürt ve hidrojin var.

Hangi Hastalıklara İyi Gelir : Birçok hastalığa faydası vardır.

 

Demre içmeleri 

Mevkii : Demre

Sıcaklık : 15 derece

Özelliği : Sodyum klorür, bromür, sülfüt

Hangi Hastalıklara İyi Gelir : Hazım bozukluğu, bağırsak parazitleri

Sarısu İçmesi  :

 

Su sıcaklığı :16°C
Gazipaşa-Alanya yolu üzerinde

 

Sanat Deresi İçmesi :

Gazipaşa-Alanya yolu üzerinde düşük dereceli bir su olup,cilt hastalıkları,romatizma ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

Korkuteli İçmesi

 

Korkuteli'ndeki bu içmenin Suyu acı ve içilmesi zordur. İçmenin çeşitli hastalıklara iyi geldiği söyleniyor.

 

 

 

ANTALYA'DA KIŞ TURİZMİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saklıkent Kayak Merkezi ; Antalya’nın batısında Bey Dağları üzerinde, Antalya kent merkezine 50 km. kuzeybatıda bulunuyor. Antalya’ya yakınlığı nedeni ile bir günde iki mevsimin birden yaşanabildiği ender yerlerden biri.
Şehir merkezinden tesise otobüs, taksi ya da otellerin servis araçlarıyla bir saatte ulaşılabiliyor.

2550 m. yükseklikteki ubi Dağında, kayak alanları 2000-2400 m. yükseklikler arasında.  Kar kalınlığı kayak mevsiminde 50-100 cm arasında. 

240 kişi/saat ve 340 kişi/saat kapasiteli iki adet tele-ski sürekli faal durumda.

 
Alanya Akdağ  da
; Kış Sporları için oldukça uygun ve rağbet gören bir bölge.Bu bölge Antalya kış turizmi merkezi olarak tasarlanmış. Bu yönde dev tesislerin yapımı hızla sürüyor.

 

 

 

 

 

 

 

<<<<<<<< BÖLÜM-2 >>>>>>>

 

 

---------------------------DOĞUDAN  BATIYA VE SIRAYLA.........

 ADIM ADIM...ANTALYA..!----------------------------

 

                                                      GAZİPAŞA

 

( bakınız >>anasayfa>>gazipaşa) >>

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=41&tatilbeldesi=gazipaşa 

 

antalya gazipaşa ilçesi

Gazipaşa, Antalya'nın en doğusunda, muz ve nar bahçeleri içinde bir ilçe.

İlçenin kıyı şeridi uzunluğu yaklaşık 50 km. Denize girmek için çok uygun plajlara sahip. Kıyı şeridinin yarıya yakını kumsal olup diğer kısmı kayalık. Kayalıkların arasına gizlenmiş müthiş güzellikteki koylar denize girmek için ideal mekanlar. İlçe merkezi ile deniz kıyısı arasında alçak tepeler yer alıyor.Kıyıda bulunan tepenin iki tarafında plajlar var. Plajlar ince kalker kumlardan meydana gelmiş.

Gazipaşa'nın Koru Mahallesi'nde bulunan Koru Plajının denizi ; kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğine sahip. Üç doğal havuzu var. Bunlardan ikisi özellikle yeni yüzme öğrenenler için ideal. Gazipaşa' ya 3 km uzaklıktaki İskele Plajı ile Kahyalar beldesindeki Kahyalar Plajı da beğenilen  plajlar arasında.

 

Koru Plajı
 

 

Antik Kentler 


Antiochheia Ad Cragum Antik Kenti


Antiocheia Ad Cragum (Gazipaşa–Güneyköy), Gazipaşa ilçesinin doğusunda ve ilçeye 18 km. uzaklıkta. Antiocheia Ad Cragum kentinin kalıntıları denize doğru uzanan üç tepe üzerinde toplanmış. Roma ve Bizans dönemine ait kalesi, sütunlu caddesi agorası, hamamı, kilisesi ve nekropol alanı bulunuyor. Kentin nekropolünde yer alan bölgeye özgü beşik tonozlu ve ön avlulu anıtsal mezarlar oldukça iyi korunmuş.

Adanda Antik Kenti


Adanda (Gazipaşa) Antik kenti, Gazipaşa ilçesinin 15 km. kuzeydoğusunda yüksek ve sarp bir dağın zirvesinde kurulmuş.
Kent surlarla çevrili. Kentin giriş kapısının güneyinde, büyük bir kule bulunuyor. Diğer kalıntıları arasında doğal kayaya oyulmuş çeşmesi ve iki adet tapınağı sayılabilir. Bu kentin nekropolünde , blok taşların oyulması ile yapılmış yekpare lahitler de önemli kalıntılar.

Nephelis Antik Kenti


Nephelis Antik kent, Gazipaşa-Anamur arasında, güneyi deniz ve sarp kayalıklarla çevrili. Kentin ayakta kalabilmiş yapıları Roma ve Bizans dönemlerine ait olan Orta Çağ Kalesi, tapınak, Odeon sulama sistemi ve nekropol alanları.

Selinus Antik Kenti 

 
Gazipaşa Plajı’nın bulunduğu Hacımusa Çayı’nın güneybatısındaki yamaçlarda yer alan antik Selinus kenti, dağlık Kilikya bölgesinin en önemli kentlerinden biri olarak tarihteki yerini almış.Selinus kentinin akropolü tepeye kurulmuş. Tepe üzerindeki Orta Çağ Kalesi’nin sur duvarları ve kuleleri oldukça iyi korunmuş. Akropol içerisindeki kilise ve sarnıç, günümüze kadar gelebilmiş önemli yapılardan.
Selinus kentinin diğer yapıları sahilde ve yamaçta yer alıyor. Bu yapılar hamamlar, agora, islami yapı (Köşk), su kemerleri ve nekropol alanı. Alanya Müzesi’ndeki ostoteklerin çoğunluğu Selinus Nekropolünden getirilmiş.

 


İçmeler :

 

Sarısu İçmesi


Su sıcaklığı :16°C
Gazipaşa-Alanya yolu üzerinde

 

Sanat Deresi Ilıcası

 

Gazipaşa-Alanya yolu üzerinde düşük dereceli bir su olup,cilt hastalıkları,romatizma ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söylenir.


ANTALYA GAZİPAŞA YA NASIL GiDiLiR?

Gazipaşa, Alanya'ya 44, Antalya'ya 180 km. Her iki merkezden de ilçeye otobüsle ulaşılabiliyor. Özel araçla yola çıkanlar sahil yolunu izleyerek kolayca Gazipaşa'ya ulaşabilirler.
Ayrıca İstanbul ve Ankaradan hava yolu ile ulaşım başlamıştır.

 

                                                      ALANYA

 

(bknz..ana sayfa>>alanya)>>

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=7&tatilbeldesi=alanya

 

 Öne Çıkan Özellikleriyle Alanya'ya Genel Bir Bakış -

Antalya’nın meyve üretim deposu olan Alanya ise meşhur Alanya Kalesi ile adeta turist çekim merkezi. Altın rengi kumsal ve kaliteli plajları,dev tesisleri, küçük şirin pansiyonları ve tatil köyleri Alanya’ya renk katıyor. Gece hayatının da pek çok yere göre canlı olması, bölgeye gelen konukların bir sonraki tatil için yine Alanya’yı tercih etmesini sağlayan bir faktördür. Aya Yorgi Kilisesi, Kızılkule, Selçuklu Tersanesi, Şarapsa Hanı, Kargıhan önemli turistik alanlarından.

Alanya ve yakın çevresinde çok sayıda doğal ve birbirinden ilginç mağaralar, bölgeyi mağara turizmi açısından oldukça önemli bir konuma getirmiş. Bunların en başındaki Damlataş Mağarası yoğun biçimde ziyaret akınına uğrayanlardan ;

Damlataş Mağarası (Alanya)


Mağara Alanya'nın içinde ve deniz kıyısında bulunmaktadır. Merkeze 3 km. dir. Uzunluğu 30 m. olan mağara kuru, yatay mağara tipinde. 200 m. lik bir alanı kaplıyor. Çok sayıda sarkıt ve dikitin eşsiz bir görüntü verdiği mağaranın yüksekliği 15 m. Karbondioksit gazı, yüksek ölçüde nem, düşük ısı ve radyoaktif havasıyla astım hastaları için son derece yararlı olduğu söyleniyor. Bu nedenle astım hastaları mağaranın en yoğun ziyaretçi gruplarını oluştururlar.Mağaradaki sarkıt ve dikitlerin M.Ö. 20.000-15.000 yılları arasında meydana geldiği sanılmaktadır.

Dim (Gavurini) Mağarası (Alanya)Alanya’nın doğusunda Cebireis dağının (1691 m.) batı yamacında bulunan bu mağaranın ön kısmında, 250 m. aşağıda piknik yeri olarak kullanılan, tabanı çınar ağaçları, yamaçları çam ormanları ile kaplı Dim Vadisi yer alır. Toplam uzunluğu 357 m. olan mağaranın son kısmında durgun küçük bir göl var.
Dim mağarası, Türkiye’nin en güzel mağaralarından biri. Bu mağara Tarih öncesi ve tarihi devirlerde insanlar tarafından barınak olarak kullanılmış.


Çimeniçi Mağarası (Alanya)

 

Alanya’nın doğusunda Şıhlar (eski adı Şeyhler) köyü yakınlarında bulunur.Uzunluğu 10 m. olan mağara  dik bir çıkış dışında tamamen yataydır.Mağara, birbirleriyle bağlantılı çok sayıda odacık ve iki kattan meydana gelmiş. Başlangıçta tek bir boşluktan oluşan mağara, zaman içinde traverten sütunlar tarafından bölünerek odacıklar oluşmuş. İlk bölümde çok sayıda odacık var. Mağaranın sonunda 57 metrelik dik bir çıkışla ikinci bölüme geçilir. Bu bölüm iki büyük odadan meydana gelmiş. Mağara traverten birikimi açısından son derece zengin. Ayrıca yan duvarlar perde travertenler ile süslü. Damlataşlarının görsel güzelliği ve yakınında bulunan tarihi eserlerle ilginç bir mağara.

 

Alanya'da Alara çayı üzerinde rafting de yapılabilmektedir;

Güzellerin Rafting Keyfi,

rafting-fethiye

 

Alanya'nın önemli tarihi camileri ve kliseleri de var ;

Akşebe Sultan Mescidi (Alanya)

Surların Ehmedek ile İç Kale arasındaki bölümünde, kervansaraydan biraz daha yukarıda, arazinin oldukça dikleştiği bir yerde 1230 yılında yaptırılmış. Burada Selçuklu üslubunda, son derece güzel süslenmiş bir sandukanın bulunduğu söyleniyor. Diğer dikkat çekici özelliği ise yapının kuzeybatısındaki mavi sırlı çinilerle kaplı tuğla bir minare kalıntısı.


Sultan Süleyman Camisi (Kale Cami) (Alanya)
Osmanlı döneminde Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılmış. Tek minareli cami; Alaeddin, Kale ya da Süleymaniye Camisi adları ile de anılır.  Kubbesinin askılık görevini üstlenen kısmına akustiği sağlamak için 15 küçük küp yerleştirilmiş. İbadet sırasında bu özellik ortaya çıkmaktadır.Kapı ve pencere kapakları Osmanlı döneminin ahşap oyma işçiliğindeki maharetinin güzel bir örneği.

Aya Yorgi Kilisesi

Alanya'da küçük ama tarihi önemi olan bir klisedir.17. yy.’da inşa edilen Aya Yorgi (Agios Georgios ) Kilisesi, 1863 yılında esaslı bir onarımdan geçirilmiş. Dışarıdan girişli bir asma katı da bulunan yapının iç mekanı ve cenneti simgeleyen tavanı, mavinin değişik tonlarında kalem işi bezemelerle süslü. Bir sergi mekanı olarak düzenlenen  bu yapıda, vitrinler içerisinde çeşitli seramik eserler sergileniyor.


Damlataş İçmeleri 

Bu içmelerin müzmin bronşit ve astım tedavilerinde çok etkili olduğu tesbit edilmiş.

 

                                                 

AVSALLAR

(bknz.ana sayfa >> alanya)>>

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=7&tatilbeldesi=alanya

Avsallar güzel kumsalları olan bir tatil yöresi. Burada bulunan pek çok büyük otel kompleksi bölgenin gelişimine katkıda bulunmuş. Çevresinde çok sayıdaki AVM ve restoranı ile oldukça ilgi gören bir yer.

 


SİDE

 

(bakınız>>ana sayfa>> side)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=45&tatilbeldesi=side

 

Side gezilecek yerleri, Side tatili

Manavgat'a 7 km uzaklıkta olan Side tarihi bir yerleşim merkezidir. Tarihçiler tarafından M.Ö. 1405'te kurulduğu ifade edilen Side, M.Ö. VI. yüzyılın  yarısından itibaren, sırası ile, Lidyalıların, Perslerin, İskender'in, Antiogonos'un, Ptolemaiosların egemenliğini tanımış. M.Ö. 215 ten sonra Suriye Krallığı'nın denetiminde imar edilip bir bilim ve kültür merkezi haline getirilen kent daha sonra Bergama Krallığı'na bırakılmış, sonrasında da Doğu Pamphilya bölgesi ile birlikte bağımsızlığını koruyarak büyük bir ticaret donanmasıyla refaha ve zenginliğe kavuşmuş.

1895-97 yılında Yunan ayaklanmasının sıçradığı Girit'ten kaçan Müslüman Türkler, yarımadanın uç kısmına bir köy kurularak  buraya yerleştirilmişler. Bugünkü köyün çekirdeğini oluşturan küçük köy zamanla tüm yarımadayı kaplamış. Antik yapıların kendine özgü mimarisi ile köy evlerinin bir arada bulunması sonradan "Selimiye" adını alan Side'nin turizme açılmasında büyük rol oynamış. Side tarihin derin izlerini taşıyan bir kent.

Türkiye'nin  turist çeken antik kentlerinden olan Side’de, şehir yaşamından uzak, köy havasında bir tatil geçirebilirsiniz. Side’de gezerken kendinizi yurtdışında bir ülkede hissedebilirsiniz. Çünkü Side çarşıda Türkçe konuşan birine rastlama şansınız yok denecek kadar az.Küçük pansiyonlarda konaklamak, Side’nin o eşsiz denizinden tüm gün boyunca faydalanmak, antik tiyatro ve tarihi kalıntıları rehber eşliğinde gezerek tarihi biraz olsun anlamak, Side çarşıda bulunan birbirinden ilginç restoranlarda ilginç yemekler ya da yan yana dizilmiş balık restoranlarında eşsiz manzaraya karşı yemek yemek Side’nin sunacağı sayısız güzelliklerden sadece bir kaçı.

Side’yi gezmek kolay. Denizle tarihi kalıntılar içiçe,yanyana. Side kşfine sanki bir çemberin çevresini dolanır gibi başlıyorsunuz. Antik kenti gezerken, bazen mermer yollarda, bazen de kumda yürüyorsunuz. Küçük bir yerleşim olması avantaj. Çarşısına, arka sokaklarına ve sahile kolay ulaşılıyor. Bahçeli, havuzlu pansiyonların yanısıra merkezin dışında, Sorgun ve Titreyengöl’de beş yıldızlı oteller bulunuyor. Uzun plajlar, iyi yemek veren restoranlar, canlı  gece hayatı, civarda kiralık bisiklet ya da motosikletle gezilebilecek, cip safari yapılabilecek  manzaralı yollar, şelaleler ve antik kentler var.

Aradığınız, güneş, kum ve sörf ise, burası tam size göre. Güzel plajları var.Ayrıca, sütunlu caddeleri, olağanüstü müzesi, arka sokaklarda, begonviller arasından sıyrılan, geriye kalmış tek tük, eski Side evleri ve civardaki farklı gezi güzergahlarıyla, başka arayışlarda olanların da keyif alabileceği özellikler taşıyor. Bu nedenle burada tatil yapmak için, temmuz ve ağustos aylarının kalabalığına ve sıcağına kalmadan, 3-4 günlük bir program yapabilirsiniz.

Şehir Turu :

Side'yi keşif turuna çıktığınızda lman ve tapınaklara ulaşıncaya kadar karşınıza şunlar çıkacak ; kent surları, Piskopaslık Sarayı, Büyük Kapı, Agora ve Agora Hamamı, Antik Tiyatro.Limana yaklaşırken Devlet Agorasını göreceksiniz.Agoranın etrafa yayılan tarihi sütun ve süslemeleri oldukça dikkat çekici >>>

Agora

 

Liman(Marina)

Agorayı geçince Büyük Plaja ulaşılıyor >>>

  

Diğer tarafta da Küçük Plaj ve Barlar Sokağı var >>>

 

 

Side Müzesi

  

Agora’nın karşısındaki , muhteşem bahçesiyle Side’nin üç hamamından biri olan Agora Hamamı günümüzde  müze olarak kullanılıyor. Side Müzesi her gün 08.30- 17.30, yazın 19.30’a kadar ziyarete açık. Müzede dolaşırken, aynı zamanda hamamın bölümlerini de gezmiş oluyorsunuz. Müzede, nar simgeli lahitler, amforalar, Hermes, Herakles, Zafer Tanrıçası Nike, Hygiea, Zeus’un Doğuşu, İksion’un cezalandırılışı gibi heykel ve kabartmalar var. Özellikle büyük salon Caldarium’da bulunan, zarafet, bereket ve güzelliği simgeleyen Kharitler (Üç Güzeller) ve Herakles heykelleri dikkat çekici. Müzede sergilenen eserler Side antik kentinde yapılan kazılarda çıkarılan buluntulardan oluşuyor.Müzede sergilenen en önemli eser, avlunun kuzey duvarında görülen denizler tanrısı Poseido‘nun mitolojik öykülerinin yer aldığı friz serisi. Burada tanrı ve tanrıçaların doğayla olan ilişkileri tasvir edilmiş.

  

Müzenin biraz ötesindeki kemerli Anıtsal Kapı; Side’nin çarşısına, konaklama ve eğlence merkezine açılan girişi. Anıtsal Kapıdan geçince, ileride Pamfilya’nın en büyük tiyatrosu, 20 bin kişilik Side Antik Tiyatrosuna ulaşılıyor. Başka tiyatrolardan farklı olarak bu tiyatro yamaca yaslanmak yerine, bağımsız bir yapı olarak, bir dizi tonozun üzerine kurularak inşa edilmiş. Orkestra olarak adlandırılan bölümün etrafını çevreleyen iki metre yüksekliğindeki duvar, gladyatör gösterileri sırasında, seyircileri vahşi hayvanlardan korumak için yapılmış >>>

 

Kentin Sembolü Tapınak 

Side’nin ana caddesi, tiyatroyu ve çarşıyı geçerek, deniz fenerinin olduğu eski limana uzanıyor. Tekne turlarının kalktığı, restoranların sıralandığı, balıkçıların ağlarını tamir ettiği ve yürüyüşlerin yapıldığı bu rıhtımdan sola dönünce, yolun sonunda, MS 2. yüzyıla ait Apollon ve Athena Tapınağı var. Apollon Tapınağı beyaz sütunlu girişiyle Side’nin sembolü. Ayrıca güneşin batışının en güzel fotoğraflandırıdığı yer de burası. Bulunan paralardan ve diğer belgelerden birbirine tıpatıp benzediği belirlenen bu iki mermer tapınak, liman ve gemicilerin koruyucu tanrıları Apollon ve Athena’ya adanmış >>>

 

Side içine yayılmış diğer kalıntılar arasında; daha iç kısımda kum tepelerinin altında gittikçe kaybolan bir Bizans kilisesi, Camii Sokak’ta ise Kleopatra’nın yıkandığı rivayet olunan birkaç odalı-bahçeli ve mermer banklı antik hamam kalıntıları, Barlar Sokağı’nın ilerisinde de Men Tapınağı var.

Side’nin, özellikle yaz aylarında, popüler olmasını sağlayan tarihi mekanlarının dışında ince kumlu plajları. Side’nin içindeki  Büyük Plaj ve Küçük Plajdan sonra batıya doğru 10 kilometrelik sahil şeridi boyunca, lüks oteller, Beach Club’lar ve sörf malzemesi kiralayan mağazalar bulunuyor. Yaz aylarında bu bölge kalabalık. Daha sakin bir plaj isteyenler, Sorgun’u tercih ediyorlar.

Sorgun’un bulunduğu 70 dönümlük ormanlık alanın denize bakan tarafında oteller sıralanmış. Sorgun çevresinde at kiralayan birçok at çiftliği var. Sorgun’dan doğuya doğru, Side’nin en popüler tatil merkezi Titreyen Göl geliyor. Yol üzerinde hem göl kenarına hem de denize kıyısı olan beş ya da dört yıldızlı büyük oteller sıralanmış. İçinde karabataktan Pekin Ördeğine kadar çok sayıda kuşu barındırdığı tesbit edilmiş olan Titreyen Göl 3000 m2 lik küçük bir alana sahip. Hafif rüzgar esintisinde su yüzeyinde titrek bir görüntü oluştuğu için bu isim verilmiş >>> 

 

Titreyen Göl  sadece gölden oluşmuyor. İrili ufaklı pek çok giyim mağazası , bar ve cafeleriyle akşamları çok renkli geçiyor.. Boş bir zamanınız olursa buraya gidip değerendirebilirsiniz.

                                              

 

 MANAVGAT

 

(bakınız ana sayfa >> Manavgat)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=42&tatilbeldesi=manavgat

 

 

Manavgat İlçesinin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmese de sınırları içerisinde bulunan Side (Selimiye Köyü) ve Selge (Altınkaya Köyü) antik kentleriyle birlikte M.Ö.6.yy'da kurulduğu sanılmaktadır. 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında da Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresine geçmiş. Manavgat İnce kumsallı denizi, doğa manzaralı plajları ve ünlü şelalesi ile tanınıyor.

Manavgat Şelalesi

 

Antalya'ya 80 km mesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 4-5 m'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde gürül gürül akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur. Ayrıca Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı Kaynağı, sol kıyıdaki dik bir kayanın yüzünde bulunan küçük mağaralardan fýışkırarak çıkar. Duman ve köpük halinde 15 m kadar yükselir ve ırmağa karışır. 

(karstik dumanlı kaynağı)

Şelalenin hemen yanıbaşında doğa ile başbaşa piknik yapabilir,restoranlarda nefis,taze ızgara veya tavada balık yiyebilirsiniz.Ulaşım Manavgat'tan kalkan münibüslerle sağlanıyor.


Manavgat'daki doğal güzelliklerinden

biri de birbirinden ilginç mağaralar >>>

 

Mahrumçalı Mağarası (Manavgat)

 

Uzunluğu 157 m. olan mağaranın girişe göre en derin noktası 36 m. Yarı yatay yarı aktif bir mağara. Sadece yağışlı mevsimlerde mağara içine su akar.

 

İncirsivrisi-Tilkiler Mağarası (Manavgat)


Yatay gelişmiş ve aktif bir mağara olup uzunluğu 7 km. dir.  Mağaranın en önemli özelliği dağın içine doğru ve derinliğe olan uzunluğu ve üst kısmından su damlamasıdır. Yaz mevsiminde içerisi oldukça serin olur. İlkbahar aylarında su seviyesi yükselir. Mağara Oymapınarı baraj etüdleri sırasında açılan enjeksiyon galerilerinden birinde doğal bir galeriye rastlanması sonucu tesadüfen ortaya çıkarılmış.


Aslanlı (Yaren) Mağarası (Manavgat)

 

Uzunluğu 110 m. olan mağara kısmen dikey, kısmen yatay tipinde ve  kuru bir mağaradır. 6 m.lik dik bir inişten sonra mağara kabaca doğu-batı yönlü büyükçe bir fay boyunca batıya doğru 26 derece eğimle iner, 40 metreden sonra mağara daha da genişler ve tabanı eğimli bir salon görünümü alır. Salonda sarkıt ve dikitler, duvarlarda travertenler oluşmuş. Dikitlerden birinin görünümü oturan bir aslana benzediği için bu ad verilmiş.


Antik Kentler ve Tarihi Mekanlar


Side Antik Kenti :

(bknz..BÖLÜM-2 >>side)

 

Selge Antik Kenti : 

altın sikke (selge parası)

Serik'in 35 km. kuzeyinde, Torosların güney yamacında antik bir dağ kentidir.Burada Göreme'deki Peri bacalarına benzeyen ve bütün dağ yamacını kaplayan oyuntulu kayalar görülmeye değer.Kuzeydeki 5 kapılı ve 45 basamaklı tiyatrosu önemli anıtlarından biri. Kayalığa oyulmuş tiyatronun güneyinde stadium ili gymnasium, batısında tavanı kartal motifi ile süslü İon tipinde bir tapınak göze çarpar. Stadiumun güneyinde Çeşme ve Agora bulunuyor. Kentin güneybatısına uzanan surların kuzeyinde de Artemis ve Zeus anıtları ile necropol yer alıyor.Seleukia Antik Kenti :

Antik kentin özellikle çam ormanlarının süslediği çok güzel bir doğa görünümü var. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan kent tüm ovayı ve denizi gözler önüne seriyor.

Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesi'nde sergilenmektir.

Etenna Antik Kenti :

Manavgat'ın 29.km kuzeyindeki Sırt Köyü'nün en yüksek ve en iyi korunan yeri ve çevresi surlarla çevrili teraslar bulunuyor. Kentin güneyinde ise Herron (yüceltilmiş bir ölü için yapılan mezar) var. Bunlardan başka bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kalıntılar.

Alara kalesi

  

Manavgat - Alanya arasında, denizden 7 kilometre içeride olan bu tarihi yapı Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında yaptırılmış.

İpekyolu üzerindeki kalenin işlevi, Alara Çayı kenarındaki Alarahan'da mola veren kervanların güvenliğini sağlamakmış. Kale 200 metreden 500 metreye kadar çıkan sarp bir tepe üzerinde kurulmuş. Görkemli bir görüntüsü var. Dış ve iç kale olarak iki kısımdan oluşuyor. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine giriliyor. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmış. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları, ve hamam ilk göze çarpanlardan. Alarahan


Manavgat sportif etkinlikler açısından da oldukça hareketli bir belde.

Jeep-Safari :

Antalya , Kemer, side ve Alanya'daki Seyahat acentaları Toros dağlarına Jeep Safari turları düzenlerler. Günlük turlar sabah erken saatlerde başlayıp akşama kadar Offroad heyacanı yaşayarak sürer.

Binicilik :

Bazı otellerin binicilik için geniş alanları mevcut. İngiliz, Arap ve Haflinger atları bulunur. Binicilik ve atlama dersleri bir saat süresince veya günlük geziler halinde yapılmaktadır. Ayrıca üç günden yedi güne kadar dağlar turlar düzenlenir.                                   

 

Rafting :

Köprüçay ve Manavgat çayı ratfing için mükemmel güzergahlardır.


                                                  SERİK

 

(bakınız ana sayfa >> serik)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=43&tatilbeldesi=serik 

  

Eğer golf sporuna meraklıysanız Antalya’da gitmeniz gereken yer Serik’tir. Burası aynı zamanda doğal dokusu ince kumlu uzun ve derin plajları ile sessiz, sakin bir tatile olanak tanıyan niteliklere sahip.

 

 Aspendos (gizemli tiyatro) ;

Antalya’nın 48 kilometre doğusunda yer alan dünyaca ünlü Aspendos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş tiyatrosu unvanına sahip. 2. yüzyılda inşa edilen tiyatronun kapasitesi ise 17 bin. 13. yüzyılda Selçuklular tarafından kervansaray olarak kullanılan Aspendos, günümüzde, konser, festival gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Tarihte kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biridir. Türkiye’nin en görkemli, aynı zamanda işlevsel açıdan en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz Roma tiyatrosu örneği olan Aspendos'un, mucizevi mimarisinin sonucu mükemmel akustiğinin sırrı günümüzde bile hala çözülememiş. Tiyatronun sahnesinde çıkarılan en ufak bir sesin bile en üst galerilerden rahatça duyulabilmesi, teknik ve mimari açıdan hala bir muammadır.

Serik Antalya'nın doğusunda denizden 7 km içerdedir.Güneye doğru gidildiğinde Antalya'nın gözbebeği olan ve görüldüğünde asla belleklerden silinmeyecek özellikleri ve 22 km.lik sahil şeridi ile Belek'e ulaşılır.

 

                                                    BELEK 

                  (TÜRKİYE’NİN EN İHTİŞAMLI OTELLERİNİN EV SAHİBİ) 

(bakınız ana sayfa >> belek)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=28&tatilbeldesi=belek

Antalya’nın 40 kilometre uzağında bulunan Belek, zamanla Antalya’dan farklı bir tatil bölgesi olarak ön plana çıkmaya başlamış. Modern otelleri, alış veriş olanakları,keyif alabileceğiniz restoranları ve özellikle dünya standartlarında olan golf tesisleriyle,  doğa ile sporu, tarih ile dinlenmeyi bir arada sunan tatil bölgelerimizden biridir.

Belek, Türkiye’nin en güzel otellerinin bulunduğu turizm merkezlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda da en fazla yatak kapasitesine sahip bir belde. Turizm alanında Antalya’nın gözbebeği konumundadır. Belek’te gün batımında yiyeceğiniz muhteşem balıklar eşliğinde, Belek’in meşhur karpuz, bergamut ve turunç reçellerini deneyebilir ve evinize dönerken bir kavanoz reçel satın alabilirsiniz. Antalya'ya özgü olan bir çok yemeğin de Belek’te tadına bakabilirsiniz. Bunların başında Antalya Piyazı, tahin ve limon suyundan yapılan Hibeş ve yoğurt, et, nohuttan yapılan Kulak Çorbası'nı deneyebilirsiniz.  

Son yıllarda Türkiye'nin popüler tatil merkezlerinden biri haline gelmiş olan Belek, “turizmin değişen yüzü” sloganıyla her yıl binlerce misafirini ağırlıyor.
Çam ve fıstık ormanlarından oluşan doğal bitki örtüsü, golf sahalarıyla dikkat çeken tesisleri ve ünlü plajlardan oluşan uzun sahil şeridiyle Belek tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.Mavi Bayraklı denizleri, mis kokulu ağaçlarının yanı sıra tarihi beldelere olan yakınlığıyla da dikkat çekici .

Kundu Plaj tesisleri

Plajı, Eğlence Kompleksi ve Golf alanıyla ''Kundu Turistik Tesisler Bölgesi”, Antalya’nın doğusunda,Belek yakınında, Antalya Havalimanına 20 km uzaklıktadır ve fıstık çamı ormanı ile çevrili olan 1.5 km’lik kıyı şeridi boyunca kurulmuş güzide bir tatil kompleksidir.

Aspendos gibi dünyada bir benzeri daha bulunmayan dev bir tiyatroya ve Perge Antik Şehri'ne yakınlığı Belek'i daha da değerli kılmaktadır.
Aspendos (bknz:SERiK)
Perge  (bknz:BÖLÜM-1)

Belek'te bir başka doğa harikası da Kurşunlu Şelalesi.  Bu şelale yüzlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan, bölgenin en uğrak turistik yerlerinden biri. Şelale, arkasına gizlenmiş mağarasıyla da oldukça dikkat çekiyor.(Bakınız..BÖLÜM-1>>Doğal Güzellikler>>Şelaleler) 

50 adet futbol sahası ve 200'ü aşkın tenis kortu ile deniz,doğa ve tarihin yanına sporu da ekleyen Belek, tatilin vazgeçilmez adresleri arasında yerini almış durumda.

2004 yılında bölgede açılan Dinler Bahçesi, dünyaya sunulan hoşgörünün bir göstergesi. Ortak bir avluya açılan cami, sinagog ve kiliseden oluşan bu Hoşgörü Bahçesi, kardeşliği yansıtan dinler buluşmasını sembolize ediyor. Bir turizm beldesinde açılan ilk ibadet merkezi olan bu yerde her din kendi bayram ve ayinlerini istedikleri gibi gerçekleştirebilmekteler ;

 


Alışveriş Keyfi :
 
Genelde konaklama tesislerinin yer aldığı Belek'te alışveriş için köylü kadınların yol üstünde el işlemeleri ve meyve-sebze sattığı tezgâhlar tercih ediliyor.
 
Faydalı Bilgiler :
  • Belek'te yer alan oteller genelde her şey dâhil sistemle hizmet verdiği için otel olanakları oldukça gelişmiş durumda.
  • Belek'te yer alan Aspendos'ta her sene çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu konser ve festivallere katılabilirsiniz.
  • Golf sporu meraklıları için gelişmiş golf sahaları bulunuyor
Gece Hayatı :
 
Birçok lüks tesise ve otele ev sahipliği yapan Belek'te gece hayatı genelde otellerde yoğunlaşıyor. Otellerde düzenlenen animasyon gösterileri, şovlar ve konserler sezon boyunca devam ediyor.
 
 
 
 

                                    BELDİBİ - GÖYNÜK - KEMER

 

 

 

 

                                                 

 


                                                  BELDİBİ


(bakınız ana sayfa >> beldibi)

 http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=46&tatilbeldesi=beldibi

 

Antalya il merkezinin batısında 25 km uzaklıkta, “Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı” içerisinde dört bin dönümlük ince uzun bir ova üzerinde konuşlanmış. Beldedeki Kocasu kaynağının hemen yanı başındaki gölün üstünde yer alan arazi üzerinde Marma Antik Kenti’nin kalıntıları bulunuyor. Kalıntıların bulunduğu alan sık ormanlarla kaplanmış. Antik yapı kalıntılarının bir kısmı da yamaçta bulunan büyük bir kaya kütlesinin hemen üzerinde. Kentte kazı ve araştırma yapılmadığından pek fazla bilgi yok.

Bölgedeki Beldibi Mağarası da bölgenin yoğun olarak ziyaret edilen doğal güzelliklerinden biri ;

 
 


Bu mağara Antalya-Kemer sahil yolunun yaklaşık 40 kilometresinde Çamdağ tünelinin hemen çıkışında yer alan bir kaya altı sığınağı olarak biliniyor. Deniz sahilinden 25 m. yükseklikte  olan mağara doğal tahribatla büyük ölçüde zarar görmüş ve  içindeki dolgu tabakaları yağmur suları ve rüzgarla sürüklenerek akıp gitmiş.
Çevresi çam ormanı ile kaplı Beldibi Mağarası,  tarihte avcılar tarafından sığınma ve yurt yeri olarak kullanılmış.Mağaradaki buluntular arasında,  çakmak taşından bol miktarda alet ve artıklar var. Bunlar arasında mikro kalemler, aylar, saplı uçlar, saplı bıçaklar ve ok uçları, orak -bıçak oldukça ilgi çeken objler.  

Beldibi ; doğası, narenciye ürünleri, yürüyüş yolları, günübirlik piknik alanları, çok sayıda otel,tatil köyleri, turistik tesisleri ve çevresindeki alışveriş merkezleriyle bugün ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Beldedeki çam ormanları içindeki Topçam Plajı en rağbet gören plajlarından.
Antalya kent merkezine 15 kilometre batıdaki çam ormanları içinde yer alan plaj, amatör dalgıçlar için de ideal bir yer. >>>


Karşısında Sıçan Adası uzanıyor. >>>

Topçam Plajını geçtikten sonra her yerde denize girebileceğiniz, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Beldibi, Kızıltepe Mocamp Tesisleri, Kemer koyu, Phaselis ve Çıralı Plajları bulunuyor.

 

alışveriş :

Beldibi 1 alışveriş olanakları bakımından en zengin olan bölge. Burada çok sayıda gümüşçü ve kuyumcu bulunuyor. Beldibi 3’ te de Beldibi 3 Çarşısı denilen bir çarşı bulunuyor. Burada da özellikle giyim eşyası, deri eşyalar, halı gibi ürünler bulunabilir. Hediyelik eşya arıyorsanız, Beldibi 3’e mutlaka uğramalısınız. Burada hem hesaplı, hem de sevimli pek çok hediyelik eşya var. Bunlar içinde en çok ilgi görenler çeşitli el işleri, süs eşyaları ve takılar...

eğlence :


Beldibi’nde her otelin kendi bünyesinde bar ve club’leri bulunduğu için dışarıda gece hayatı pek renkli değil. Beldibi 3'te, yolun sağ tarafında bulunan Janina yörenin en popüler eğlece mekanı. Beldibi 2‘deki ziyaretçilerin tercihi ise Casablanca’dan yana...

Beldibi'nde bar ve restoranlar sahil boyunca sıralanmışlar.

Beldibi yol üzerinde olduğu için yol boyunca gözleme evleri ve çay bahçelerine rastlıyorsunuz. Ama asıl yaygın olan yiyecek balık. Balıkta tercih ise çupra ve alabalık...Genelde Alman turistlerin ziyaret ettiği Beldibi’nde Alman mutfağı yaygın. Susamlı omlete menülerde sıkça rastlanıyor. Ayrıca pide ve pizza yemek isterseniz çok sayıdaki açık hava lokantasından biri arasından tercih yapmalısınız. Çay bahçelerinde taze demlenmiş çay ile birlikte, nefis Akdeniz gözlemesinin de tadını çıkarmayı ihmal etmeyin.

Konaklama :

Bir tarafı dağlarla ve ormanlarla kaplı, diğer tarafı deniz olan Beldibi, sahil boyunca uzanan irili ufaklı otelleri ile misafirlerini ağırlıyor.


ulaşım :

Kemer –Antalya-İstanbul arası sefer yapan şehirler arası otobüsler üç Beldibi’nin de içinden geçiyor. Ayrıca Kemer’den Beldibi’ne hareket eden minübüslerle seyahat etmeniz mümkün. Üç Beldibi arasında zevkli bir yürüyüş de yapabilirsiniz.

 


                                                  GÖYNÜK

(bakınız ana sayfa >> göynük

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=44&tatilbeldesi=göynük

 

Beldibi’nden Kemer’e kadar uzanan, yarım daire şeklinde bir ovadır.Göynük Ovası dikkatle incelendiğinde sanki gökyüzüyle birleşmiş gibi bir görüntü verir. Kemer’in başlangıcındaki  ince kumlu koyu ve ''Kındıl Çeşme''' günübirlik dinlenme yerleri.

Bugün Göynük sahilinde dünya standartlarında turistik tesisler bulunuyor. Yörede alternatif olarak Göynük Çayı vadisine (Göynük Kanyonu) yürüyüş turları düzenleniyor ve oldukça ilgi görüyor. 350m. yüksekliğinde, 6m. enindeki dar kanyon gizemlerle dolu...Dünyanın en iyi 10 trekking parkurlarından biri olarak kabul edilen Likya yolunun önemli bir bölümü Göynük Kanyonun içerisinden geçiyor.>>

 

 

  Dinopark  Göynük/Antalya   Dinopark  Göynük/Antalya    

                    Dinopark  Göynük/Antalya   

                        Dinopark  Göynük/Antalya 

Dinopark  Göynük/Antalya   

 

Avrupa nın En Büyüğü Türkiyenin İlk ve Tek Dino Parkı ANTALYA da

Tüm dünyada ziyaretçi akınına uğrayan, milyonları kendine çeken dino parklardan en büyüğü Antalya Göynük te 30.000 m2 alanda onlarca animatronik dinozor; sesleri, bakışları ve nefesleriyle dokunma mesafesinde, gerçek boyutlarında dinozorlar Türkiye de ilk ve tek olarak Antalya Göynük 'de tüm dünyadan gelecek ziyaretçilerini bekliyor.

 
 
 
Dinozor park bölümünde özel yapım dinozorlar, ses, bakışları ve nefesleriyle dokunma mesafesinde, gerçek boyutlarında. Ayrıca dev planetariumda ziyaretçilerin 3D film izleme şansı var. Ziyaretçiler, uzay yolculuğuna hazırlanan astronotların yer çekimsiz alanda yaptığı provaları yapma şansı da bulacak. Alan içerisinde ayrıca su parkları ve her yaş gurubundan ziyaretçilerin eğlenebileceği Oyun alanları da yer alıyor..
 
 
 
  

                                                   KEMER

(bakınız ana sayfa >> kemer)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=12&tatilbeldesi=kemer

 

Antalya il merkezinden 40km. batıya gidildiğinde ''Kemer'' e ulaşılıyor. Yerleşim, aynı isimli koyun arkasında, Toros dağlarına kadar uzanan yine aynı isimli ova üzerinde konuşlanmış. Yörede 251 çeşit çiçek türü belirlenmiş.

Şehircilik konusunda tüm alt yapıları ile birlikte yeniden planlanan Kemer, dünyaca ünlü turistik tesisleriyle, önemli turizm merkezlerinden biri durumuda. Kemer Beycik Yaylası, nem oranının düşüklüğü, serin havası ve doğal güzellikleri arasında inşa edilen tesis ve villalarla dağ dinlenme yerine dönüşmüş.

2000 yılından buyana  yapılmakta olan “Anatolian Rally” , Kemer’in yaylalarında spor safari aktivitesi olarak Dünya Rally Şampiyonası Takviminde “Rally of Turkey” adıyla yerini almış.

Kemer’de her yıl “Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri”düzenleniyor. Aynı yayla üzerinde turistler için jeep-safari ve eşsiz doğal güzellikler arasında turistik yürüyüş turları gerçekleştirilmekte. Kemer –Ağva Burnu ise, sualtı dalış meraklıları için mükemmel imkanlar sahip.

ÇAMYUVA, Kemer yerleşiminin batısında Ağva Deresi’nin suladığı dar bir ova. Bugün, muhteşem turistik tesisleriyle bir turizm cenneti. Doğusunda Akdeniz, batısında Tahtalı Dağı, güneyinde Phaselis antik kentiyle ve sahil boyunca dizilmiş otelleriyle ünlü. 8 ay süren yaz sezonu boyunca akvaryum gibi denizi, çınar ve çam ormanlarının bir fanus gibi sarıp sarmaladığı doğasıyla ''turizm cenneti'' olmayı tartışmasız hak etmiş.>>>

  

KİRİŞ,  aynı isimli doğal koyun mavi denizin çam ormanlarıyla kucaklaştığı bir koy. Bugün dünyaca ünlü turistik konaklama tesislerine sahip. Kiriş – Çamyuva ve Kemer arasında, orman içinden, sahilden yürüyüş yolları doğaseverler için ideal.>>>

   

 

Kemer ve phaselis plajlarıyla Tekirova Sahilleri bu beldenin gözdeleri ;

Kemer plajı 

Kemer Plajı

Kemer'de Beldibi mevkiinden başlayıp Tekirova'ya kadar uzanan sahil şeridi genellikle ince kumlardan oluşmuş ve tamamen doğal dokusunda.

Phaselis Plajı 
 
Phaselis Plajı
 
Phaselis Antik Kentinin limanı olan bu kumsal; tarih, dağ, deniz, orman, sığ bir koy ve ince ipekimsi kumun birleşmesiyle meydana gelen eşine az rastlanır güzellikte bir plaj.

Tekirova Sahilleri

Tekirova Kıyıları 

Kayalık ve kumsal kıyıları, vahşi tabiat güzellikleri ve nefis kokulu portakalları ile tanınıyor.

Kemer merkezde Belediye Plajı ve yat limanı yanındaki Ayışığı Plajı da denize girenler tarafından tercih edilen plajlardan ; 

Belediye Plajı

 

Ayışığı Plajı

 

YAT LİMANI

Kemer Türkiz Marina :    Antalya’ya 42 km mesafede uluslararası standartlara sahip. 230 yat denizde, 140 yat karada konaklama kapasitesi ile ülkemiz kıyılarında bulunan 16 belgeli yat limanından biri. 
Güvenlik ve deniz hizmetleri, akaryakıt, elektrik, su ikmal hizmetleri, marina alışveriş merkezi, yat bakım – onarım üniteleri ve 60 ton kapasiteli tekne karaya alma aracı ile yat sahiplerinin her türlü ihtiyacına cevap veriyor.
Kemer Türkiz Marina coğrafi konum özelliğinin yanısıra içinde barındırdığı özel mekanlardaki yüksek hizmet anlayışı ile Uluslararası Yatçılık ve Marinacılık Birliği tarafından  “5 Çapa” ödülü almış.Liman bünyesinde restaurant, bar, yat kulubü, uluslararası kütüphane, alışveriş merkezi, tenis kortları gibi birimler bulunuyor.
Kemer Türkiz Marina ve iki yanında yer alan  plajlar  Mavi Bayrak’a sahip.

Ünlü antik kent Phaselis(Faselis) de Kemer'in sembollerinden;

Phaselis Antik Kenti

  

 

 MÖ 7. yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulan kent Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının en önemli limanı olmuş.. Faselis'in üç limanı var. Kuzey Limanı, Savaş Limanı  ve Güneş Limanı. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde bulunuyor. Bu caddenin güney ucu Hadrian Su Yolu Kapısına çıkıyor. Caddenin iki yanı gezinti yolları ve dükkânlarla çevrili. Bunların yakınında da Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları olduğu tesbit edilmiş tarihi yapılar var.

Beydağları Sahil Milli parkın içinde yer alan bu bölgede piknik alanları kullanıma açık. Bölgeye karadan ve denizden ulaşılabiliyor. Ayrıca yat turlarıyla birçok turist bu kenti ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret ediyor. Phaselis ayrıca çakılsız sahili sayesinde Antalya'nın en güzel plajlardan biri.

(Kemer'den söz açıldığında ilk akla gelen antik kentlerden biri de Olympos'tur.Bu nam-ı değer antik kentin tanıtımı, Kumluca'ya daha yakın olduğu için -aşağıda -KUMLUCA bölümünde yapılmıştır.)

 

Peynirdeliği Mağarası (Kemer)

Uzunluğu 74 m olan mağaranın girişe göre en derin yeri 19 m. dir.Daha çok dikey mağara tipinde. Mağaranın hemen yanında Bizans dönemine ait kalıntılar bulunuyor. Mağaranın büyük bölümü kuru. Sadece mağaranın sonunda ve en derin yerinde küçük bir gölcük var.  Mağara ağzı olduça büyük. Mağara içinde sarkıt, dikit ve sütunlar gelişmiş.


 Özetle Kemer’de, rüya gibi bir tatilin hemen hemen tüm alternatifleri var. Türkiye’nin seçkin tesislerinin bulunduğu bölgede, mavi yolculuk yapabilir, su sporları ve dalış merkezlerinin olanaklarından yararlanarak tatilinizi daha da keyiflendirebilirsiniz.80'li yılların başına kadar küçük bir köy olan Kemer, zamanla mükemmel koylarının ve kumsallarının keşfedilmesi ile bugün tatil beldelerinin gözdesi konumunda. Kemer’de bulunan antik yapılara yapacağınız ziyaret size Kemer hakkında fazlasıyla bilgi verecektir.  Avrupa Çevre Koruma Parkı tarafından “Mavi Bayrak” ödülü verilen Kemer’de gönlünüzce denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. Türk ve dünya mutfaklarının en beğenilen yemeklerini bulabileceğiniz Kemer’de, Akdeniz mutfağının, olmazsa olmazı olan balık keyfini de fazlasıyla yaşayabilirsiniz. Akdeniz gözlemesi ve çay ile sabah kahvaltılarını unutulmaz kılabilir, Kemer’de yetiştirilen kavun ve meyvelerin içinde sunulan dondurmalar ile sıcak havayı bir anda unutabilirsiniz. yöre insanlarının yaşam tarzlarını görmek içinse Ay Işığı Yörük Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

                                                 

                                                 KUMLUCA

(bakınız ana sayfa >> kumluca)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=47&tatilbeldesi=kumluca

 

  

   

İlçede; Olympos, Corydella, Rhodiapolis, İdebessiois, Gagae gibi önemli antik kentler bulunmaktadır.

Özellikle, Olympos çok fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. 1991 yılında bu antik şehirde yapılan çalışmalar ve ortaya çıkarılan tarihi eserler, buranın tarihi ve turistik değerini daha da artırmış.

Olympos Antik Kenti

   

 

 Olympos M.Ö. II.yüzyılda kurulmuş bir liman kentidir.Antik kent eşsiz güzellikteki bir vadinin iki yakasında yerleşiktir. Vadi ve kentin denize ulaştığı yerde kumsal çok güzel bir plaj oluşturur. Olympos`dan yaya olarak bir saatte ulaşılabilen Çıralı'da yerli halkın "Yanar" dedikleri dağda, doğal gaz sızıntısının oluşturduğu ve binlerce yıldır hiç sönmeden yanan alevler bir doğa harikasıdır.

Antik kentte bugüne dek ciddi bir kazı yapılmamış.16. Yüzyıldan sonra kent tamamen terkedilerek harabe haline gelmiş. Doğu yönünde yüründüğünde Olimpos`un tiyatrosu`na ulaşılır.Tiyatrodan sonra sırasıyla Agora, Odeon ve Hamam kalıntılarından geçilerek kumsala çıkılır.

İlçenin sahil şeridi 30 km.'dir. Bu sahil şeridinde Çavuşköy Kasabası'ndaki Adrasan koyu ile Olympos koyu; otel, motel, pansiyon ve restoranları ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. >>>

  

Mavikent Beldesi de Karaöz Koyu'nda yeşillikler arasında plajı ve tatil siteleri ile ilgi gören yerlerden.>>>

   

Mavikent beldesi ile Finike ilçe sınırı arasındaki sahil şeridi, şu anda sadece yöre halkı tarafından inşa edilmiş ahşap evler (obalar) ile iskan edilmiş. Ancak, Mavikent ve Beykonak sahillerinde tatil siteleri i yoğun biçimde devam etmektedir.>>>

   

Kumluca'da yayla turizmi organizasyonları ile yerli ve yabancı turistler için yaylalara yürüyüş ve safari turları düzenlenir. Kara Avcılığının da oldukça rağbet gördüğü kentte ayrıca özellikle Adrasan Koyu olmak üzere diğer koylar dalış sporu ve zıpkınla balık avı için ideal.>>>


 

 

                                                    FİNİKE

(bakınız ana sayfa >> finike)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=49&tatilbeldesi=finike

 

 

İlçenin kara ve deniz yolları ile iç ve dış pazarlarla uluslarası düzeyde bağlantılı olması, turizm alanınıda da kapasitesini arttırmaktadır.Ancak İlçede turunçgiller ve narenciye üretiminin oldukça fazla olması nedeniyle turizmle pek ilgilenilmediğinden bu alanda fazla gelişme göstermemiş. Ancak son yıllarda turizme gereken önem verilmeye başlanmış.

Kara Avcılığı :

Finike İlçesi, sahip olduğu iklim özellikleri, zengin bitki örtüsü, değişik türde av hayvanları ile av turizmi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Finike ve çevresinde yaban keçisi avı yapılmaktadır.

Tatlısu Balıkçılığı:

Finike bir alabalık cennetidir. Özellikle Finike'deki Akçay ve Karaçay ırmağı bu açıdan çok zengindir. Çeşitli akarsu ve göletlerde tatlı su balıklarından; kefal, levrek, sazan ve yılan balıklarını görmek mümkündür. Son yıllarda balık çiftliklerinin sayısı hızla artmaktadır.
Finike İlçesi Türkiye'nin en büyük ve en güzel limanlarından birine sahip ;

Setur Finike Marina :   1997 yılında yat limanının marinaya dönüştürülmesiyle hizmete giren Marina; 350 denizde, 150 karada toplam 500 yat kapasitesine sahip bir liman.
Setur Finike Marinada verilen hizmetler; 70 m.'ye kadar olan yatlar için güvenli bağlama imkanı ve tonoz sistemi, her yat için elektrik (220-380v.) su ve telefon bağlantısı, 24 saat güvenlik hizmeti, posta, telsiz, telefon, fax, e-mail imkanları, hava raporu ve döviz bozma hizmeti, duş, WC, çamaşırhane ve bulaşıkhane üniteleri, 80 tonluk gezer vinçle karaya çekme ve dalgıçlık servisi, akaryakıt, otopark, atık su ve atık yağ boşaltma hizmeti, turizm danışma ve genel acentalık hizmetleri, kışlamadaki yatlara akü şarj, havalandırma, motor çalıştırma vb. periyodik hizmetle yüzme platformu, internet odası, kış süresince konaklayan yatçılar için yat kulübü ve aktiviteleridir. Havaalanına geliş ve gidişte indirimli transfer imkanı da bulunuyor.>>>

 

 

Finike 10 km'lik kumsalı ile ülkenin en uzun plajlarından biri olarak bilinir.

Finike Sahilleri

Finike Sahilleri

Finike Sahilleri, ince kumları ve güzel manzarası ile Akdeniz sahilleri'nin doğal plajlarına sahip.İlçe ve çevresinde birçok tarihi ören ve antik yerler ile doğal güzellikler var. Bunlar arasında Limyra, Arikanda ve İdebessos gibi tarihi yerleşim yerleri önemlidir. Yine Suluin Mağarası ve 5 km uzunluktaki Gökbük Kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

Limyra :

(bknz.altta >> Finike Tanıtım Turu)

 

     

 

Arykanda ;

(Bknz.Finike Tanıtım Turu) 

arykanda antik kenti kalintilar gelarabul 300x223 Arykanda

arykanda antik kenti hamamlari gelarabul 300x258 Arykanda

arykanda antik kenti lahit gelarabul 300x224 Arykanda

arykanda antik kenti kalintilari 1 gelarabul 300x225 Arykanda

arykanda antik kenti tiyatrosu gelarabul 300x224 Arykanda

İdebessos ;

Idebessos Alakır vadisinde Beydağları'na paralel uzanan kuzey-güney yönündeki dar bir sırt üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden 900 m yükseklikte Karacaören köyündedir. Dış taraftan kalan doğu yamacı boyunca bir savunma duvarı uzanır, fakat yapıların çoğu içteki yamaç üzerindedir. Tiyatro batıya, dağa doğru bakar, küçük ve 30 m çapında olup, yaklaşık 600-700 kişiliktir. Tiyatronun kuzeyinde bir hamam ve su kemeri kalıntısı göze çarpar. Idebessos'un en çekici kalıntıları üç lahitten oluşan aile mezarlarıdır. Bu mezarlar çok sayıda ve gösterişlidirler.>>>

Idebessos 1, Karacaoren - 50 mn from Finike, Turkey

 

Suluin Mağarası ;

Suluin mağarası, Antalya'nın Finike İlçesi'nde bulunan ve 80 metrelik giriş ağzıyla Asya Kıtası nın bilinen en derin mağarası ünvanına sahip. 27 Ağustos 1995 tarihinde bir su altı araştırma ekibinin mağaraya yaptıkları dalışta 122 metreye kadar inilmiş, fakat mağara sonuna ulaşılamamış.Finike'de ilçe merkezine 1 kilometre mesafede bulunan ve esrarengiz görünümüyle dikkati çeken Suluin, halk arasındaki adıyla "İncirli" Mağarası, tarihten günümüze kadar gerçek anlamda keşfedilmemiş bir sır olarak gizemini korumaya devam ediyor.>>>

Suluin Mağarası - Finike 

Gökbük Kanyonu ;

Gökbük Köyünün içersinden geçen Akçay Deresi üzerinde bulunuyor.Oluşumu milyonlarca yıl sürmüş. Kanyon 300 mt. derinliğe ve yaklaşık 4 km.uzunluğa sahip.Suların kayaları oyması ile meydana gelmiş. İçersinde yer yer küçük göletlerin bulunduğu, çevresinde birçok ekolojik bitki ve nesli tükenmekte olan yaban hayatını barındıran kanyon; keşfedilmemiş güzellikleri ile doğanın bizlere bir armağanı >>>

 

 

 

Finike Tanıtım Turu....... >>>>>>

Lmyra


Kent gezisine antiktiyatro’dan başlayabilirsiniz. Tiyatro yolun kenarında.Tiyatro’yu geçtikten sonra yolun solunda ve yamacın tepesinde çok güzel bir anıt mezar gözünüze çarpacak (Xatabura anıt mezarı). Mezar Lykia sanatının eşsiz bir örneğini oluşturuyor. Roma imparatoru ünlü Jül Sezar’ın oğlu Gaus Sezar Roma dönüşünde Lykia’dan geçerken ölmüş ve onun anısına bu anıt mezar yapılmış.

Tiyatronun arkası, tepenin yamaçları tümüyle yamaç evler ve kaya mezarlarıyla dolu. Kaya mezarları ve yamaç evler yol boyunca kilometrelerce devam ediyor. Bunların küçük bir bölümü restore edilmiş.

Tepede akropol ve Bizans kilisesi var. Bir de Akropolün güney yamacında yapılan kazılar sonucu Heroon (anıt) ortaya çıkarılmış. Heroon kaya olan taban düzeltilerek elde edilen 19x18 m ölçüsünde bir teras üzerine oturtulmuş ve anıtın temelleri bu teras üzerine yapıılmış.Aşağıda yolun sağındaki kalıntılara (tiyatronun karşısında) geçmek için dereyi aşmak gerekiyor. Kentin bu bölümünde görülebilecek kalıntılar arasında Bizans kilisesi, Bizans hamamı, kent duvarları, şimdi üstünden dere akan sütunlu cadde (7 m genişliğinde ve 50 m uzunluğunda) bulunuyor.

Arykanda

Finike - Elmalı yolundan Turunçova’ya dönüp Finike’den itibaren Toroslar’a doğru 27 km tırmanıldığında yol boyunca çam ve sedir ağaçları arasında tırmanıldığında, çok güzel bir manzara ile karşılaşılıyor.27. nci km’de Çatallar köyüne ulaşılıyor. Buradaki Çobanlar Alabalık çiftliğine girebilirsiniz. Çiftliğin restoranı da var. Havuzdan çıkarılan ve ağırlığı 250 gr. olan alabalıklar taze taze pişirilip servis yapılıyor.

Arykanda ören yerinin girişine ulaşmak için Arif köyünden sağa dönülüp toprak yoldan 1 km tırmanmak gerekiyor. Yol, ören yeri girişine kadar çıkıyor. Arykanda, arkasını sarp kayalıklı bir tepeye vermiş, son derece etkileyici bir antik kent. Şehir kademe kademe yükselen teraslar üzerinde oturtulmuş. Kalıntılar çam ve sedir ağaçlarının gölgesinde. Arykanda hem konumu, hem de büyük ölçüde sağlam kalmış yapıları nedeniyle gezmekten çok keyif alınabilecek ören yeri niteliğinde. Yazın en sıcak günlerinde bile rahat nefes almanızı sağlayacak, sizi pek rahatsız etmeyecek havası ve her noktasından görülebilen, tüm vadiyi içine alan pananoromik manzarası cezbedici.

Antik Kente girişte karşılaşacağınız ilk yapı sağdaki hamam. Duvarları ve pencereleri ayakta. Karşı terasta büyük bir bazilikanın kalıntıları görülür. Şehrin sağ yamacı nekropol ve bu kesimde korumaya alınmış büyük bir blok üzerindeki kabartmalar ilgi çekici.

Ama asıl kalıntılar şehrin sol üst kesiminde ve sarp yükselen kayalıkların eteğinde. Devlet agorası burada. Arkasındaki odeon tümüyle ayakta. Odeonun imparator Hadrian zamanında meclis olarak görev yaptığı biliniyor. Odeonun arkasında tiyatro var. Küçük ama çok iyi durumdaki 20 basamaklı tiyatronun merdivenleri arasından kendine yer bulup çıkan ve büyüdükçe tonlarca ağırlıktaki blokları yerinden oynatan çam ağacı görülmeye değer.

Tiyatronun hemen arkasında, sarp kayalıklı yamacın altında 3 oturma sırası bulunan 100 metre uzunluktaki stadyum göze çarpıyor. Stadyum da çok sağlam durumda.

Gökbük’te alternatif tatil >>>

Arykanda yolu üzerinde Gökbük Köyü’ne ayrılan sapaktan dönüp, köye girmeden asfalt yoldan sağa stabilize yola döndüğünüzde çiçeklerle çevrili bir çiftlik evi ile karşılacaksınız. Köyde Bernhard’ın Pansiyonu olarak da bilinen çiftlik evi, 16 dönümlük bir araziye kurulmuş.Her türlü meyva ağacının bulunduğu, sebze yetiştirildiği çiftlik Great Outdoor adlı bir turizm işletmesine dönüştürülmüş. Bu çiftliğin özelliği doğanın koynunda gezi ve macera arayanlar için organize edilen alternatif tatil paketinin oluşturulduğu mekan olması. Tamamen doğa sporları ve kültürel gezilerle dolu olarak hazırlanan 1 haftalık tatil paketinin proğramı şöyle ;

İlk gün Dar Deresi’ne gidiliyor. Dere yatağı boyunca yapılan trekking 5 saat sürüyor. İsteyenler küçük göletlerde serinleyebiliyorlar.

İkinci gün programında binicilik var. Çiftlikte yetiştirilen atlara binilip, Gökbük Köyü’nden 400 metre yükseklikteki Eren Dağı’na doğru bir parkur izleniyor. 35 km’lik parkurun öğle yemeği molasında alabalık ziyafeti var.

Üçüncü gün dağ bisikleti meraklılarına. Çok çeşitli bisiklet parkurları var ama, Finike - Elmalı arasındaki Alakır Baraj Gölü etrafındaki 36 km’lik parkur tercih ediliyor. Geri dönüş zorluğunu göze alanlar, Finike’ye kadar inebilirler.

Dördüncü gün size ait. Köyü gezebilir, çevreye yürüyüş yapabilir, Elmalı’ya çıkabilir, eğer günlerden pazartesi’yse Elmalı pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Beşinci gün, jeep safari günü. Great Outdoor’un 4x4’üyle yapılan turun bitiş noktası Üçağız. O günün akşamı mavi yolculuk teknesinde konaklanıyor.

Altıncı gün tekne Kekova çevresinde mavi tura başlıyor. Kaleköy, Batık Şehir, Tersane Adası ziyaret ediliyor, bol bol denize girilip güneşleniliyor.

 

 


                                           MYRA -  DEMRE (KALE)

 

(bakınız ana sayfa >> demre)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=50&tatilbeldesi=demre

 

  

  

 

İlçede tarihten kalan Noel Baba (Aziz Nicolas) Kilisesi, Myra Antik Kenti ve Tiyatrosu, Andreake Antik Kenti, Kaya Mezarları ve Simena Antik Kenti turizm alanında Demre'nin göz nuru tarihi yapıları.>>>

Myra Antik Kenti

  

  

   

Bugünkü Demre ilçe merkezinde ve civarında yer alan Myra Antik Kenti, özellikle Likya dönemi kaya mezarları, Roma dönemi tiyatrosu ve Bizans dönemi Aziz Nicholas Kilisesi ile ünlü.Şehrin en ilginç anıtsal kalıntısı olan ve  Noel Baba Kilisesi olarak da anılan Aziz Nicholas Kilisesi her yıl  5 Aralık'da birçok ülke temsilcisinin katıldığı Noel Baba Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

 

Akropolün güney eteğinde yer alan tiyatro, gerek oturma sıraları gerekse sahne binası ile iyi korunmuş bir Roma dönemi tiyatrosunun özelliklerini yansıtıyor.Tiyatronun hemen iki yanında, kabartmalı veya düz kaya mezarları yer alıyor.Tiyatro yakınındaki hamam kalıntıları ise Roma dönemi tuğla mimarisinin ilginç örneklerini oluştururlar.

 

Andreake Antik Kenti  :

Tarihsel döneminde Lkya medeniyetinin başkenti ve 6 büyük önemli kentinden biri olan Antik Myra'nın limanı görevini üstlenmiş bir antik yerleşim birimi ünvanına sahip.Nehirlerden gelen alüvyonlarla kaplanmış bu antik liman kenti tam 150 bin kişilik muhteşem bir anfi-tiyatroyu da içinde barındırıyor.

Kaya Mezararı :

Kaya mezarlarıyla ünlü Myra'da mezarlar hemen tiyatronun üzerinde ve doğu taraftaki nehir nekropolü denilen yerde olmak üzere iki yerde toplanmış.

 

Simena antik kenti :

Bugünkü Demre bu antik kentin üzerine kurulmuş. Burada eski tarih ve bugünkü  yaşam sanki iç içe. Tepedeki kalesi, etrafta ve deniz içindeki lahitleriyle dikkat çekiyor.

 

Demre İçmeleri :

Hazım bozukluğu, bağırsak parazitleri için şifalı olduğu tesbit edilmiş.

 

Adını MYRA ANTİK KENTİ ve AZİZ NİCOLAS (Noel Baba) KİLİSESİ ile bütün dünya turizmine lanse edip ünlenen bu şirin ilçe ; her türlü doğal ve tarihi değerlerini, plaj ve diğer turizm etkinliklerini çok yakınında bulunan Kaş ve Finike ile adeta paylaşım içindedir.Kaş ve Finike' nin turizm dokusundan söz ederken Demre'yi bu dokudan ayrı tutarak tanıtmak mümkün değildi.Bu özel durum aslında Antalya'nın sahil boyunca sıralanan tüm yerleşim alanları için de geçerlidir.Biz bölgenin bu özelliğine rağmen her yerleşim bölgesini mümkün oldukça ayrı ayrı tanıtmaya azami ölçüde özen gösterdik, zaman zaman yönlendirmeler de yaparak olası yanılmaları önlemeye çalıştık.Buna rağmen hatalarımız olduysa af ola...

 

                                             KAŞ - KEKOVA

 

 

kashavadan 

kas1

 

Lykia medeniyetinin en önemli bölgesi olan Kaş, denize bakan bir tepe üzerinde kurulmuş ve zaman içerisinde yapılaşıp genişleyerek bugünkü halini almış.Lykia dönemindeki adı Antiphellos' muş.

Kaş'ta turizm son yıllarda hızlı bir şekilde gelişmekte,turistik tesislerin sayısı gittikçe artmaktadır. Özellikle dalış turizmi bakımından ülkemizin önde gelen merkezlerinden biri olma yolunda oldukça önemli bir noktaya gelmiş.

 

Su altı dalışları için çok uygun olan Meis Adası'na en yakın noktada olan Kaş, tarihi eserleri ve doğa güzellikleriyle önemli turizm potansiyeline sahip.

Bir dil gibi denize uzanan Çukurbağ Yarımadası üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadada kendini götermeye başlamış.Kaş'ın içinde tertemiz deniziyle Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı gibi plajlar var. 

 

B.çakıl plj.

K.Çakıl Plj.

Ayrıca kayıkla Çayağzı Plajı'na gidilebilecegi gibi , 2008 yılında Gezi sitesi cocierge com.un belirlediği kriterlere göre ''Dünyanın En Seksi plajı'' seçilen Kaputaj Plajı'da (Kaş- Kalkan arasında),güneş,kum ve turkuaz rengi denizin buluştuğu, Kaş'ın en çok ilgi gören plajları arasında.

çayağzı plajı >>>

kaputaş plajı (1) >>>

kaputaş plajı (2) >>>

 

Dünyanın en uzun plajları arasında yer alan, incecik kumu ile gündüz insanları, geceleri de Caretta-Caretta'ları konuk eden Kalkan'daki Patara Plajı Kaş'a sadece yarım saatlik mesafede. Patara aynı zamanda dünyanın ilk demokratik meclis binasının burada oluşu ile de tarihi önemi olan antik bir kent.

patara antik kent bakınız: >> http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=kalkan&sayfa=gezilecekyerler


Kaş'ın etrafında yer alan 6 adet mağaradan Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Güvercinlik Mağarası en ünlü olanları.

 

Kaş'ın zengin tarihi mekanlarının yanında gün geçtikçe daha çok rağbet gören trekking, dağcılık, rafting gibi doğa etkinlikleri de var. Doğa ile baş başa olmak isteyenler için Gömbe'deki Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi çok uygun bir seçenek.Batı Torosların Kızlar Sivrisi'nden sonraki en yüksek zirvesi olan Akdağ Gömbe'deki küçük göller görsel anlamda oldukça ilgi çekici.

 

Kaş antik kentler açısından da oldukça zengin bir ilçe. Komba, Nisa, Kandyba, Phellos,Apollonia, İsinda, Kyaenai  antik kentleri görülmeye değer önemli tarihi mekanlardan birkaçı.

Kaş Limanı :

 


Kaş çevresindeki önemli yerlerden biri de Kaş-Demre arasındaki Kekova Adası. Kekova'ya Kaş'tan tekne ile gidildiği gibi karadan Üçağız'a, oradan da motorlu kayıklarla batık kentin kalıntıları arasından geçerek gitmek de oldukça keyifli.(bknz..aşağıda>>kekova)

Lezzet :

Kaş' da kıyı balıkçılığı yapılıyor. Yörede çıkan başlıca balık türleri; mercan, grida, orfoz, barbunya, iskaroz, sokar, palamut ve kefal. Ayrıca ahtapot avcılığı da yapılıyor.Taze kalamar yemek isteyenler, deniz lokantalarında bunları bulabilirler. Şirinliği ile tanınan Orfoz nesli tükenen bir balık türü. Tutulması yasak olmasına rağmen usulsüz şekilde avlanıyor. Kaş'ta restoranların hemen hepsinde Akdeniz mutfağının tipik lezzeti hakim. Yöresel tatlar açısından da çok zengin. Gömbe Yaylasının kebabı ve dondurması oldukça özel. Yayla balı, yayla yoğurdu, üzüm pekmezi, keçiboynuzundan elde edilen harnup pekmezi, tereyağlı keşkek de çok meşhur.Pekmeze katarak yiyebileceğiniz çifte kavrulmuş tahinin de çok özel bir tadı var.
Kaş'ta İtalyan, Meksika, Fransız mutfaklarından lezzetler sunan restoranlar da bulabiliyorsunuz. Kaş ve yakın çevresinde çok sayıda Alabalık lokantası var. İslamlar Köyü harika manzarası olan ve alabalık çiftlikleriyle ismini duyurmuş şirin bir köy. Burada kendi balığınızı seçerek istediğiniz gibi pişirtip yiyebilirsiniz.

Konaklama :

İlçede plaja yakın, begonvillerin taştığı teraslarıyla, deniz manzaralı balkonlu odalarıyla, asmaların altında yenilen zengin köy kahvaltısıyla, yeşil ve maviye doyacağınız çok sayıda otel,pansiyon hizmet vermekte.Yarımadada bulunan birkaç otel de oldukça konforlu. Kalabalık gelen aileler için çok sayıda apart da mevcut. 

Alış - veriş :

Kaş ve çevresinde el yapımı kilim ve dokumalar üretiliyor. Yöreye özgü '' Barak Kilimi '' ve keçi

 tüyünden üretilerek dokunan kılçar oldukça ünlenmiş. Dastar, tülbent, yemeni üretilerek hediyelik eşya olarak satılıyor. Ayrıca ceviz ağacından süslemeli çeyiz sandıkları, ağaçtan sehpalar, tahta kaşıklar ve oklavalar yöreye özgü el emeği ürünler. Bu ürünler Kaş'ın geniş pazar kapsamlı Cuma Pazarında sergilenip satiliyor.

Kaş'ın alışveriş merkezi adı Uzun Çarşı olan bir çarşı.Adına rağmen kendisi kısacık ve yokuş bir sokaktan ibaret olan Uzun Çarşının dükkanları; restore edilmiş, iki katlı, cumbalı eski evlerin altında yer alıyor. 

 

 

Kaş'ın en önemli anıtı Uzun Çarşı Caddesi üzerinde, halıcı dükkânlarının arasında karşımıza çıkan ve tek bloktan oluşan bir lahid.(kral mezarı) 
Günümüze sağlam bir şekilde gelebilen lahdin üzerindeki sekiz satırlık Lykia dilindeki yazı okunamadığı için lahdin kime ait olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle de halk ona ''Kral Lahdi' adını yakıştırmış.


 

 
Kaş İçmeleri :

Birçok hastalığa şifa olduğu söyleniyor.

 

bakınız ana sayfa >> kaş)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=5&tatilbeldesi=kas

 

 

 

 

         .....KEKOVA....BirBaşka Alem..!!!

           ....Düşler Diyarı...!!!

                                                (bakınız ana sayfa >> kekova)

 

 

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=51&tatilbeldesi=kekova

      

Demre’nin (Kale) batısında yer alan Kekova kayalık bir Akdeniz adası.
Bu ada depremler sonucu deniz altında kalmış, bu nedenle buraya ''batık şehir'' ismi verilmiş.
Kekova'ya Kaş'tan tekne turları ile gidildiği gibi  motorlu kayıklarla da gidilebiliyor. Seakayaking ve kanolarla batık şehir üzerinde gezinmek sizin için daha keyifli bir seçenek olabilir.

 

Sahilden bineceğiniz motorlu kayıklar batık kentin kalıntıları arasından Kekova'ya doğru yol alırken size çevreyi dolaştıracak. Ayrıca tur tekneleri de sezonda hizmet veriyor.

 

Kekova'daki kale görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Rodos Şovalyeleri'nden kalan kale, tüm bölgeye hakim bir noktada bulunuyor. Adanın sahilinden kaleye girene kadar harika bir yoldan yürüyor ve Likyalılar'dan kalma kaya mezarlarının arasından geçiyorsunuz. Tekne turlarıyla veya motorlu kayıklarla adaya gelirken ; yarıya kadar suya batmış tarihi yerleşimlerin kalıntılarını, üzerinde keçilerden başka sakini bulunmayan küçücük adaları, kayalara oyulmuş hücreleri, denizin ortasındaki Likya lahitini görebilir ve harika günbatımını izleyebilirsiniz.

 

 

                                                  KALKAN


 

(bakınız ana sayfa >> kalkan)

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=3&tatilbeldesi=kalkan

 

-Öne Çıkan Özellikleriyle Kalkan'a Genel Bir Bakış -

Büyüleyici güzellikteki koyu, pırıl pırıl denizi ve plajları,eşsiz doğal güzellikleri, her türlü gezi teknesine demirleme imkanı veren korunaklı yat limanı, her kesime yönelik küçük, sevimli, temiz konaklama tesisleri ve özellikle birkaç kilometre içinde ulaşılabilen turizme odaklı dağ ve köy yaşamıyla Kalkan'da unutulmaz bir tatil geçirebilirsiniz.

Patara Plajı

 Patara Kumsalı 

 

 

Bu ünlü plaj Türkiye'nin en geniş (800 m.) ve en uzun (15 km ) kumsalına sahip. Akdeniz'de yaşayan 5 ayrı deniz kaplumbağası türünün ikisi Caretta caretta (Atlantik Okyanusu’na mahsus çok iri deniz kaplumbağası) ve Chelonia mydas (yeşil kaplumbağa) Antalya sahillerinin 17 bölgesini yumurtlama kumsalı olarak seçmişler. Belek, Manavgat, Tekirova, Çıralı, Olympos, Adrasan, Kumluca, Kale (Demre) kumsalları da birinci dereceden deniz kaplumbağası yumurtlama sahası olarak biliniyor. Bu benzersiz kumsalın, çok ince ve temiz, bir kumu var...Özetle Patara için söylenecek tek şey var : ''HARİKA..! ''  

http://www.seyirrehberi.com/yonetim/_duzenle.aspx?b_id=3&tatilbeldesi=kalkan

 

 

SON SÖZ : NİCE BOL TATİLLİ,SAĞLIKLI,MUTLU YILLARA...SEVGİ, SAYGI VE HOŞGÖRÜYLE...

 

 

 

 
Antalya Tanıtımı  •  Antalya Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Antalya Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI