Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ANTALYA

Baktınızmı uçsuz bucaksız denizi içine çektiğiniz, temiz havasını solurken mutluluk duyduğunuz, denizi ve güneşiyle büyüleyen, yazın dolup taşan sokaklarının kozmopolitikliğine inat buram buram Anadolu kokan bir kent  ;  ANTALYA..! Güneşi ve pırıl pırıl denizinin yanısıra tarihi dokusu ve doğal güzellikleriyle de insanı büyüleyen turizmin kalbi Antalya'dan küçük detaylar...

antalya resimleri
  Antalya Tanıtımı
  Antalya Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Antalya Rehberi
  Sizden Gelenler
 

ANTALYA

http://www.gezi.com/turizmin-baskenti-antalya_gezi+kesfet-26.html

TURİZMİN BAŞKENTİ
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Akdeniz’i yüksek kayalıklar üzerinde selamlayan Antalya Körfezi, kıyılarında eşsiz bir turizm cennetine ev sahipliği yapar. Türkiye turizminin başkenti Antalya’dır orası. Sıcacık iklimiyle, pırıl pırıl güneşiyle, olağanüstü doğasıyla, tarihi zenginliğie ve kültürel çeşitliliğiyle Bergama Krallığı’nın “Antalela”sı, turizmin anavatanı…

Turizm deyince şüphesiz ilk akla gelen şehirdir Antalya. Turizmin doğup büyüdüğü; rakipleriyle kıyasıya mücadele ettiği cennet topraklar… Toros sıradağlarını kendine siper alan ovaları, ırmakları, yaylaları, şelaleleri, ormanları, mağaraları, kilometrelerce uzayan sahilleri, doğaya başkaldıran kayalıkları, uçurumları, golfe adanmış toprakları, antik kentleri, sayısız tarih hazineleri, palmiyeleri, portakal ve muz bahçeleri ile bir turizm cennetidir Antalya.

Alanya, Kaş, Kemer, Belek, Akseki, Kale, Kumluca, Finike, Manavgat, Side, Serik… Her biri bir dünya şehrinin halkaları da olsalar aslında zinciri kadar güçlü ve söz sahibidirler. Tıpkı uluslar arası golf turnuvalarının gözbebeği Belek gibi, Aspendosu’yla Serik gibi, doğal şelaleleriyle Manavgat gibi, Kemer gibi, Alanya gibi, Finike gibi, Kumluca gibi…

Akdeniz çanağının en popüler turizm destinasyonu olan Antalya, Türkiye’nin güneyinde, adını aldığı Antalya Körfezi boyunca kayalıklar üzerinde yükselen bir tatil cennetidir. 630 km uzunluğundaki kıyılarına çok sayıda koy, plaj, körfez, adacık, liman, şelale ve antik kent eşlik eder.

EN MEŞHUR KUMSAL VE PLAJLARIYLA “ANTALYA”

Yaz turizminin en gözde merkezlerinden Antalya, ününü en çok da kilometrelerce uzayan kumsallarına ve kaliteli plajlarına borçludur. Yaz ayları geldiğinde her yıl binlerce yerli ve yabancı turist kendini Antalya’nın olağanüstü doğasına, güneşine ve berrak sularına bırakır. Lara, Konyaaltı, Karpuz Kaldıran en meşhur kumsallarıyla ağırlar deniz tutkunlarını.

Kıyı şeridi boyunca sıra sıra uzayan lüks konaklama işletmeleri, antik şehirleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye turizminde önemli bir yer edinen Lara, Antalya Havaalanı’na 18 km uzaklığı ile en kısa ulaşımlı turizm beldeleri arasında yer alır. Lara bölgesine merkezden kalkan araçlar ile kolaylıkla erişebilirsiniz.

Antalya’nın batı kesiminde yer alan Konyaaltı ilçesi, aynı adı taşıyan plajıyla ününü korur. Bir yanda falez ve dağların oluşturduğu büyüleyici tabiat manzarası bir yanda ince kumlu kumsallarıyla masmavi deniz… Antalya’nın batı kesiminde yer alan Konyaaltı Plajı, dünyanın en iyi plajları arasında anılmaktadır. Konyaaltı ile Antalya şehir merkezinin arasındaki uzaklık yaklaşık 5 km kadardır.

Lara Plajı'nın batı kesiminde, Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü noktada yer alan Karpuz Kaldıran Plajı ise, sığ denizi ve ince kumlu plajı ile en çok tercih edilen plajlar arasında gelir. Plaj askeri dinlenme kampı olarak kullanılmaktadır. Lara Plajı’na Lara üzerinden otobüs ve minibüslerle kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

YAZIN ORTASINDA BİR BEYAZ CENNET “SAKLIKENT”

Antalya, yalnızca yaz turizmiyle parıldayan bir güneş değil, aynı zamanda bir kış turizm merkezidir de. Antalya’ya 50 km uzaklıkta bulunan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’nın dört mevsim turizminin en çarpıcı örneklerinden biri. Öyle ki kayak merkezinin bembeyaz pistlerinde kayak yapmanın doyumsuz keyfini sürerken, isterseniz aynı gün içinde kendinizi Antalya plajlarının kızgın kumlarına da terk edebilirsiniz.

Antalya’nın eşsiz coğrafyası her türlü spor aktivitesi için de idealdir. Zirveye çıkmak sizin için vazgeçilmez bir tutku ise, Toros Dağları’nın bir uzantısı olan Beydağları; Bakırlı Dağ, Tekedoruğu, Tahtalıdağ ve Kızlar Sivrisi adı verilen doruklarında keşfedilmeyi bekler. Antalya il sınırları içinde bulunan dağın en yüksek doruğu Kızlar Sivrisi olup, bir günlük tırmanışlarına Çamkuru Vadisi’nden başlarlar.

Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırlarındaki Köprüçay ve Manavgat Çayı’nda raftingin yanı sıra Antalya kıyıları su altı dalışları için çok müsaittir. Bir alabalık cenneti olan Antalya’da ayrıca balıkçılık ve avcılık da yapabilirsiniz.

ÖLMEYEN KENTLER

Antalya’da tarih, asırlık zamanların deviremediği antik şehirlerle zamana meydan okur. Perge, Olympos, Phaselis, Aspendos ve Side tarihi kentte geçmişin silinmeyen izlerini taşır günümüze.

Tarih boyunca efsaneleri ile mitolojiye konu olan Olympos’un caretta carettaları, endemik bitki türleri, ağaç evleri ve olağanüstü sahili görülmeye değer güzellikleri barındırır hazinelerinde. Antalya otogarından Fethiye veya Kaş yönüne giden otobüsler ile Olympos antik şehrine ulaşabilirsiniz.

Önemli bir Pamphylia şehri olan Perge, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu Bucağı sınırları içinde yer alır. Şehir merkezinden kalkan Aksu minibüsleri ile tarihi kent Perge’yi ziyaret edebilirsiniz.

Doğu Likya’nın en önemli liman kenti Phaselis’e gitmek için Antalya-Kemer otoyolunu kullanabilirsiniz. Yolun 57. kilometresinden sola döndükten sonra 1 km ötede Phaselis antik şehri ile karşılaşırsınız.

Antik çağların en zengin kentlerinden olan Aspendos, ününü anfi tiyatrosuna borçludur. Serik’in 8 km doğusundaki antik kent, Belkıs köyünde, Köprüçayı'nın düzlük alanlarında yer alır.

Manavgat sınırları içinde antik kalıntılarıyla göz dolduran Side, Anadolu’nun en eski yerleşkelerinden biridir. Antalya Havaalanına 60 km mesafede bulunan Side’ye Türkiye’nin her tarafından düzenli otobüs seferleri mevcuttur.

CENNETTEN FIŞKIRAN SU DAMLACIKLARI

Düden, Kurşunlu, Manavgat, Uçan 1, Uçan 2 ile aynı zamanda bir şelaleler şehridir Antalya. Buz gibi berrak suları ile çağıldayarak akan, kimi zaman ağaçların arasından kıvrılarak kaybolan kimi zaman kayalara çarparak köpüklerini sağa sola püskürten yaşam kaynağı şelaleler…

Şaşırtmayacak kadar az bir yükseklikten boşalır ama enine genişleyen bir mesafede gürül gürül akışıyla işitsel ve görsel bir şölen yaratır izleyenlere Manavgat Şelalesi. Antalya’ya 80 km uzaklıkta bulunan şelale, Manavgat’ın 3 km kuzeyinde yer alır. Manavgat’tan kalkan minibüslerle şelaleye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Düden nehri üzerinde coşkun bir sel gibi fışkırarak akan Düden Şelalesi, yürüme parkuru ve içindeki mağarası ile oldukça dikkat çekicidir. Antalya şehir merkezinden 7 km uzaklıkta olan şelaleye kent merkezinden kalkan Varsak otobüsleri veya minibüsleri ile gidebilirsiniz. Su değirmeni ve bitki tüneliyle Kurşunlu Şelalesi de cazip bir alternatif olabilir. Antalya’ya çok yakın bir mesafede bulunan şelaleye Antalya’dan belediye otobüsleri ve minibüsler ile gidebilirsiniz. .

Düden, Manavgat, Kurşunlu kadar popüler olmasalar da Antalya’nın en yüksek şelaleleri Uçan 1 ve Uçan 2 şelaleleridir aslında. Havada birbiriyle çarpışarak gürleyen sular, gökkuşağı renklerine boyandıkları su yüzeyinde nasıl da masum ve sakindirler. Serik’in Gebiz beldesine bağlı Kozan köyünden dökülen Uçan 1, Uçan 2 şelalelerine Kozan ve Akçapınar köylerinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE’NİN HER BÖLGESİNDEN ULAŞIM KOLAYLIĞI

Türkiye'nin her bölgesi ile karayolu ulaşımının sağlandığı Antalya’ya İstanbul ve Ankara üzerinden en rahat Afyon - Burdur - Antalya yolu üzerinden ulaşabilirsiniz. Tercihiniz demiryolu ise tek seçeneğiniz Burdur tren istasyonudur.

Türkiye’nin en önemli deniz kapısı olan Antalya Limanı’na ise deniz yolu ile ulaşabilirsiniz. Yine de en kolay yol olarak havayolunu tavsiye edebiliriz. Bulunduğunuz şehirden ya da en yakınınızdakinden yaklaşık 1 saatte Antalya Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013
 
 
 
 


Antalya Tanıtımı  •  Antalya Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Antalya Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI