Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

BELEK

“turizmin değişen yüzü” sloganıyla her yıl onbinlerce kişiyi mıknatıs gibi kendine çeken, ülkemizin en ihtişamlı konaklama tesislerinin bulunduğu, Akdeniz'in gözbebeği...doğa..deniz...spor...tarih...hepsi bir arada...

belek resimleri
  Belek Tanıtımı
  Belek Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Belek Rehberi
  Sizden Gelenler
 

BELEK
AKDENİZ’DE BİR YAZ RÜYASI
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Bir Akdeniz masalıdır Belek. Zümrüt yeşili topraklarında el değmemiş güzellikleri, antik şehirlerinde nice gizemli tarih hazinelerini saklar turizmin parlayan güneşi. Akdeniz coğrafyasına damgasını vuran muhteşem doğasında atar kalbi, yaz rüyasının. Yanı başını masmavi denizlere yaslamış yemyeşil golf sahalarında, bir inci gibi süzülen muhteşem kumsallarında ve hazine yüklü tarihinde atar…

Bir tatil sizin için en çok neyi ifade eder, bir düşünün… Denizi mi, kumsalı mı, tabiatı mı, eğlencesi mi, kültürü mü yoksa tarihi midir sizi cezbeden? Ya da hepsine bir kalemde sahip olmak mıdır kusursuz tatil?

Cevabınız “evet”se, cevabımız Belek’tir, bizim de… Antalya’nın 30 km doğusunda, Serik ilçesine bağlı bir turizm beldesi olan Belek; 17 km’lik sahil şeridi, yemyeşil kırlar üzerine kurulu golf sahaları, tabii güzellikleri ve seçkin otelleri ile Akdeniz sahillerinin vazgeçilmez adreslerinden biridir.

Türkiye turizminin kalbi Belek’te; Akdeniz coğrafyasına damgasını vuran muhteşem doğasında, yanı başını masmavi denizlere yaslamış yemyeşil golf sahalarında, bir inci gibi süzülen muhteşem kumsallarında ve hazine yüklü tarihinde atar.

GOLF DEYİNCE…

Dünyanın en gözde golf destinasyonlarından biridir, Belek. İsmini sıklıkla uluslar arası golf turnuvaları ile duyduğumuz turistik belde; denizin kıyısında, çam ağaçlarının arasında golf tutkunlarına gerçek bir golf deneyimi yaşatır. Ünlü mimarların tasarımlarıyla hayat bulan en seçkin markalı golf tesisleri, Akdeniz coğrafyasının eşsiz doğa manzarasını da arkasına katarak olağanüstü bir güzelliğe imza atar.

Golfün Akdeniz’deki önemli merkezlerinden biri olan Belek, profesyonel golf sahaları dışında 200’ü aşkın futbol sahası ve tenis kortları ile de spor turizminin önemli merkezlerinden biridir. Akdeniz çanağındaki deniz-kum-güneş konseptini zengin spor olanakları ile pekiştiren tatil beldesinde uluslar arası turnuvaları izleme şansına da sıklıkla nail olursunuz.

ÜÇ DİNİ BİRLİKTE KUCAKLAYAN DİNLER BAHÇESİ

Ne din ne dil ne ırk… Turizm barış, saygı ve hoşgörü şemsiyesi altında kucaklar her milleti. Bir turizm beldesinde açılan ilk ibadet merkezi olma özelliğine sahip Dinler Bahçesi de Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesinde İslamiyet’in hoşgörüsüyle ağırlar üç dini de. Kudüs’ten sonra üç farklı dine kapılarını açan Dinler Bahçesi’nde hem cami hem sinagog hem de kiliseyi görme olanağınız mevcut. İbadethanelerin yanı sıra açık ve kapalı sergi alanlarının yer aldığı Dinler Bahçesi’ne ilgi son derece büyük.

Yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra ibadet günleri ve özel günlerde de Dinler Bahçesi kendi halkıyla dolup taşıyor. Siz de Dinler Bahçesi’ni hem ibadet etmek için hem de bu zengin kaynaşmaya tanık olmak için ziyaret edebilirsiniz.

ANTİK KENTLERE DE ÇOK YAKIN

Belek’i bir turizm beldesi olarak öne çıkaran bir diğer özelliği, antik kentlere yakınlığı. Aspendos, Perge, Sillyon, Phaselis, Olympos ve Çıralı Belek antik kent ziyaretlerinin en önemli duraklarından sayılıyor.

Aspendos… Serik - Manavgat yolu üzerinde, Belkıs köyü sınırları içindeki Aspendos, Belek’e yapılan tarihi gezilerin önemli bir rotası. Anadolu’nun en uzun su kemerleri kalıntılarının yer aldığı antik kent, tiyatrosu ile yerli ve yabancı turistler için ilgi çeken bir yer. Antik tiyatrolar arasında en iyi korunan tiyatro olma özelliğine sahip olan Aspendos, aynı zamanda dünyanın akustik olarak en iyi tiyatrosu unvanını da elinde taşıyor. Konser ve benzeri etkinliklere de ev sahipliği yapan Aspendos Tiyatrosu’nu yaz aylarında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Perge… Antalya ilinin Aksu ilçesinde yer alan harabeler, Helenistik dönemin zenginliği ve güzelliğiyle en dikkat çekici kentleri arasında yer alıyor. Bir zamanlar Pamfilya’ya da başkentlik yapan Perge antik kentinin özellikle akropolisi, agorası, mozaiklerle kaplı uzun yolu ve hamamları gezilmeye değer.

Sillyon… Serik’e bağlı Yanköy Köyü yakınlarındaki Koçhisar Tepesi’nde bulunan Sillyon antik kenti, Antalya'daki antik şehir ve höyükler arasında en ilginç yerleşim yerlerinden biri. Sillyon’un bugün anıtsal kapısı, kulesi ve Bizans yapıları ayakta duruyor. Dünyada en iyi şekilde korunan antik kentlerden biri olan Sillyon’a Perge üzerinden gidebilirsiniz. Antik kenti 10 km Side yönünde geçtikten sonra solda, yoldan 5 km kadar içeride Antalya Ovası’na hakim büyük bir plato karşınıza çıkar. Sillyon antik kenti de bu plato üzerinde 100 yıllardır, bugüne ulaşan kalıntıları ile ayakta durmaktadır.

Selge… Madeni para basan ilk Pisidia şehri olan Selge de tarihi gezinizin ilgi çeken başka bir noktası olabilir. Antik kentte Zeus ve Artemis’e adanmış iki tapınak kalıntısının yanı sıra mezar alanı, kilise ve agora yer alıyor. Selge’ye Antalya-Alanya karayolu üzerinde Aspendos yol ayrımından 5 km ötede, Beşkonak ve Antik Roma köprüsünün birleştiği kanyon vadiyi geçerek gidebilirsiniz. Antik kente ulaşım Altınkaya köyünden sağlanıyor.

Bunların dışında Kemer yakınlarındaki Phaselis antik kentini, Olympos’u, Çıralı’yı, Selge’yi ve Side antik kentini de gezi turunuza ilave edebilirsiniz.Kemer-Kumluca arasında Olympos’un tepesinde yer alan Çıralı Dağı’ndaki sürekli yanan alevleri, ince kumlu kumsalı ve caretta caretta’ları bir hayli ilginizi çekecek türden. Antalya otogarından Kumluca-Kaş istikametine doğru giden tur şirketlerinin otobüslerini tercih ederek Çıralı kavşağında inebilir ve Çıralı’ya kadar dolmuşlarla yolunuza devam edebilirsiniz. Olympos’un antik kalıntıları dışında portakal bahçeleri ve seraları da görülmeye değer.

SU DEĞİRMENİ VE BİTKİ TÜNELİYLE “KURŞUNLU ŞELALESİ”

Şehir merkezine 45 km uzaklıkta bulunan Belek’in en bilinen şelalesi, Kurşunlu. Antik kent gezilerinden sıkıldıysanız ya da kendinize farklı bir soluk arıyorsanız Kurşunlu Şelalesi sizin için çok doğru bir seçim. Su değirmeni ve bitki tüneliyle tanınan şelale, 2 kilometrelik bir kanyonun içinde, muhteşem manzarası, zengin bitki topluluğu ve yaban hayatı oldukça ilgi çekiyor.

Antalya’ya çok yakın bir mesafede bulunan Kurşunlu Şelalesi’ne Antalya’dan belediye otobüsleri ve minibüsleri ile erişebilirsiniz. Kendi aracınızla gidiyorsanız, Antalya-Isparta karayolunun 24. kilometresinden sola dönmeniz ve 7 km daha ilerlemeniz gerekir.

Bir kez soludunuz mu Belek’in havasını, hep daha fazlasını istersiniz. Mavi bayraklı plajları ile Akdeniz’in en temiz ve en sağlıklı sularına davet eden Belek; Beldibi, Göynük, Kiriş, Çamyuva ve Tekirova’nın en iyi plajlarında deniz ve güneş tutkunlarını ağırlar. Taşlıburun, İskele Mevkii, İçkum Tepesi 1, İçkum Tepesi 2 ve Phaselis bunlar arasında en çok bilinenleri.

Dilerseniz, gün boyu parıldayan Akdeniz güneşinin altında bronzlaşıncaya kadar güneşe teslim olur, dilerseniz Belek’in mavi sularında yakıcı güneşin izlerini serinleyerek atabilirsiniz.

Belek plajları sosyal ve kültürel etkinlikleriyle de rağbet görüyor. Spor etkinlikleri, voleybol turnuvaları ya da farklı branşlarda düzenlenen yarışmalar ile gününüzü renklendirebilir ya da zamanınızın büyük bir kısmını masmavi suların içinde su sporları yaparak da geçirebilirsiniz. Belek’e en basit şekilde ulaşmanın yolu, Antalya otogarından Serik’e giden otobüslere binmek.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013
 
 
GEZİLECEK YERLER - BELEK

 

 

BAKINIZ>>>  http://seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=antalya

 

 

 

BELEK 

(TÜRKİYE’NİN EN İHTİŞAMLI OTELLERİNİN EV SAHİBİ) 

Antalya’nın 40 kilometre uzağında bulunan Belek, zamanla Antalya’dan farklı bir tatil bölgesi olarak ön plana çıkmaya başlamış. Modern otelleri, alış veriş olanakları,keyif alabileceğiniz restoranları ve özellikle dünya standartlarında olan golf tesisleriyle,  doğa ile sporu, tarih ile dinlenmeyi bir arada sunan tatil bölgelerimizden biri.

50 adet futbol sahası ve 200'ü aşkın tenis kortu ile deniz,doğa ve tarihin yanına sporu da ekleyen Belek, tatilin vazgeçilmez adresleri arasında yerini almış durumda.

Belek, Türkiye’nin en güzel otellerinin bulunduğu turizm merkezlerinden biri olmakla beraber aynı zamanda da en fazla yatak kapasitesine sahip bir belde.
Belek’te gün batımında yiyeceğiniz muhteşem balıklar eşliğinde, Belek’in meşhur karpuz, bergamut ve turunç reçellerini deneyebilir ve evinize dönerken bir kavanoz reçel satın alabilirsiniz. Antalya'ya özgü olan bir çok yemeğin de Belek’te tadına bakabilirsiniz. Bunların başında Antalya Piyazı, tahin ve limon suyundan yapılan Hibeş ve yoğurt, et, nohuttan yapılan Kulak Çorbası'nı deneyebilirsiniz.
Belek
 
 
Son yıllarda Türkiye'nin popüler tatil merkezlerinden biri haline gelmiş olan Belek, “turizmin değişen yüzü” sloganıyla her yıl binlerce misafirini ağırlıyor.
Çam ve fıstık ormanlarından oluşan doğal bitki örtüsü,   golf sahalarıyla dikkat çeken tesisleri ve ünlü plajlardan oluşan uzun sahil şeridiyle Belek tatilcilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor.Mavi Bayraklı denizleri, mis kokulu ağaçlarının yanı sıra tarihi beldelere olan yakınlığıyla da dikkat çekici .
.

Kundu Plaj tesisleri

'' Plajı, Eğlence Kompleksi ve Golf alanıyla Kundu Turistik Tesisler Bölgesi ; Belek yakınında, Antalya Havalimanına 20 km uzaklıkta ve etrafı fıstık çamı ormanı ile çevrili, 1.5 km’lik kıyı şeridi boyunca uzanan güzide bir tatil kompleksi.

 

.

Aspendos gibi dünyada bir benzeri daha bulunmayan dev bir tiyatroya ve Perge Antik Şehri'ne yakınlığı Belek'i daha da değerli kılıyor... >>>
 
  
Aspendos (gizemli tiyatro) ; 
Aspendos tarihte kendi adına madeni para bastıran ilk şehirlerden biriymiş.
Antalya’nın 48 kilometre doğusunda yer alan dünyaca ünlü Aspendos Antik Kenti, Türkiye’nin en iyi korunmuş tiyatrosu unvanına sahip. 2. yüzyılda inşa edilen tiyatronun kapasitesi ise 17 bin.

13. yüzyılda Selçuklular tarafından kervansaray olarak kullanılan Aspendos; günümüzde konser, festival gibi organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

  

Türkiye’nin en görkemli, aynı zamanda işlevsel açıdan en iyi tasarlanmış ve en eksiksiz Roma tiyatrosu örneği olan Aspendos'un, mucizevi mimarisinin sonucu mükemmel akustiğinin sırrı günümüzde bile hala çözülememiş. Tiyatronun sahnesinde çıkarılan en ufak bir sesin bile en üst galerilerden rahatça duyulabilmesi, teknik ve mimari açıdan hala bir muamma.

 
 
Perge Antik Kenti :

Perge, Antalya'nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan bir antik kent. Kentin tarihinin M.Ö 12. yüzyıla dayandığı belirlenmiş .

.

  

  

.
Belek'te bir başka doğa harikası :  Kurşunlu Şelalesi...
Bu şelale yüzlerce kuş çeşidine ev sahipliği yapan, bölgenin en uğrak turistik yerlerinden biri. Şelale, arkasına gizlenmiş mağarasıyla da oldukça dikkat çekiyor.

 

Antalya-Mersin karayolunun 24 km'sinden sola dönülerek 7 km devam edilince; çam ağaçlarının arasında  bu mükemmel şelaleye ulaşılır. 18 m yükseklikten dökülen, 7 adet küçük göletin küçük şelaleciklerle birbirine bağlandığı, 2 km'lik bir kanyon içindeki bu şelale ve piknik yeri 33 hektarlık bir alanı kaplar. Piknik alanı içinde; manzara seyir teraslan, çocuk parkı, restoran, otopark, gezinti patikaları, içme suyu, wc var. Ulaşım, belediye otobüsleri veya minibüslerle sağlanıyor.

 

Dinler Bahçesi

2004 yılında bölgede açılan Dinler Bahçesi, dünyaya sunulan hoşgörünün bir göstergesi. Ortak bir avluya açılan cami, sinagog ve kiliseden oluşan bu Hoşgörü Bahçesi, kardeşliği yansıtan dinler buluşmasını sembolize ediyor. Bir turizm beldesinde açılan ilk ibadet merkezi olan bu yerde her din kendi bayram ve ayinlerini istedikleri gibi gerçekleştirebilmekteler ;

 


Alışveriş Keyfi :
 
Genelde konaklama tesislerinin yer aldığı Belek'te alışveriş için köylü kadınların yol üstünde el işlemeleri ve meyve-sebze sattığı tezgâhlar tercih ediliyor.
.
 
 
Faydalı Bilgiler :
  • Belek'te yer alan oteller genelde her şey dâhil sistemle hizmet verdiği için otel olanakları oldukça gelişmiş durumda.
  • Belek'te yer alan Aspendos'ta her sene çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu konser ve festivallere katılabilirsiniz.
  • Golf sporu meraklıları için gelişmiş golf sahaları bulunuyor
Eğlence ve Gece Hayatı :
.
Birçok lüks tesise ve otele ev sahipliği yapan Belek'te gece hayatı genelde otellerde yoğunlaşıyor. Otellerde düzenlenen animasyon gösterileri, şovlar ve konserler sezon boyunca devam ediyor.
Ayrıca Belek'te otellerden birinde kalıyorsanız hem spor yapacak hem de eğleceksiniz.
.
.
.
 
.
 


  

Belek Tanıtımı  •  Belek Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler 
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Belek Rehberi  •  Sizden Gelenler 

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİBelek Tanıtımı  •  Belek Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Belek Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI