Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

BODRUM

Yokuş başına geldiğinde
Bodrum’u göreceksin.
Sanma ki sen,
Geldiğin gibi gideceksin.
Senden öncekiler de böyleydiler,
Akıllarını hep bodrumda bırakıp gittiler.

Cevat Şakir  Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı)

bodrum resimleri
  Bodrum Tanıtımı
  Bodrum Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Bodrum Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - BODRUM

                                                           TARİHİ MEKANLAR

Homeros’un “Edebi mavilikler ülkesi” olarak betimlediği Bodrum, tarih boyunca, paylaşılamayan ve uğrunda mücadele edilen bir yer olmuş. Bu yüzden Bodrum doğal güzellerinin yanı sıra, tarihi güzellikleriyle de ziyaretçilerin akınına uğrar.


Bodrum Kalesi:


Bodrum'un simgesi haline gelmiş ve bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılan kaledir. Bu kale, St. Peter Kalesi ismiyle de bilinmektedir. Bodrum Kalesi, iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuş. Antik çağda önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiş.1406 - 1523 tarihleri arasında inşa edilen St. Jean Sövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 metre ölçülerinde. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47.50 m. yükseklikte olan Fransız Kulesi. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesidir.

Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri var. İç kalede Sapelin altı dahil olmak üzere 14 sarnıç bulunuyor. Kale koruganı, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, 2. Mahmut Tuğrası kalenin göze çarpan yerlerinden.

 

 

 

 Bodrum Kalesi, 19. yüzyıl sonunda, kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmış. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor.

 

  

 

 

 

 

 

Müze koleksiyonlarında bulunan eserler Türk hamamı, Amphora sergilemesi, Doğu Roma Gemisi, Cam Salonu, Cam Batığı, Sikke ve Mücevherat Salonu, Karyalı Prenses Salonu, İngiliz Kulesi ve Alman Kulesi'nde sergilenmektedir. Ayrıca, 33.5 dönüm genişliğindeki bir arazi üzerine kurulmuş olan kalede açık mekanlarda da eserler sergileniyor.

 

 

Müze, 1995 yılında Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması’nda “Özel Övgü” ödülünü almış.


Mausoleum:

Dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen Mausoleum‘un yapımına Karya Satrabı Mavsolos zamanında (tahmini M.Ö.355) başlanmış ölümünden sonra kız kardeşi, aynı zamanda karısı olan Artemissia yapımına devam etmiş.

 

Bu eser İon düzeninde 36 sütunun süslediği orijinali 46 metre yüksekliğinde olan ve tepesinde bir zafer arabası bulunan 21 basamaklı bir piramidin taçlandırdığı dev bir anıt mezardır.

M.S. 13 yüzyıla kadar korunan antik mezar önce bir depremle yıkılmış daha sonrada taşları Bodrum Kalesinin yapımında kullanılmış. Ayrıca bu mezara ait birçok kabartma ve heykeller 1856 yılında İngiliz Arkeolog C. Newton tarafından British Museum‘a götürülmüş. Bu yüzden bu anıta ait eserlerin çoğu British Museum‘da, ancak çok az bir kısmı Bodrum‘da sergilenmektedir.


Antik Tiyatro:Helen döneminden günümüze gelen önemli kalıntılardan biri olan Antik Tiyatro’nun kapasitesi 13.000 kişidir. 3 ana bölümden oluşuyo. Bunlar Sahne, Orkestra ve Oturma yeridir. Bina uzun dikdörtgen bir yapıya sahip. Her iki uçta oyuncuların gireceği birer kapı bulunuyor. Bunlardan başka 3 ana giriş kapısı da yapıda yer alıyor. Antik Tiyatro, 1973 yılında yapılan kazılardan sonra açık hava müzesi olarak düzenlenmiş.

Antik geleneğe uygun olarak, yamaca sırtını dayamış olan bu yapı, sahne (skene), orkestra çukuru ve oturma yerleri (kavea ya da theatreon)  Mavsolos döneminde onarılmış. Yumuşak ana kaya oyularak yamaca yaslanan oturma yerleri, ortadan geçen “diazoma” ile “alt maenia” ve “üst maenia” diye iki bölüme ayrılır. Antik Tiyatro´ da günümüze oldukça sağlam biçimde ulaşan ve 12 radyal merdivenle 11 parçaya ayrılan alt bölümü gezecek olursanız, oturma yerlerinin bazılarının üzerine o çağlarda tiyatroya yardım eden insanların isimlerini okuyabilirsiniz.


Mindos Kapısı:

  

Halikarnassos’un iki giriş kapısından biri olan Mindos Kapısı Bodrum’un Batı tarafındadır.Günümüze kadar sadece duvar kalıntıları kalmış. Büyük İskender şehri kuşatmak için M.Ö.333 yılında bu kapıdan girmiş. Çok zorlu bir direnişten sonra şehri fethetmiş ve Mausoleum hariç tüm şehri tahrip etmiş.

 

Osmanlı Tersanesi :

Osmanlı Tersanesi, Bodrum limanının kuzeybatısında, Karada marinanm batısında yer alır.

 
Bugün eski tersanenin arkasında, Adsız Atlı Süvarinin ve Osmanlı denizcisi Cafer Paşanın da türbesi olan, Osmanlı mezarlığı var. Bodrum
tersanesinin 1115 yılında kurulduğu sanılıyor.
 
Bir arşiv belgesine göre Bodrum'da ilk gemi, 1784 yılında tezgaha konmuş. Kerestesi de Bodrum dağlarından getirilmiş.
 
Bugün Bodrum yarımadasının çeşitli yörelerinde yer alan küçük çaplı tersanelerde yapılan ahşap tekneler, yerli ve yabancı deniz severlerin bir tutkusu haline gelmiştir.


                                                       BODRUM KOYLARI VE PLAJLARI

Bodrum’un küçüklü büyüklü koylardan oluşan bembeyaz kumsalları ile denizin çağrısına hayır demek imkansızdır. Bodrum’da denize girmek için farklı seçenekler var. Bunlar; köylerde bulunan küçük koylar ve dolmuş ile 5-10 dakikalık mesafelerde olan kumsallardır. Aynı zamanda Bodrum limanından veya yerel limanlardan kalkan günübirlik gezi tekneleriyle de deniz ve güneşin keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bardakçı Koyu:

 

Bardakçı koyu, Bodrum limanının hemen yanında. Eskiden su satıcılarına "bardakçı" denildiği için bu ismi almış. Efsaneye göre, buradaki berrak su birikintisinde kendini gören Hermafroditus, kendi aksine öylesine aşık olmuş ki, buradaki su perisi ikisini de sonsuza dek birleştirmiş ve böylece Hermafrodit doğmuş.

Bugün Bardakçı Koyu’nda lüks oteller, küçük pansiyonlar ve kumsal boyunca restoranlar bulunmaktadır. Yerel günlük teknelerin uğrak yeri olan Bardakçı Koyu, marina ile Gümbet arasındaki tepeden yürüyerek yalnızca bir dakika çeker.

Gümbet:

r

Son zamanlarda başlı başına bir yerleşim bölgesi haline gelen Gümbet, Bodrum'un yalnızca 2 kilometre güneyindedir. Adını sayısız beyaz kubbeli yağmur sarnıçlarından alan Gümbet, yarımadanın en uzun ve ünlü kumsallarından biri. Kıyısı sığdır ve deniz sahilden yavaş yavaş derinleşir. En sıcak günlerde bile, koyun boğazından içeriye doğru serin bir esinti oluşur.

Gümbet ayrıca ufak kiralık sandalları, su kayağı ve sörf gibi su sporlarıyla ünlü bir spor merkezidir.


Adaboğazı:

 

Gümbet'in batı ucunun sonunda bulunan küçük küçük koylar, önlerini kesen bir adanın da yardımıyla, kristal parlaklığında ve olağanüstü doğal güzellikte öyle bir su alanı oluştururlar ki, bu şairane yerin adına halk, doğal olarak Akvaryum der. Akvaryum'a ancak teknelerle ulaşılabilir. Yolcular gezi tekneleriyle bu tarihi sulara gelerek, kendilerini 20 metre derinliğindeki dibinin pırıl pırıl gözüktüğü kumluk denizin koynuna bırakarak yüzerler. 

 

                                                 Bodrum Tanıtımı  •  Bodrum Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Bodrum Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI