Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

BURHANİYE-ÖREN

Kendine özgü ruhu olan bir kent...Güneşin; denizden batışı ile dolunayın suyla oynaşmasını izlemek için kumsala inin ,serin kumlara bırakın kendinizi sırtüstü ve kayan yıldızları seyredin..! Erken saatlerde denize girip küçük balıklarla oynaşın..! Farklı bir tatil için '' HAYDİ BURHANİYE'YE..! ''

burhaniye resimleri
  Burhaniye-Ören Tanıtımı
  Burhaniye-Ören Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Burhaniye-Ören Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - BURHANİYE-ÖREN

 

      

.

BURHANİYE - ÖREN

.

Burhaniye ve çevresi, kelimenin tam anlamıyla muhteşem doğa güzellikleri sergiler.
 
Altın kumlu, gümüş mehtaplı, Örentepe plajları, Örentepe Akçay arasındaki bostan tarlaları, ceviz, palamut, kavak, söğüt, incir ağaçları, denizi ve ince kumuna az rastlanan İğdeburnu plajları ile ünlü.

 

Bölgenin billur gibi sularında süzülen alabalıklarıyla coşkulu dereleri, yükseldikçe büyüyen şelaleler, göletler görülmeye değer güzelikteler.

Örentepe'den 800 m uzaktaki Ayaklı ; kavak ve çınar ağaçlarıyla buraya gelenlerin beğendikeri bir dinlence yeri.

Madra Dağı'nın yamacındaki Kozak Yaylası'nda çam ağaçlarının arasında meyve ve sebzelikler bilhassa üzüm bağları göze çarpanlardan. Ormanın içi renk renk çiçeklerle donanmış. Bu ölgeye her gün jeep seferleri(safari)) düzenleniyor.

 

Burhaniye'nin tarihi ve arkeolojik olarak dikkati çeken en önemli yerleşim merkezi Ören... Burada Helenistik Roma ve Bizans devirlerine ait öemli kalıntılar var. 

Ören, turistik tesisleri, eğlence merkezleri, ince kumlu plajı ile ayrı bir çekiciliğe sahip. Ören'de deniz suyu Mavi Bayrak belgeli ve bölgenin en temiz suları arasında gösteriliyor.

 Falezlerden Ören Plajı 

Burhaniye'nin Ege Denizine 17 Km. uzunluğunda kıyı bandı var. Bu kıyı bandındaki plajlar ince temiz kumlu ve tamamen doğal. 

TARİHTE BURHANİYE :

                  * Anahor (Pidasus) : Burhaniye ve körfez bölgesinin bilinen ilk insan yerleşimi burada başlamış. Bugünkü iskele mahallesinde M.Ö.1443 yılında MYSİA halkı tarafından kurulmuş ve antik çağda ADRAMYTTİON'a bağlı olarak varlığını sürdürmüş. Bu antik kent eski döneminde önemli bir hukuk merkeziymiş.Tarihinin ilerleyen dönemlerinde, 15.nci yüzyıldan 19.ncu yüzyıla kadar '' Kemer ''  ismiyle anılan bu antik kentin adı, 19. yüzyılda Osmanlı padişahı Abdülhamit tarafından oğlu şehzade Burhanettin'e atfen ''Burhaniye'' olarak değiştirilmiş.

 

 


Burhaniye Neolitik Dönem Kaya Sunakları 

Burhaniye ilçesinin dağlık kesimlerinde, su kaynakları ve akarsular çevresinde ve önemli yükseltiler üzerinde kaya oluşumlu kült mekanları vardır. İnsan eliyle biçim verilmiş bu eserler merdiven, niş, oyuk, derin çukur, kademeli düzenleme ve sunak biçimlidirler.

Sunak dini törenlerde kurban kesmek için kullanılan, genellikle taştan, köşeli ya da yuvarlak biçimli mimari öğedir. İnsan eliyle yapılmış, kayalara biçim verilerek yapılmış bu eserler “Kaya-Oyma Anıtları”dır; yani arkeolojik eserlerdir. Merkezinde bir Ana Tanrıça olan bu inanç sistemi, kaya sunağını Ana Tanrıça ve eşi ile özdeşleştirmektedir. Tunç Çağı döneminden kaldığı düşünülen bu eserlerde Frig inanış biçimi etkileri görülmektedir. Burada bulunan Deliktaş başlıbaşına tam bir doğa harikasıdır ve bu sebeple kült mekanı olarak kullanılmıştır.


 


   

 

 

 

   ÖREN ; Burhaniye'nin denize kıyısı olan 4 tatil beldesinden biri ve en turistik,ünlü olanı... Güneyde, Karınca Deresi ile Öğretmenler mahallesinden ayrılır. Antik Adramytteion şehri buradadır. ''Ören'' ismi de bu kalıntılardan gelir.

Antik Adramytteion şehri

Mysia Bölgesi'nin bugünkü Edremit Körfez'inde bulunan eski Anadolu Şehri...

lk kez M.Ö. 1443 yılında Mysia Bölgesi Halkı tarafından kurulmuş olan şehir, Antik Çağ'da ADRAMYTTEİON'a bağlı olarak kalmıştır.Yüzyıllar boyu savaşlarda tahrip olan şehir, Lidya Kralı Alyattes'in oğlu ve Lidya Kralı Krezüs'ün kardeşiADRAMYS (M.Ö. 6.Yy.) tarafından, Eunos'un güneyinde bir tepe üzerinde (bugünküÖREN) yeniden inşa edilmiştir. Adramytteion adı da buradan kaynaklanmaktadır.

Antik Kayıtlarda Adramytteion adı ilk olarak Herodot (M.Ö. 480) tarafından anılmıştır. Aristoteles de POLİTEİAİ adlı eserinde Adramytteion Anayasasından söz ederken, şehrin Artik Çağ'daki kültürel önemini vurgulamıştır. Dünyaca ünlü Coğrafyacı Yazar Strabon (M.Ö. 1 Yy.) da Yöredeki Antik Çağ Kentlerinden söz ederken, özellikle Adramytteion'un merkezi önemini dile getirmiştir.

Adramytteion - Ören kazılarında ortaya çıkartılmış olan kilise kalıntıları

Ören'de değişik zamanlarda ortaya çıkartılmış olan, çeşitli dönemlere ait sütun ve sütun başlıkları

 

Adramytteion - Ören kazılarında ortaya çıkartılmış olan kilise kalıntıları/Apsis ve Pastaforyum hücreleri

Ören' in Merkezinde Koruma altına alınmış asırlık ağaçlar var.

Beldede, doyumsuz bir müzik şenliği içinde yazları "Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali"  düzenleniyor.

Ören, bir çok yazar ve sanatçının yazlık yerleşim olarak tercih ettikeri bir belde.Büyük Usta ünlü tiyatrocu aktörümüz merhum Tuncel KURTİZ bunlardan biri. 

 

          

Edremit Körfezi'nin kıyısında sürekli esintisi ile yazın en sıcak günlerinde bile bunaltıcı sıcaklardan korunaklı bu tatil yöresinde nitelikli otel ve tatil köyleri de yerini almış.

Yalnızca tarihi değil aynı zamanda Doğal Sit Alanı olan Ören’deki asırlık ağaçların, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından tek tek numaralandırılarak koruma altına alınması ile YEŞİL ÖREN kimliği de güvence altına alınmış.

Tertemiz suyu ve ince kumu ile ünlenen Ören Plajı, 2000 yılında bu ününü Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (Feee) tarafından verilen ve artık tüm dünyada “Denize Girilebilirlik Ölçütü” olan Mavi Bayrak ile tescil ettirmiş.

 

İskele Mahallesi : Güzel bir balıkçı köyü görünümündeki İskele Mahallesi Yat Limanının bitmesiyle birlikte apayrı bir kimliğe bürünmüş ve geleceğin yat turizmi merkezi olma yolunda ilk adımı atmış. Sahildeki balıkçı lokantaları , çay bahçeleri ile ayrı bir özelliğe sahip.Burada denize de girilebiliyor.

  

  

Öğretmenler Mahallesi : Pek çok turistik konaklama , eğlence , yeme-içme, alışveriş ve dinlenme tesislerinin bulunduğu bir sayfiye yeri. Çok geniş ve güzel bir kumsala sahip.


 

KAMP OLANAKLARI:

Burhaniye'nin birçok yeri doğal kamp alanı. Bunun yanı sıra Ören İğdeburun'da turizm işletme belgeli 1. sınıf bir karavan ve kamping işletmesi bulunuyor. Ayrıca Ören'in hemen girişinde de çadır ve karavanlar için bir kamping alanı var.

 

Seklik Çamlığı : İlçe merkezine 3 km. uzaklıktaki Seklik Çamlığı, zeytin ve çam ağaçları ile kaplı doğal bir mesire yeridir.

Ayaklı Kır Bahçesi : Burhaniye - Ören güzergahında , Ören sınırında bulunan Ayaklı Kır Bahçesi yeşilliklerle kaplı ve bol su kaynaklarına sahip.

Taylıeli Köyü : İlçe merkezine 7 km.  İskele Mahallesine ise 1,5 km. uzaklıkta olan Taylıeli Köyü Burhaniye açısından tarihi öneminin yanı sıra tüm körfeze hakim manzarası ve doğal köy ortamıyla da eşsiz bir dinlence yeri. Gündüz yeşilin binbir tonu , akşam güneş batımının muhteşemliği , gece de körfez ışıklarının denizdeki parıltıları..! 
                  

KAPLICA VE İÇMELER:

* Pelitköy Zeytin pınarı içmesi: Burhaniye'ye 12 Km. Pelitköy'e ise 2 Km. uzaklıkta. Ortalama 20 derece sıcaklığındaki su, safra yolu hastalıkları ile karaciğer ve bağırsak rahatsızlıklarına iyi geldiği söylniyor. Burada Pelitköy belediyesine ait 20 yataklı bir pansiyon var.Yaz aylarında Pelitköy'den otobüs seferleri düzenleniyor.

* Dutluca köyü içmeleri ve Damlarca suyu: Burhaniye'ye 12 Km. uzaklıkta dutluca köyündeki içme suyunun ortalama 16 derece sıcaklığı var. İdrar yolları ve böbrek rahatsızlıklarına etkili. Bu köyde ayrıca damlarca yıkanma suyuda bulunmakta ve cilt hastalıkları için yararlı olmaktadır. Ulaşım köy minübüsü ile sağlanıyor ve günübirlik gidilip gelinebiliyor.

* Karaağaç kaplıcası: Burhaniye'ye 10 Km., karaağaç beldesine ise 2 Km. uzaklıkta. Kaplıca hamamındaki su başta uyuz olmak üzere birçok cilt hastalığına iyi geldiği bilinir. Konaklama olanağı olmadığından günübirlik gidilen bir yer.

* Bostancı köyü kaplıcaları: Burhaniye'ye 10 Km. uzaklıkta Balıkesir, Çanakkale ve İzmir karayolu kavşağındaki ılıcanın Suyu ortalama 51 derece sıcaklıkta.Etki alanları ; Romatizma, siyatik, lumbago ve kadın hastalıkları. E-87 ana karayolu üzerinde olması nedeni ile otobüs ve minübüslerle ulaşım kolay. Kaplıcada konaklama olanağı da var.

CAMİLER:

Burhaniye'de tarihi önemi ve değeri olan yapılar. Tarih sıralamasına göre Mehmedemin Ağa Camii (Memiş)-1743, Hanay Camii-1750, Hasanağa Camii-1756, Hacıahmet Camii-1798, Koca Camii-1890. 

ULAŞIM:

Coğrafi konum olarak Çanakkale, Balıkesir ve İzmir üçgeni içinde yer alan Burhaniye'den bu üç ilimize ve bu illerden Burhaniye'ye günün her saatinde otobüs bulunabilliyor. Ayrıca Ankara, Bursa ve İstanbul gibi diğer büyük illerimize de sıklıkla otobüs seferleri yapılıyor. Diğer bir ulaşım olanağı da havayolu. Burhaniye'ye yaklaşık 10 Km. mesafede Çanakkale-İzmir ana karayolu üzerinde körfez havaalanından haftanın belirli günlerinde karşılıklı olarak Burhaniye-İstanbul seferleri düzenleniyor.

Burhaniye'nin bazı önemli merkezlere uzaklığı; Balıkesir-93 km., Ankara-623 km., İstanbul(Çanakkale üzerinden)-464 km., İstanbul(Bursa üzerinden)-486 km., Bursa-243 km., İzmir-190 km., Çanakkale-142 km., Ayvalık-34 km., Edremit-13 km., Akçay-23 km., Altınoluk-41 km., Assos(Behramkale)- 105 km., Truva-123 km., Dikili-70 km., Bergama-82 km., Selçuk(Efes)-245 km

EĞLENCE OLANAKLARI:

Ören, iskele, bahçelievler ve Öğretmenevleri gibi kıyı kesimindeki bölgelerde; çay bahçesi, cafe-bar, restaurant, gazino ve diskotek gibi çeşitli eğlence mekanları ile geceler de oldukça canlı ve hareketli. bakınız>>> EĞLENCE Bölümü 

 

 

 

 

 Burhaniye-Ören Tanıtımı  •  Burhaniye-Ören Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Burhaniye-Ören Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI