Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

DALYAN

dünyaca tanınmış iztuzu kumsalı ve  hemen yanıbaşındaki yerleşim alanı dalyan, buraya tatil için gidenlere emsalsiz güzellikte doğayı cömertçe sunuyor. denize girmenin, yürüyüşün, sporun en hoş yapıldığı, saatlerce dalgaların sesini dinlebileceğiniz iztuzu kumsalı, görenlerini kendisine hayran bırakıyor

dalyan resimleri
  Dalyan Tanıtımı
  Dalyan Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Dalyan Rehberi
  Sizden Gelenler
 

FAYDALI BİLGİLER - DALYAN

( bir başka pencereden )          

DALYAN DENİLEN SERENDİP.......!

 

Yılın 365 gününü güneşli geçiren dalyan, Fethiye, Marmaris ve Bodrum gibi turizm merkezlerine yakın.

sahile vuran dalgalarla çözülen iyot... deniz kokulu ılık rüzgarın taşıdığı bol oksijenli hava... tuz izlerine sık sık karşılaşılan tablo gibi kumsal... mavi yengeçlerin yaşadığı iztuzu gölü...

Dünyaca tanınmış iztuzu kumsalı ve derhal yanıbaşında bulunan yerleşim alanı Dalyan, buraya tatil için gelenlere emsalsiz güzellikteki doğayı cömertçe sunuyor. Denize girmenin, yürüyüşün, sporun en hoş yapıldığı, saatlerce dalgaların sesini dinlebileceğiniz iztuzu kumsalı, görenlerini kendisine hayran bırakıyor.

muğla - dalyan

Akdeniz ile Ege'nin limitinde yer alan Dalyan, Köyceğiz Gölü'yle Akdeniz'in birleşme noktasını oluşturuyor.Caretta caretta tipi kaplumbağaların ziyaret ettiği eşsiz kumsalı, temiz denizi, labirent benzeri kanalları, Kaunos Antik Kenti, leziz su ürünleri, dünyanın en değerli mavi yengeci, kaplıca ve çamur banyolarıyla şifa dağıtan sıradışı bir tatil mekanı...

ilginç yerler

dalyan, muğla'nın ortaca ilçesine 12 kilometre mesafede marmaris, bodrum, fethiye gibi önemil turizm merkezlerine yakın, zengin aktivitelere sahip doğa cenneti tatil beldesi.

dalyan'da yılın 300 günü güneşli geçiyor.! nisan'da açılan turizm sezonu yıl sonuna kadar sürüyor.

bölgeye gelen turistlerin en büyük eğlencesi, uzunluğu yedi mili bulan labirent görünüşlü kanallar arasında günlük gezi turlarına katılmak. dalyan sahilinden kalkan taşıcılar kooperatifi'ne bağlı teknelerle turlara katılanlar, günlük ücretler ödüyorlar. turlara öğle yemeği dahil olursa ücreti bir miktar daha artıyor.

turlu gezilerde ; yoğunluk farkı, periyodik akış yönü ve doğa yapısı itibarıyle iki karış suda zaman zaman müthiş dalgalara şahit olunabiliyor. çeşitli etkenlerle sığ olan kıyı şeridinin kum yapısı, her yıl farklı biçimler alıyor. akşam güneşinde kumu süpüren rüzgarda kum dalgaları ve tepecikleri, doyumsuz güzellikler sunuyor.

koruma altında bulunmakta olan kanallar ve kumsallarda kaplumbağalar 15 mayıs - 15 ekim arasında yumurta bırakıyor. 55 günde yumurtadan çıkıp denize kavuşan bebek kaplumbağalar, dalyan halkı ve çevre örgütlerince titizlikle korunuyor.

dalyan'da teknelerin hepsinin altı venedik'teki gondollar gibi, yani salma yok. labirent sazlıklara ve sığ kanallara bu sebeple girilemiyor.

dalyan kanallarında yol alan tekne kaptanları göğüslerinde, bölgenin sembolü olmuş caretta caretta kaplumbağalarının amblemi basılı tişörteri ve başlarında hasır şapkaları ile oldukça ilginç görüntüler veriyor.

dalyan'ın akdeniz'le buluşma noktasında bir de ada bulunuyor. bu ada ismini ortasında bulunan delikten almış olmalı ki, "delikli ada" olarak anılıyor. üstünde deniz fenerleri olan adanın koylarında ise, kanal'a giremeyen yatlar demirliyor. ada, dalyan'a dalgakıran, bekçilik, gözcülük görevleri yapıyor.

kanallardaki geziniz boyunca, bacaklarını tekneden sarkıtan çocuk ruhlu turistleri, mutluluktan birbirine sarılan çiftler, kaya mezarlarını, tekneye yatarak doya doya sazlıkları seyredenleri, kendisini fotoğrafa ve kameraya kaptıranları ve bütün bu güzelliklerde başını öne eğip inatla kitap okuyan motor yolcularını göreceksiniz. hepsinin yüzünde dinlenmiş bir ifade ve gülümseme hakim olduğunu da...

muğla - dalyan

görülecek yerler


dalyan turlarında kesinlikle uğramanız gereken duraklardan biri de "çamur banyosu". geçmişte 40 kaynak varken, vakit içerisinde pekçoğu kaybolmuş. günümüze 4 etkin kaynak gelebilmiş. "gelgirme", "ali rıza çavuş girmesi", "delibey girmesi", ve "sultaniye kaplıcaları" bilhassa yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. çamur havuzlarından alınarak vücudun her yerine sürülen çamurun bilimsel açıdan hiçbir yararı yok. ancak cilde sürülen çamurun fiziksel değişiklik ve animasyon yarattığı söyleniyor. birbirinin çamurlu halini gören turistler, şakalaşıyor ve bol bol fotoğraf çektiriyor. bölge  bu sayede eğlenceli bir etkinlik kazanmış oluyor. coğrafi ismi ali rıza çavuş olan havuz, 38 - 39 derece sıcaklıkta, saniyede 12 litrelik sirkülasyonu olan bir sülfür kaplıcası, yani kükürtlü kaplıca.romatizma siyatik, kireçlenme gibi rahatsızlıklara iyi geldiği söylenen kaplıcaya,40-45 dakika olmak üzere, günde üç kür olarak giriliyor. tam şifa için bu küre  bir hafta devam etmek gerekiyormuş.

Bu arada tanınmış ünlü antik kent Kaunos'u ziyaret etmeyi unutmayın. roma tiyatrosu, hamam, tapınak, su sarnıcı ve diğer kalıntılar sizi yıllar öncesine götürecek kadar gizemli.

 

 

    
DALYAN'A  YAKIN ÇEVRE GEZİLERİ
 
12 Adalar Göcek Gezisi


 

Bu turu Dalyan'a gelen herkese öneriyoruz. Bütün dünyadan ünlülerin yatlarla gelip günler boyu yaşadıkları 12 adaları mutlaka görün. Bu gezi, Dalaman ile Göcek arasındaki nefis koyları ve adaları kapsıyor. Çamların denize kadar indiği bu cennet köşede mavinin ve yeşilin her tonunu doyasıya izleyebiliyorsunuz. Öğle yemeği teknede veriliyor. Paletlerinizi, şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın. Bu gezilere 2 şekilde katılabilirsiniz. Dalyan'daki seyehat acentalarından birinden satın alırsanız, sizi kaldığınız yerden sabah alıp, akşam geri getirirler. İkinci yol ise özel aracınızla Göcek'e kadar gidebilir, İskeleden katılabilirsiniz.

 

 
 
Yuvarlak Çay Gezisi (Top Gözü)


(Topgözü)Yuvarlak Çay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana sağlık ve zindelik aşılıyor. Kayaların arasından çıkıp, gün ışığıyla tanışan kar suları seyrine doyulmayan bir şelaleye dönüşüyor. Başka söze hacet yok; burası ovası, yaylasıyla, kanyonu, şelalesiyle sanki bir "tabiat mucizesi". Burada suların üzerinde kurulu restaurantlar da Tandır,Alabalık ve Kebap yemek ayrıcalık.

Ayrıca Yuvarlak çayın serin sularında da yüzmek mümkün.

 

 

 Jeep Safari Gezisi


 

Jeep safari gezisinin güzergahı, eski Köyceğiz,Yuvarlakçay,Aşı Koyu ve Radar Tepesi olarak yapılır. Büyük şehirden kaçıp geriye kalan zamanınızı gönlünüzce yaşamak adına kurduğunuz hayallerinizi gerçekleştirebilmek Dalyan'da yapılacak olan Jeep Safari gezisiyle mümkün.

Tamamı profosyonel uzman ekipler eşliğinde doğa ve doğal koşullarda mücadele etmek, buz gibi sularıyla cennet gibi koylarda yüzmek, kanyonda yürümek, taze alabalık yemek, Aşı Koyu plajında denize girmek ve güneşlenmek ve ardından deniz seviyesinden 600 m yukarıdan Köyceğiz ve Dalyan'ın büyüleyici görüntüsünü Radar Tepesinden izlemek sizin için unutulmayacak bir keyif olacaktır.

 
 
Rafting (Dalaman Çayı)


 

Marmaris ile Fethiye arasında yer alan ve toplam uzunluğu 230 kilometre olan Dalaman Çayı 3-4 zorluk derecesine sahip 26 kilometrelik bir rafting parkuruna sahip.Dalaman Çayı dev kayalar etrafından akan çavlanlı bembeyaz köpüklü suları, çam ormanları içinde yeralan muhteşem vadisi ile sizleri eğlenceye çağırıyor. Dalaman çayında tüm yıl boyunca rafting yapılabilir. Eylül ve Ekim ayları su seviyesinin en yüksek seviyeye ulaştığı aylardır. 
 
   
 
 

Ölüdeniz Gezisi


Dünyaca ünlü Ölüdeniz, Dalyan'a sadece bir saat uzaklıkta. Aynı gün Fethiye Müzesi ile 1924 mübadelesinde boşaltılan ve günümüzde Türk-Yunan Dostluk Köyü projesi uygulanacak olan  Kayaköy'ü de gezebilirsiniz. Kayaköy girişi kayalardan fışkıran sularla kapatılmış ilginç bir yer. Aynı zamanda Tlos Antik Kenti'ni de gezebilirsiniz. Bu gezilerin tamamını özel aracınızla yapabilirsiniz. Ölüdeniz’de yamaç paraşütü için çok ideal...  Kendinizi bir an için Muhteşem Ölüdeniz manzarası eşliğinde Yamaç paraşütü yaparken hayal edin...  

 
 
Şelale Gezisi


 

Toparlar Köyü yakınında küçük bir şelale bulunuyor. Çevresi yemyeşil ve serin olan bu şelalede yüzme imkanı da var. Yakınında Günlük ağaçları altında restoran ve kafeteryalar bulunuyor. Şelaleyi Dalyan'a gelmeden önce de görebilirsiniz. Muğla veya Marmaris yönünden Dalyan'a gelirken, Döğüşbelen Köyü'nü geçince Toparlar'a gelmeden hemen sol tarafta.  

 
   
 
 Fethiye Saklıkent Gezisi


 

Muğla ili Fethiye ilçesinde, körfezin doğusundaki Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı vadisinin kuzey-güney yönünde Akdeniz’e kadar uzanan bir çöküntü alanıdır. Kanyonun doğusunda Eşen Çayı ile aynı yönde uzanan 3024 m. yüksekliğinde Akdağ bulunuyor. Bu dağın batı etekleri kırık hatlarla (fay) kesilmiş. Bu büyük kırıklar 2000 m. üzerinde kalınlığı olan Akdağ kireç taşlarını parçalayarak Saklıkent Kanyonunu meydana getirmiş. Bu kütleler Kayadibi Köyü yakınlarında yaklaşık 400-500 m. yükseklikte ve kilometrelerce uzunlukta dik bir duvar görünümünde uzanıyorlar.

(Bu sıradışı kanyon Sitemizin Fethiye tanıtımında geniş biçimde tanıtıldı.) tıklayınız >>> SAKLIKENT

 
 
Köyceğiz Pazar Gezisi

 


 

Köyceğiz'in efsaneleşmiş gölüyle tanışıp, yüzmek ayrı bir güzellik. Daha sonra bu yörenin pazarını görmek ve  alış-veriş sonrası bu güzel ilçeden ayrılıp Sultaniye Kaplıcalarına doğru gitmek ve oradaki şifalı sularda günün yorgunluğunu atıp Çamur Banyosunda eğlenceli dakikalar geçirmek yaşanabilecek en güzel günlerinizden biri olabilir...Ne dersiniz..! 

 
 

 

 

                                

 

 


Dalyan Tanıtımı  •  Dalyan Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Dalyan Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI