Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

DALYAN

dünyaca tanınmış iztuzu kumsalı ve  hemen yanıbaşındaki yerleşim alanı dalyan, buraya tatil için gidenlere emsalsiz güzellikte doğayı cömertçe sunuyor. denize girmenin, yürüyüşün, sporun en hoş yapıldığı, saatlerce dalgaların sesini dinlebileceğiniz iztuzu kumsalı, görenlerini kendisine hayran bırakıyor

dalyan resimleri
  Dalyan Tanıtımı
  Dalyan Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Dalyan Rehberi
  Sizden Gelenler
 

DALYAN

 

YERYÜZÜNDEKİ CENNET
1 Gezi Yazısı Yorum 9 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Ege’nin küçük balıkçı köyü Dalyan, bugün bozulmamış doğası, zengin bitki örtüsü, doğal kanalları, kaya mezarları ve sevimli foklarıyla yaz tatillerinin vazgeçilmeyen adreslerinden biridir.

Tüm serveti doğal yaşamı, tarihi mirasları ve tabii güzellikleridir cennet tatil yöresinin. Öyle ki Ege’nin incisi Dalyan’da zengin bitki örtülü muhteşem bir tabiatı da bulursunuz, o tabiatın her bir hücresine işlenmiş doğal yaşamı da, huzuru da, eğlenceyi de, dinginliği de…

Muğla ilinin Ortaca ilçesine bağlı bir turizm beldesidir Dalyan. Akdeniz ile Köyceğiz Gölü’nün kesiştiği noktada, turizmin en önemli çekim merkezlerinden birini oluşturur. Ana yoldan 12 km içeride bulunur ve bir kıyı beldesi değildir. Ancak en az sahil şeridindeki turizm beldeleri kadar çok turist çeker yöresine. Eskinin balıkçı köyü, bugün sahip olduğu güzellikleriyle meydan okur rakiplerine. Tüm serveti doğal yaşamı, tarihi mirasları ve tabii güzellikleridir cennet tatil yöresinin…

Bir tatilden çok daha fazlasını vaat eder Dalyan. İçinde zengin bitki örtülü muhteşem bir tabiatı da bulursunuz, o tabiatın her bir hücresine zerk olunan doğal yaşamı da, eğlenceyi de, huzuru da, dinginliği de…

 
 

DOĞAYA VE CANLILARA SAYGININ EN GÜZEL ÖRNEĞİ

Dalyan’ı Dalyan yapan labirenti andıran doğal kanallarıdır. Daha ilk ayak basışınızda bir puzzle gibi sarar sizi. İskele boyu ilerlerken Dalyan’ın cıvıl cıvıl kasaba havası ile soluk aldığınızı hisseder, rengarenk vitrinlerle süslenmiş hediyelik eşya dükkanları, çay bahçeleri ve nefis balık lokantaları ile olağanüstü bir güne merhaba dersiniz.

Dalyan’da yaşam, çoğu yerde halen ilk günkü doğallığıyla akıp gider. Bölgeye yer yer dağılan küçük köy yerleşimlerinin dışında çiftlik evlerine de rastlamanız mümkündür. Yemyeşil bir tabiatın tam ortasına yerleşmiş, meyve sebze bahçeleri arasındaki iki katlı ahşap evlere dışarıdan bakarken bile o yalın doğal yaşamı iliklerinize kadar hissedersiniz.

Ege’nin Akdeniz’le buluştuğu noktada doğaya, tarihe ve doğal yaşama saygının en muhteşem örneklerinden birini sergiler, Dalyan. Nil kaplumbağaları, karabatak, mavi yengeç, Macar ördeği, sakarmeke kuşu, deniz kuşu pek çok nadide canlı türüne sığınacak bir limandır aynı zamanda.

UNUTULMAZ MAVİ YOLCULUKLARIN DEĞİŞMEZ ADRESİ

Dalyan’da mavi yolculuk, unutamayacağınız güzelliklerle dopdoludur. Kaplıcalar, kanal, Köyceğiz Gölü, İztuzu sahili ve Kaunos ile belki de hayatınızın en güzel mavi yolculuğunu yaşarsınız.

Dalyan’dan kalkan teknelerle günlük turlara katılabileceğiniz gibi, deniz turları ile açık denizlere seyahat edebilirsiniz. Çamur banyosu ile başlayıp Köyceğiz Gölü turu ile programını tamamlayan günlük turlar size yetersiz gelirse, daha kapsamlı bir deniz turu ile mavi yolculuğunuzu taçlandırabilirsiniz.

Delikli Ada ile istikametini belirleyen deniz turu Delikli Burun, Bakardi ve Aşı koylarında keyifli bir yolculuğa dümen kırarken, yakamozlar ve müzik eşliğinde unutulmaz bir yaz akşamı geçirebilirsiniz. Ekincik, Karaçay ve Semisçe koyları da tıpkı diğerleri gibi yüzmenin sonsuz keyfine varmak için iyi birer seçim olabilir.

Dalyan turlarının vazgeçilmez noktalarından biri de, 12 Adalar. Dalyan’a 30 dakika uzaklıkta bulunan turistik adalar, özellikle sıra dışı deneyim yaşamak isteyenler için doğru bir tercih olabilir. Denizin ve tabiatın en çarpıcı renklerle kucaklaştığı 12 Adalar’da kuş gözlemeden tutun bisiklet turlarına; resim, fotoğraf, jip safariden olta balıkçılığına kadar her türlü eğlenceli ve keyifli aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz.

Dalyan’da mutlaka görmeniz gereken bir başka yer de, Delikli Ada! Burası adını tam da göründüğü gibi ortasındaki delikten alıyor. Üzerindeki deniz fenerleri, koylarındaki lüks yatları ile görenleri kendine hayran bırakacak güzellikte bir yer burası.

ÇAMUR BANYOSU YAPMADAN AYRILMAYIN!

Dalyan’a ilk kez geliyor olsanız bile, meşhur çamur banyolarının namını duymuşsunuzdur. Sultaniye Kaplıcası, Ali Rıza Çavuş Girmesi, Gelgirme ve Delibey Girmesi olmak üzere 4 etkin kaynağa sahip olan Dalyan, yaz mevsiminde binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor. Her ne kadar bilimsel bir dayanağı olmasa da insanda fiziksel açıdan bir farklılık yarattığına inanılan çamur banyolarına sırf eğlenmek amaçlı bile gidilebilir.

Köyceğiz’e 20 km uzaklıkta bulunan Sultaniye Kaplıcaları, Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alıyor. Kaplıcanın Dalyan Köyü’ne mesafesi ise sadece 4 km. Bu kaplıcanın en önemli özelliği, Türkiye’nin en yüksek radyoaktif kaplıcası olması. Hatta Sultaniye, dünyada da Endonezya’daki kaplıcadan sonra 2. sırada geliyor. Romatizmanıza, bel ağrınıza, siyatiğinize ya da varsa cilt ya da psikolojik rahatsızlıklarınıza Ilıca suyunun iyi geleceği söyleniyor, denemekte fayda var!

Ali Rıza Çavuş Girmesi, Dalyan’ın bir diğer havuzu. Sıcaklığı yaklaşık 39 derece olan kükürtlü havuzda romatizma, kireçlenme ve siyatik gibi rahatsızlıklarınıza deva bulabilirsiniz, belki de…

Mavi turun bir başka önemli durağı, İztuzu sahili. Plajın turistik merkeze olan uzaklığı yaklaşık 12 km. Köyceğiz Gölü’nün denize bağlandığı noktadan başlayıp 5.400 m boyunca uzanan plajı ayrıcalıklı kılan özelliği, bir tarafının Akdeniz’in tuzlu suları bir tarafının da tatlı sudan meydana gelmesi. Caretta carettaların doğal yaşam alanları olan İztuzu’na Dalyan iskelesinden kalkan dolmuş tekneleri ile gidebileceğiniz gibi, postaneden hareket eden minibüsler ile de gidebilirsiniz.

 
 
 

DÜNYA EKOLOJİK BÖLGE SIRALAMASINDA İLK 10’DA

Ve Kaunos… Dünya ekolojik bölgeler sıralamasında ilk 10’un içinde yer alan bölge, tarih ve kültür turizmi açısından da ayrıcalıklı bir konuma sahip. 300 yıllık bir tarihi, kayalara oyulmuş Kaunos Kaya Mezarları ile yaşatan Dalyan’da antik yaşamın izlerine adım adım rastlamanız mümkün. Aynı zamanda Dalyan’ın önemli bir simgesi de olan antik şehri gezmek için kayıklarla nehrin diğer tarafına geçmeniz gerekiyor.

Dalyan’a Türkiye’nin her bir noktasından rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlerinden Ortaca ilçesine her gün düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Tatil yöresine kendi aracınızla gitmek istiyorsanız, Muğla-Köyceğiz ya da Muğla - Fethiye karayolunu kullanabilirsiniz. Dalyan’a yarım saat uzaklıkta bulunan Dalaman Havalimanı ile de kolayca ulaşabilirsiniz. Turistik bölgeye denizden ulaşmayı tercih ediyorsanız, Fethiye ve Marmaris limanlarından faydalanmalısınız.

 
 
 
Yayın tarihi: Şbt 15, 2013
 
 

DALYAN'A  YAKIN ÇEVRE GEZİLERİ

 

12 Adalar Göcek Gezisi

Bu turu Dalyan'a gelen herkese öneriyoruz. Bütün dünyadan ünlülerin yatlarla gelip günler boyu yaşadıkları 12 adaları mutlaka görün. Bu gezi, Dalaman ile Göcek arasındaki nefis koyları ve adaları kapsıyor. Çamların denize kadar indiği bu cennet köşede mavinin ve yeşilin her tonunu doyasıya izleyebiliyorsunuz. Öğle yemeği teknede veriliyor. Paletlerinizi, şnorkel ve gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın. Bu gezilere 2 şekilde katılabilirsiniz. Dalyan'daki seyehat acentalarından birinden satın alırsanız, sizi kaldığınız yerden sabah alıp, akşam geri getirirler. İkinci yol ise özel aracınızla Göcek'e kadar gidebilirsiniz. İskeleden katılabilirsiniz.

 

 

Yuvarlak Çay Gezisi (Top Gözü)

(Topgözü)Yuvarlak Çay, yemyeşil bitki örtüsü ve tertemiz havasıyla insana sağlık ve zindelik aşılıyor. Kayaların arasından çıkıp, gün ışığıyla tanışan kar suları seyrine doyulmayan bir şelaleye dönüşüyor. Başka söze hacet yok, burası ovası, yaylasıyla, kanyonu, şelalesiyle sanki bir "tabiat mucizesi". Burada suların üzerinde kurulu restaurantlar da Tandır,Alabalık ve Kebap yemek ayrı bir lezzet katıyor.Ayrıca Yuvarlak çayın serin sularında da yüzmek mümkündür.

 

 

 

 
 

Jeep Safari Gezisi

Jeep safari gezisinin güzergahı, eski Köyceğiz,Yuvarlakçay,Aşı Koyu ve Radar Tepesi olarak yapılır. Büyük şehirden kaçıp geriye kalan zamanınızı gönlünüzce yaşamak adına kurduğunuz hayalleri bir kez de olsa gerçekleştirebilmek Dalyan'da yapılacak olan Jeep Safari gezisinden geçiyor. Tamamı profosyonel uzman ekipler eşliğinde doğa ve doğal koşullarda mücadele etmek, buz gibi sularda cennet gibi koylarda yüzmek, kanyonda yürümek, taze alabalık yemek, aşı koyu plajında denize girmek ve güneşlenmek ve ardından deniz seviyesinden 600 m yukarıdan Köyceğiz ve Dalyan'ın büyüleyici görüntüsünü radar tepeden izlemek sizin için unutulmayacak bir keyif olacaktır.

 

Rafting (Dalaman Çayı)

 

 

Ölüdeniz Gezisi

Şelale Gezisi

 

 

Fethiye Saklıkent Gezisi

Muğla ili Fethiye ilçesinde, körfezin doğusundaki Saklıkent Kanyonu, Eşen Çayı vadisinin kuzey-güney yönünde Akdeniz’e kadar uzanan bir çöküntü alanıdır. Kanyonun doğusunda Eşen Çayı ile aynı yönde uzanan 3024 m. yüksekliğinde Akdağ bulunmaktadır. Bu dağın batı etekleri kırık hatlarla (fay) kesilmiştir. Bu büyük kırıklar 2000 m. üzerinde kalınlığı olan Akdağ kireç taşlarını parçalayarak Saklıkent Kanyonunu meydana getirmiştir. Bu kütleler Kayadibi Köyü yakınlarında yaklaşık 400-500 m. yükseklikte ve kilometrelerce uzunlukta dik bir duvar görünümünde uzanmaktadır.

 

Köyceğiz Pazar Gezisi

Köyceğiz'in efsaneleşmiş gölüyle tanışıp en güzel yerinde yüzmek ayrı bir güzellik olsa gerek. Daha sonra Köyceğiz'e ulaşıp bu yörenin pazarını görmek ve alış-veriş yapma fırsatına sahip olmak. alış-veriş sonrası bu güzel ilçeden ayrılarak ve aynı zamanda köyceğizden yavaş yavaş gölden uzaklaşarak  Sultaniye Kaplıcalarına doğru gitmek ve oradaki şifalı sularda günün yorgunluğunu atıp Çamur Banyosunda eğlenceli dakikalar geçirmek yapılabilecek en güzel günlerden biri olsa gerek

 

 

 

albüm  albüm  albüm  albüm albüm  albüm  albüm  albüm albüm  albüm   albüm  albüm albüm  albüm  albüm  albüm albüm  Albüm Dalyan Tanıtımı  •  Dalyan Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Dalyan Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI