Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

DİDİM

Pırıl pırıl bir deniz ve adeta '' yıkılmadım , ayaktayım ve buradayım '' dercesine topraktan  fışkıran tarih...Bu Aydın Efe'sinin adı DİDİM..! Kuşadasının güneyinde alımıyla,çalımıyla efelenen, bütün dünyaya kucak açmış bir Turizm Volkanı...! Hiç gelmeyin buraya...veya dikkat  / bağımlılık yapıyor

didim resimleri
  Didim Tanıtımı
  Didim Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Didim Rehberi
  Sizden Gelenler
 

DİDİM
TARİH VE DOĞANIN KUTSANDIĞI ŞEHİR
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Büyük Menderes deltasının bağrında, yeşilin ve mavinin sihirli güzelliğiyle kucaklaşır Ege’nin gözbebeği Didim. Altın sarısı kumları, kah bir şerit gibi uzar kilometreleri aşan sahilleri boyunca kah gömülür masmavi derinliklere, esen ılık rüzgarlarla. Gizli sandığında tarihin kutsandığı, felsefenin doğduğu, tabiat ananın sihirli değneğiyle dokunduğu pek çok hazine saklıdır, uygarlıklar şehrinin. Topraklarına kazıdığı antik yerleşimleri, Anadolu tarihinin en eski tanıklarıdır Didim’in. Apollon Tapınağı, Milet, Priene ve daha nicesi tarih sahnesinde sefer sefer ayakta alkışlar, can dostu Didim’i.

Aydın ilinin önemli bir turistik merkezi olan Didim, Ege kıyılarında bir yaşayan tarih hazinesi ve tabii güzellikler diyarıdır. Antik çağın “Didyma”sı olarak bilinen Didim, Milet uygarlığınca “kutsal bir alan” olarak atfedilmiştir.

Antik devrin başyapıtlarından Apollon Tapınağı ve hemen onun yanı başındaki çift sıra heykelli Didyma-Miletos Kutsal Yolu ayrı bir önem taşır tarihi kent için. Mimari tasarımı ve planıyla sıra dışı hatta benzersiz bir örnek oluşturan tapınak, Milet kenti ile çevre yöre halklarının geleceklerini öğrenmek için inşa edilmiştir. Tarihteki adı “Didiymeion” olan ve mitolojideki Işık Tanrısı Apollo adına yapılan tapınak, bugün tarihe gönül veren ziyaretçilerin akınına uğramaktadır. Ulaşımı en kolay tarihi yerlerin başında gelen Apollon Tapınağı’na Milet'ten Akbük yolunu takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tapınağın içindeki Medusa başı ise, Didim’in en önemli sembollerindendir. Bakanı taş yaptığına inanılan Medusa başı heykelini görmek için yerli ve yabancı çok sayıda turist yaz ve kış aylarında Didim’in yollarını tutar.

Didim’in kent tarihinde felsefenin doğduğu yer olarak bilinen Milet’in ayrı bir önemi vardır. Çünkü o kent topraklarında bir Thales’i, Anaksimenes’i, Anaksimandros’u yetiştirmiştir. Yunan-Roma tarzının en güzel örneklerinden birini yansıtan Milet Tiyatrosu da Milet kentinin kültürel zenginliklerinden biridir.

12 İyon kentinden biri olan Priene’yi de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Arkeolojide Hellenistik çağın en güzel şehirlerinden biri olan Priene kalıntılarından bir döneme ışık tutan izlerle karşılaşacaksınız.

Kayalar içine oyulu mezarları ile Heraklia antik kenti, Ege günbatımının en özel seyirlik noktalarından Karina ve çok çeşitli kuş türleriyle Bafa Gölü de Didim’in turistik potansiyelini artıran bir başka güzellikleridir.

ALTIN SARISI KUMSALLARIYLA EGE’NİN İNCİSİ

55 kilometrelik sahil şeridi boyunca 9 plaj ve 1 marinaya sahip olan Didim, Ege’nin en temiz kıyılarına sahip bir tatil beldesi. Altın sarısı kumlarıyla Ege’de bir efsane olan Didim’in en meşhur plajı, Altınkum. Mavi bayraklı plajda gönül rahatlığıyla denize girebilir, su altı dalışları yapabilir, engin maviliklerinde tekne turlarına çıkabilir, hatta manzarasını önünüze katarak nefis balık ziyafetleri çekebilirsiniz.

Denizin tadını düşük nemli ve tenha bir yerde çıkarmak istiyorsanız Akbük Koyu sizin için doğru bir seçim olabilir. Su sporları, mavi yolculuk ve doğa yürüyüşleri için uygun koşulları sağlayan koyda karavanınızla da dilediğinizce tatil yapabilirsiniz.

Didim’e İzmir’den geliyorsanız turistik yöreye gelmeden önceki durağınız Akyeniköy olacaktır. Akköy Dalyanı olarak da bilinen beldede her türlü dinlence, yemek ve alışveriş ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

DİDİM DOĞA MÜZESİ “DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI”

Didim, doğal yaşamın en çarpıcı örneklerini Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nda gözler önüne serer. Dünyada sadece Türkiye’de bulunan bitki türlerini, nesli tükenmeye yüz tutan yaban hayvanlarını, sayısı 250’yi bulan kuş türlerini ve eşine az rastlanır ağaç çeşitlerini görmek için kapılarını açar Ege’nin doğal müzesi.

Biyolojik çeşitliliğiyle Avrupa Konseyi tarafından koruma alanı olarak kabul edilen Dilek Yarımadası, uluslararası mavi bayrak ödüllü koylarıyla dikkat çekicidir. Parkın kumlu ve yatık plajlarında kendinizi tertemiz ve berrak sulara bırakabilir ya da isterseniz deniz sporları yapabilirsiniz.

Park aynı zamanda doğa yürüyüşleri, foto safari, dağ bisikleti, olta balıkçılığı ve kuş gözlemciliği için de elverişlidir. Her yıl yaklaşık 600 bin yerli ve yabancı misafirin ziyaret ettiği parkta 12 İyon kentinden Priene, antik Thebai kenti, Karina, Aya Yorgi Manastırı, tarihi Doğanbey Köyü ve Zeus mağarası da gezilmeye değerdir.

Aydın ilinin Söke ve Kuşadası sınırları içinde bulunan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’na karayoluyla Kuşadası Söke üzerinden ulaşabilirsiniz. Milli parkın Kuşadası'na uzaklığı 28 km., Söke'ye ise 34 km kadardır.

SAĞLIK TURİZMİNİN VAZGEÇİLMEZ ADRESİ

Düşük nem oranı ile sağlık açısından da elverişli yaşam şartları sunan Didim’de sağlık turizmi de gelişmiştir. Sağlık ve spor turizmi açısından önemli bir potansiyel gösteren tatil beldesini sıklıkla astım, romatizma ve tansiyon hastaları aşındırmaktadır.

Mayıs ayından Ekim sonuna kadar konuklarını ağırlayan Didim’de konaklamak için alternatif çok. Beş yıldızlı tesislerden küçük işletmelere kadar her segmente yönelik konaklama imkanı sunan Didim’de dilediğiniz rahatlık ve konforda bir tatil geçirebilirsiniz.

Didim’e karayolu, denizyolu ve havayolu ile ulaşım imkanları mevcut. Turistik yöreye karayolu ile Türkiye’nin hemen her yerinden düzenli otobüs seferleri yapılıyor. İzmir – Didim arası 170 km olup, yaklaşık 2 saatte ulaşabiliyorsunuz. Aydın ile mesafesi ise 110 km. Turistik yöreye kışın gitmeyi planlıyorsanız İstanbul, İzmir, Ankara arasında günde 2 defa otobüs sefer yapıyor.

Didim’e en yakın havalimanı, Bodrum’daki. Havalimanı ile Didim arasındaki uzaklık 85 km olup, bu mesafeyi karayoluyla maksimum 1 saatte katedebiliyorsunuz. Ulaşım için otobüs, taksi ve dolmuş gibi her türlü vasıta mevcut. İzmir Havalimanı ile Didim arasındaki uzaklık ise 145 km ve yol 1.5 saat alıyor. Didim için denizyolu bir başka ulaşım alternatifi. Yaz sezonuyla birlikte Didim-Bodrum, Bodrum-Datça arasına düzenli feribot seferleri düzenleniyor.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013


Didim Tanıtımı  •  Didim Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Didim Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI