Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

DİKİLİ

Kışı ayrı,yazı ayrı güzel
Denizinde
güzel kızlar yüzer.
Dört mevsim bir birinden özel.
Dikili sevilmez mi ?

(alıntı)
Kahraman VARDI
dikili resimleri
  Dikili Tanıtımı
  Dikili Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Dikili Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - DİKİLİ

Temiz plajları, termal kaynakları, limanı Dikili'nin zenginliğidir ve Turizm, gelir kaynaklarının başını çeker. Dikili’nin tarihi oldukça eskilere gidiyor. İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Dikili'nin  M.Ö. 5000- 4000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi olduğu belirlenmiş. Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim merkezlerinden. Antik yerleşim yeri Pitane’de elde edilen eserler Bergama Arkeoloji Müzesinde sergileniyor.>>

  

 

Dikili' nin geçmiş tarihinde Karaosmanoğulları bölgede çiftlik kurup burada dikmelik yetiştirmeye başlamışlar ve bu bölgeye de  "Dikmelik" adını vermişler, daha sonraki dönemde de adı "Dikili" olarak değiştirilmiş.

Plajlar

Akdeniz güneşinin sıcaklığı ve Ege’nin serin mavi sularının karşı konulmaz çekiciliğine sahip olan Dikili, 40 km’lik kumsalında sıralanmış 'Mavi Bayraklı Plajları', 'Beach Club' ve 'Bademli Koyları' ile deniz tutkunlarına unutulmaz güzellikte bir tatilin kapısını aralıyor.

Dikili 'de denizi gördüğünüz her yerde denize girebilirsiniz. Deniz suyu, temizlik ve ekolojik koruma bakımından her yerde aynı güvenliğe sahip.!

Dikili ve çevresindeki koylar, adalar, plajlar ; Pizza - Kokarot - Hayıtlı Koyu - Killik - Çam Kamp - Kayra - Er - Ayazma - Zindancık - Kalem Adası - Garip Adası - Bademli Deniz Ilıcası - Belediye Halk Plajı.

 

 

 

Ege'nin sıcak iklimi ve Akdeniz güneşinin ısıttığı Dikili’de dilerseniz kendinizi Ege’nin masmavi sularına bırakıp serinleyebilir, dilerseniz jeotermal kaynaklardan elde edilen sıcak sularda, şifalı ılıca ve çamur kürleriyle yılın 12 ayı termal tedavi imkânlarına ulaşabilirsiniz

Termal/ Kaplıca/ Ilıca

Dikili termal bölgesi üç bin yıldır çamur üreten termal bir sahadır. Dikili ilçesi sınırları dahilinde bulunan jeotermal kaynaklar, ilçe ve ülke turizmine "sağlık ve termal turizmi" açısından büyük katkı sağlamaktadır.  Türkiye'de jeotermal enerji ile denizin bu kadar iç içe olduğu başka bir yerleşim birimi bulunmamaktadır.   
Dikili'deki jeotermal kaynakların üç bin yıldır ürettiği; bitki köklerinin havasız termal su içinde çürümesinden oluşan bileşim ile yapılan kür, termal tedaviyi destekleyen özelliklerinin yanı sıra içerdiği bitki hormonları sayesinde özellikle kırışıklıkların giderilmesi ve selülit tedavisinde de önerilmektedir.

* TERMAL SU İÇME ÖZELLİĞİ

* BANYO KÜRÜ

* ÇAMUR KÜRÜ

Dikili termal bölgesinde üçü bir arada sağlık sizleri bekliyor!!! Çeşitli tedavilerde kullanılan üçü bir arada; Türkiye’de tek, dünyada ise sınırlı sayıdadır.

Dikili bölgesinde gelişen modern kaplıca tesislerinin yanı sıra tarihi Nebiler Ilıcası, doğal Koca Oba Ilıcası, Bademli Deniz Ilıcası ve çamurlu suyu ile ünlü Çamur Ilıcası ; romatizma, kireçlenme, cilt ve böbrek taşı hastalarına sağlık sunmaktadır...

Dikili Termal Kaplıca Suları;

Bütün romatizma ve kireçlenme rahatsızlıklarının, güneş yanıkları ile her türlü yara, bere ve kaşıntıların, böbrek taşı ve prostat hastalığının, sedef ve çeşitli cilt hastalıklarının, trafik, spor ve benzeri kazalardaki yaralanmalardan dolayı oluşan hastalıkların, alp, damar sertliği ve tansiyon rahatsızlıklarının tedavilerinde bilimsel olarak da önerilmektedir.

Dikili Çamur tedavisi ve banyo kürleri;

Damar, dolaşım, kulak, burun, boğaz, kadın hastalıkları ve her türlü romatizmalı hastalıkların tedavisinde; ayrıca toksinlerden arınma, zayıflama ve gençleşme terapilerinde kullanılmaktadır.

* Kaynarca Kaplıca Bölgesi
Sağlık ve termal turizme açık ve kullanılır durumda olup mevcut kuyular bu bölgededir...

* Bademli Kaplıca Bölgesi
Deniz kıyısında olup sıcak su denize karışmaktadır...

* Marda Kaplıca Bölgesi
Nebiler köyü üstündedir...

* Nebiler Kaplıca Bölgesi
Nebiler Köyü tüzel kişiliğince işletilmektedir...

* Ilıcaburun Kaplıca Bölgesi
Bilinen en eski kaplıca olup çamur ılıcası olarak anılmaktadır...
 
 

Dikili ilçesi ılıcaları ile de oldukça ünlü. Nebiler, Bademli ve Kocaoba köylerinde sıcak su ılıcaları var >>>

* Zeytindalı Kaplıcası
günübirlik aile havuzları bulunan bir kaplıcadır. Termal su, mineraller açısından çok zengin olup, cilt hastalıkları, yaralanmalar, romatizma ve kireçlenme rahatsızlıkları başta olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.Burada Ayrıca 1000 metrekarelik sulama göleti bulunmaktadır...

* Nebiler Ilıcası
Ilıca, çınar ağaçları gölgesinde kubbeli hamamı ve dinlenme kabinleri ile oldukça sakin bir yerdir.Suyunda hidroasenat bulunan ılıca, ağrı dindirici, kısmi felç, böbrek taşı, kum, romatizma, kadın hastalıkları, cilt hastalıklarında ve damar tıkanıklarında şifa vericidir...

* Çamur Ilıcası
Ilıca, çamur banyosu yapılması sebebiyle bu isimle anılmaktadır. İçerisinde erimiş silisyum ve birçok mineral bulunmaktadır. Ağrı, sızı, romatizma ve cilt hastalıklarına birebir şifadır...

* Bademli Deniz Ilıcası
Yaz kış burada hem denize hem de ılıcaya girebilirsiniz. Hidroasenat ve arsenik bulunan suyun ağrı, sızı, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir...

* Kocaoba Ilıcası
Dikili'den çıkıp Bergama yönünde ana yola girer girmez sola döndüğünüzde Kocaoba Ilıcası'na ulaşırsınız. Bu ılıcanın su sıcaklığı 45-56 derece arasındadır...

Doğal güzellikleri açısından Merdivenli köyünde eşsiz manzaralı doğal krater göl (karagöl), Demirtaş ve Deliktaş köylerinde de çamlık ve enteresan mağaralar bulunuyor. Madra Çayı'na dayanan ormanları ilçenin doğal zenginlikleri arasında ve piknik yapmak için çok elverişli.

Doğal Güzellikler : Tatil için Dikili'ye gelirseniz,  Merdivenli köyündeki eşsiz manzaralı Karagölü, ilginç mağaraların bulunduğu Demirtaş ve Deliktaş köylerini  gezebilirsiniz. 

karagöl

 

Dikili'den çok kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz Nebiler'de, şelalelerden mağara ve nehirlere kadar doğanın keşfedilmeyi bekleyen sürprizleriyle karşılaşacaksınız.

nebiler mağarası ve şelalesi >>

 


Nebiler şelalesi, çevresindeki mağaralar, yaşlı ağaçlar ve büyüleyici ortam size inanılmaz keyif ve huzur verecek...

Nebiler Köyü  trekking parkurları ile de özellikle genç turistlerin doğa yürüyüşü ve trekking aktiviteleri için büyük ilgi odağı. Dikili ve Bergama'da konaklayan turistler için Nebiler Köyü'ne trekking turları düzenleyen acentalar var.

Atatürk Botanik Bahçesi >>

Tropik bölgelerden Alp dağlarına kadar çok geniş bir coğrafyaya ait pek çok bitki türünü barındıran Atatürk Botanik Bahçesi, otuz hektarlık alan üzerinde kurulmuş. Yaklaşık üç bin bitki çeşidinin yarattığı renk cümbüşü ile ziyaretçilerine keyif veren güzelliği ve zenginliğiyle dünya literatürüne girmeyi başarmıştır.

Burası, ülkemizin en yetkin ve uluslararası nitelikteki tek botanik bahçesi özelliğine sahip. Bahçede yüzlerce ağaç ve çalı türü yetiştiriliyor. Ayrıca kurutulmuş bitki örneklerinin korunduğu ve üzerinde bilimsel araştırmaların yapıldığı bir Herbaryum Merkezi var.

Bahçe Atatürk'ten Latin alfabesi dersi alan doğa aşığı merhum Macit Ersoy'un eseri. Dikili Belediyesi'nin gösterdiği otuz hektarlık alanda çalışmalara başlayan bitki araştırmacısı Ersoy, gezdiği tüm ülkelerden getirdiği bitki tohumlarını yetiştirerek Türkiye'nin kamuya açık ilk botanik bahçesini oluşturmuş.

Bitkilerle "ATA" kelimesi ve ay/yıldız şekli verilmek suretiyle çevre düzenlemesi yapılan Atatürk Botanik Bahçesi, Dikili'nin her tarafından görülebiliyor.
 
  
Tekne Turları

İlçe limanından hergün ada ve koylara günübirlik son derece keyifli,eğlenceli tekne turları düzenleniyor.
Alibaba, Pizza,Killik, Ilıca koylarının turkuaz sularına dalıp çıkarken tanrı yapısı eşsiz  doğanın, tanrı yapısı mükemmel  bir parçası olduğunuzu farkedeceksiniz.

 

 

Yat Limanı

Dikili Limanı, üç yolcu gemisinin yanaşabileceği kapasiteyle hizmet veriyor. 

 

                                                                     

                                             ÇANDARLI

                                               (pitane)

Haniii.....''nerede yaşamak isterdiniz ?..'' diye sorulduğunda , çoğunlukla '' küçük bir sahil kasabası... '' diye cevap verilir ya...İşte  '' O '' yerlerden biri Çandarlı...'' Dikili'nin Kraliçesi ..'' Dikili'ye 18 km mesafede.

Çandarlı (Pitane) yöresinde, tarih öncesi izler MÖ 4000'li yıllara dayanır. Rivayete göre Amazonlu kadın savaşçılar, yöreyi ele geçirmişler ve Pitane başta olmak üzere bir çok kıyı kentin kurucusu olmuşlar. Kadın kenti veya kraliçe kenti anlamına gelen ''Pitane''' sözcüğü de buradan gelmektedir.

Çandarlı ; Dikili'nin önemli  turizm potansiyeline sahip, tarihi, doğal güzellikleri ve sahiliyle oldukça şirin ve keyifli bir beldesi. Osmanlı döneminde II. Murat'ın ünlü Sadrazamı Çandarlı Halil Paşa, burada o tarihlerde harabe durumunda olan Çandarlı Kalesi'ni yeniden yaptırmış ve beldeye onun ismi verilmiş.

 

 

Çandarlı'da her yıl temmuz ayının 2.nci haftasında '' Kale İçi Kültür Ve Sanat Festivali '' düzenlenir. O gün Çandarlı nedense bir başka güzel görünür insana..!  >>

 

Çandarlı'ya denizi sol tarafınıza alarak girersiniz. Sahil boyunca upuzun kaleye kadar uzanan geniş kumsalı ve plajı adeta çağırır sizi. Deniz,plaj, tarih içiçedir Çandarlı' da...eeee...ne de olsa '' kadın eli '' değmiş ya !!!  >>>

 

                                            BADEMLİ KÖYÜ

Bademli, Dikili'nin güneybatısında deniz kenarında bulunan, denize uzanan zeytin ağaçlarıyla kaplı sahilleri, yeşil ile mavinin buluştuğu doğa güzellikleriyle doğal bir liman konumunda bulunan ve ayrıca hemen yanı başındaki Yahşibey Köyü ile birlikte Ege Bölgesi'nin seçkin köylerinden birisidir. Dikili'ye gelip de Bademli köyü ve sahillerine de uğramadan Dikili'den ayrılmamanızı tavsiye ederiz.

Korunaklı bir konumda bulunan ve kara içine doğru uzunca ve geniş bir kanal konumunda bulunan Bademli Koyu, bu özelliğinden dolayı Dalyan olarak da adlandırılır. Kalem Adası ve Garip Ada da ayrıca güzelliğiyle Bademli sahillerini süslemektedir.

Bademli restoranlarında balık ve et her zaman taze. Bademli köyünün özel içeceği "koruk şerbeti" ise hemen her yerde bulunur.

Bademli sahilindeki Aya Nikola Kilisesi, küçük bir ada üzerinde geçmişten günümüze uzanmış kalıntılarıyla Bademli kıyılarını selamlar.
 
 

 
Bademli'de, pek çok otel ve pansiyon tatilcilerine konaklama imkanı da veriyor.

Bademli, aynı zamanda Dikili'nin termal kaplıca bölgelerinden birisi. Bademli kaplıca ve ılıcaları sanki üşüyen denizi ısıtıcasına hemen deniz kıyısında..! Bademli'den Denizköy istikametine yaklaşık 3 km. yol aldıktan sonra sağa dönerek deniz istikametine doğru indiğinizde Bademli Deniz Ilıcasına ulaşırsınız. Yaz kış burada hem denize hem de ılıcaya girebilirsiniz. Bademli Ilıcasının kaynak sıcaklığı 65 derece, deniz ve açık kaynağın sıcaklığı yaklaşık 42 derecedir. Hidroasenat ve arsenik bulunan suyun ağrı, sızı, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıklarına iyi geldiği biliniyor.

 

Yağcıbedir Halıları

Geleneksel el sanatı olan halıcılık, Dikili'nin köylerinde yaşamaya devam etmektedir. Dünyaca ünlü kök boyalı hakiki yünden dokunan el emeği,göz nuru Yağcıbedir Halıları; Koca Oba, Mazılı, Yenice, Samanlık ve Çağlan köylerinin kadınları ve genç kızları tarafından el dokuma tezgahlarında üretilerek pazarlanıyor.

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dikili Tanıtımı  •  Dikili Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Dikili Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI