Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

EFES

bakınız >>> KUŞADASI   http://www.seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=kusadasi&sayfa=gezilecekyerler

bakınız >>>ŞİRİNCE   http://seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=şirince&sayfa=gezilecekyerler 

efes resimleri
  Efes Tanıtımı
  Efes Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Efes Rehberi
  Sizden Gelenler
 

EFES

http://www.gezi.com/zamanin-otesindeki-efsane-efes_gezi+kesfet-41.html

ZAMANIN ÖTESİNDEKİ EFSANE

Batı Anadolu toprakları, Küçük Menderes Irmağı Deltası üzerinde “yaşayan” bir tarihe tanıklık eder halen. Efes’tir orası. İyonya’nın 12 şehrinden biri, en önemlisi, belki de en çok dikkat çekeni…

Bilimiyle, sanatıyla, kültürüyle tüm zamanlara örnek olan bir uygarlıklar şehri, medeniyetler eşiği… Ticaretiyle, ekonomisiyle “can damarı”, antik dünyanın en değerli liman kenti. Doğunun Batı’ya açılan “altın anahtarlı” kapısı…

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı tarihi turistik yöresi Efes, Batı Anadolu Bölgesi’nde, Küçük Menderes Irmağı Deltası üzerinde kurulu bir antik yerleşimdir. Selçuk ilçe merkezine 3 km uzaklıkta bulunan bu tarih hazinesi, uygarlık tarihi boyunca bilimde, sanatta ve kültürde hakim olduğu topraklara her dönem ilham kaynağı olmayı başarmış bir medeniyetler eşiğidir.

  
 

UYGARLIKLAR ŞEHRİ

Cilalı Taş Devri’nden başlayarak Neolotik, Helenistik ve Roma dönemlerine kent yaşamı, mimarisi ve eserleriyle damgasını vuran Efes, günümüze ulaşan tarihi eser ve kalıntılarıyla milyonlarca insanı kendine hayran bırakacak bir tarihsel zenginliği topraklarında taşır. Efes’in geniş bir alana yayılan arkeolojik kalıntı ve eserleri, antik kentin göz alıcı tarihini tüm çıplaklığıyla yansıtacak bir zenginliğe sahiptir.

Meryem Ana Evi yolu üzerindeki Magnesia Kapısı ile başlayan Efes antik kent yolculuğumuzun ilk durağı, kapı girişinin hemen yanı başındaki, Doğu Gymnasium. Burası Roma döneminde okul olarak kullanılmış. Tam karşısında ise Odeion anıtsal yapısı, onun karşısında su deposu ve bir bazilika duruyor. Resmi toplantıların yanı sıra konser gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan Odeon anıtsal yapısının yanında zengin bir Efesli tarafından yaptırılan Vedius Gymnasium’u bulunuyor.

Yapı, dönemin özelliklerini birebir yansıtan mimari özellikleri ile oldukça dikkat çekiyor. Odeion önündeki meydanda Yukarı Agora, resmi binalar, tam ortada bir Mısır Tapınağı, bir de anıtsal çeşme var. Ticaretin kalbinin attığı Yukarı Agora’da aynı zamanda resmi ve dini törenler de yapılageliyormuş.

Efes antik kent turumuza Anıtsal Çeşme ve meşhur Kuretler Caddesi ile devam ediyoruz. 8 metre genişliğe sahip caddenin mermerlerle kaplı silueti muhteşem bir görsel şölen yaşatıyor. Yukarı Agora’dan başlayan cadde üzerinde Hadrian Tapınağı, Trajan Çeşmesi, Aşk Evi, Latrina, Skolasticia Hamamları, Heroon Çeşmesi ve 8 köşeli çatısı olan Oktagon Anıt Mezarı’nı görebilirsiniz. Trajan Çeşmesi’nin katlarını süsleyen heykellerin bazıları Efes Müzesi’nde bulunuyor.

Kuretler Caddesi’yle mermer caddenin kesiştiği noktada yer alan Aşk Evi özellikle mozaik cadde üzerindeki yere kazılı bulunan sol ayak ve kadın başı ile büyük ilgi uyandırıyor. Sebebi de şu, bu işaretin dünyanın ilk reklam panosu olarak kabul gördüğü söyleniyor. Aşk Evi’ndeki mozaik kız portreleri de görülmeye değer.

Efes’in Artemis Tapınağı’ndan sonraki en kutsal saydığı yeri, Prytaneion. Devletin tüm politik ve dini etkinlik ve şölenlerini yapıldığı Belediye Sarayı, Efes’te çağlar boyu kutsal mekan vasfını taşımıştır.

Kuretler Caddesi’nde yürürken sol tarafınızda Yamaç Evleri, yolun sonunda ise Celsus Kütüphanesi’ni görürsünüz. Kütüphanenin arka tarafında ise Serapis Tapınağı yer alır. Bülbül Dağı’nın eteklerinde yer alan Yamaç Evler, teraslar üzerine inşa edilmiş çok katlı evlerden oluşur. Mimarisi ve tasarımında günümüz modernizmini yakalayan şık ve ince detaylarla yapılandırılan evlerde kalorifer sistemi bile bulunmaktadır.

Roma döneminin en çarpıcı örneklerinden birini yansıtan Celsius Kütüphanesi, aynı zamanda bir anıt mezar özelliği taşıyor. Kütüphane, mimari ögeleri, muhteşem dekorasyonu ve kadın heykelleri kadar önünde yer alan sofist Flavinus Dionisios lahti ile de göz kamaştırıyor.

Pollio Çeşmesi, Memnius Anıtı, tapınağı ve Efes yazıtlar galerisi ile Domitianus Meydanı; Efes’de bir imparator adına yaptırılmış ilk tapınak olan Domitian Tapınağı’nın karşısındaki Traianus Çeşmesi, Herakles Kapısı ve Mermer Cadde, Ticaret Agorası, Arcadium Caddesi, Stadyum, Bizans Hamamları, Çifte Kilise-Meryem Kilisesi, Hadrianus Tapınağı, Büyük Tiyatro… Her biri ait olduğu dönemin izlerini yansıtacak kadar görkemli ve ihtişamlı dururlar halen.

24 bin kişilik kapasitesiyle antik dünyanın en büyük tiyatrolarından Büyük Tiyatro, Efes Harabeleri arasında en fazla dikkat çekeni. Akustik düzeni, mimari özellikleri, süslü dekorasyonu ile tüm dikkatleri üzerine çeken Büyük Tiyatro’dan sonra devrinin hamam ve okulu olarak kullanılan Tiyatro Gymnasium’dan sonra antik kente veda ediyoruz.

DÜNYANIN YEDİ HARİKASINDAN ARTEMİS TAPINAĞI

Ve dünyanın yedi harikasından biri, antik dünyanın mermerden inşa edilen ilk tapınağı olma unvanını taşıyan Artemis Tapınağı… Kültürünün izlerini ana tanrıça geleneğine ait kalıntılarıyla halen Efes sınırlarında yaşatmaya devam ediyor. “Astemision” olarak da bilinen ünlü tapınak, Helenistik dönemin en büyük tapınağı olup, içinde çok sayıda sanat eserini barındırıyor. Heykeller, tablolar ve altın ve gümüşten yapılı kolonlar mermerden örülü tapınağa ayrı bir değer ve zenginlik katıyor.

Efes’te bu muhteşem yapıyı gördükten sonra Türk sanat tarihinin mihenk taşlarından İsabey Camii, Panayır Dağı eteklerindeki Yedi Uyurlar Mağarası, Bizans döneminin en büyük ve görkemli yapılarından St. Jean Kilisesi ve Kale’yi de tüm zamanlara meydan okuyacak görkemleriyle ziyaret edebilirsiniz.

SELÇUK’A 3 KM MESAFEDE

İzmir-Selçuk’a 3 km mesafede bulunan Efes’e kendi aracınızla gitmek için, İzmir- Aydın karayolunu kullanabilirsiniz. Selçuk’a ulaştığınızda yolunuzu Kuşadası istikametine çevirip yolun sol tarafındaki Efes tabelasının olduğu ağaçlı yola girmelisiniz.

Efes’e otobüsle gitmek istiyorsanız, önce Selçuk’a gelip, daha sonra Selçuk otogarından minibüsler ile Efes’e gidilebilirsiniz. Tercihiniz havayolu ise, İzmir Adnan Menderes Havaalanı üzerinden Selçuk’a ve Efes’e erişebilirsiniz. Havaalanı Efes arası yaklaşık 50 km bir mesafede bulunuyor. Demiryolu ulaşımı için ise, İzmir-Aydın güzergahından geçen bir trene binerek Selçuk’a ulaşmalı ve Efes otogarından kalkan minibüsler ile Efes’e ulaşabilirsiniz.

Yayın tarihi    : Şbt 15, 2013
Gezi Yazarı    : Yeliz Dursun


Efes Tanıtımı  •  Efes Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Efes Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI