Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

FETHİYE

Akdeniz'in tüm ihtişamını üzerinde toplayan ve tarihte ''AYDINLIKLAR ÜLKESİNİN EL DEĞMEMİŞ BAKİRESİ'' olarak anılan Fethiye ; birbirinden güzel adaları,koyları ve uzun kumsallarıyla hayallerinizin üstünde bir yer.

fethiye resimleri
  Fethiye Tanıtımı
  Fethiye Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Fethiye Rehberi
  Sizden Gelenler
 

FETHİYE

http://flickrhivemind.net/User/gezilerden/Interesting

http://www.gezi.com/fethiye_kesfet-25-1.html

http://www.mymavitur.com/detay_otel.asp?urun=14&KAT=DG

 
CENNETTEN KOPAN GİZLİ GÜZELLİK
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Akdeniz’in koynunda bir bakir güzellik, dünyanın en güzel kumsalıyla Ölüdeniz… Muhteşem kanyon içine gizlenmiş eşsiz bir tabiat;” Saklıkent… Pembe zakkum çiçekleri, şelaleleri ve çakıl taşlarıyla Kelebekler Vadisi… Sırtını yemyeşil çam ormanlarına dayamış Göcek, Yakapark, Günlüklü, Kıdrak, Katrancı Koyu ve cennetten yeryüzüne düşen bir saklı güzellik, Fethiye…

Akdeniz’in Ege’yle buluştuğu kıyılarda, Muğla’ya bağlı bir turistik ilçe olan Fethiye, Mendos Dağı eteklerinde, bir körfez yerleşimi olup, sıradağların çevrelediği koyları, kumsalları, mağaraları ve eteklerine dökülen yemyeşil çam ormanlarıyla yeryüzüne inmiş bir cennet görünümündedir. El değmemiş doğası ve zengin tarihi dokusuyla turizmin önemli odaklarından biri olan tatil yöresi, dünyanın dört bir yanından insanı yaz kış demeksizin topraklarında ağırlar.

Fethiye’nin antik devirlere ait kent kalıntıları turistik yöreyi önemli bir çekim yeri yapar. Likyalıların kaya içlerine oydukları kral mezarları, Araxa, Kaunos, Telmessos, Cadianda, Pinara, Sidyma, Tlos, Ksantos, Kayaköy ve Letoon antik kentleri kadar St. Nicolas olarak da bilinen Gemiler Adası tatil yöresinin en fazla merak edilen turistik yerlerin başında gelir. Gemiler Koyu’ndan ya da Ölüdeniz’den tekneler vasıtasıyla ulaşımın sağlandığı Ada’da, kilise, şapel ve diğer yapı kalıntılarını görebilirsiniz.

Fethiye’nin en bilinen camisi, Cezayirli Cami. Onun dışında bölgede çok sayıda han da bulunuyor. Kültürel mirası ile göz dolduran turistik yöre, en değerli eser ve kalıntılarını Fethiye Müzesi’nde sergiliyor. İki adet teşhir salonuna sahip olan müzede lahitlerden heykellere, seramik eserlerden yöreye özgü el dokumalarına kadar her türlü eser ve kalıntıya rastlayabilirsiniz. Fethiye Müzesi’ni pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret etmeniz mümkün.

DÜNYANIN EN GÜZEL KUMSALINA SAHİP

Fethiye sizde en çok neyi çağrıştırıyor, bir düşünün… Enfes bir doğayı mı, masmavi denizleri mi, yemyeşil çam ormanlarını mı yoksa hepsini birden muhteşem Ölüdeniz’i mi? Evet, Ölüdeniz’dir sembolü cennet köşesi Fethiye’nin. Birbiriyle neredeyse iç içe geçmiş, tek bir vücut olmuştur Akdeniz’i Ege’yle buluşturan güzelim kıyılarda.

Fethiye’ye 14 km uzaklıkta bulunan Ölüdeniz, neredeyse 10 ay boyunca mavinin yeşile karıştığı turkuvaz renkli sularında yerli ve yabancı turistlere unutulmaz bir tatil ziyafeti yaşatır. Tabiat mucizesinin bir kristal şeffaflığı sergileyen berrak suları, yosundan arınmış bedenleriyle sonsuz bir güven duygusu yaşatır, en mahrem derinliklerinde bile. 3 km boyunca uzayan beyaz kumlu sahili ile dünyanın en güzel kumsallarından birine sahiptir, her şeyden önemlisi.

Onu “ölü deniz” yapan her ne kadar durgun suyu ve korunaklı yapısı ise de aslında o can verendir, neşe ve mutluluk saçandır etrafına. O her dem yaşar ve yaşatır, ölümsüz Fethiye’de. Saklıkent, Fethiye’nin turistik potansiyelini artıran bir başka güzelliği. Karaçay Deresi kıyısında Fethiye’ye 50 km mesafede bulunan Saklıkent, yüzmenin yanı sıra yürüyüş ve dağcılık yapmak için ideal seçenekler sunar. Dik sarp kayalıkların arasından coşkun bir sel gibi akan kaynak suların eşlik ettiği ahşap yürüme parkurlarından geçerken unutulmaz anlar yaşarsanız.

Saklıkent’e Fethiye-Antalya üzerinden Kemer ilçesi istikametinde ayrılarak ulaşılıyor. Sapaktan 21 km sonra Saklıkent’e ulaşıyorsunuz. Doğanın yeryüzüne en hoş sürprizlerinden biri de, adını “Jarsey Tiger” adı verilen kelebeklerden alan Kelebekler Vadisi. Ölüdeniz’den yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan eşine az rastlanır güzellikteki vadi, etrafı dağlarla çevrili kanyonu, kumsalı, şelalesi, çakıl taşları ve zakkum çiçekleri ile görülmeye değer eşsiz bir portre çizer. Ulaşımın Ölüdeniz’den teknelerle sağlandığı Kelebekler Vadisi’nde kamp yapabilir, restoran ve bar gibi hizmetlerinden sınırsız faydalanabilirsiniz.

YERLEŞİME İMKAN TANIYAN TEK ADA: ŞÖVALYE ADASI

Tarihte “Meğri Adası” olarak bilinen Şövalye Adası, Fethiye’nin turkuvaz renkli sularında incecik bir sütun gibi uzanır. Çevresindeki adalar arasında tek yerleşimin olduğu ada, doğusuna Çalış Kumsalı’nı, batısına Kızılada’yı ve güneyine Fethiye’yi komşu ederek, muhteşem bir tabiat güzelliğine ev sahipliği yapar. İki küçük tepe üzerine yükselen adanın kuzey tarafından ise açık denizlere yelken açılır.

Şövalye Adası’na kendinize ait teknenizle gidebileceğiniz gibi, Fethiye kordonunda antik tiyatroya çok yakın bir mesafede bulunan Şövalye Birlik teknelerine binebilirsiniz. Kimi oteller ücretsiz bir şekilde adaya transfer de sağlayabiliyorlar.

Doğanın müziğinden başka bir sesin duyulmadığı Yakapark, yat turizminin önemli merkezlerinden Göcek, mavi yolculuğun vazgeçilmez adreslerinden Adalar, doğal koyları ve dinlenme alanlarıyla Oyuktepe Koyları, sık çam ormanlarıyla Katrancı Koyu, eşine az rastlanır “günlük ağaçlarıyla” Günlük, deli gibi akan sularıyla Eşen çayı, zeytin ve çam ağaçlarının ablukaya aldığı Gemiler Koyu, günbatımının en güzel seyirlik noktalarından Çalış Plajı Fethiye’yi bir turizm merkezi olarak vazgeçilmez yapan bir başka güzellikleridir. Kumburnu ile Ölüdeniz’den ayrılan Belcekız Plajı, Fethiye’de çok çeşitli konaklama olanakları ile öne çıkar. 3 km ötede çam ağaçlarının çevirdiği bir koy olan Kıdrak ise bir başka alternatif.

ADRENALİN TUTKUNLARININ UĞRAK MERKEZİ

Fethiye’nin doğal yapısı ve sahip olduğu zengin su kaynakları bölgeyi su sporları açısından zengin kılıyor. Turistik ilçede su kızağından uçan yelkene, su kayağından ayaklı tekne, banana, ringo ve rüzgar kayağına kadar her türlü alternatif sporları deneyebilirsiniz. Fethiye’nin tarihi bölgelerinden olan Likya Yolu, doğa yürüyüşü için oldukça elverişli. Bunların dışında Af Kule’de dalış, Çalış Plajı’nda yelkencilik, Dalaman ve Eşen Çayı’nda rafting ve kürekçilik yapabilir, kamyon ve jiplerle yapılan gezintilere katılabilirsiniz. Bir adrenalin tutkunuysanız, Ölüdeniz’deki Babadağ, yamaç paraşütü için çok doğru bir seçim olur.

Fethiye’ye karadan da ulaşabilirsiniz, denizden de, havadan da. Karayolu için Muğla, Antalya ya da Burdur bağlantılı yollardan birini tercih etmelisiniz. Uzak şehirlerden geliyorsanız uçak sizin için çok doğru bir tercih olur. Hem zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Fethiye’ye 50 km uzaklıkta bulunan Dalaman Havaalanı ya da 255 km mesafedeki Bodrum Havaalanları’ndan birini seçebilirsiniz. Üçüncü bir alternatif, 3 saat uzaklıktaki Antalya Havalimanı’dır. Fethiye Limanı üzerinden denizyolu ulaşımını da tercih edebilirsiniz.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013

  

Kartepe167 (gezilerden) Tags: winter snow kar sapanca k kartepe enstantane
Ada' ya Yamurda Gidilir 2 (gezilerden) Tags: ada bykada yamur adalar princesislands enstantane prensadalar okyalnzm
Ada' ya Yamurda Gidilir (gezilerden) Tags: ada heybeliada bykada adalar princesislands enstantane prensadalar
Eskihisar-735 (gezilerden) Tags: ferry vapur kadky mart enstantane eskihisar arabalvapur
iznik-00223 (gezilerden) Tags: iznik enstantane iznikgl
Resim 251 (gezilerden) Tags: sea boats deniz sandal kadky dere adalar idealtepe sahilyolu enstantane
erguvan009 (gezilerden) Tags: bahar kadky erguvan cercissiliquastrum
IMG_1019 (gezilerden) Tags: ada seagull vapur mart
Bostanc Sahil-051 (gezilerden) Tags: istanbul kadky bostanc sahilyolu
Ada' ya Yamurda Gidilir 3 (gezilerden) Tags: ada bykada yamur adalar princesislands prensadalar
MA218 (gezilerden) Tags: flower macro spring makro bahar iek
kadky vapuru (gezilerden) Tags: vapur haydarpaa kadky enstantane
KS0608168 (gezilerden) Tags: kayaky levissi kayasanatkamp
Bostanc Sahil-045 (gezilerden) Tags: istanbul kadky bostanc sahilyolu
ABANT61042 (gezilerden) Tags: bolu abant
yeni slz 756 (gezilerden) Tags: iznik yenislz
AO0702044 (gezilerden) Tags: snow fog sis kar kartepe altnolukyaylas
kabak koyunda ay (gezilerden) Tags: gemile kabakkoyu
kra (gezilerden) Tags: kra
kartepede ay (gezilerden) Tags: moon ay sapanca dolunay kartepe
olympos at sunrise (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
Krtpe071103 (gezilerden) Tags: sapanca kartepe
Krtpe071131 (gezilerden) Tags: sapanca kartepe
KS0608092 (gezilerden) Tags: kayaky levissi kayasanatkamp
ALA0708031 (gezilerden) Tags: alara
TM060707 (gezilerden) Tags:
AO0702020 (gezilerden) Tags: snow kar kartepe altnolukyaylas
AO0702103 (gezilerden) Tags:
OLY0708057 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
yanarta- chimena (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
OLY0708039 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
M0708117 (gezilerden) Tags: bike bisiklet marmaraadas marmaraadasi
valideba (gezilerden) Tags: kadky kular valideba
Mdurnu12w (gezilerden) Tags: mudurnu bolu
yeni slz 817 (gezilerden) Tags: iznik yenislz
Krtpe071107 (gezilerden) Tags: sapanca kartepe
ABANT61015 (gezilerden) Tags: bolu abant
kabak koyu (gezilerden) Tags: gemile kabakkoyu
yanartatan ral (gezilerden) Tags:
M0708180 (gezilerden) Tags: bike bisiklet marmaraadas marmaraadasi
Kartepe013 (gezilerden) Tags:
burgaz1061 (gezilerden) Tags: burgaz burgazada kalpazankaya kalpazan
OLY0708053 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
OLY0708031 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
yanarta-chimena (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
OLY0708077 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
OLY0708015 (gezilerden) Tags: olympos chimena olimpos cirali
M0708195 (gezilerden) Tags: bike bisiklet marmaraadas marmaraadasi
M0708192 (gezilerden) Tags: bike bisiklet marmaraadas marmaraadasi
M0708188 (gezilerden) Tags: bike bisiklet marmaraadas marmaraadasi

page:          1        2        3 

size:        
Fethiye Tanıtımı  •  Fethiye Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Fethiye Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI