Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

FİNİKE

Finike Sahilleri, ince, doğal kumları ve güzel manzarası ile Akdeniz sahilleri'nin incisi. Finike cinsi portakallarını bilmeyen, duymayan var mı acaba...Kara avcığına gönül verenler ''haydi Finike' ye...''

finike resimleri
  Finike Tanıtımı
  Finike Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Finike Rehberi
  Sizden Gelenler
 

TANITIM - FİNİKE

BAKINIZ>>>> http://seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=antalya

 

FİNİKE

 

İlçenin kara ve deniz yolları ile iç ve dış pazarlarla uluslarası düzeyde bağlantılı olması, turizm alanınıda da kapasitesini arttırmaktadır.Ancak İlçede turunçgiller ve narenciye üretiminin oldukça fazla olması nedeniyle turizmle pek ilgilenilmediğinden bu alanda fazla gelişme göstermemiş. Ancak son yıllarda turizme gereken önem verilmeye başlanmış.

Kara Avcılığı :

Finike İlçesi, sahip olduğu iklim özellikleri, zengin bitki örtüsü, değişik türde av hayvanları ile av turizmi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Finike ve çevresinde yaban keçisi avı yapılmaktadır.

Tatlısu Balıkçılığı:

 

Finike bir alabalık cennetidir. Özellikle Finike'deki Akçay ve Karaçay ırmağı bu açıdan çok zengindir. Çeşitli akarsu ve göletlerde tatlı su balıklarından; kefal, levrek, sazan ve yılan balıklarını görmek mümkündür. Son yıllarda balık çiftliklerinin sayısı hızla artmaktadır.

Finike İlçesi Türkiye'nin en büyük ve en güzel limanlarından birine sahip ;

Setur Finike Marina :  

1997 yılında yat limanının marinaya dönüştürülmesiyle hizmete giren Marina; 350 denizde, 150 karada toplam 500 yat kapasitesine sahip bir liman.
Setur Finike Marinada verilen hizmetler; 70 m.'ye kadar olan yatlar için güvenli bağlama imkanı ve tonoz sistemi, her yat için elektrik (220-380v.) su ve telefon bağlantısı, 24 saat güvenlik hizmeti, posta, telsiz, telefon, fax, e-mail imkanları, hava raporu ve döviz bozma hizmeti, duş, WC, çamaşırhane ve bulaşıkhane üniteleri, 80 tonluk gezer vinçle karaya çekme ve dalgıçlık servisi, akaryakıt, otopark, atık su ve atık yağ boşaltma hizmeti, turizm danışma ve genel acentalık hizmetleri, kışlamadaki yatlara akü şarj, havalandırma, motor çalıştırma vb. periyodik hizmetle yüzme platformu, internet odası, kış süresince konaklayan yatçılar için yat kulübü ve aktiviteleridir. Havaalanına geliş ve gidişte indirimli transfer imkanı da bulunuyor.>>>

Finike 10 km'lik kumsalı ile ülkenin en uzun plajlarından biri olarak bilinir.

Finike Sahilleri

Finike Sahilleri

Finike Sahilleri, ince kumları ve güzel manzarası ile Akdeniz sahilleri'nin doğal plajlarına sahip.İlçe ve çevresinde birçok tarihi ören ve antik yerler ile doğal güzellikler var. Bunlar arasında Limyra, Arikanda ve İdebessos gibi tarihi yerleşim yerleri önemlidir. Yine Suluin Mağarası ve 5 km uzunluktaki Gökbük Kanyonu görülmeye değer doğal güzelliklerdir.

Limyra :

(bknz.Finike Tanıtım Turu)

 

 

Arykanda ;

(Bknz.Finike Tanıtım Turu)         

İdebessos ;

Idebessos Alakır vadisinde Beydağları'na paralel uzanan kuzey-güney yönündeki dar bir sırt üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden 900 m yükseklikte Karacaören köyündedir. Dış taraftan kalan doğu yamacı boyunca bir savunma duvarı uzanır, fakat yapıların çoğu içteki yamaç üzerindedir. Tiyatro batıya, dağa doğru bakar, küçük ve 30 m çapında olup, yaklaşık 600-700 kişiliktir. Tiyatronun kuzeyinde bir hamam ve su kemeri kalıntısı göze çarpar. Idebessos'un en çekici kalıntıları üç lahitten oluşan aile mezarlarıdır. Bu mezarlar çok sayıda ve gösterişlidirler.>>>

Idebessos 1, Karacaoren - 50 mn from Finike, Turkey

Suluin Mağarası ;

Suluin mağarası, Antalya'nın Finike İlçesi'nde bulunan ve 80 metrelik giriş ağzıyla Asya Kıtası nın bilinen en derin mağarası ünvanına sahip. 27 Ağustos 1995 tarihinde bir su altı araştırma ekibinin mağaraya yaptıkları dalışta 122 metreye kadar inilmiş, fakat mağara sonuna ulaşılamamış.Finike'de ilçe merkezine 1 kilometre mesafede bulunan ve esrarengiz görünümüyle dikkati çeken Suluin, halk arasındaki adıyla "İncirli" Mağarası, tarihten günümüze kadar gerçek anlamda keşfedilmemiş bir sır olarak gizemini korumaya devam ediyor.>>>


Suluin Mağarası - Finike  

Gökbük Kanyonu ;

Gökbük Kanyonu ; köy içersinden geçen akçay deresi üzerinde bulunuyor.Oluşumu milyonlarca yıl sürmüş olan kanyon 300 mt. derinliğe ve yaklaşık 4 km.uzunluğa sahip olup,suların kayaları oyması ile meydana gelmiş. İçersinde yer yer küçük göletlerin bulunduğu,çevresinde birçok ekolojik bitki ve nesli tükenmekte olan yaban hayatını barındıran kanyon; keşfedilmemiş güzellikleri ile doğanın bizlere bir armağanı >>>


  Finike Tanıtım Turu....... >>>>>>

Lmyra

Kent gezisine antik tiyatro’dan başlayabilirsiniz. Tiyatro yolun kenarında.Tiyatro’yu geçtikten sonra yolun solunda ve yamacın tepesinde çok güzel bir anıt mezar gözünüze çarpacak (Xatabura anıt mezarı). Mezar Lykia sanatının eşsiz bir örneğini oluşturuyor. Roma imparatoru ünlü Jül Sezar’ın oğlu Gaus Sezar Roma dönüşünde Lykia’dan geçerken ölmüş ve onun anısına bu anıt mezar yapılmış.

Tiyatronun arkası, tepenin yamaçları tümüyle yamaç evler ve kaya mezarlarıyla dolu. Kaya mezarları ve yamaç evler yol boyunca kilometrelerce devam ediyor. Bunların küçük bir bölümü restore edilmiş.

Tepede akropol ve Bizans kilisesi var. Bir de Akropolün güney yamacında yapılan kazılar sonucu Heroon (anıt) ortaya çıkarılmış. Heroon kaya olan taban düzeltilerek elde edilen 19x18 m ölçüsünde bir teras üzerine oturtulmuş ve anıtın temelleri bu teras üzerine yapıılmış.Aşağıda yolun sağındaki kalıntılara (tiyatronun karşısında) geçmek için dereyi aşmak gerekiyor. Kentin bu bölümünde görülebilecek kalıntılar arasında Bizans kilisesi, Bizans hamamı, kent duvarları, şimdi üstünden dere akan sütunlu cadde (7 m genişliğinde ve 50 m uzunluğunda) bulunuyor.

Arykanda

Finike - Elmalı yolundan Turunçova’ya dönüp Finike’den itibaren Toroslar’a doğru 27 km tırmanıldığında yol boyunca çam ve sedir ağaçları arasında tırmanıldığında, çok güzel bir manzara ile karşılaşılıyor.27. nci km’de Çatallar köyüne ulaşılıyor. Buradaki Çobanlar Alabalık çiftliğine girebilirsiniz. Çiftliğin restoranı da var. Havuzdan çıkarılan ve ağırlığı 250 gr. olan alabalıklar taze taze pişirilip servis yapılıyor.

Arykanda ören yerinin girişine ulaşmak için Arif köyünden sağa dönülüp toprak yoldan 1 km tırmanmak gerekiyor. Yol, ören yeri girişine kadar çıkıyor. Arykanda, arkasını sarp kayalıklı bir tepeye vermiş, son derece etkileyici bir antik kent. Şehir kademe kademe yükselen teraslar üzerinde oturtulmuş. Kalıntılar çam ve sedir ağaçlarının gölgesinde. Arykanda hem konumu, hem de büyük ölçüde sağlam kalmış yapıları nedeniyle gezmekten çok keyif alınabilecek ören yeri niteliğinde. Yazın en sıcak günlerinde bile rahat nefes almanızı sağlayacak, sizi pek rahatsız etmeyecek havası ve her noktasından görülebilen, tüm vadiyi içine alan pananoromik manzarası cezbedici.

Antik Kente girişte karşılaşacağınız ilk yapı sağdaki hamam. Duvarları ve pencereleri ayakta. Karşı terasta büyük bir bazilikanın kalıntıları görülür. Şehrin sağ yamacı nekropol ve bu kesimde korumaya alınmış büyük bir blok üzerindeki kabartmalar ilgi çekici.

Ama asıl kalıntılar şehrin sol üst kesiminde ve sarp yükselen kayalıkların eteğinde. Devlet agorası burada. Arkasındaki odeon tümüyle ayakta. Odeonun imparator Hadrian zamanında meclis olarak görev yaptığı biliniyor. Odeonun arkasında tiyatro var. Küçük ama çok iyi durumdaki 20 basamaklı tiyatronun merdivenleri arasından kendine yer bulup çıkan ve büyüdükçe tonlarca ağırlıktaki blokları yerinden oynatan çam ağacı görülmeye değer.

Tiyatronun hemen arkasında, sarp kayalıklı yamacın altında 3 oturma sırası bulunan 100 metre uzunluktaki stadyum göze çarpıyor. Stadyum da çok sağlam durumda.

Gökbük’te alternatif tatil >>>

Arykanda yolu üzerinde Gökbük Köyü’ne ayrılan sapaktan dönüp, köye girmeden asfalt yoldan sağa stabilize yola döndüğünüzde çiçeklerle çevrili bir çiftlik evi ile karşılacaksınız. Köyde Bernhard’ın Pansiyonu olarak da bilinen çiftlik evi, 16 dönümlük bir araziye kurulmuş.Her türlü meyva ağacının bulunduğu, sebze yetiştirildiği çiftlik Great Outdoor adlı bir turizm işletmesine dönüştürülmüş. Bu çiftliğin özelliği doğanın koynunda gezi ve macera arayanlar için organize edilen alternatif tatil paketinin oluşturulduğu mekan olması. Tamamen doğa sporları ve kültürel gezilerle dolu olarak hazırlanan 1 haftalık tatil paketinin proğramı şöyle ;

İlk gün Dar Deresi’ne gidiliyor. Dere yatağı boyunca yapılan trekking 5 saat sürüyor. İsteyenler küçük göletlerde serinleyebiliyorlar.

İkinci gün programında binicilik var. Çiftlikte yetiştirilen atlara binilip, Gökbük Köyü’nden 400 metre yükseklikteki Eren Dağı’na doğru bir parkur izleniyor. 35 km’lik parkurun öğle yemeği molasında alabalık ziyafeti var.

Üçüncü gün dağ bisikleti meraklılarına. Çok çeşitli bisiklet parkurları var ama, Finike - Elmalı arasındaki Alakır Baraj Gölü etrafındaki 36 km’lik parkur tercih ediliyor. Geri dönüş zorluğunu göze alanlar, Finike’ye kadar inebilirler.

Dördüncü gün size ait. Köyü gezebilir, çevreye yürüyüş yapabilir, Elmalı’ya çıkabilir, eğer günlerden pazartesi’yse Elmalı pazarından alışveriş yapabilirsiniz.

Beşinci gün, jeep safari günü. Great Outdoor’un 4x4’üyle yapılan turun bitiş noktası Üçağız. O günün akşamı mavi yolculuk teknesinde konaklanıyor.

Altıncı gün tekne Kekova çevresinde mavi tura başlıyor. Kaleköy, Batık Şehir, Tersane Adası ziyaret ediliyor, bol bol denize girilip güneşleniliyor.


BAKINIZ>>>> http://seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=antalya

 

Seyirrehberi tel: 532 332 36 24

 

 

 Finike Tanıtımı  •  Finike Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Finike Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI