Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

GÖKOVA

Bazen deniz ormanın içine girer bazen de ormandaki çam ağaçlarınn kökleri denizin içine...denizin içinde göreceğiniz nilüferlere de şaşırmayın sakın ; bütün Akyaka kıyısında denizin dibinden çıkan kaynak sularıdır onlara can veren...bu nedenledir ki kimi yerlerde aynı suda hem tatlı su balıkları hem de tuzlu su balıkları birlikte yaşar GÖKOVA veya AKKAYA denilen bu cennet beldede

gokova resimleri
  Gökova Tanıtımı
  Gökova Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Gökova Rehberi
  Sizden Gelenler
 

FAYDALI BİLGİLER - GÖKOVA


Tanıtım >>>http://www.cittaslowturkiye.org/index.php?option=com_content&view=article&id=84&Itemid=478     >>>>DOĞAL GÜZELLİKLERİ, TARİHİ DOKUSU, KENDİNE ÖZEL MİMARİSİ ve
SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM KALİTESİYLE EŞSİZ BİR TATİL CENNETİ:

 

Akyaka’ya Muğla’dan geliyorsanız, cenneti görmeye hazır olun. Deniz seviyesinden 671 metre yükseklikteki Sakar geçidinden, çam ormanları arasından dönerek aşağı inerken sürprizlere hazır olun. Bir yanda rengarenk güzelliğiyle Gökova ovası, bir yanda mavi yolculuğun değişmez adresi Gökova Körfezi tüm muhteşemliği ile serilecek gözlerinizin önüne. Yanınızda yörenizde yemyeşil çam ormanları, gözünüzün alabildiğine Gökova körfezinin dantel gibi işlenmiş koyları. Dağları geride bırakır bırakmaz hemen sağa dönüldüğünde Gökova sahilinde yer alan gerçek bir tatil cennetine, Akyaka’ya varacaksınız.

 

 

Doğal güzelliklerinin yanında, binlerce yıldır Güney Batı Anadolu’da yaşayan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi dokusu, değişik mimarisi, denizden her daim esen ılık meltem rüzgarları büyüleyecek sizi. Sırtını yasladığı dağların eteğinde Gökova Ovası ile kucaklaşarak Gökova Körfezi ile buluşan Akyaka, bu konumu ile mutlaka görülmesi gereken bir huzur sığınağı. 

 

 

Mimarisi son derece özellikli. Akyaka evlerinin her biri diğerinden güzel bahçelere sahip. Begonvillerin sarmaladığı bu şirin evler dantel gibi işlenmiş ahşap oymalarla süslü. Akyaka evlerinin mimari tarzı Ulalı Sanatçı Nail Çakırhan’a ait. Ula'nın eski evlerini örnek alarak, Akyaka’da bu mimari özellikteki ilk evi kendine yaptı ve bu çalışmasıyla Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü aldı. Doğayla uyum içinde yaşam süren ve Akyaka’nın en büyük özelliklerinden biri olan bu şirin evlerde kendinizi bir masal diyarında hissetmeniz işten bile değil.

 

Akyaka’nın hemen yanı başından ağaçlar ve sazlıklar arasından süzülerek Gökova Körfezi’ne akan Kadın Azmağı doğal bir akvaryum gibi. Buraya yürüyerek veya teknelerle de ulaşıp, gezmeniz mümkün. Azmağın serinliği, şiirsel güzellikteki su altı bitki örtüsü, elinizle tutuverecekmiş hissine kapılacağınız balıkları, kaplumbağaları, üzerinde süzülen ördekleri ve sevimli su sumarları(lutra lutra) yörenin doğal dokusunu yaşatıyor. Azmak kenarında birbirinden güzel ve şirin çeşitli restoranlar bulunuyor. Sabah kahvaltısından başlayarak gece geç saatlere kadar hizmet veren bu restoranların tabii ki olmazsa olmazı deniz ürünleri. Burada benzersiz doğal güzellikler arasında Akdeniz ve Ege balıklarını tatmanın, ekmeğinizi azmaktaki balıklar ve ördeklerle paylaşmanın keyfine varacaksınız.

 

“Gökova” ovasının sazlıklarına gelen değişik türdeki göçmen kuşlar, leylekler, flamingolar ve pelikanlar size ömür boyu unutamayacağınız bir görsellik sunacak. Bu sazlıklar bahar aylarında kuş gözlemi yapan meraklıların akınına uğruyor.

 

 

Akyaka'nın incecik, sapsarı ve tertemiz kumlu plajında sakin bir tatil günü geçirmeye niyetlendiyseniz kumsalın hemen arkasındaki çeşitli kafe ve restoranlardan yiyecek ve içeceğinizi temin edebilirsiniz. Sahilden itibaren 2 yüz metre sığlığı devam eden masmavi denizini kulaçlarken bir Akdeniz Fokuna rastlamanız ve birlikte yüzmeniz de mümkün.  Bu plajın hemen yanında Orman içi dinlenme tesisleri ve biraz ilerisinde Akyaka’nın gözdesi Çınar plajında da bedeninizi Gökova Körfezi’nin masmavi sularına bırakabilirsiniz. Çınar plajının Akyaka ile arası yaklaşık 3 kilometre. Çınar plajı yolu takip edildiğinde Akbük Koyu’na oradan da Ören (Gereme Keramos)’a ulaşılabilir.

Akyaka’da her türlü motorsuz su sporu, tarih ve doğayla kucak kucağa orman yürüyüşleri, kaya tırmanışları yapabilir, bisikletle çevreyi gezebilir, Sakar Tepe’de yamaç paraşütünün adrenalin dolu büyüsünü tadabilir, azmak sularında tatilinize kano heyecanını yaşayacağınız bir gün ekleyebilir, Bisiklet  turlarıyla çevre köylerdeki yerel kültürü keşfedebilirsiniz.  Günlük gezi teknelerinin düzenlediği turlarla da İncekum ve Sedir Adası'na gidip, Gökova Körfezi’nin unutulmaz güzelliklerini yaşamınıza katmayı sakın unutmayın.

 

Akyaka’da yemek yiyebileceğiniz, bazılarında geceleri canlı müzik de yapılan pek çok restoran mevcut. Yemekten sonra vakit geçirebileceğiniz kafe ve barlarda huzurlu bir gecenin keyfine varabilirsiniz. Açıkhava sinemasında film izlemek güzel bir alternatif olabilir. Renkli bir gece hayatı istiyorsanız Marmaris 30 kilometre uzaklıkta. Aracınız yoksa bile, araç kiralayabilir veya ulaşım için bir taksi tutabilirsiniz.

NEDEN AKYAKA?

Akyaka Vizyonu "Doğaya saygılı, mimari yapısını koruyan, hizmet altyapısı güçlü, sürdürülebilir ve alternatif turizme odaklı, insanların birlik ve beraberlik içinde ortak hareket edebildiği Akyaka”

 

Sırtını yemyeşil dağlara, eteklerini masmavi sulara yaymış sessiz, sakin, huzur dolu bir kasaba düşleyin. Yediğiniz içtiğiniz her şey yaşadığınız yörenin doğal ortamında, sağlıklı bir şekilde yetiştiriliyor. Çevre ve gürültü kirliliği yok. Ne yana baksanız yeşil, ne yana baksanız mavi, ne yana baksanız tarih.  Etrafınızda gözü rahatsız eden bir yapılaşma yok. İşte burası CITTASLOW AKYAKA… Eğer sessiz, sakin kalabalıktan uzak, huzurlu bir tatil istiyorsanız bu belde tam size göre.

 

Bu huzuru, bu doğallığı korumak, bu sakinliğe sahip çıkmak için Akyaka Belediyesi ve Akyaka Kent Konseyi, Akyaka’nın Uluslararası Yavaş Kentler Birliği (CittaSlow) üyeliğini kabul edildi.

 

Akyaka sessizliği ve sakinliği, sırtını yasladığı yemyeşil ormanlarla kaplı dağları, akvaryum niteliğinde azmakları, bu azmaklardaki benzersiz su altı florası, duru mavi denizi, Orman Kampı, bol suyu, tarihi dokusu, kendine has mimari özellikteki ahşap evleri, doğal yaşamın bir parçası olan su samurları, yılan balıkları, Akdeniz fokları, flamingoları ve leylekleri ile tercih edilen bir yaşam cenneti.

 

Çam ağaçlarının içindeki yollarda, Sakar dağının ilginç rotalarında uzun yürüyüşler yapıp, ciğerlerinizi temiz hava ile doldurun. Denizden sahile esen rüzgarı sayesinde uçurtma sörfü ve yelken yapmanın keyfini çıkarın. Hatta adalara kendi kullandığınız yelkenli ile gidin. Azmaklarda deniz kanosu ile gezin, kayalıklarda dağcılık heyecanını yaşayın. Bir tarihçi edasıyla antik kalıntıları inceleyin… Tüm bu keyiflerin, heyecanların bir arada yaşanabileceği tek cennet AKYAKA…

 

Akyaka, güzel ve keyifli bir tatil geçirmek için tercih edilecek, alternatif turizm seçeneklerinin bol olduğu cennet turizm beldelerinden biri. Bir kuş gözlemcisiyseniz bahar aylarında azmakların sazlıklarında kuş türlerini inceleyebilir, balıkçı tekneleriyle balık avına çıkabilir, harika meltemine yelken açabilir, bisiklet meraklısıysanız Gökova’yı pedallarınızla keşfedebilir, doğanın ve tarihin sayfalarında kendinizi baş bir dünyanın kollarına bırakabilirsiniz.

 

Bir yanda, ahşap oymacılığın harika işçiliği ve pembe begonvilleriyle, bahçeli, beyaz Akyaka Evleri, bir yanda tepeden tırnağa zengin bir tarihi kültürün kalıntılarına sahip İdyma Antik kenti. Azmak manzaralı ya da deniz manzaralı  bir butik otelde, apartta ya da pansiyonda kalabilirsiniz, tercih sizin. Fakat başka hiçbir tatil beldesinde, Akyaka’da olduğu kadar kendinizi tarih veya masal kitaplarının sayfalarından süzülmüş, harikalar diyarında yaşayan bir kahraman olarak hissedemezsiniz.

 

 

Tekne ile ulaşabileceğiniz Sedir Adasıgörülmeğe değer güzellikte, antik kalıntılarla dolu üçlü bir ada grubunun en büyüğü. Akyaka gibi Ula ilçesi sınırları içinde ve Gökova Körfezinde yer alıyor. Sedir adasındaki antik kalıntılar görülmeye değer. Tarihi dokusu kadar adanın kuzey kısmında yer alan ve koruma altındaki kumsalı da çok özel. Bu kumlar jeolojik oluşumlar sonucu, özel biçimde oluşan kalker damlacıkları. Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülüyor. Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın güzelliğini bu kumlara borçlu olduğu söylenir. Bu nedenle adaya Kleopatra Adası da denir. Tarihte Kraliçe Kleopatra ile sevgilisi Romalı Komutan Antonius’un bu adada buluştukları söylenir.

 

AKYAKA ADI NEREDEN GELİYOR?

 

Osmanlı döneminde tahrir defterlerinde "Akâbâd ve Akova" olarak isimlendirildi. Zaman içinde Akyaka adını aldı.

 

TARİHTE AKYAKA: İDYMA

 

 

Gökova körfezinin kuzey-doğu köşesinde, sırtını Sakar tepesine güvenle yaslayan Akyaka beldesi, yaklaşık iki bin beş yüz yıllık bir geçmişi olan Antik İdyma kentine ev sahipliği yapıyor. Muğla İlinin Fethiye ve Kınık dışında kalan kısmı, antik çağlarda Karya adıyla bilinen bu bölgedir. Karya’nın bilinen tarihi, İyon’ların bölgeye yerleşmeleriyle başlar ve İdymos nehri kenarındaki İdyma olarak anılır. İdyma’nın yerleşim alanları arasında Akyaka, Akyaka’nın doğusundaki Kozlukuyu köyü, bu köyün Yazılıtaş ve İnişdibi mahalleleri ile Eski İskele mevkii bulunuyor. Karialılar burada da dağ yerleşimini tercih ederek, muhtemelen çevreyi ve denizi kontrol altına aldılar.

 

 

Tarih boyunca doğal kaynakları, iklimi, coğrafyası ve elverişli yaşam koşulları ile insanoğluna kucak açan bu bölge, Karyalılar’ın ardından birçok medeniyetin egemenliği altında kaldı. Dorlar, Lidyalıların ardından bölgeye Persler hakim oldu. İdyma daha sonra Atina’nın öncülüğünde “DELOS Deniz Birliği” tarafından yönetilen kentler arasına girdi.  M.Ö. 453-452 yıllarına ait birliğe katılım payları listelerinde İdyma ismi geçmektedir. Bu belgeler İdyma hakkındaki en eski tarihi belgelerdir.

 

Gökova Körfezindeki Sedir Adası’nda antik çağdan kalma bir çok tarihi kalıntı var. Antik çağdaki ismi Kedrae veya Cedrae. Sedir adası Karya Kral ailelerinin yazlarını geçirdiği bir ada. Düzgün kesme taştan çok sayıda kule ile sur duvarları, Apollon tapınağı ve onun yerine sonradan yapılan kilise, hâla ayakta duran iyi korunmuş tiyatro, agora ve adanın antik liman kalıntıları görülmeye değer.

 

Hellenistik Devirde Büyük İskender'in eline geçen İdyma’nın M.Ö. 3. ve 2. yy.'daRhodos topraklarına dâhil olduğu düşünülüyor. Bu alanda oturan insanlar kendilerini Hellenistik Devir ile Roma İmparatoru Vespasianus Dönemi arasında Idyma konfederasyonu olarak adlandırıyordu.

 

Şehirler sık sık el değiştirdi ve sınır kavramı neredeyse yok oldu.  M.Ö. 129 yılında Karia, Roma'nın Asia eyaletinin bir parçası oldu.  İdyma'daki bir yazıta bakılarak Rhodos'un M.Ö. 1 yüzyılda hâlâ bu bölgeye hakim olduğu söylenebilir.

 

Rhodoslular tarafından yönetilen bölge uzunca bir süre Bizans idaresinde kaldıktan sonra, 12. yüzyılda Selçuklu Devleti’nin 15. yüzyılda Menteşe Beyliği’nin yönetimine dahil oldu. Bu dönemde Cova çukuru, Gökabad ve Gökova olarak bilinen bu topraklar, Menteşe Beyliği’nin ardından 1420 yıllarında Osmanlı İmparatorluğuna katıldı.

 

 

Günümüzde İdyma kentine ait kalıntılar Gökova köyünden Kıran dağı eteklerine kadar uzanıyor. Gökova köyünün hemen kuzeyinde Kozlukuyu sırtlarında M.Ö. 4. ve 3. yüzyıllara ait kentin akropolis kalıntıları bulunuyor. Yaklaşık 200 metre uzunluğundaki Akropolis’teHellenistik dönem özelliklerini yansıtan taş duvarlar, odalar ve sarnıç kalıntıları var.

 

Aynı tepenin doğu tarafında ise nekropolis (mezarlık) var. Tepe boyunca uzanan kayalar oyularak elde edilen mezarlar ölümden sonraki yaşam düşünülerek adeta bir ev gibi inşa edilmiş. Bu mezarlar bölgenin çok eski bir yerleşim alanı olduğunu kanıtlıyor. Kaya mezarlarının en iyi korunarak günümüze ulaşan örneği Akyaka-Gökova arasında, İnişdibi olarak adlandırılan mevkide. Akyaka anıt mezarları görülmeye değer yerler arasında.

 

M.Ö. 5. yüzyılın ikinci yarısından itibaren şehrin kültürel varlığının kanıtı İdyma gümüş ve tunç sikkeleri. Antik kaynaklarda adı geçen İdyma'nın kenarından akan İdymos nehri ise, bugünkü Çaydere… Sikkelerin üzerinde yer alan boynuzlu erkek başı, bazı tarihçilerin öne sürdüğünün aksine Çobanların Tanrısı Pan değil, nehir tanrısı İdymos… Rhodos sistemine göre basılan gümüş sikkelerin ise ön yüzlerinde RhodosApollonu’nun başı, arkasında incir yaprağı var.

 

İdyma kenti ve çevresinde bugüne dek 15 yazıt bulundu. İçlerinde en ilginçleri kuşkusuz Leto ve Aphrodite ait ortak rahip listeleridir. Bu İdyma'daLeto ve Aphrodite'e birlikte tapıldığının kanıtıdıra adeta. Akla yakın tek açıklama Leto ve Aphrodite'nin burada önceden tapılan bir ana tanrıçanın parçalanmış kişilikleri olarak saygı gördükleri olabilir.

 

Ortaçağ İdyma'sı ile ilgili tek bir kısa yazıt mevcut. Bununla birlikte Orman Bölge Şefliği arazisindeki Basilika, Eren Dede Türbesi altındaki kilise, Papazderesi mevkiindeki münzevihane ve oldukça iyi korunmuş Orta Çağ kalesi bu devirdeki Bizans varlığı'nın kanıtları. Kaleden “Kadın Azmağı’na” inen kapalı galeri, halen Akyaka'dan Gökova’ya giden yolun sol tarafında görülebilir. Kalenin 12.yy.'ın ikinci yarısında Bizans İmparatorluğu zamanında, savaşa maruz kalan sınır bölgelerini ve kıyıları savunma amacıyla yapılan kalelerden biri olduğu sanılıyor.

 

Eski Yunan Deniz kitaplarından (Portulant) Gökova Körfezinin (eski adı Keramos) sonuna Kosma adının verildiği biliniyor. 13. yy.'ın ikinci yarısından sonra Piri Reis 16. yy.'daİdymos Deresi'nden (Çaydere) Gökova Suyu, Keramos (Gökova Körfezinden) Kerme Körfezi olarak söz eder ve kıyıların ayrıntılı bir haritasını verir. Piri Reis'in haritasında İdymos Deresinin kuzeyinde yer alan bu Ortaçağ kalesi de yer alıyor. 17. yy.'da yaşamış olan Evliya Çelebi’nin söz ettiği Gökova'daki yıkık kalenin de yine bu Ortaçağ kalesi olduğu tahmin edilmektedir.

 

Yine Papazderesi mevkiinde bulunan yapı kalıntıları incelendiğinde o dönemlerde şehre su getirildiğini ispatlayan pişmiş toprak künk parçaları da görülebilir. Buradaki kaynaklardan beldeye hâlâ su sağlanıyor. Maden iskelesi mevkiindeki kaya nişinin ise dinsel bir amaçla yapıldığı sanılıyor. Çınaraltı mevkiinin kuzeyinde birinci katı ana kayaya oyulmuş ve körfezi denetlemek amacıyla yapılmış bir de çiftlik kule var.

 

Tarihçiler, Orman Bölge Şefliği’nde bugün ancak 3 apsisi sağlam kalmış basilika ve Kozlukuyu'da bulunan küçük sunaktan dolayı İdyma'da sağlık tanrısı Asklepios ve kızı Hygieia, kültünün varlığını işaret ettiğini öne sürüyor. Kilisenin çevresinde yapılan kazılar sonucu bulunan mimari parçalar bugün Akyaka Belediyesi bahçesinde sergileniyor.

 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman 1522 yılında Rodos'un fethi için karadan bir sefer düzenleyerek bu bölgeden orduları ile geçti. Akyaka ve Gökova’daki antik yolların Roma döneminde, diğer yollarla birlikte 1. veya 2. yüzyılda yapıldığı kabul edilirse, Kanuni Süleyman'ın seferi sırasında bu yolları kullandığı tahmin ediliyor.

 

COĞRAFİ KONUM ve İKLİMİ

 

 

Türkiye’nin Güney Batı ucundaki Muğla ilinin sınırları içinde yer alan Akyaka, Marmaris ile Muğla arasında yer alan Ula ilçesine bağlı. Gökova Körfezinin kuzeydoğusunda,  Kuzeyinde 1000 metre yüksekliğindeki Sakartepe Dağı, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları, güneyinde ise Gökova Ovası bulunan Akyaka, bu konumu ile tercih edilen bir tatil cenneti. Akyaka’nın merkezi deniz seviyesinden 110 metre yüksekte. Coğrafi konumu itibariyle 37.060181 enlem ve 28.330124 boylamında.

 

 

Belde coğrafi konumu itibariyle ılıman iklim kuşağında… Akdeniz iklim tipinin tüm özelliklerini taşıyor. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılıman ve yağışlı. Yağışların büyük bir bölümü Kasım ve Nisan ayları arasında. Nisan ayı başından, Ekim sonuna kadar denize girmek mümkün. Yıl içinde ortalama deniz suyu sıcaklıkları: Ocak 16, Şubat: 15,  Mart: 16, Nisan: 17, Mayıs: 19, Haziran: 22, Temmuz 24, Ağustos: 26, Eylül: 25, Ekim: 24, Kasım: 21, Aralık: 18 derece.

 

Gündüzleri denizden karaya esen serin meltemleriyle yazın en sıcak günlerinde bile güzel ve huzurlu bir gün geçirilebilir. Ekim sonundan Nisan başına kadar geçen Kış sezonu süresince bile Akyaka, yumuşacık ılık iklimiyle gerçek bir cennet. Güneşli kış günlerinde hava sıcaklığı 20 ° C nin altına düşmüyor.

 

Yaz ve kış aylarında yılın 200 - 250 günü güneşli geçiyor. Ortalama  %50 ila %70 arasında değişen düzenli bir nem oranına sahip. Bu da insan sağlığı için ideal bir ortam sunuyor… Akyaka ılıman iklimi nedeniyle yılın her ayında tatil yapmaya elverişli…

 

 

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi içinde yer alan Akyaka, zengin flora ve faunası ile ekolojik yönden oldukça önemli bir turizm beldesi.

 

GÖKOVA ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGESİ

 

Özel Çevre Koruma Bölgesi içerisinde yer alan cennet turizm beldesi Akyaka Gökova Körfezi’nin kuzeydoğusunda. Beldenin kuzeyinde yükselen ormanlarla kaplı bir dağlar, doğusunda tatlı suların kaynadığı Kadın ve Akçapınar azmakları arasında Gökova Ovası yer alıyor. Tüm Bölge genelinde olduğu gibi, dere yatakları bir azmakla denize açılıyor. Azmaklarda sazlık, bataklık, çayır alanları yan yana, hatta çoğu kez iç içe bulunuyor.

 

Bölgede önemli alanlardan birisi de Sedir Adası. Ada, Gökova Körfezi’nin güney kesiminde yer alıyor, Helenistik ve Roma devrine ait yazıtlara sahip. Tarihi dokusu kadar adanın kuzey kısmında yer alan ve koruma altındaki kumsalı da çok özel. Bu kumlar jeolojik oluşumlar sonucu, özel biçimde oluşan kalker damlacıkları. Ege ve Akdeniz’de Sedir Adası dışında sadece Girit Adası’nda görülüyor.

  

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi zengin flora ve faunası ile ekolojik yönden oldukça önemli. Ege ve Akdeniz Bölgesi bitki örtüsü özelliklerini birlikte barındırıyor. Bol makilik ve zeytinlik alana sahip. Kızılçam  (Pinusbrutia) ve Günlük ormanları (Liquidambarorientalis) büyük bir değer taşıyor. Karaçam, fıstık, sedir ve ardıç gibi iğneli ağaçlar ve meşe türü ağaçlar ile yer yer sandal, piren, akçakesme, defne, çitlembik, keçiboynuzu gibi ağaçlar ve ağaççıklar var.  

 

Kuş atlas çalışması ve kuş gözlemi

Bölge fauna açısından da oldukça zengin. Hemen hemen her kesimde üveyik, bıldırcın, tahtalı keklik, karabatak, balıkçıl, çobanaldatan, kırlangıç, ağaçkakan, sığırcık, karatavuk, bataklık, karga, çaylak, çil, yaban ördeği, yaban kazı, dağ serçesi, kartal, şahin, atmaca ve baykuş bulunuyor.Bölgenin barındırdığı kuş türleri açısından potansiyeli yüksek. Bu nedenle Akyaka havzası Kuş Atlas çalışması başlatıldı. Bu çalışma özellikle kuş gözlem meraklılarına ışık tutuyor. Kuş gözlemcileri bölgede göçmen kuşların dışında, hangi kuş türlerinin ürediğini ve görülebileceğini bu yolla öğreniyor.

 

Akdeniz foku ve Lutra lutra

Kıyıları da deniz faunası açısından zengin. Yöre sularında bölgede bulunan balık türleri ile diğer deniz ürünlerinin (Ahtapot, istakoz, karabide) hepsi  bulunuyor.

Akdeniz foku (Monachusmonachus), Kum köpekbalığı (Carcharinusplumbeus) ve yunus balığı dahil nadir ve zengin denizel faunasının yanında sucul ekosistemlerde yaşayan Su samuru (Lutra lutra) gibi nadir türler faunasının önemini arttırmaktadır.

AKYAKA YAZ KIŞ NÜFUSU

Antik çağlardan beri üzerinde yerleşim olan Akyaka yakın yıllara kadar gözlerden uzak küçük bir balıkçı köyü iken 1970’li yıllardan başlayarak hızla gelişen bir turizm merkezi haline geldi. Çevre il ve ilçelerden ve büyük şehirlerden gelen ziyaretçiler Akyaka’nın bakir doğası, eşsiz güzelliği, sakinliği ve yazın bile hiç kesilmeyen meltemi için Akyaka’da yazlık evler, turistik tesisler inşa etmeye başladı. 1980’lerde turizmin gelişmeye başlaması ile birlikte Akyaka bugünkü "turistik belde" görünümünü aldı ve 1988 yılında Türkiye’de ilan edilen ilk “Çevre Koruma Bölgesi” içine dahil edildi. 1992 yılında belediye oldu.

 

Kış aylarında 2 bin, 2 bin 500 civarında nüfusa sahip olan Akyaka, yaz döneminde yazlıkçılar ve turist olarak  gelenlerle birlikte 10 bin, 12 bin nüfusa ulaşıyor. Yerleşik nüfusun bir bölümünü, çoğunluğu İngiliz olmak üzere Avrupa ülkelerinden gelip yerleşenler oluşturuyor.

Akyaka’da turistik belgeli tesisler 2 bin 500 yatak kapasitesine sahip. Bölgedeki kamp alanlarında da bin 500 kişi konaklayabiliyor.

 

AKYAKA MİMARİSİ

 

Akyaka denildiğinde ahşap mimari tarzındaki Nail Çakırhan’ın öncülüğünde yerleşerek yaygınlaşan ve begonvillerle ayrı bir görünüme kavuşan Akyaka Evleri gelir akla. Akyaka mimarisi son derece özellikli. Ulalı Sanatçı Nail Çakırhan, Ula'nın eski evlerini örnek alarak, günümüzün modern mimarisi ile birleştirdi ve Akyaka'ya has bir mimari doku oluşturdu. Mimarlık eğitimi almamasına karşın, geleneksel mimarinin Akyaka’daki ilk örneği olarak kendi evini yaptı ve bu çalışmasıyla Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazandı. Yöre insanının sosyal ve ekonomik yaşantısının ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yapılan bu evler, yörenin doğal kaynaklarından yararlanılarak geliştirildi. Çakırhan, kendi evinden başka yerel ustalarla birlikte, birçok ev ve otel projesini hayata geçirerek bugünkü Akyaka’nın mimari ruhunun ortaya çıkmasını sağladı.1983 yılından bu yana Akyaka evleri aynı tarzdaki mimarileriyle yapılaşmasını sürdürüyor.

Bu mimari tarzda hiçbir bina diğerine bitişik değil. İçinde ve dışında bol olarak kullanılan ahşap bölümler zarif bir işçilikle, ahşap oymacılığıyla adeta dantel gibi işleniyor. Her ev begonvillerle sarılı, birbirinden bol çiçekli ve ağaçlı güzel bahçelere ve mutlaka Muğla bacalarına sahip.  Akyaka’da yıllardır doğal doku ve güzellikle el ele veren bu mimari tarzın asla dışına çıkılmıyor.

 

GÜNLÜK GEZİ TEKNELERİYLE TURLAR ve SEDİR ADASI

 

Mavi ve yeşilin buluşma noktası Akyaka’da günlük gezi tekneleriyle katılacağınız turlarda, Gökova Körfezi’nin birbirinden güzel koylarını yakından tanımanız mümkün. Akyaka sahilinden başlayan bu geziler; İncekum, Cleopatra’nın ünlü plajının bulunduğu Sedir Adası ve diğer adaları da kapsıyor ve doğal doku ile tarihi dokunun iç içe geçtiği rüya gibi bir  gün yaşanıyor. Akbük, İncekum ve Çınar plajlarında yapılan küçük konaklamalar, Lacivert koy, Tavşan Adası, Sualtı mağaraları ile Yunus ve Akvaryum koylarındaki yüzme molalarıyla tekne turu doyumsuz bir hale dönüşüyor.

 

Günü birlik teknelerin ve Mavi Yolculuk yapanların mutlaka uğradıkları durak ise Sedir Adası. Gökova Körfezi’nin de kesinlikle bir numarası. Adanın Kleopatra Plajı ziyaretçi akınına uğruyor. Kendine özgü kumlardan oluşan plaja havlu sermek ve kum almak yasak. Eski adı Kedria olan adaya ilk yerleşenler Dorlar. Sonrasında Grek, Pers, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde de burada yaşayanlar olmuş. Kentin o dönemlerdeki zenginliğini görmek içinse adada kısa bir yürüyüş yapmak yeterli. Dor düzeninde yapılmış Apollon Tapınağı ve tiyatrosundan geriye kalanlar Sedir Adası’nın geçmiş yaşamından izler görmek ve o günleri hayal etmek için en uygun mekanlar.

 

Bisiklet ve yürüyüş Turları:

Akyaka’nın biraz dışına çıkarak köy hayatını, bölgenin doğal ve kültürel zenginliklerini merak edenler ve farklı bir tatil günü yaşamak isteyenler için Akyaka’nın çevresi ve çevre köyler de görülmeye değer. Rehber eşliğinde yapılan doğa turlarında kendinizi tozlu, taşlı ve çamurlu dağ yollarında, nehirler ve bölgenin olağanüstü doğal güzellikleri arasında bulacaksınız. Çevre köyleri de içine alan parkurlarda yapılan macera dolu bu eğlencenin kucağında, tatilinize farklı bir heyecan katılacak.

 

Doğa turları Akyaka’dan başlıyor. İnişdibi mevkii kaya mezarları gezildikten sonra, Gökova, Ataköy, Çıtlık, Sarayyanı, Portakallık, Elmalı, Akçapınar ve Gökçe geziliyor, Yazılıtaş’ta fotoğraf çekme, köy kahvelerinde çay, plajda yüzme molası veriliyor. Tarla ve bahçelerden meyve, sebze toplanıyor, orman yürüyüşleri yapılıyor.

 

DOĞA ve SU SPORLARI, ALTERNATİF TURİZM

 

Akyaka coğrafi konumu ve konumun kendisine kazandırdığı avantajlarla meraklılarına bir çok doğa sporunu sunmaktadır. Akyaka'da her mevsim bu aktiviteler içinde yer almak mümkün.  Beldede bu aktiviteleri düzenleyen kuruluşlar profesyonel anlamda hizmet veriyor.

 

Kitesurf - Uçurtma sörfü
Akyaka, uçurtma sörfü meraklılarının vazgeçilmez mekanlarından biri. Bu cennet gibi turistik beldenin üç kilometrelik sığ ve kumluk sahili, yılın altı ayı denizden sahile doğru esen sabit rüzgarı bu sporun sevdalılarına dünya standartlarında koşullar sunar. Akyaka'da bulunan kitesurf okulu bu sporu öğrenmek ya da böylesine uygun koşulların keyfine varmak tüm imkanlarıyla hizmet veriyor.

 

Windsurf - Rüzgar sörfü
Koyun tüm motorlu su sporlarına kapalı olması  sörfçüler için güvenli bir ortam yaratıyor. Hava durumu, Nisan-Mayıs aylarından Kasım ayı dahil olmak üzere her seviyedeki sörfçünün keyif alacağı koşullar sunuyor. Beldede hizmet veren sörf okulunun uzmanlık alanı ise küçüklere eğitim. Çocuklarınız altı yaşından itibaren rüzgar sörfüne başlayabilir.

 

Seakayak - Deniz kanosu

Akyaka'nın azmaklarında ve  tarihle kucaklaşan türkuaz kıyılarında sakin bir bir gezinti, beldeye gelen her turistin tercihi.  Pırıl pırıl tertemiz suyun hemen üstünde deniz kanoları ile yapılan geziler Akyaka'ya gelen her ziyaretçinin muhakkak katıldığı aktivitelerden biri. Günübirlik gezilerin dışında Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde farklı rotalarda 3-5-7 günlük turlar düzenlenmekte. Kışın bile Ege güneşinin sıcacık parlaklığında günübirlik geziler yapılıyor.

 

Bisiklet
Gökova'nın köylerinde yokuşu olmayan rahat bir rota, Sakar'ın zirvesinden, Gökova'nın turkuaz sularına muhteşem manzara eşliğinde sportif bir iniş. Akyaka'da kalacağınız bir hafta boyunca, her gün farklı bir rotaya pedal basabilirsiniz. Ayrıca Bodrum-Datça-Akyaka üçgeninde haftalık turlar da düzenleniyor.

 

Kaya tırmanışı
Özellikle Çınar Plajı'nın hemen üst tarafında yer alan kayalıklarda güzel manzaraya karşı açılmış farklı derecelerdeki 7 rota bulunuyor. Bu rotaların koşulları hem eğitime yeni başlayanlar hem de kendini geliştirmek isteyenler için çok uygun. Tüm malzemeler beldedeki profesyonel kuruluşlardan temin edilebiliyor. Akyaka'da yılın 12 ayı kaya tırmanışları için uygun ortamı bulmak mümkün.

 

Rafting - Nehir kanosu
Akyaka'ya 45 km mesafedeki Dalaman Çayı'nın heyecan dolu rafting parkurunda günü birlik bir tura katılmamanız için hiçbir neden yok. Bunun için sabah saat dokuzda hareket eden servisi yakalamanız yeterli. Özellikle yaz günlerinin bunaltıcı sıcağında kendinizi yemyeşil doğa harikası bir kanyonun ortasında çılgınca akan serin suların heyecanına bırakıp adrenalin dolu bir gün yaşayabilirsiniz. Akşam Akyaka'ya döndüğünüzde o gün yaşadıklarınıza kendiniz bile inanamayacaksınız. Mayıs-Kasım arası her gün Dalaman Çayı’na rafting turları yapılıyor.

 

Yamaç paraşütü
Sakar geçidinin sağında 950 metre yükseklikteki zirvede bir gözetleme kulesi yer alıyor. Bu kulenin yanında bulunan pist, yamaç paraşütü meraklıları tarafından havalanmak için kullanılıyor. Ekim, Kasım, Nisan ve Mayıs ayları, rüzgarın en az olduğu ve termallerin keyif verdiği aylar. Akyaka'da henüz profesyonel olarak bu sporu yaptıran bir kuruluş yok. Avusturyalı ve Fransız yamaç paraşütçüleri her yıl belli sürelerde Akyaka'da kalıp Gökova'nın keyfini çıkarıyor.

 

Yelken
Mayıs ve Kasım ayları arasında sabit ve güçlü bir şekilde esen rüzgarlar yelken meraklıları için en uygun koşulları sunuyor. Bu kesilmeyen rüzgarların serinlettiği Akyaka'da yelken yapmak ayrıcalıklı bir keyif. Beldede bulunan su sporlarıyla ilgili aktiviteler düzenleyen profesyonel kuruluşun çeşitli boylardaki yelkenliler ile hem eğitim almak hem de günü birlik Gökova turlarına katılmak mümkün. Rüzgarın ılık kollarında, maviliklerin üzerinde süzülürken 3000 yıl önce yine bu sularda yelkenlilerle İdyma'dan (Akyaka) meşhur Kleopatra Plajı'na (Sedir Adası) gidildiğini düşünüp farklı bir büyüye kapılacaksınız.

 

Yürüyüş

Gökova’nın verimli, yemyeşil düzlüğünden başlayarak sırtını Sakar’ın dik yamaçlarına dayayan Akyaka, yürüyüş meraklıları için biçilmez kaftan. Bölgenin doğal güzellikleri arasına serpiştirilmiş tarihi dokusu içinde birbirinden ilginç yürüyüş rotaları mevcut. Yürüyüş sevenlerin her gün farklı farklı rotalarda değişik güzelliklere tanık olmaları mümkün. Yürüyüş sevenler için Akyaka'da en güzel mevsim Nisan ve Mayıs ayları.

 

Kanyon geçişi
Kanyon geçişi, kumsal ve deniz keyfine ara verenler için ilginç ve eğlenceli bir aktivite. Akyaka'ya 30 km mesafedeki günnük ağaçları ile dolu Toparlar Kanyonu'nun 6 kilometrelik parkurunu geçmek için eğlence ve heyecanı bir arada yaşamanız mümkün. Bu 6 kilometrelik parkur boyunca yürümek, yüzmek, şelalelerden atlamak ve iple iniş yapmak gerekiyor. Kanyon turlarına katılabilmek için yüzme bilmek ve eğlenceli bir heyecan yaşamayı istemek yeterli.

 

Binicilik
Akyaka yakınında yer alan at çiftlikleri atları ve biniciliği sevenleri sunduğu imkanlarla meraklıları cezbediyor. Geniş maneji ve orman içi parkurları bu sporu sevenlerin tüm isteklerine cevap verebiliyor.

 

GÖKOVA PEDALLARIMIN ALTINDA

“Gökova Pedallarımın Altında” bisiklet turu, Muğla Valiliği, Muğla Üniversitesi, Türkiye Bisiklet Federasyonu, Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Muğla Bisiklet Topluluğu’nun ortak organizasyonuyla düzenleniyor. Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Turu’nun dördüncüsü 3-9 Ekim 2010 tarihleri arasında yapıldı.

Çeşitli etaplarına engelli sporcuların da katıldığı Gökova Pedallarımın Altında Bisiklet Turu’nda, Türk sporcuların yanı sıra Belçika, Fransa, İngiltere ve Almanya’dan da sporcular pedal bastı. Yörenin tarihi ve doğal değerleri ile yöredeki orman yangını tehdidine dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve her yıl gelişerek süren organizasyonda, 400 km.’nin üstünde bir mesafe katediliyor.

BALIKÇILIK

 

Gökova Körfezinde avlanan balıklar günlük olarak Akyaka Balıkçılar Kooperatifi tarafından halka satılıyor. Günlük balık ve deniz ürünlerinin tadına Akyaka’da bulunan Restauranlarda  da bakabilirsiniz. Yörenin en lezzetli balığı Lahos… Mercan, barbun, karides ve sinarit ise mevsimine göre bulunuyor. Akyaka azmağı yıl boyu 14 santigrat derecede denize dökülüyor. Bu da bölgede deniz ürünlerinin çeşitliliğini ve besin değerini arttırıyor.

 

HAYVAN DOSTU AKYAKA

Akyaka Hayvan Dostları, dernek olmaktan  ziyade bir platform konumunda. Gökova ve Akyaka’yı Sevenler Derneği çatısı altında oluşturulan Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu sokak hayvanları ile ilgili olumlu çalışmalar yapıyor. Sokak Hayvanları Çalışma Gurubu’nun ana amaçlarından biri, Türkiye’de Hayvan Hakları Yasası kapsamına da alınan ve tüm yerel yönetimlerden talep edilen KAY (Kısırlaştır, Aşılat ve yerine bırakarak Yaşat) uygulamasının Akyaka’da sürdürülmesini sağlamak ve takip etmek, sokak hayvanlarının sahiplendirilmesiyle ilgili çalışmalar yapmak. Akyaka’daki bu proje 2001 yılından bu yana uygulanıyor.

 

ALIŞVERİŞ

Akyaka’da çeşitli alışveriş olanakları mevcut. İrili ufaklı birçok dükkânda Mücevher, deri, halı, kilim, giyim ve bölgeye özel hediyelik eşyalar beğeninize sunuluyor. Tatil beldesinin Çarşamba günleri kurulan pazarı da uygun fiyatlı ve alışveriş tutkunları tarafından yoğun ilgi görüyor. Yöre pazarları büyük kentlerde göremeyeceğiniz bir yerellik  taşır. Kırlardan toplanan çeşitli otlar, kurutulmuş sebzeler, bahçe ürünü taze sebze ve meyveler, elişleri, hasır ürünler satın alabilirsiniz. Çevrede kurulan diğer Pazar yerlerini de görmek ve alışveriş yapmak isterseniz Muğla ve Marmaris Pazarı Perşembe,  Gökova Pazarı Cumartesi, Ula Pazarı Cuma günleri kuruluyor.

Ayrıca Akyaka’da sizin ve çocuklarınızın her türlü günlük ihtiyacını karşılayabileceğiniz çeşitli aile işletmeleri de bulunmakta.

 

SAĞLIK HİZMETLERİ

Sağlık sorunları yaşadığınızda Akyaka’daki sağlık ocağından yararlanmanız mümkün. Bunun dışında 25 kilometre uzaklıktaki Muğla ve 36 kilometre uzaklıktaki Marmaris’te bulunan sağlık kuruluşları ve kliniklerden de hizmet alabilirsiniz. Bölgeönemliameliyatlarvecerrahibakımlarındahiyapılabildiğisağlıkkuruluşlarınasahip.

Akyaka’dadoktorhizmetleri, eczaneler, veteriner, güzellikvebakımmerkezleriziyaretçilerinihtiyaçlarınayanıtverebilecekkalitede…

 

ÇEVRE ULAŞIMI

Akyaka’nın önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris’e 30, Muğla il merkezine 27 kilometre mesafede olması en büyük avantajlarınızdan biri. Ayrıca Akyaka beldesinin bağlı olduğu, büyük konaklarıyla ünlü Ula İlçesi de 20 Kilometre uzaklıkta. Çevre belde ve köyler ile Muğla ve Marmaris’e sık aralıklarla kalkan toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. Dilerseniz araba veya motorsiklet de kiralamanız mümkün.

Dalaman Havalimanı Akyaka Beldesine 67 km. uzaklıkta olup 50-60 dakikalık bir sürede ulaşılıyor. Akyaka'ya diğer yakın olan Bodrum Hava limanı bir buçuk saat,  İzmir Havalimanı ise iki buçuk saatlik bir kara yolculuğu gerektiriyor.Gökova Tanıtımı  •  Gökova Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Gökova Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI