Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KAPADOKYA

'' GÜZEL ATLAR ÜLKESİ '' Anadolu Işığı, Dünyadaki nice güzelliklerin kıskandığı Masallar Diyarı...KAPADOKYA..!

Peribacaları, yer altı şehirleri, vadileri, tarihsel önemi, antik şehirleri, kiliseleri, manastırları, kervansarayları...daha...daha...kadehlerin bile aşık olduğu ŞARABI..! Burası KAPADOKYA..!

kapadokya resimleri
  Kapadokya Tanıtımı
  Kapadokya Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kapadokya Rehberi
  Sizden Gelenler
 

FAYDALI BİLGİLER - KAPADOKYA
 

Kaya Kiliselerinde Betimlenen Sahneler…

Müjde Sahnesi

Cebrail, Allah’ın selamını Hz. Meryem’ e getirir ve Hz. Meryem hamile kalır.

Yusuf’un Şüpheciliği
Yusuf, Hz. Meryem ‘in nişanlısıdır. Hamile kaldığı için Hz. Meryem’ i ihanetle suçlar ve ondan şüphe eder.

Yusuf’un Birinci Rüyası
Yusuf rüyasında Cebrail ‘ i görür. Cebrail ona ‘ çocuğun ruhu Kudüs’ tendir ve Hz. Meryem suçsuzdur ‘ der. Doğacak çocuğun adını İsa koymalarını ister.

Su Deneyi Sahnesi
Halk Hz. Meryem’ den şüphe eder ve onu suçlamamaktadır. Başrahibe giderler Hz. Meryem’ e doğruyu söyletmesini isterler. Başrahip yalan söyleyenlerin içince öldüğü bir su getirir ve Hz. Meryem ve Yusuf’ a suyu içirir. Hz. Meryem ve Yusuf suyu içerler ve ölmezler.

Elizabeth’i Ziyaret Sahnesi
Hz. Meryem Elizabeth’i ziyarete gider. Elizabeth hamiledir ve doğacak çocuk Yahya’dır. Hz. Meryem, Elizabeth’i öpünce Yahya da kutsanır.

Beytüllahim’e Giriş
Beytüllahim’ de nüfus sayımı vardır. Hz. Meryem ve Yusuf at üzerinde oraya giderler.

Doğum Sahnesi
İncil’ e göre doğum bir ahırda gerçekleşmiştir. Genellikle Hz. Meryem tahtta ve Hz. İsa ‘da bebek değil küçük bir çocuk şeklinde resmedilir. Yusuf düşünceli ve endişelidir. Doğumu gerçekleştirenler Mea ve Salomi adında iki ebedir. Doğumun ahır da olduğunu belirtmek için koyun ve inek resmedilir.

Çobanların Hz. İsa’dan haberdar olması sahnesi

Hz.İsa doğduktan sonra ahır yakınlarında bulunan 5 çobana Cebrail İsa’nın doğumunu müjdeler. Bu çobanlar ;


SATOR         SATOR
AROPE         AROPE
TENET         TONET
OPERA         OPERA
ROTAS         RETAS

( Bu 5 çobanın isimleri aşağıdan yukarı ve soldan sağa okunabilir )

Üç Müneccim Sahnesi
Müneccimler yıldızların parlak olmasından Yahudilerin Kralının doğduğunu anlarlar. Kral Hirodes bu 3 müneccimden doğan kralı bulmalarını ister. Müneccimler yıldızları takip ederek Hz. İsa’yı bulurlar. Onu öldürmek yerine İsa’ya hediyeler sunarlar. Kral Hirodes bunu duyar, öfkelenir ve 2 yaş üstü bütün erkek çocukların kılıçtan geçirilmesini ister. Elizabeth Yahya’ yı bir ağacın kovuğuna saklar.

Hz. İsa’nın Tapınakta Kutsanma Sahnesi
O dönem doğan çocuklar 8 gün içinde kutsanmalıydı. Hz. İsa’ yı da kutsaması için rahibe götürürler. Rahip, beklenilen peygamberin İsa olduğunu Hz. İsa’nın ışığından anlar.

Zekeriya’nın Öldürülmesi Sahnesi
Kral Hirodes, Yahya’nın ağaç kavuğuna saklandığını öğrenir ve Zekeriya’ yı öldürür.

Yusuf’un İkinci Rüyası Sahnesi
Yusuf, rüyasında Hirodes’in tehlikesini görür ve Hz. İsa’yı alıp Mısır’ a gitmesi gerektiğini hisseder.

Mısır’a Kaçış Sahnesi
At üzerinde kucağında Hz. İsa ile Hz. Meryem, Yusuf ve Yusuf’un önceki eşi Yakaboz Mısır’a giderken resmedilir.

Vaftizci Yahya’nın Görevlendirilmesi Sahnesi
Hz. İsa’nın vaftizinden sorumludur ancak vaftiz etmekten korkar ve saklanır. Cebrail saklandığı yerden Yahya’yı bulur ve onu görevlendirir.

Vaftiz Sahnesi
Çocuklar doğuştan günahkâr sayıldıkları için vaftiz edilirler. Vaftiz sahnesinde 2 melek elinde havlu taşır. İsa, Ürdün nehrinde vaftiz edilmek istenir ancak nehir Hz. İsa’ dan korkar ve sular çekilerek tersine akmaya başlar.

Metamorfosis ( Başkalaşım ) Sahnesi
Hz. İsa, İda dağının üzerine çıkar ve orada değişim yaşar. Eski zaman peygamberlerinden Hz. Musa ve İlyas bu olaya tanıklık eder. Tanrının sesi duyulur ve Hz. İsa’nın peygamber olduğu ilan edilir. Tanrı ‘ sevgili oğlum budur ve ondan razıyım’ der.

Kudüs’e Giriş Sahnesi
İsa, peygamber olmuş ve Kudüs’e doğru yola çıkmıştır. Küçük boylu adam Zakkay, Hz. İsa’ yı çok merak etmektedir ve onun gelişini görmek için bir ağaca tırmanmıştır. Hz. İsa, Zakkay’ı görür ve onun evinde kalır.

Son Akşam Yemeği Sahnesi
Hz. İsa 12 havarisi ile yemektedir. Hz. İsa 1. kişidir ve 13. kişi havarisi Yahuda’ dır. Yahuda İsa’ya ihanet eder ve bu yüzden 13 uğursuz kabul edilir.
Son akşam yemeğinde balık vardır. Hz. İsa, yemekte kendisine ihanet edecek bir havarisinin olacağını tahmin eder. Bu kişi ya elini sofraya ilk uzatan ya da başında halesi olmayan kişi olarak resmedilir.

İhanet Sahnesi
O dönemin kralı Pilatus İsa’nın bulunmasını ister. Yahuda, gizlice kralla görüşerek ona Hz. İsa’ yı vereceğini söyler. Krala, ben kimi öpersem Hz. İsa odur diyerek, Hz. İsa’ yı yakalatır.

Çarmıh Sahnesi
Hz. İsa’ nın gerileceği çarmıh, yağ taşıyıcılar ve 3 Meryem resmedilir.

Anastasis Sahnesi
Yahya, Hz. İsa’nın cesedini Kral Pilatus’tan ister. Cesedi sarıp gömer. Sonra mezarı açmak isterler ve açınca Hz. İsa’nın cesedini bulamazlar. Boş mezarı görünce Hz. İsa’nın dirildiğini düşünürler, ölüler diyarının kapısını kırdığına ve Hades’i yendiğine inanırlar. Hz. İsa, ilk insanları Adem ve Havva’dan başlayarak kurtarır.

Havarilerin Kutsanması Sahnesi
Hz. İsa 12 havarisini görevlendirir.

Analapsis Sahnesi
Göklerin merdiven basamakları şeklinde dürülmesi ve Hz. İsa’nın göğe yükselmesi resmedilir.

Kozmokrator
Hz. İsa ana kubbede resmedilir. ‘ evrenin ışığı benim, beni izleyin, beni izleyen karanlıkta yürümeyecek ‘ yazar.

Deesis Sahnesi
Dua anlamındadır. Hz. İsa’ ya bütün dünya için dua eden Hz. Meryem ve Yahya resmedilir.

Kimisis Sahnesi
Hz. Meryem’in ölümü resmedilir. Hz. Meryem 3 gün öncesinden öleceğini hissetmiştir. Bu ona rüyasında söylenmiştir. Hz. İsa, annesinin ruhunu alır ve tanrıya teslim eder.

Pantokrotor İsa (Yargıç-Tanrı İsa)
4 Melek, Gabriel,Mikail,İsrafil,Urial. Bunlardan başka da Ezekul, David vb. kişilikler var.

 

Kapadokya gezmeye değer bir cennet

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Nevşehir, Niğde, Aksaray üçgeni arasında kalan bölgeye Persler’in verdiği isim Katpatukya “Güzel atlar ülkesi” anlamına gelir. Kapadokya deyince akla peri bacaları gelir. Doğanın süslerinden biridir bu bacalar.

Kapadokya bölgesinde Ürgüp ilk durağımız... Ürgüp’ün ana caddesinin arkasında kaya blokları yükselir. Göreme’ye doğru giderken doğal kayaların içine oyularak yapılmış otantik bir mekan olan  Karakuş Restoran çıkar karşınıza. Oradan eski adı Sinasos olan Mustafakemalpaşa köyüne geçiliyor. Burada ünlü Asmalı Konak dizisinin ilk konağı olan “Old Greek House” adıyla anılan konağı göreceksiniz..

Yol üzerinde karşınıza çıkacak olan kilisenin duvarlarında ve tavanında bulunan mozaiklerin renklerinin canlılığına hayran olacaksınız. Neredeyse hiç bozulmamıştır.

Göreme’nin manzara tepesinden baktığınızda göz alabildiğine peri bacası görünür. Bu masallardan çıkıp gelmiş güzellikteki peri bacalarının nasıl oluştuğunu merak etmemek elde değil. Günümüzde de hala süren doğal oluşum 60 milyon yıldır devam ediyormuş. Üçüncü jeolojik devirde Toroslar yükselmiş, kuzeydeki Anadolu platosunun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçmiş. Erciyes ve Hasandağı ile ikisinin arasında kalan daha küçük Göllü dağ, lavlar püskürtmüş. Platoda biriken küller yumuşak bir tüf tabakası oluşturmuş. Daha sonra, rüzgar ve yağmurların etkisiyle Peri bacaları oluşmaya başlamış.

modern times by atsjebosma.

Çavuşin köyüne bağlı Kızılçukur denen vadiye doğru yolunuza devam edin. Göreme Açık Hava Müzesine geleceksiniz. Burası bir kaya yerleşimi. 13. yüzyıla kadar manastır hayatının yaşandığı hatta ilk burada başladığı biliniyor. Kaya bloklarının içerisinde kiliseler, şapeller, oturma yerleri bulunuyor. l

Buradaki kiliselerde İncil’in ve Hazreti İsa’nin yaşamını anlatan bir çok fresk var.

Çömlek yapımıyla ünlü minik bir Anadolu kasabası olan Avanos’da çömleklerin yapıldığı atölyeler de yine kaya bloklarının içine oyularak yapılmış. Chez Galip isimli atölye-mağazanın içinde “Saçlı Mağara” bulunuyor. Mağaranın içinde 50 bin tutam saç bulunduğu söylenir. Mağaraya gezmeye gelenler hatıra olarak saçlarından bir parça bırakırlarmış. Bunu siz de yapabilirsiniz. Tüm duvarlar bir parça kağıdın üstüne yapıştırılmış saçlarla kaplı.

Kapadokya gezi güzergahına Uçhisar’dan başlamalı. Kent merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Uçhisar, Ortahisar ile birlikte bölgenin doğal kalesi görünümünde. Adı da bu benzetmeden geliyor. Uçhisar’ın kale olarak kullanımı Hititler döneminde başlamış. Uçhisar’ın tepesine çıkıp kilometrelercelik alana yayılmış muhteşem manzaradan gözünüzü alamazsınız.

Uçhisar’dan Göreme’ye devam etmelisiniz. Göremeden sonra Çavuşin’deki toprak kütlelerine oyulan 12 kiliseyi göreceksiniz. Bu kiliseler Çavuşin’deki vaftizci John Kilisesi’nin etrafında toplanmış.>>>

  

Çavuşin’i geçip Avanos’a devam ettiğinizde sağda Aktepe’ye doğru olan yamaçların sunduğu görüntü göz kamaştırıyor. Akgedik denilen boğazı aşınca Paşabağı veya Keşişler Vadisi diye adlandırılan küçük vadide ikili, üçlü başlık taşıyan birleşik koniler görünüyor. Paşabağdan hemen sonra Zelve Vadisi başlıyor.

 

 

Avanos, Mustafakemalpaşa, Ortahisar, Yer altı şehirleri, Tatlarin, Kervansaraylar, Ihlara Vadisi, Gülşehir, Soğanlı Vadisi Kapadokya bölgesinde gezilecek yerler. Bugün Kapadokya Türk turizminde bir marka olmuş. Yurt içi ve yurt dışından gelen yüz binlerce turist, dört mevsim Kapadokya’nın tadını çıkarıyor. Son yıllarda hızla artan turizm tesisleri hizmet kalitesi olarak da çıtasını olduça yükseltmiş. Burada yaşayanlar  turizmden nasıl faydalanılabileceğini öğrenmiş görünüyor.. ...!

 

Kapadokya ile ilgili alternatif  tanıtımlar için bakınız >>>Kapadokya Tanıtımı  •  Kapadokya Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Kapadokya Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI