Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KAPADOKYA

'' GÜZEL ATLAR ÜLKESİ '' Anadolu Işığı, Dünyadaki nice güzelliklerin kıskandığı Masallar Diyarı...KAPADOKYA..!

Peribacaları, yer altı şehirleri, vadileri, tarihsel önemi, antik şehirleri, kiliseleri, manastırları, kervansarayları...daha...daha...kadehlerin bile aşık olduğu ŞARABI..! Burası KAPADOKYA..!

kapadokya resimleri
  Kapadokya Tanıtımı
  Kapadokya Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kapadokya Rehberi
  Sizden Gelenler
 

KAPADOKYA

http://www.kapadokyasosyete.com/category/aktiviteler/

http://kapadokyaavanos.blogspot.com/ 

 
KÜLLERİNDEN DOĞAN ŞEHİR
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Şapkalı, sütunlu, konili, mantar biçimli… Tıpkı usta bir heykeltıraş gibi toprağa şekil veren tabiat, Kapadokya’da en büyüleyici eserini ortaya koyar. Sert bazalt kayasının şapkalı konilere dönüştüğü, yer yer vadiler boyu uzanarak ilginç şekilli kanyonlar oluşturduğu “hayaller ülkesinde”, küllerinden yeniden doğarak varolan bir Anadolu, olağanüstü tabiat ve tarih zenginliği yatar.

Dünyaca ünlü peribacaları ile tanınan Kapadokya, İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir, Aksaray, Kırşehir, Kayseri ve Niğde illeri arasında yer alan Türkiye’nin önemli bir turistik bölgesidir. Pers İmparatorluğu zamanında “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelen “Katpatukya” olarak anılan Kapadokya, sert bazalt kayasının şapkalı konilere dönüştüğü, yer yer vadiler boyu uzanarak ilginç şekilli kanyonlar oluşturduğu bir “dönüşüm kenti”dir. 60 milyon yıllık bu serüven, doğanın en büyük mucizesi olan peribacalarının da en büyük mimarıdır.

Sınırlarını Uçhisar, Avanos, Göreme, Ürgüp, Kaymaklı, Derinkuyu, Ihlara ve çevresi olarak çizen Kapadokya’da Ürgüp, Avanos, Uçhisar arasındaki vadi alanları, Nevşehir’de Çat, Aksaray Selimiye Köyü, Ürgüp-Şahinefendi arasındaki bölge ve Kayseri-Soğanlı Vadisi bu bu doğal oluşumun en sık rastlandığı bölgeler arasında sıralanır.

Kapadokya turumuza başlamadan önce, bu tabii oluşumun hikayesine kısaca değinelim, ne dersiniz? Üçüncü jeolojik devirde Toros Dağları’nın yükselmesiyle başlayan “dönüşüm”, bir yandan Kuzey Anadolu Platosu’nu sıkıştırırken, diğer yandan patlamaya hazır volkanları da harekete geçirir. Tabiat tam anlamıyla uyanmıştır. Erciyes, Hasandağı, hatta Göllüdağ püskürttüğü lavları ile tabiat ananın haykırışının ilk tanıkları olurlar. Ve doğa küllerinden yeniden doğup arınarak, kendi mucizesini, bir doğa harikası olan peribacaları yaratır…

KAYA OYMA EVLERİYLE; UÇHİSAR

Hazırsanız, Kapadokya yolculuğumuza Nevşehir merkeze 10 km uzaklıkta bulunan Uçhisar’dan başlayalım. Kentin doğal bir kalesi görünümündeki Uçhisar, Hititler zamanından başlayarak Bizans’ı da içine katarak karşı saldırılara karşı güvenli bir liman işlevi görmüş. Bir zamanlar kaya oyma evleriyle insanlığa güvenli bir yerleşim olanağı sunan Uçhisar, şimdilerde zirvesinde hayallere bile sığdıramayacağınız bir tabloyu resmeder.

Kapadokya Bölgesi’ne kuşbakışı bakmak için Uçhisar Tepesi’ne çıkmalı, hatta bu unutulmaz anı birkaç fotoğraf karesiyle ölümsüzleştirmelisiniz. Güvercinlik Vadisi ise, bölgenin gezilmeye değer bir başka güzelliği. Kayaların içine oyulmuş güvercin yuvalarıyla hoş bir görünüm sergileyen vadide, ziyarete açık olmayan ancak sizi düş yolculuğunuzda yeni keşiflere sürükleyecek olan kaya kiliseleri de yer alıyor.

GÖREME VE EŞSİZ AÇIK HAVA MÜZESİ

Uçhisar’dan sonra eşsiz Göreme Kasabası ve Açık Hava Müzesi’ne doğru yol alıyoruz. Yaklaşık 2 bin nüfuslu bir yerleşim birimi olan Göreme’de hayat peribacalarının içinde olanca hızıyla akıyor. Hristiyanlık devrinden kalan mezar odalarıyla dikkat çeken kasabada Orta Mahalle Kilisesi, Yusuf Koç Kilisesi, Karşı Bacak Şapeli ve Durmuş Kadir Kilisesi etkileyici bir görünüm sergiliyor.

Avcılar Köyü’nü arkanızda bıraktığınızda Göreme Açık Hava Müzesi’ne doğru yol alıyorsunuz. Peribacalarının arasından geçerek ulaştığınız sel yatağı sizi sağda Görkün Deresi ve Vadisi’ne, solda El Nazar Vadisi’ndeki aynı adlı kiliseye götürüyor. Günümüze bir kısmı yıkılmış kalıntıları ile ulaşan El Nazar Kilisesi özellikle tavan resimleri ile dikkat çekici. Göreme Açık Hava Müzesi’ne girmeden önce girişe çok yakın bir mesafede bulunan Meryem Ana Kilisesi’ni de ziyaret etmeyi unutmayın! Çünkü müze, kiliseleri, mezar odaları, keşiş yemekhaneleri, sayısız manastırı, mahzen ve kilerleri ile konuklarına tam bir tarih ziyafeti sunuyor.

Girişte dört kat halinde oyulan Kızlar Manastırı, Birinci Şapel ve İkinci Şapel, güneyde Ayasofya planına uygun tasarlanan Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, dikdörtgen planlı Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, dört kubbeli yapısıyla Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise açık hava müzesinin en değerli yapıtlarından bazıları.

Belirli alanlarında halen süren restorasyon çalışmaları sebebi ile müzenin kimi bölümlerini gezemeyebilirsiniz. İşte bu noktada yine hayal dünyanıza iş düşüyor. Çünkü Kapadokya düşler ülkesinde, kah düşleriniz konuşuyor kah doğal oluşumun izdüşümleri… Açık hava müzesinin manastırlarına ise vadi alanındaki kaya oyma kiliselerinden ulaşabilirsiniz. Bugün birçoğu yıkılmış olsa da doğal görünümleriyle büyük ilgi uyandırıyor.

Anı her dem yaşatmak için bir güzel seyirlik noktası da, Aktepe! Göreme olağanüstü güzelliğini sanki bu tepe üzerinde saklı tutar gibi öylece duruyor. Göreme’ye gidip de Kılıçlar Vadisi’ni ziyaret etmeden olmaz. Aktepe ile Göreme Vadisi arasındaki Kılıçlar Vadisi, oluşumunu beyaz tüf kayalara borçlu. Derinliklerinden su yollarının geçtiği vadide bir de tarihi bir kilise yer alıyor.

MEŞHUR PERİBACALARIYLA; ÜRGÜP

Kapadokya, dar zamanlara sığdırılmayacak yoğunlukta eşsiz fırsatlar sunuyor. Zengin bir tabiat ve tarih birikimine sahip turistik bölgede Uçhisar ve Göreme dışında benzer yapıların çokluğu ile öne çıkan Ortahisar ve Ürgüp de ilgi çekiyor. Öyleyse rotamızı Ortahisar ve Ürgüp’e çevirerek, Kapadokya turumuza kaldığımız yerden devam edelim.

Nevşehir’e uzaklığı 20 km olan Ürgüp, onu sembolize eden peribacaları ile her yıl binlerce turiste kapılarını açıyor. Özellikle Mayıs ve Ekim ayları arası, Ürgüp’ün en kalabalık nüfuslu olduğu dönemleri. Bunda yöredeki peribacalarının yanı sıra her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bağ Bozumu Festivali ve Uluslar arası Dağ Bisikleti Yarışması’nın da katkısı büyük. Bölgeyi ziyaretiniz sırasında gezi programınızı peribacaları ile sınırlı tutmayıp, yörenin tarihi zenginliklerinden Ortahisar Kalesi, Pembe Vadi, Kadı Kalesi, Altınkapı Anıt Mezarı, Rum Hamamı, Sarıhan Kervansarayı ve Taşkınpaşa Camisi’ni de görebilirsiniz.

Kapadokya turumuza Kızılçukur, Zelve ve Çavuşin’inden devam edelim, ne dersiniz? Hayat buralarda durmuş, düşler söz almıştır adeta. Etekleri ala boyanmış Kızılçukur Vadisi’nde bir akşamüstü güneşin batışına veyahut Güllüdere’de kuş seslerine kulak verirseniz, ne demek istediğimizi daha iyi anlarsınız. Ayrıca bölgede John Kilisesi’nin etrafında toplanan 12 adet kilise de görülmeye değer bulduklarımızdan.

ŞARAP KÜLTÜRÜYLE DE İLGİ UYANDIRIYOR

Şarapçılık ve üzüm yetiştiriciliğiyle ünlü Kapadokya’nın yemek kültüründe pide ve kebap çeşitleri önemli bir yer tutuyor. Düğün çorbası, sütlü çorba, ağpakla, nohutlu yahni, kayısı dolması, gendirme, dıvıl ayva dolması ve dolaz en tanınmış yöresel lezzetler arasında geliyor. Dokumacılığın da nadide örnekler verdiği Kapadokya bölgesinde Ürgüp ve Avanos’ta halı dokumacılığı, Kozaklı ve Gülşehir’deyse kilim dokumacılığı yapılıyor.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013

 

 Kapadokya Tanıtımı  •  Kapadokya Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Kapadokya Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI