Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KEMER

Antalya'nın şaha kalkmış ilçesi...Sekiz ay süren yaz sezonu boyunca akvaryum gibi denizi, çınar ve çam ormanlarının bir fanus gibi sarıp sarmaladığı doğasıyla ''turizm cenneti...''  KEMER..!

kemer resimleri
  Kemer Tanıtımı
  Kemer Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kemer Rehberi
  Sizden Gelenler
 

KEMER
SAKLI GÜZELLİKLER CENNETİ
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Antalya, saklı kalmış bir güzelliği keşfe salar her mevsim. Tanrıların fısıldaştığı Çıralı’da, taş lahit ve duvarların ölümsüzleştiği Likya Yolu’nda, portakal bahçeleri kadar yaşam kokan Olympos’ta, Molla deliğinde, derelerinde, yaylalarında, kanyonlarında ve kumsallarında, bir dünya cenneti yatar topraklarında. Deniz, orman, dağ el ele verir; doya doya nefes olur, ölümüne tutku olur, can olur. En önemlisi yaşam olur Kemer’de…>

Antalya’ya 43 km uzaklıkta bulunan Kemer, Türkiye’nin turizm potansiyeli bakımından en zengin turistik yörelerinden biridir. 52 km boyunca uzanan sahil şeridi; berrak denizleri, yemyeşil dağları ve ormanlarıyla Akdeniz turizminde bir parlayan yıldızdır Kemer…

Peki hiç merak ettiniz mi, Kemer adını nereden alır? Öyleyse dinleyin… Takvimlerin 1910’ları gösterdiği yıllarda “Eski Köy” denilirmiş bugünkü Kemer’e. Dağların yol açtığı sellerin bataklıklara çevirdiği köylerde yaşayan halk, buna bir dur demek isteyince dağ eteklerine taş duvarlar örmüşler. Ne köylüler olmuş yuvasından ne de kurban gitmiş Kemer kuru bir bataklığa.

DENİZ, ORMAN, DAĞ ÜÇLÜSÜYLE UNUTULMAZ PLAJ ZİYAFETİ

Bırakın şimdi orada bataklığı, çölü; bir dünya cennetini barındırır Kemer bereketli topraklarında. Deniz, orman, dağ üçlüsü muhteşem harmonisi ile dünya turizmine coşkun bir sel gibi akar. Akdeniz’in masmavi ve berrak sularında kimi zaman ormanın yeşilini kimi zaman çam kokularını teneffüs ederek dalgalara kulaç atarsınız. Ya güneşlenmek için bir şemsiye vazifesi gören çam ağaçlarına, muhteşem doğa manzarasına ne demeli?

Kemer’in Beldibi’nden başlayıp Tekirova’ya kadar uzanan ince kumlu plajlarında kendinizi bir deniz akıntısına bırakır gibi, bırakırsınız doğanın eşsiz kollarına. Onlardan biri, Kemer ilçe merkezinde bulunan Belediye Halk Plajı’dır ve neredeyse bilmeyen yoktur! Batı Torosları arkasına katarak deniz ve dağ arasında olağanüstü bir plaj keyfi sunan Belediye Halk Plajı, Kemer Belediyesi tarafından işletiliyor. İşte bu sebeple bu plaja istediğiniz zaman rahatlıkla ve en ekonomik koşullarda gidebilirsiniz.

İlçe merkezindeki Ayışığı Plajı ile Kemer- Antalya yolu üzerindeki Phaselis antik kentindeki plajlar da iyi bir alternatif! Belediye Halk Plajı’ndan güneydoğuya doğru yöneldiğinizde karşınıza önce Kemer yat limanı çıkar. Marinayla komşu olan bu plaj Küçükburun Yarımadası’nın güney kısmında boylu boyunca uzanır. Hem de dağ ve orman havasının tam orta yerinde, dünyanın en değerli köşelerinden birinde… Ayışığı, Kemer için vazgeçilmez bir doğa zenginliğidir. Deniz, orman ve plaj burada öylesine kaynaşmıştır ki, bir tablo gibi bütünlerinden ayırmakta zorlanırsınız.

DOĞAYA TÜM BENLİĞİNİZLE TESLİM OLURSUNUZ!

Söz konusu dünyaya mal olmuş bir turizm cenneti olunca mahalle isimleri de çoktan kazınmıştır dimağlara. Tekirova, Çamyuva, Ulupınar, Kuzdere, Uzunçınar, Göynük… Hiçbiri yabancı gelmez size.

Bir kanyon yolu vardır ki Göynük’ün, akıllara ziyan! Doğaya tüm benliğinizle ilk orada teslim olursunuz belki de… Kanyonda içi içine sığmayan coşkun sular, Göynük ve Beldibi’ni keskin bir vuruşla ayıran Göynük Deresi’ne, sonra da Akdeniz’e hayat verir. Göynük Deresi’nin su sesleri doğanın eşsiz senfonisini mırıldarken kulağınıza, şırıl şırıl akan serin sularında bir an yitip gitmek istersiniz.

Dereyi takiben, dağ patikasını aşarak Likya Yolu’ndan Üçoluk Yaylası’na çıkabilirsiniz. Yol üzerinde bulunan taşlar, duvarlar ve taş lahitler ilk gördüğünüz anda sizi cezbedecek kadar gösterişli durur karşınızda.

Tekirova, Kemer’in şaha kalktığı bir diğer turizm bölgesidir. Tahtalı Dağı’nın doğu yamacındaki Molla deliği, dünyanın ilk ve tek ekolojik parkı olma özelliğine sahip olan Eko Park oradadır mesela. Tekirova’nın ezber bozan zenginliklerinden biri olan Eko Park, Kemer’in zengin bitki ve hayvan dokusu çeşitliliğe ile öne çıkar. Kemer -Kumluca karayolunda bulunan Aşağı Kuzdere veya Tekirova köylerinden yaklaşık 3-4 saatlik bir yürüyüşle varacağınız Molla deliğinde ise gizemli bir güzelliğe şahit olursunuz.

Tekirova’da isterseniz Tahtalı Dağı boyunca teleferikle zirveye çıkabilir, isterseniz Phaselis antik kentindeki plajda deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabilir, isterseniz Üç Adalar ve koylarında dalış yapabilirsiniz. Tercih sizin!

ÇIRALI VE OLYMPOS’UN GİZEMİNDE ZAMANA YOLCULUK

Mitolojik tanrıların dağı Çıralı’da sanki tanrılar fısıldaşarak konuşurlar hala. Kemer-Kumluca arasında Olympos’un tepesinde yer alan dağda hiç bitmeyen alevler dikkatinizi çeker. İnce kumlu kumsalı, dere yatağı, caretta caretta’ları ve çok sayıda hayvan ve bitki örtüsü ile Çıralı Kemer’in vazgeçilmez adreslerinden biridir. Çıralı’nın Doğu Likya yürüyüş yollarında antik kentleri keşfe çıkabilir, koylarında yüzebilir, piknik yapabilir, sahil lokantalarında lezzet yolculuğuna çıkabilir ya da dağ yollarından yaylalara bir jeep kiralayarak safari yapabilirsiniz.

Çıralı’ya hem karayolu hem havayolu ile ulaşım sağlanabilir. Tatile kendi otomobiliniz ile çıktıysanız, Antalya’dan Kumluca-Kaş istikametine doğru yol almalı, Tekirova’ya geldikten sonra Çıralı tabelasından sola dönmelisiniz. Şayet uçakla geliyorsanız, Antalya Havaalanı’nda indikten sonra otogardan Çıralı otobüslerine binerek bölgeye ulaşabilirsiniz.

Otobüsle yolculuk için ise yine Antalya otogarından Kumluca-Kaş istikametine doğru giden tur şirketlerinin otobüslerini tercih ederek Çıralı kavşağında inebilir ve Çıralı’ya kadar dolmuşlarla yolunuza devam edebilirsiniz.

Kemer’de Çıralı kadar güney ucundaki Olympos antik kenti ile kuzeybatısındaki Yanartaş da büyük ilgi çeker. Özellikle Olympos’un portakal bahçeleri ve seraları görülmeye değerdir. Antalya merkeze yaklaşık 48 km mesafede bulunan Kemer ile havaalanı arası 1 saat sürmektedir. Kendi aracınızla bu süreyi 50 dakikaya indirebilirsiniz. Antalya otobüs garından her 10 dakikada bir kalkan minibüsler ile de Kemer’e ulaşabilirsiniz. Ayrıca bölgeye denizyolu ile de ulaşmanız mümkündür.

Kemer’e İstanbul’dan en kolay ulaşım havayolu ile olup, 1 saatlik süre içerisinde Antalya Havaalanı’na varırsınız. İstanbul - Kemer arası yaklaşık 767 km’dir. Yola aracınızla çıkmak isterseniz neredeyse 10 saatlik bir süreyi göze almak zorundasınız, bizden söylemesi.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013


Kemer Tanıtımı  •  Kemer Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Kemer Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI