Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

KUŞADASI

Ege Denizi kıyılarında denizin ılık dalgalarıyla oynaşan bir belde Kuşadası. Birbirinden alımlı plajlarıyla,yunusların ve fokların mekanı Güvercinadasıyla, çevresinden tarih fışkıran doğasıyla, Kalamaki Milli Parkı ve Kaplıcalarıyla, Marinasıyla, zaman kavramını unutturan Aqua Su Parkı ve renkli geceleriyle umduğunuz herşeyi bulabileceğiniz bir yer KUŞADASI...Ege Denizi kıyılarında ' 'anılarınızdan asla silemeyeceğiniz türden'' tadıyla...

kusadasi resimleri
  Kuşadası Tanıtımı
  Kuşadası Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Kuşadası Rehberi
  Sizden Gelenler
 

KUŞADASI
 
KUŞLAR KADAR ÖZGÜR KENT
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Işıltılı bir körfez, çevresinde sayısız koy ve plaj, yeşile ve maviye doymuş bir tabiat, zengin bir tarih… Ve Ege kıyılarında yaşanası bir cennet köşesi, Kuşadası…

Aydın iline 60 km uzaklıkta bulunan Kuşadası, Ege kıyılarının en gözde turistik ilçelerinden biridir. Türkiye’de kruvaziyer turizmin önemli liman kentlerinden biri İstanbul ise, şüphesiz bir diğeri Kuşadası’dır. Kuşadası Limanı, Türkiye’nin 2. önemli deniz kapısı olup, çok sayıda yerli ve yabancı turiste kapılarını açmaktadır. Bir Ege yöresi olması, sahip olduğu doğal hazineleri ile onu ayrıcalıklı bir liman kenti kılmaya yeter de artar bile.

Ayağınızın tozuyla henüz yeni adım atmışken Kuşadası’na, sahilde duran meşhur El Heykeli, bir anda sizi de çeker avuçlarının içine. Sonra kayarsınız birden, tıpkı parmaklarından göğe yükselen güvercinler gibi… Göğün mavisinde, denizin derinliklerinde, tarihin izlerinde kaybolur, sonsuzluğa karışırsınız Ege’nin bu büyüleyici şehrinde. Kuşadası, tıpkı özgürlüğe kanat çırpan güvercin motifleri gibi sizi de sonsuz özgürlüklerinde kaybolmaya çağırır.

EFES VE MERYEM ANA EVİ’NE ÇOK YAKIN

Kent gezisinin en önemli duraklarından biri, Kuşadası’na da ismini veren Güvercin Adası’dır. Tarihi Bizanslılara kadar uzanan Ada, bir mendirek ile Kuşadası’na bağlı olup; bugün kalesi, restoranları, çay bahçeleri ve cafeleri ile önemli bir cazibe merkezidir. Akşam yürüyüşlerinizde Ada’nın ışıl ışıl yanan siluetiyle kendinizden geçebilir ya da Ada'dan günübirlik turlarla Ege’nin saklı koylarını keşfe çıkabilirsiniz.

Kuşadası’nın merkezinde yer alan Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, tarihi örüntüsü içerisinde hoş bir konaklama mekanı olarak çıkar karşınıza. Yapı, çoktan kervansaray vasfını yitirmiş olsa da bir şeyler yiyip içmek için hoş bir alternatiftir.

Kuşadası’nın en işlek yerlerinden çarşı içindeki Kaleiçi Cami, turistik yörenin en eski ibadethanelerinden birini teşkil eder. Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan camide bugün hala ibadet yapılmaktadır.

Efes ve Meryemana Evi, Kuşadası turizminin adeta dışa açılan pencereleri gibidir. Hristiyanların kutsal saydığı Meryem Ana Evi ve Türkiye’nin sayılı etnik şehirlerinden Efes’in bölgeye yakınlığı sayesinde turizm merkezini çok sayıda yabancı turist ziyaret etmektedir.

ANTİK KALINTILARI VE ZENGİN BALIK YATAĞIYLA “KARİNE”

Antik kent kalıntıları ile görülmeyi hak eden bir başka tarihi zenginlik, Karine’de yatmaktadır. Mavinin her tonuna boyanmış büyüleyici renkleriyle Karine, hiç şüphe yok ki geçmişi bugünde kucaklayan tarihi kalıntıları ve eserleriyle sizi derinden etkileyecek.

Tarihi değerinin dışında Karine’yi çarpıcı kılan bir başka özelliği, sahip olduğu zengin balık yatakları. Bir sit alanı olduğu için konaklamaya açık olmayan Karine’nin kır gazinosunda hoşça vakit geçirebilir; levrek, kefal, lidaki ve belikop gibi en lezzetli balıklarını tadabilirsiniz. Antik bölge Karine’ye ulaşım Doğanbey’den kalkan minibüsler ile sağlanıyor.

HER YAŞA VE ZEVKE UYGUN PLAJ VE KOY ALTERNATİFLERİ

Neredeyse 300 gün boyunca güneş alan Kuşadası’nda turizm rüzgarları her yaş için eser. 7’den 77’ye herkes Kuşadası cennetinin nimetlerinden sonuna kadar faydalanır. Kuşadası’nı eşsiz kılan en çok da turizmin bu zengin çeşitliliğidir.

Kuşadası’nda sahil, çarpık yapılaşmaya hükmedecek kadar baskındır. Neredeyse tatil beldesinin dört bir yanı plajlarla çevrilidir. Hatta kentin en işlek merkezinden bile denize girip, güneşlenebilirsiniz.

Bu denli göz önünde olmak istemiyorsanız tercihinizi Kuşadası merkeze 3 km uzaklıkta olan Kadınlar Plajı’ndan yana kullanabilirsiniz. Kadınlar Plajı dendiğine bakmayın, şimdilerde bırakın kadın- erkek ayrı girmeyi, üstsüz güneşlenenlerin bile uğrak mekanıdır orası. Şayet su oyunlarına meraklıysanız, size tavsiyemiz, Kuşadası’nın hemen girişinde yer alan Tusan Oteli’nin arkasındaki Adaland Aqua Park! Dalga ve aktivite havuzlarından su kaydıraklarına hatta çarpışan botlara kadar her türlü su oyunları imkanı sunan Adaland Aqua Park dışında kente 23 km uzaklıkta bulunan Güzelçamlı, 30 km mesafedeki Büyük ve Küçük Kalamaki plajları, kuzey yönünde Pamucak Plajı ve İlyas Ağa Plajı yörenin en meşhur plajları arasında sayılabilir.

YEMYEŞİL DOĞASIYLA “DİLEK YARIMADASI MİLLİ PARKI”

Davutlar ve Güzelçamlı’yı geçtikten sonra Dilek Yarımadası Milli Parkı çıkar karşınıza. Kuşadası’nın en çok ziyaret edilen doğal parkı statüsüne sahip olan Milli Park’ın en yüksek noktası Dilek Tepesi’dir. Kanyon ve vadilerin böldüğü tepeden görünen yeşillikler içindeki tabiat manzarası müthiştir. Bölge zengin bitki örtüsü ve yaban hayatı ile oldukça dikkat çekicidir.

Sahil boyu uzanan Milli Park’ta yol alırken çok sayıda koy ve plaj da size eşlik eder. Örneğin parkın girişinden 1 km sağda İçmeler Koyu, 5 km ötede Aydınlık Koyu, 7 km ötede Kavaklıburun ve 11 km mesafede Aydınlık kumsalı vardır. Bu güzellikleri mutlaka bir rehber eşliğinde veya safari turları ile görmelisiniz!

Kuşadası’nın eşsiz siluetine bir de tepeden bakmak istiyorsanız, Gazi Beğendi Tepesi olanca ihtişamıyla sizi ağırlamaya hazırdır. Atatürk’ün ilk kez ilçeye giriş yaptığı, kentin en güzel seyir noktasıdır burası.

KUŞADASI TURİZMİNİN BİR KALBİ DE “ESKİ ŞEHİR” DE ATAR

Kuşadası’nda hakim mimari doku, Ortaçağa özgü Akdeniz mimari esintileri ile örüntülüdür. Mahalle ve evleri çepeçevre saran surlar, dar ve uzun sokaklar, sıra sıra basit çıkmalı evler, avlulardan taşan ağaçlar ve rengarenk çiçekler bu tarzın en güzel örneklerini sunar.

Kuşadası turizminin en işlek yerlerinden biri şehir merkezi ise bir diğeri Eski Şehir’dir. Yöre, konaklama imkanları açısından da caziptir. Turistik yörede beş yıldızlı otelden butik işletmelere, pansiyondan apartlara kadar her gelir grubuna hitap eden konaklama olanağı mevcuttur.

Kuşadası’na en yakın mesafedeki havaalanı İzmir Adnan Menderes olup, uzaklığı 80 km kadardır. Hareket noktanız İstanbul ise, İDO vasıtasıyla Bandırma üzerinden Balıkesir-Manisa ve İzmir hatlarını kullanarak Kuşadası’na ulaşabilirsiniz.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013


Kuşadası Tanıtımı  •  Kuşadası Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Kuşadası Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI