Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

MANAVGAT

Şelalesiyle, sahiliyle, birbirinden ilginç mağaralarıyla, antik kentleriyle Akdenizin pırıl pırıl parlayan yıldızlarından biri MANAVGAT...Akdeniz tatillerinin vazgeçilmezi...

manavgat resimleri
  Manavgat Tanıtımı
  Manavgat Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Manavgat Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - MANAVGAT

MANAVGAT-MANAVGAT

 

 

Manavgat İlçesinin kuruluş tarihi ile ilgili olarak kesin bir tarih verilmese de sınırları içerisinde bulunan Side (Selimiye Köyü) ve Selge (Altınkaya Köyü) antik kentleriyle birlikte M.Ö.6.yy'da kurulduğu sanılmaktadır. 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında da Osmanlı İmparatorluğu'nun idaresine geçmiş. Manavgat İnce kumsallı denizi, doğa manzaralı plajları ve ünlü şelalesi ile tanınıyor.

Manavgat Şelalesi (Büyük ve Küçük Şelaleler):

1.şelale

   

Antalya'ya 80 km mesafededir. Manavgat ilçesinin 3 km kuzeyinde bulunan ve adını bu ilçeden alan şelale, ırmak sularının 4-5 m'lik bir falezden düşmesiyle meydana gelir. Az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde gürül gürül akışı görülmeye değer bir manzara oluşturur.

Ayrıca Manavgat'ta küçük bir şelale daha var ama burası pek bilinmez.Manavgat Irmağını besleyen kaynaklardan en büyüğü olan karstik Dumanlı Kaynağı, sol kıyıdaki dik bir kayanın yüzünde bulunan küçük mağaralardan fışkırarak çıkıyor. Duman ve köpük halinde 15 m kadar yükselir ve ırmağa karışıyor. 

2.şelale

(karstik dumanlı kaynağı)

Şelalenin hemen yanıbaşında doğa ile başbaşa piknik yapabilir,restoranlarda nefis,taze ızgara veya tavada balık yiyebilirsiniz.Ulaşım Manavgat'tan kalkan münibüslerle sağlanıyor.

Manavgat Çayı Üzerinde Tekne Gezintisi:

Manavgat çayı, Manavgat’ı ikiye bölen bir çay. Manavgat’tan şelaleye ve denize günübirlik tekne turları düzenleniyor. Bu turlar yaklaşık 3-4 saat sürüyor.

 Çayın suyu buz gibi. Yazın kavurucu sıcaklığında serinlemek için bulunmaz bir fırsat. Turlar genellikle Kumsalda mangal partisi yapılarak sonlandırılıyor.

Manavgat'daki doğal güzelliklerden biri de birbirinden ilginç mağaralar >>>

Mahrumçalı Mağarası (Manavgat)

 

Uzunluğu 157 m. olan mağaranın girişe göre en derin noktası 36 m. Yarı yatay yarı aktif bir mağara. Sadece yağışlı mevsimlerde mağara içine su akar.

 İncirsivrisi-Tilkiler Mağarası (Manavgat)

  
Yatay gelişmiş ve aktif bir mağara olup uzunluğu 7 km. dir.  Mağaranın en önemli özelliği dağın içine doğru ve derinliğe olan uzunluğu ve üst kısmından su damlamasıdır. Yaz mevsiminde içerisi oldukça serin olur. İlkbahar aylarında su seviyesi yükselir. Mağara Oymapınarı baraj etüdleri sırasında açılan enjeksiyon galerilerinden birinde doğal bir galeriye rastlanması sonucu tesadüfen ortaya çıkarılmış.


Aslanlı (Yaren) Mağarası (Manavgat)

 

Uzunluğu 110 m. olan mağara kısmen dikey, kısmen yatay tipinde ve  kuru bir mağaradır. 6 m.lik dik bir inişten sonra mağara kabaca doğu-batı yönlü büyükçe bir fay boyunca batıya doğru 26 derece eğimle iner, 40 metreden sonra mağara daha da genişler ve tabanı eğimli bir salon görünümü alır. Salonda sarkıt ve dikitler, duvarlarda travertenler oluşmuş. Dikitlerden birinin görünümü oturan bir aslana benzediği için bu ad verilmiş.Antik Kentler ve Tarihi Mekanlar


Side Antik Kenti :

(bknz..BÖLÜM-2 >>side)


Selge Antik Kenti :

Serik'in 35 km. kuzeyinde, Torosların güney yamacında antik bir dağ kenti.Burada Göreme'deki Peri bacalarına benzeyen ve bütün dağ yamacını kaplayan oyuntulu kayalar görülmeye değer.

selge parası-antik gümüş sikke
Kuzeydeki 5 kapılı ve 45 basamaklı tiyatrosu önemli anıtlarından biri. Kayalığa oyulmuş tiyatronun güneyinde stadium ili gymnasium, batısında tavanı kartal motifi ile süslü İon tipinde bir tapınak göze çarpar. Stadiumun güneyinde Çeşme ve Agora bulunuyor. Kentin güneybatısına uzanan surların kuzeyinde de Artemis ve Zeus anıtları ile necropol yer alıyor.


Seleukia Antik Kenti :

Antik kentin özellikle çam ormanlarının süslediği çok güzel bir doğa görünümü var. Bir tepe üzerine oturtulmuş olan kent tüm ovayı ve denizi gözler önüne seriyor.


Kentin gelişmişliğinin göstergesi olarak iki katlı agorası, bazilikası, sarnıç ve kanalizasyon sistemi sayılabilir. Kent kazıları sırasında çıkarılan mozaikler bugün Antalya Müzesi'nde sergileniyor.

 

Etenna Antik Kenti :

Manavgat'ın 29.km kuzeyindeki Sırt Köyü'nün en yüksek ve en iyi korunan yeri.  Çevresinde surlarla çevrili teraslar bulunuyor. Kentin güneyinde ise Herron (yüceltilmiş bir ölü için yapılan mezar) var. Bunlardan başka bazilika, agora, kilise, hamam ve sarnıçlar önemli tarihi kalıntılar.

Alara kalesi :

  

Manavgat - Alanya arasında, denizden 7 kilometre içeride olan bu tarihi yapı Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında yaptırılmış.

İpekyolu üzerindeki kalenin işlevi, Alara Çayı kenarındaki Alarahan'da mola veren kervanların güvenliğini sağlamakmış. Kale 200 metreden 500 metreye kadar çıkan sarp bir tepe üzerinde kurulmuş. Görkemli bir görüntüsü var. Dış ve iç kale olarak iki kısımdan oluşuyor. 120 basamaklı karanlık bir dehlizden kalenin içine giriliyor. Kalenin içinde kayalar oyularak tüneller yapılmış. Kalıntılar arasında küçük bir saray, kale görevlilerinin odaları, ve hamam ilk göze çarpanlardan. 


Alarahan


Manavgat sportif etkinlikler açısından da oldukça hareketli bir belde.

Jeep-Safari :

Antalya , Kemer, side ve Alanya'daki Seyahat acentaları Toros dağlarına Jeep Safari turları düzenlerler. Günlük turlar sabah erken saatlerde başlayıp akşama kadar Offroad heyacanı yaşayarak sürer.

Binicilik :

Bazı otellerin binicilik için geniş alanları mevcut. İngiliz, Arap ve Haflinger atları bulunur. Binicilik ve atlama dersleri bir saat süresince veya günlük geziler halinde yapılmaktadır. Ayrıca üç günden yedi güne kadar dağlara turlar düzenlenir.

                                    

Rafting :

Köprüçay ve Manavgat çayı ratfing için mükemmel güzergahlar.

Manavgat' ın Antalya'daki diğer turizm beldelerine olan yakınlığı da bu bölgeye tatil için gelenlere ayrıcalıklı ve çok çeşitli seçenekler sunar.

BAKINIZ>>>> http://seyirrehberi.com/tatil-yerleri.aspx?tatil-yeri=antalya


 

 


Manavgat Tanıtımı  •  Manavgat Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Manavgat Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI