Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

SİDE

Tarihin derin izlerini taşıyan bir kent ; SİDE...Side’yi gezmek kolay. Denizle tarihi kalıntılar içiçe... Side'nin keşfi,  bir çemberin çevresini dolanır gibi başlar...başladığınız yerde de biter...

side resimleri
  Side Tanıtımı
  Side Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Side Rehberi
  Sizden Gelenler
 

SİDE
TARİHİYLE AYAKTA DURAN ŞEHİR
17 Gezi Yazısı Yorum 153 Resim 0 Video
Gezi Yazarı

Anadolu’da bir bereket timsalidir, Side… Anadolu’nun ana tanrıçasının simgesi “nar” gibi; doğasıyla, kültürüyle, tarihiyle, turizmiyle bereket saçar topraklarına. Bir tarafta Anadolu’nun en eski yerleşimlerine yurtluk yapan antik şehir, diğer tarafta günümüze ait ufak tefek köy evleri… Eskiyle yeninin en güzel harmonisini sunar Side, yüzyılların bile eskitemediği topraklarında. Öylesine hoşgörü ve içtenlikle kucaklar ki geçmişini ve bugününü… Bir kültürel harmoniyle ziyafete dönüştürür, tarih yapraklarını tekrar tekrar aralayanlar için.

Antalya il sınırına 75 km uzaklıkta bir sahil kasabası olan Side, turizmin önemli adreslerinden biridir. Anadolu’da bereketi simgeleyen “nar” anlamını taşıyan turistik şehir, tarihi ve arkeolojik kalıntılarının yanı sıra doğası, kültürel zenginliği, plaj ve koylarıyla da cezbedicidir.

Denize doğru uzanan bir burun üzerine yayılmış pek çok tarihi eser ve kalıntı, Side antik çağlarına ışık tutacak niteliktedir. Side antik kentinde gezerken, bir tarihin dimdik ayakta duruşuna şahit olursunuz.

Side, bir tarih şehri olduğu kadar doğal güzelliklerin de en popüler adresidir. Antik çağlarda bile, kent öylesine olağanüstü bir günbatımı manzarası sergilermiş ki, meşhur Kleopatra ile Romalı komutan Antonius havuzda yıkanıp, kenti hayran hayran izlerlermiş…

ANTİK KENT KKALINTILARIYLA “SİDE”

Büyük kent kapısından içeri girdiğinizde, bir geçmiş uyanırcasına saçılır dört bir yana, tarihin tozlu yaprakları arasında. Kent surları, tapınakları, hamamları, caddeleri, evleri, çeşmesi, tiyatrosu ve kütüphanesiyle zamansızlaşarak kök salar, bugüne ve yarınlara.

Antik gezinin ilk durağı, Roma dönemine ait su kemerleri. Biraz ileride, kentin hemen giriş noktasında Büyük Anıtsal Çeşme, bir kapı ve sağlı sollu iki adet kule bulunuyor. Güneybatıya yöneldiğinizde sizi sağ tarafta Side Müzesi karşılıyor. Müze, eski hamam kalıntılarının restorasyonuyla hayata geçirilmiş. Hellenistik, Bizans ve Roma dönemlerine ait çok çarpıcı eser ve kalıntıların yer aldığı müzede özellikle Hermes, Üç güzeller ve Herakles heykelleri ile medusa başları görülmeye değer.

Müzeden çıktığınızda hemen karşınızda sizi Agora kalıntıları ve bir de tabii, Aspendos antik tiyatrosu karşılıyor. Side’yi sadece Aspendos Tiyatrosu’nu görmek için bile ziyaret edebilirsiniz, öylesine ihtişamlı bir mimari ve akustiğe sahip ki…

Roma dönemi mimarisinin özelliklerini taşıyan tiyatro, antik çağın günümüze ulaşan en önemli kalıntılarından biri. İki tepe üzerine kurulu olan antik tiyatro, içeriye girdiğiniz ilk andan itibaren ruhunuzu sımsıkı sarıyor. Denize doğru uzanan bir burunun tam orta yerinde yer alan antik tiyatro aynı zamanda Side manzarasının en güzel seyirlik noktalarından biri. Hele ışıklandırılınca bir başka güzel! Serik - Manavgat yolu üzerinden ulaşabileceğiniz tiyatro, Belkıs köyü sınırları içinde yer alıyor.

TARİH YOLCULUĞUNA BİR ALIŞVERİŞ MOLASI “SİDE ÇARŞISI”

Tarihi kent gezisine farklı bir soluk katmak için limana inen cadde üzerindeki Side Çarşısı iyi bir seçenek olabilir. Birbirinden şık ve gösterişli takıları bir arada bulabileceğiniz çarşıdan kendinize ve sevdiklerinize en seçkin hediyelerle dönebilirsiniz. Keyifli bir alışveriş turundan sonra tarihi gezinize denize paralel yol üzerinde konumlanan Apollo Tapınağı ile devam edebilirsiniz.

Piskopos Sarayı ve Bazilikası, Üç Havuzlu Çeşme, Anıtsal Kütüphane ve Devler Agorası, Men Tapınağı, Baküs Tapınağı, Büyük Liman Hamamı tarihi yolculuğunuzda size eşlik eden diğer önemli eser ve kalıntılar arasında geliyor.

KUMSALINA, GÖLÜNE VE DE ŞELALESİNE DOYUM OLMAZ!

Uzun saatler boyu Side’nin antik şehirlerinde dolaştınız, geçmiş tarihi bugüne ulaşan kalıntı ve eserleri ile bir kez daha saygıyla yad ettiniz. Ancak zaman tünelinde bu kadar yolculuk yeter diyorsanız, öyleyse kendinizi Side’nin masmavi denizlerine, ince kumlu plajlarına ve nefis güneşine bırakabilirsiniz. Bunun için Sorgun Plajı eşsiz bir fırsat değerinde!

Antalya’nın en popüler plajlarından biri olan Sorgun, tertemiz bir denize ve ince kumlu kumsallara sahip. Yemyeşil bir doğaya hapsolmuş güzellikler içinde yeşili ve maviyi birlikte kucaklayan Sorgun Plajı, yaz aylarında kent içinden ve dışından çok sayıda insanı misafir ediyor.

Manavgat’a giderken güneye inen yoldan yaklaşık 6 km ötede bulunan Sorgun Plajı’na unutulmaz bir deniz ve kumsal deneyimi yaşamak için ziyaret edebilirsiniz. Side’ye 7 km uzaklıktaki Titreyengöl, başka bir alternatifiniz. 3 bin dönümlük alan üzerinde Antalya'nın en meşhur tatil yörelerinden olan Titreyengöl ve çevresi özellikle golf oynamak ve kamp kurmak için çok elverişli. Yaklaşık 25 tesisi ve 20 bin yatak kapasitesiyle her yıl çok sayıda turisti sınırları içinde ağırlayan Titreyengöl’de Pekin ördeği ve karabatak da dahil olmak üzere zengin bir kuş türüne rastlamak mümkün.

Ya da yönünüzü Manavgat ilçesindeki ünlü şelaleye, çevresindeki piknik alanlarına veyahut tekne turlarına çevirebilirsiniz. Antalya’ya 72 km mesafedeki Manavgat Şelalesi, şehrin gürültü ve stresinden uzaklaşmak ve ruhu dinlendirmek için hoş bir alternatif yaratabilir. Ayrıca, Manavgat Şelalesi’nin yeme içme alanlarında nefis taze balıkları afiyetle yiyebileceğinizi de sakın unutmayın!

Ulaşımın sadece karayoluyla sağlandığı Manavgat’a otobüs ya da dolmuşlarla gidebilirsiniz. Side’ye gitmek için ise Antalya otobüs garından Manavgat otobüslerine binmeli, daha sonra da Side’ye aktarma yapmalısınız.

Yayın tarihi: Şbt 1, 2013


Side Tanıtımı  •  Side Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Side Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI