Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ULUDAĞ

Dört mevsimi farklı yaşatan güzellikleriyle  Uludağ...Beyaza bürünmüş bu Ak Cennette kendinizi tanıyamayacak kadar dingin olacaksınız...beyazın büyüsüne, ışıltısına kapılıp gideceksiniz...!

uludag resimleri
  Uludağ Tanıtımı
  Uludağ Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Uludağ Rehberi
  Sizden Gelenler
 

FAYDALI BİLGİLER - ULUDAĞ

BURSA ULUDAĞ'A

              GİTMEDEN ÖNCE

 
Size ne mutlu ki Uludağ'a gidiyorsunuz. Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olan Uludağ'da hoşça vakit geçirebilmeniz için tatil hazırlıklarına birazcık erken başlayın. Böylelikle hem yanınızda götürmeniz gereken olmazsa olmazları unutmamış hem de tatilin havasına erken girmiş olursunuz.

KAYAK KIYAFETLERİ
° Kayak pantalonu ve montu / tulumu !!!!!
° Boyun koruması olan termal kazak
° Termal içgiyim !!!!!
° Kayak eldiveni !!!!!
° Kayak çorabı (tatilin süresine bağlı olarak her iki gün için en az 1 adet) !!!!!
° Kayak beresi !!!!!
° Güneş ve dudak kremi !!!!!
° Kar ayakkabıları
° Kayak klipsi (kayakları bir arada tutmak ve kiralan kayakları diğerlerinden ayırmak için ideal)
° Ski-pass askısı
° Bel veya küçük boy sırt çantası
° Kask (çocuklar için)
° Boyunluk
° Kiralanmayacaksa kayak, baton, ayakkabı veya board

KİŞİSEL
° Pantalon
° Kazak ve eşofman
° Çorap
° Gece eğlenceleri için kıyafet
° Mayo (Grand Yazıcı gibi otellerde havuz yer almaktadır)
° Hamsanız, kas ağrıları için bengay tarzında kremler
° Şampuan, diş macunu, diş fırçası
° Fotoğraf makinesi
° Tırnak makası
° Sağlık sigortası
° Konaklama ile ilgili voucher

 

Alternatif Tanıtım >>>

http://www.otelsikayet.com/beyazlar-ulkesi-uludag_gezi+kesfet-28.html

                             
BEYAZLAR ÜLKESİ
  
Gezi Yazarı /  Şbt 1, 2013

Bir beyaz cennettir Uludağ… Güneşin bile söz geçiremediği karlı dorukları, her mevsim kışı anımsatır bitmeyen pamuk tarlalarıyla. Antik çağın “Olympos”u, tıpkı tanrıları gibi doruklarından izler eteklerindeki nice olanı biteni. Derin vadilerinde çağıldayan buz gibi köpüklü suları dağın yemyeşil çam kokulu ormanlarına karışır, tabiat tüm masumiyetiyle tekrarlar bitmeyen dansını bu “beyazlar ülkesinde”…

Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Uludağ, kış turizmine adanmış bir cevher gibi parıldar Bursa semalarından. Çağlar boyu hristiyan ve müslüman keşişlere sığınak olan inziva yeri; bugün modern tesisleri, yıldızlı otelleri ve uçsuz bucaksız kayak pistleri ile dağ turizminin en çok tercih edilen adreslerinden biridir.

Kış ayları yaklaştıkça Uludağ’ın yükseldikçe artan karlı yollarının telaşı da hiç bitmez; ta ki Aralık ayından Nisana kadar sevgiyle ve hoşgörüyle kayak tutkunlarını taşır durur... Bursa’dan çıkıp Uludağ’a tırmanırken, sanki hiç bitmeyecekmişçesine kıvrılan virajlı yollar ile başınızın döndüğünü hisseder, olağanüstü manzarasına kayıtsız kalmak istemezsiniz.

Yollar kıvrıldıkça beyaza teslimiyetiniz daha bir artar, tüm zarafetiyle hapseder sizi kendi mucizesine… Tabiat tamamen beyaza boyandığında ise kar yığınlarının tam ortasında dizi dizi oteller, bir insan selini kucaklayan kayak pistleri, bulutlara yolculuğun tarifsiz keyfini yaşatan teleferik, telesiyej, rengarenk kayak kıyafetleri ve takımlarıyla cıvıl cıvıl insan toplulukları mutlulukla selamlar sizi. Keskin tipiye aldırmaksızın bir uçtan bir uca sürüklenen insan güruhu, bir yandan dağın bol oksijeniyle sarhoş olurken, bir yandan beyazın saf ve masum güzelliğine terk eder kendini.

Kışın, içleri titreten soğuk yüzünü sıcak şarap ve mangalda sucuk ekmekle ısıtmaya çalışan insanları görürseniz şaşırmayın. Zira Uludağ’ın Oteller (1. Gelişim) Bölgesi açık hava teras ve cafeleriyle dağın yöresel ızgara çeşitlerinden ve zengin içecek menülerinden en leziz seçkilerini sunar size.

HER ŞEY AYAKLARINIZIN ALTINDA!

Kayak turizminin gözde beldesi Uludağ’da her şey kırmızı halıyla ayaklarınıza serilmiş gibidir. Amatör ya da profesyonel hiç fark etmez; bir zamanların “Keşiş Dağı”, her yaş ve kesimden insanı 10 ayrı pistiyle ağırlar. Oteller Bölgesi’nde kamuya ait 12, özel sektöre ait 18 tane turizm tesisi ile birlikte 22 tane mekanik tesis (teleski-telesiyej) bulunmaktadır. 2. Gelişim Bölgesi’nde ise özel sektörün 4 adet turizm tesisi mevcuttur.

Kar kalınlığının 2 metreye ulaştığı Uludağ’da atv’ler, kar motorları, kızaklı - paletli araçlar adrenalin dolu kar gezileri için her dem hazırdır. Yaşanan anı ölümsüzleştirmeyi seçenler için ise 8 ayrı telesiyej hazır bulunmaktadır. 1.700 metreye kadar tırmanabilen bu telesiyejlerden karlar ülkesini resmetmek ayrı bir zevk olsa gerek! Tüm bunları bir kenara koyun, karın tadını illaki üzerine basarak çıkarmak isteyenler için bölgenin 3 kilometrelik gezi parkuru ideal bir seçenek.

Kayağa mutlu bir başlangıç yapmak için ise yapılacak şey çok basittir. Uludağ’da kayak malzemelerinden kar kıyafetlerine kadar her türlü malzemeyi satın alabileceğiniz pek çok dükkan mevcuttur. Bunlardan birini seçerek, ilgili bürolardaki kayak öğretmenlerinden ders alabilir ve çok geçmeden kendinizi özgürce kayak pistlerine bırakabilirsiniz. Üstelik bir an bile düşünmeden, endişe duymadan… Dedik ya Uludağ’da her şey sizden önce düşünülmüştür. Gerek otel ekipleri gerek kamuya ait sağlık personeli en küçük sağlık probleminizde bile bir adım ötenizde.

YAZIN AYRI KIŞIN AYRI GÜZEL…

Ortalama 4 ay süre ile kış sporlarının yapıldığı Uludağ, kışın ayrı yazın ayrı güzel. Dağın coşkusu yaz turizmi ile de sürer gider. Uludağ’ın en yüksek tepesi olan Kartaltepe’nin kuzey yamaçları Kirazlı, Sobra, Kadı ve Sarıalan yaylalarına göz kırpar. Günübirlik piknik, kamp ve konaklamalar için eşsiz fırsatlar sunan bu zümrüt yeşili yaylalarda doğaya bir kez daha aşık olmak işten bile değildir.

Oteller Bölgesi’nin 2 bin metre yükseklikte bulunan Kirazlı Yayla’sı gökyüzünün yer ile buluştuğu bir yeşil cennettir adeta. Uludağ Milli Parkı giriş kapısından araba ile 3 km mesafede bulunan Kirazlıyayla’ya teleferikle de gidilebilir. Bölgede kamuya ait 2 adet tesis bulunmaktadır.

Sarıalan Yaylası, Milli Park’ın girişinden 10 km uzaklıkta bulunur. Arzu edenler için 20 dakikalık teleferik imkanı da sunulmuştur. Yazın kamp ve piknik yapmak için ideal olan Sarıalan da Orman Bakanlığı’na ait 28 kamp barakası, 300 çadırlık kamp alanı, 12 adet kır evi, kır gazinoları ve turistik eşya satan dükkanlar mevcuttur. Dileyen Sarıalan’dan telesiyejle Çobankaya’daki kamp alanlarına da ulaşabilir. Günübirlik turlar için iyi bir seçenek olan Çobankaya bölgesinde 100 çadırlık kamp alanı ve yaz aylarında açılan satış büfesi yer almaktadır.

Bursa’da doğa, kendini seyrettirmenin çok çeşitli yollarını bulmuştur. Bakacak, Zirve Tepe, Sarıalan, Cennetkaya, Çobankaya, Tutyeli ve Devetaşı bunlardan en önemlileridir. Adı gibi seyirlik bir yer olan Bakacak; Bursa şehrinin, ovasının, Ulubat Gölü’nün ve Gemlik Körfezi’nin en muhteşem resimlerini verdiği noktalardan biridir. Bu seyirlik teras Çobankaya’ya 2 km mesafede bulunur.

Kara Göl, Aynalı Göl, Kilimli Göl, Buzlu Göl ve yaz aylarında kuruyan Heybeli Göl mavi ve berrak suları ile tabiat ananın doğaya bahşettiği diğer güzelliklerdir. 2.300 ila 2.400 metre yükseklikte bulunan bu sirk göllerine yürüyerek varabilirsiniz. 2 bin metre yükseklikte iken havada adım atıyormuş hissine kapılırsanız şaşırmayın! Yolun sonunda tüm ihtişamı ve görkemiyle Buzlu ve Kilimli Göller karşılar sizi. Kış aylarında buzla kaplı olan Kara Göl’ü teneffüs etmek için ise 10 dakika boyunca tempolu bir şekilde yürümeniz yeterli! Gölün arkasındaki büyük tepe ise Aynalı Göl’e açılır ki, suya baktığınızda bir camekan gibi siluetinizi resmedip gözlerinize yansıtır.

Uludağ’ın kuzeybatısında ise yazın kuruyan Koğukdere ve Çayırlıdere gölleri yer almaktadır. Dağın çevresinde konuşlanan akarsu ve göllerde dileyenler olta balıkçılığı dileyenler eşsiz doğasında yeniden hayat bulabilirler.

KONAKLAMALARIYLA DA İDDİALI

Uludağ, beş yıldız hizmet kalitesine sahip dağ otelleri ile de dikkat çekicidir. Ağaoğlu My Resort, Beceren, Atasu, Aydın Yıldız, Genç Yazıcı, Ağaoğlu By Mountain, Uslan, Monte Baia ve Büyük Otel bunların başlıcalarıdır. Dağ turizmine yönelik her türlü konaklama seçeneği ile hizmet veren bu turistik tesisler Uludağ’ın 1. Gelişim Bölgesi denilen Oteller Bölgesi’nde geniş bir alana yayılmaktadır.

KARAYOLU VE TELEFERİKLE ULAŞIM ÇOK KOLAY!

İstanbul’a 140, Bursa’ya 40 km uzaklıkta bulunan tüm bu güzellikleri yaşamak için karayolu ya da teleferik seçeneklerinden biri tercih edilebilir. Bölgeye Bursa kent merkezinden günün her saatinde taksi, minibüs ve dolmuş bulunabilir. Bursa – Oteller Bölgesi arası yolculuğun süresi yaklaşık yarım saat 45 dakika aralığındadır.

Uludağ’a seyahati hava yolu ile yapmak isteyenler için Teleferik semtinden hareket eden teleferikler hazırda tutulmaktadır. İstikamet Sarıalan Bölgesi olup, Uludağ Kayak Merkezi’ne kadarki kalan 7 km’lik mesafeyi dolmuşlar ile kat edebilirsiniz.

Uludağ’a şahsi arabanızla ulaşmayı planlıyorsanız, bulunduğunuz yöne göre Pınarbaşı ve Çekirge sizin için doğru istikametler olacaktır. Ve elbette yol şartlarına uygun olarak arabanızın tüm kışlık bakımlarını yaptırarak ve her türlü önlemi alarak…
 

 

 

 


 Uludağ Tanıtımı  •  Uludağ Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Uludağ Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI