Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

ULUDAĞ

Dört mevsimi farklı yaşatan güzellikleriyle  Uludağ...Beyaza bürünmüş bu Ak Cennette kendinizi tanıyamayacak kadar dingin olacaksınız...beyazın büyüsüne, ışıltısına kapılıp gideceksiniz...!

uludag resimleri
  Uludağ Tanıtımı
  Uludağ Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Uludağ Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - ULUDAĞ

 

Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ. Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağı. Uzunluğu 40 km'yi buluyor. Genişliği ise 15-20 km civarında.

Toplu ve heybetli bir görünüşe sahip olan Uludağ 'ın Bursa'ya bakan yamaçları kademeli, güneyde Orhaneli'ne bakan tarafları ise düz ve daha diktir. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepedir (2.543 m).

Uzaktan Bursa'ya yaklaşılırken ve oteller bölgesinden görülen yüksek tepe genelde zirve olarak algılanır. Oysa o tepenin ismi Keşiş Tepedir ve yüksekliği 2486 m'dir. Uludağ tepe ya da Karatepe (2543 m) Keşiş Tepenin 5 km güneydoğusundadır. 

Dağın kuzey tarafında Sarıalan, Kirazlı, Kadı, Sobra yaylaları vardır.

Uludağ’a önceleri bir otel, bir de muntazam şose yol yapılmış, böylece bu tarihten itibaren Uludağ kış kayak sporları için bir merkez haline gelmiştir. Düzenli otobüs seferlerinin başlaması da buraya ilgiyi daha da artırmıştır. Sonradan asfaltla kaplanan bu yol Uludağ'ın Kadıyayla hariç bütün yerleşim birimlerini doğrudan Bursa'ya bağlar.

Uludağ modern dağ tesisleri ; 1963 yılında hizmete açılan Türkiye'nin ilk teleferiği, dördüncü büyük kent olan Bursa'nın da hemen yanında olması ile dağcılık ve kış turizminin belkemiği olmuştur.

Uludağ Türkiye'nin en büyük kayak merkezidir. Yol durumunun uygunluğu,uzun kış mevsiminde (Ekim-Nisan arası) sürekli  kar bulunması ve eşsiz görselliği buraya turist çekmektedir. Dağın doruk noktasından açık havada İstanbul, Marmara denizi ve civar yakın yerlerin görünmesi buraya ayrı bir özellik vermektedir

Uludağ'ın Bursa Ovasına yakın yerlerinde sıcak su kaynaklarının bulunması burada kaplıca termal turizmini de başlatmış. Çekirge semtindeki kaplıcalar pekçok hastalığa şifa olmaktaymış. Ayrıca teleferiğin son istasyonu olan Sarıalan'da ve Sarıalan'dan telesiyejle ulaşılan Çobankaya'da Kızılay Derneği'nin her yaz düzenlediği yaz kampları bulunuyor.

Kirazlıyayla'da kurulu bulunan eski senatoryum binası şuanda otel olarak kullanılıyor. Uludağ'da çok sayıda özel ve kamuya ait konaklama tesisi var. Bunlara ait pek çok telesiyej ve teleski hattı mevcut.

 

Kış turizmi ve kayak denince akla ilk gelen yer olan Uludağ, gezginlere yılın her mevsimi farklı aktiviteler yapma imkanı sunuyor...

Ülkemizin en çok tercih edilen kayak merkezi olan Uludağ 'da yılın 4 mevsimi kış sporları yapmaya olanak bulabilirsiniz. Uludağ, birbirinden farklı doğa sporuna ve aktivite için gezginlerin ilk adreslerinden biridir.

Uludağ'da neler mi yapabilirsiniz.? İşte bazıları ;

Kış sporlarının ülkemizdeki ilk duraklarından biri olan Uludağ'da yılın 4-5 ayı kayak yapabilirsiniz. Bunun yanında snowboard yapabilir, kızakla kayabilirsiniz.

 

ATV, kar motoru ve palet gibi kar araçlarıyla gezinti yapabilir, Uludağ'ın eşsiz doğa güzelliklerini keşfedebilirsiniz

 

.

 

 

Telesiyej ve teleferik ile dağ tırmanışı yapabilir, Uludağ'a kuşbakışı bakabilir, gördüğünüz güzellikleri fotoğraflayarak ölümsüzleştirebilirsiniz.

Uludağ'da mutlaka yapmanızı önerdiğimiz şeylerden biri de kayak sonrası sucuk ekmek ve şarap ikilisi ile karnınızı doyurmanız. Bu, Uludağ'ın en keyifli ritüellerinden biri.

Akşam olduğunda oteller bölgesinde yakılan ateş etrafında arkadaşlarınız ile birlikte eğlenebilir, çalan müzikler eşliğinde dans edebilirsiniz.

Yine oteller bölgesinde yer alan bar ve mekanlarda keyifli ve eğlenceli vakit geçirebilir, bu mekanlarda gerçekleştirilen parti ve konser organizasyonlarına katılabilirsiniz.

  

 

 

Eğer Uludağ'da bahar veya yaz aylarında bulunursanız kamp, trekking, tırmanış ve piknik yapabileceğiniz aktivitelerden.

                                                                                                                                                 

 

 

Uludağ'ın kayak turizmi dışında ilgi gören bir özelliği daha var;

Uludağ, karda yürüyüş ve kamp yapmak isteyenlerin de yoğun olarak ziyaret ettiği bir yer. Kalın kar örtüsü Uludağ'ı yürüyüşçüler için de ilgi çekici kılıyor. Uludağ oteller bölgesinden volfram madenine giden yol karla kaplanıyor ve buradan belinize kadar karlar içinde yürümek biraz yorucu. Bu sebeple tecrübeli ekipler için bu yürüyüşler daha uygun.

Otellerde kalıyorsanız, sabah erken saatlerde yola çıkarak birkaç saatlik bir kar yürüyüşü yapabilirsiniz. Kışın dağı daha yüksekten görmek istiyorsanız, telesiyejle 2 bin 232 metre rakımlı Kuşakkaya'ya kadar giderek burada biraz zaman geçirebilirsiniz.

Uludağ'da yapmak istediğiniz her aktivite için yetkililere haber vermeyi unutmayın. Çünkü sis aniden çökebiliyor. Hava şartları çok kısa süreler içinde değişebiliyor. Bu nedenle dağa hazırlıklı gelmenizde fayda var.

 

Uludağ’ın bir başka sürprizi akarsuları, ve gölleri, sportif amaçlı olanlar için bünyesinde olta balıkçılığı potansiyeline de cevap veriyor.

 

Bursa Uludağ Aras Şelalesi

Aras Şelalesinin bulunduğu nokta 1700 metre yüksekliktedir. Bu kaynak, Bursa’nın en önemli deresi olan Nilüfer Çayı’nın kaynağıdır. Bursa’dan Uludağ yolu kullanılarak Milli Park giriş noktasından sağa ormanlar içinde devam eden asfalt yol, sizi 1000 metre yüksekliğinde Soğukpınar köyüne ulaştırır.

Bursa-Soğukpınar arası 30 km olup, köyden itibaren 5 km stabilize bir yolla Ketenlik yaylalarına varılır.

Ketenlik yaylalarından kuzey yönünde işaretli trekking yolu sizi Uludağ’ın kar sularını taşıyan ve tam kayalıkların içinden 15 metre yükseklikten düşen Aras Deresi ve Aras Şelalesine ulaştırır.
(Bu yol yürüyerek yaklaşık bir buçuk saat mesafededir).

GÖLLER BÖLGESİ

Uludağ'ı sadece bir kayak merkezi olarak bilmek doğru olmaz. Uludağın irili ufaklı  gölleri de büyüleyici...

Kilimli göl; dibi yeşil renkte çok sık bir bitki örtüsü ile kaplıdır ve derinliği 4.5 metre civarındadır. Dağcıların kamp, çevreden gelen köylülerin de piknik yaptıkları, içme suyunun bulunduğu 2330 metre yükseklikteki Kilimli göl Cumartesi ve pazar günleri oldukça kalabalıktır. Rahat ve sakin bir kamp için hafta içi günler düşünülmelidir. Göller bölgesine gelen yabancı dağcılarında tercih ettikleri göl Aynalı’ dır. Köylülerin sık sık atış talimi yapmaları nedeniyle Kilimli göl oldukça tehlikeli bir bölgedir.

 

Buzlu göl; Kilimli gölün doğusunda küçük bir tepenin ardında bulunan bu göl yıl içinde Ağustos ayı başlarına kadar buz kütleleri ile doludur. 2390 metre yükseklikteki Buzlu göl sıcak yaz aylarında serinletici bir görünüm verirken hemen üzerinde Kara taş tepeleri yükselir.

 

Kara göl; hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, dipsiz göl adıyla da bilinen bu göle Kilimli göl’ den Alaçam istikametine giden patika ile 10 dakikada ulaşılır. Zirve tepenin altında kalan 2270 metre yükseklikteki Kara göl adına yakışır bir şekilde ürpertici görünüm vermektedir. Fazla güneş görmemesi ve içme suyu bulunmaması nedeniyle kamp için tercih edilmez.

 

 

Aynalı göl; 2310 metre yüksekliktedir ve diğer göllere oranla daha fazla güneş gördüğü ve güneş ışınlarının su üzerinde yansıması nedeniyle bu ismi almıştır. Hemen üzerinde yükselen 2510 metrelik zirvesiyle dört tepeler etkileyici bir görünüm vermektedir. İçme suyu kaynağının da bulunduğu Aynalı göl yerli dağcılardan ziyade yabancı dağcılarca bilinmekte, sakinliği ve doğal güzelliği nedeniyle tercih edilmektedir.

 

 

Heybeli göl; Kilimli gölün kuzeyinde 2410 metre yüksekliktedir. Yaz aylarının gelmesi ile erken kurur ve bu nedenle gölden ziyade bir plato görünümü verir.

 

 

SADECE BEMBEYAZ , IŞIL IŞIL KARLARIN ÜZERİNDE YUVARLANMAK İÇİN BİLE OLSA . ULUDAĞ' A GİDİLMEZ Mİ...!!! 

 

OYLAT KAPLICALARI

Suyla olduğu kadar iklim tedavisi de gösteren oylat kaplıcaları romatizmal ağrılar, kireçlenme, böbrek rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, çocuk felci, muhtelif sinir ağrıları, siyatik, sinir uyuşukluğu, nevralji, beyin yorgunluğu, eklem ve civarı iltahaplanmaları, düşük ve yüksek tansiyon rahatsızlıklarında tansiyonu dengeler.

Şifa arayanların uğrak noktası olan Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Oylat’a gitmek için ille de hasta olmayı beklemeyin…

Tertemiz havasını soluyarak yürüyüşler yapıp, çağlayanların köpüklerini seyrederek büyülü bir dünyanın huzurunu yakalayabilmek için de Oylat’a gidebilirsiniz.

Oylat deresinin çağlayanlar oluşturarak geçtiği vadi, çam, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur, kavak, çınar ağaçları ile kuşburnu ve böğürtlen gibi sayısız bitkiden oluşan ormanla bütünleşiyor. İki tarafı vadilerle çevrili yamaçta kurulu olan kaplıcalar bölgesi, sırtını Uludağ’ın devamına yaslamış.

Kaplıca suyu, uzun sürede getirdiği kalsiyum karbonatlı ve kalsiyum sülfatlı sularla “çökelek” meydana getirip kaplıcanın bulunduğu terasları oluşturmuş. Başı dumanlı Sivri Kaya Tepesi ile kaplıcalar arasında bulunan kanyon görünümlü vadi sürekli taze hava koridoru yaratıp oksijen pompalıyor.

Bursa Oylat, kaplıcaları ve vadisi ile ünlü olduğu kadar şifa hizmeti veren Oylat pansiyonları ve Oylat otelleri ile de ünlüdür. Sağlık hizmeti konusunda adeta birbiri ile yarışan Oylat tesisleri, 24 saat termal su sağlayan küvetleri, 2 - 3 adet kapalı havuzları, geleneksel Türk mutfakları ile harika bir tatil sunuyor misafirlerine.

Bursa Oylat pansiyonlarının sayısı pek fazla değil, genellikle büyük ve kaliteli otellerden oluşan bir tesis profili var Oylat'ın. Ancak Oylat otel fiyatları, sağlık turizmi için oldukça uygun. Bursa Oylat pansiyonları ile neredeyse aynı fiyatı ödeyip daha çok imkândan yararlanabiliyorsunuz Bursa Oylat tesislerinde.

300 kişiye varan tam donanımlı seminer salonları, ayrıca bilardo, masa tenisi, internet kafeteryası ile hizmet veren Oylat pansiyonları ve Oylat tesisleri, oldukça uygun fiyatlara siz misafirlerini, şifalı sulara bekliyor. Eğer rezervasyonunuzu erken yaptırırsanız, daha indirimli fiyatlardan da yararlanabilirsiniz.

 

 •  

   

   

   

   

  BÜYÜTMEK İÇİN  RESİMLERİN ÜZERİNİ TIKLAYINIZ

                 

 •  

   

   

          

       • Uludağ Tanıtımı  •  Uludağ Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
  Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Uludağ Rehberi  •  Sizden Gelenler

  ANA SAYFA
  TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


   
   
  GEZİLECEK YERLER
                   
  TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
  ABANT
  ADALAR
  AKARCA
  AKBÜK
  AKÇAY
  AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
  ALAÇATI
  ALANYA
  ALTINOLUK
  ANADOLU YILDIZLARI
  ANTALYA
  AVŞA ADASI
  AYVALIK
  BEHRAMKALE(ASSOS)
  BELDİBİ
  BELEK
  BODRUM
  BURHANİYE-ÖREN
  BÜYÜKADA-İSTANBUL
  ÇANDARLI
  ÇEŞME
  DALYAN
  DATÇA
  DEMRE
  DİDİM
  DİKİLİ
  DOĞA HARİKALARI
  DOĞANBEY
  EFES
  ERDEK
  FETHİYE
  FİNİKE
  FOÇA
  GAZİPAŞA
  GÖCEK
  GÖKOVA
  GÖLCÜK
  GÖNEN
  GÖYNÜK
  GÜMÜLDÜR
  KABAKKOYU
  KALKAN
  KAPADOKYA
  KARABURUN
  KAS
  KAZDAĞLARI
  KEKOVA
  KEMER
  KÖYCEĞİZ
  KÜÇÜKKUYU
  KUMLUCA
  KUŞADASI
  MANAVGAT
  MARMARA ADASI
  MARMARİS
  MORDOĞAN
  ÖLÜDENİZ
  OLYMPOS
  ÖZDERE
  PAMUKKALE
  Burada Reklamınız Yayınlansın
  SAFRANBOLU
  SEFERİHİSAR
  SELÇUK
  SERİK
  SİDE
  SIĞACIK
  ŞİLE
  ŞİRİNCE
  TARİHİN İZLERİ
  TEOS
  TÜRKİYE ÖZEL-A
  TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
  TÜRKİYE ÖZEL -D-E
  TÜRKİYE ÖZEL- F-G
  TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
  TÜRKİYE ÖZEL-K
  TÜRKİYE ÖZEL-L-N
  TÜRKİYE ÖZEL-O-R
  TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
  ULUDAĞ
  ÜRKMEZ
  URLA
  YEDİGÖLLER
  EGE
  AKDENİZ
  KARADENİZ
  MARMARA
  ANADOLU

  AĞRI DAĞI
  BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
  BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
  CİLO BUZUL DAĞI
  DALYAN
  DÜDEN ŞELALESİ
  ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
  FIRAT VE DİCLE
  GALA GÖLÜ
  GİDEN GELMEZ DAĞLARI
  HARİKALAR SAHİLİ
  İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
  IHLARA VADİSİ
  İNSUYU MAĞARASI
  İSTANBUL BOĞAZI
  İZTUZU
  KAÇKAR DAĞLARI
  KAPADOKYA
  KARAPINAR ÇÖLÜ
  KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
  KARTEPE KAYAK MERKEZİ
  KELEBEKLER VADİSİ
  MAŞUKİYE
  NEMRUT DAĞI
  ÖLÜDENİZ
  PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
  SAKLIKENT
  SALDA GÖLÜ
  SULTAN SAZLIĞI
  test12
  TORTUM ŞELALESİ
  VALLA KANYONU
  YERKÖPRÜ ŞELALESİ
  APHRODISIAS
  ASPENDOS
  EFES
  HATTUŞAŞ
  HIERAPOLIS
  İSHAK PAŞA SARAYI
  İZTUZU
  KEKOVA
  KIZ KULESİ
  MERYEM ANA
  MEVLANA MÜZESİ
  MİDAS ANITI
  MİLET
  PERGAMON
  PERGE
  SAGALASSOS
  SÜMELA MANASTIRI
  TROY
  YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

  KONAKLAMA
  AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                  REKLAM AJANSI