Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

URLA

İzmir il merkezine 30 km uzaklıkta, doğa ve denizin tarihle kucaklaştığı ''masalımsı'' bir yerleşim beldesi URLA... Çeşme-İzmir güzergahında,sessiz , sakin, çarpık kentleşmeden uzak bu şirin belde Tanju Okan, Necati Cumalı, Yorgo Seferis, Neyzen Tevfik, Yılmaz Karakoyunlu gibi bir çok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmış, maviyle yeşilin yarıştığı, insanda bağımlılık yapan özellikleriyle tam bir EGE' li...

urla resimleri
  Urla Tanıtımı
  Urla Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Urla Rehberi
  Sizden Gelenler
 

GEZİLECEK YERLER - URLA
 

 

URLA'DA HAVA

URLA

 

 

YURT'TAN HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ --->>>>  "http://haber10.com/haberbandi/yatay/"  

 

 

 

Urla'nın tarihi adı Klazomenai'dir. Antik Klazomenai Kentinin arkeolojik araştırmalar sonucunda buluntularının en önemlileri İskele Liman’da yer alır. Antik kentin kalıntılarının bir kısmı da Karantina Adası üzerinde bulunmaktadır.
 
Karantina Adası'nın doğu kıyısındaki plajın içerisinde Helenistik-Roma dönemi villalarının duvarları ve deniz içindeki temelleri kolaylıkla gözlenebilmektedir. Adanın kuzeyindeki tepenin en yüksek noktasında da bir tapınak bulunmaktadır.

 

 

 

 

Bu beldeye gittiğinizde; uzun yıllar Urla' da yaşayan ünlü şair, oyun ve roman yazarı Necati Cumalı'nın
müze haline getirilmiş (Necati Cumalı Anı Ve Kültür Evi) Urla'daki evini ziyaret edebilir, yine ünlü ses sanatçısı Tanju Okan'ın içinde heykelinin bulunduğu ''Tanju Okan Parkı'' ndaki kafede oturup,çayınızı yudumlayıp nostalji yapabilirsiniz.

necati cumalı anı ve kültür evi(müze) >>>>>

 

 tanju okan parkı/heykeli >>>>>

   

 

MEVKİLERİ İLE URLA  :
 
Balıklıova  ; Karaburun yolu üzerinde yer alan bir sahil köyüdür. Yaz aylarında köyde bulunan yazlıklar ve siteler nedeniyle nüfus 10.000'i aşar.


 

Bademler ; ülkemizde tiyatrosu olan tek köydür ve tiyatroda köy sakinleri zaman zaman oyunlar sergilemektedir


 


Barbaros  ;  iç kısımda kalmasına karşın önemli ölçüde turist çekmeyi başarmaktadır.


.


Demircili ;  şirin sahilinde tipik bir plajı bulunan köy sınırları içinde yoğun biçimde yazlık siteler ve kooperatifler bulunmaktadır.
 


Kuşçular  ; Urla'ya en yakın köylerden birisidir ve çok sayıda site ve kooperatif bulunmaktadır.
 


Yağcılar ; yazlık site ve kooperatiflerin çok olduğu ve son derece güzel sahile sahip olan bir yerleşim birimidir.
 


Sahil şeridinin sonundaki yerleşim birimleri olan Özbek ve Gülbahçe'de doğal güzellikleri,sahil ve plajlarıyla ilk akla gelen yerlerdendir. >>>

 

 

 

ÖZBEK

 

Özbek koyu, denizi oldukça sığ. Hala bakir. Hiçbir şekilde el değmemiş.


 

Özbek Liman

Urla - Özbek

 

 

Özbek Akkum

 

 

 

GÜLBAHÇE

http://bisikletim.wordpress.com/2013/02/28/gezikamp-gulbahce-ilicasi/

Gülbahçe Ilıcası, Antik Roma Hamamı

 Deniz suyu tabanındaki hava kabarcıklarını keşfederken

Canavar'ül VelosipetFoto: Can Sarı

 

 

SAHİL ŞERİDİ BOYUNCA UZANAN YERLEŞİM BİRİMLERİ VE PLAJLAR :

 
Çeşmealtı :

Yaşanılası bir yerdir Çeşmealtı...ANLATILMAZ,YAŞANIR..!
Gri dalgaları sahile uzanırken ; esintisi , teninizi okşayacak...ILIK AKŞAMLARINDA AY IŞIĞININ EŞLİĞİNDE..!
 
Çeşmealtı'nın en yüksek tepesi Güvendik sırtlarından, Urla kıyıları ve önündeki 12 ada ile İzmir Körfezinin eşşiz görselliğini rüyalarınıza taşıyabilirsiniz. Çarşının sonundaki kayalıklarda mehtaba karşı oturup tatlı tatlı sohbet etmek ya da içkinizi yudumlamak size inanılmaz keyif verecek.

 Güvendik Tepesi, en güzel ve en keyifli vakitlerinizi geçireceğiniz yerlerden biridir.

Eğer yaz tatiliniz için İzmir'i tercih edecekseniz gezi listenize Güvendik Tepesi'ni mutlaka ekleyin. İzmir Körfezi'nin tüm güzelliği ve güneşin batışının en etkileyici görüntüsü bu tepede saklı... Tepenin içindeki tahta masalarda piknik yapabilir ve dostlarınızla birlikte hoş sohbetler gerçekleştirebilirsiniz. Güvendik Tepesi, hakim olduğu manzara ve yeşillikleriyle birlikte farklı dünyaların kapılarını açacak

 

Güvendik Tepesi
 
Çeşmealtı ; plajlarının yanı sıra, İçmeler mevkiinde bulunan kaplıcaları ile de ünlüdür. Yaz sezonunda ve özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olmaktadır. Bu sezonda nüfusu birkaç kat artan Çeşmealtı'nın sahil bantı İçmeler sahillerinden sonra  Karaburun'a kadar devam eder. Yolunuzun üzerindeki Urla'nın Kokar Koyu da bakir doğası ile tatilcileri çeker.

 

 

 

 

 

İskele    :

Kendine özgü tarihi yapısı, limandaki balık restoranları ve kahvaltı salonları ile alışveriş mekanları size sıradışı olduğunuzu hissettirecek... Karantina adasının karşısında,adanın tüm güzelliğini seyrederek güneşleneceğiniz Halk Plajı ; cafe,restoran,piknik alanları,çocuklar için kapsamlı oyun parkı,fitness peronu ve yelken sporu ile hizmetinizde.

 

 

 

 Gelinkaya :

Sahili boyunca uzanan kafeleri ve plajları ile plaj keyfinin doruğuna ulaşacaksınız.

feeding time / ceşmealtı

 

GELİNKAYA EFSANESİ

EFSANE 1:

Burası Gelin Kaya adiyla bilinen bir koy. Girintili çikintili olan bu koyun denizle çakil taslarinin birlestigi noktasinda enteresan bir kaya var. Oldukça degisik bir görünüme sahip bu kayanin herhangi bir hikâyesi olmamasina ragmen burada yasayan halk, bu kaya için kendilerince bir hikâye üretmis; bu hikâyeye göre, çok eski zamanlarda, sirtindaki çocuguyla beraber askerlerden kaçan bir kadin, kurtulamayacagini anlayinca kendisini kurtarmasi için Tanri'ya yalvarmaya baslar. Ve bir süre sonra artik kaçamayacagini anlayan kadin, oldugu yerde dona kalir ve tas haline dönüsür.

EFSANE 2:

Rivayet odur ki; uzun zamanlar önce Urla’da ayni mahallede yasayan genç güzel bir kizla yakisikli bir oglan birbirlerine sevdalanmis.durumu ailelerine açiklayip evlenmek istemisler ama nedense her iki ailede bu sevgiye karsi çikmis ve hatta görüsmelerini dahi yasaklamis.Tabi bu durum gençler için bardagi tasiran son damla olmus ve kaçmaya karar vermisler.Ilk birkaç günü bir arkadasinin bag evinde saklanarak geçirmisler yerlesmeyi düsündükleri yer Izmir oldugu için oglan arkadasinin bir teknesini ayarlamis.Sabah olunca birlikte hizlica yola koyulmuslar,teknenin sakli oldugu deniz kiyisina dogru.Ama hemen arkalarindan ailelerinin geldigini görünce oglan demirli tekneye çikartmak için kizi sirtina almis ve ne olduysa o zaman olmus.kaçan çocuklarina yetisemeyeceklerini anlayan aileleri arkalarindan ‘Tas olun insallah’ diye beddua etmis ve rivayete göre her ikisi de sahilin kiyisinda tas oluvermis.

Iste Gelinkaya’nin efsanesi, bugün Gelinkaya diye anilan bu yere belkide gelin olamamis o kiza, telli duvakli gelinliklerini göstermek için gelinlerin geldigi görülür.

gelinkaya

 

 İçmeler   :

Eski Çeşme kara yolunun Karaburun kavşağındaki  Malgaça İçmeleri yöreye gelen turistlerin uğrak yerlerinden biridir.Şifalı su kaynakları ile ilgi çeken içmelerin sahilinde yer yer  sular altında kalmış  tarihi yapıtların kalıntılarıyla zamanda yolculuk yapacaksınız.

 

 

 

Zeytinalanı  :

Büyük ve lüks siteleri ie kendi içine kapalı bir görüntü sergileyen bu şirin köy,Urla'nın İzmir'e en yakın  bölgesidir.

zeytinalanı sahilinde günbatımı >>>

 

 Adalar      :

Urla sahillerinden çıplak gözle net biçimde izlenebilen irili ufaklı 12 adası Urla'ya görsel ayrı bir güzellik katmaktadır.Adaların özellikle Güvendik Tepesinden panoramik görüntüsü size özel anlar yaşatacak.

Bu adalardan karaya en yakın olanı ;  tarihi geçmişi ile ünlü,asırlık çam ağaçlarıyla kaplı ''KARANTİNA ADASI'' dır.Bu ada karadan ince bir dolgu yol ile iskele sahiline bağlanmış.Urla Devlet Hastahanesi burada hizmet vermekte.Adanın halka açık,temiz,şirin ve bakımlı bir de plajı var.

 

 

 Diğer önemli ada ; Alman Adası olarak da anılan ''YASSICAADA'' dır.Bu ada, İskele ve Çeşmealtı sahillerinden hergün düzenlenen tekne gezilerinin vazgeçilmez ana terminali.Sosyal tesisleri ve berrak denizi  ile Ege Denizi kıyılarındaki diğer yerleşim birimlerinin de göz bebeği.Adaya bu birimlerden de yoğun olarak tur tekneleri geliyor.Yassıcaada'ya yaz sezonunda İzmir'in Konak ve Karşıyaka vapur iskelelerinden haftanın 6 günü günübirlik vapur seferleri düzenlenmektedir.

Yassıcaada

 Yassıca Ada Giriş İskelesi Fotoğrafı

 

  

 

Urla Tekne Turları

Mavi Tur Ruhu ve muteşem 7 adalar

Tekneyle adaların arasında turlamak, ılık ılık esen rüzgarın , pırıl pırıl güneşin ve cıvıl cıvıl suların  büyüsüyle tertemiz havasını ciğerlerinize çekmek... !

Bir başkadır Ege suları '' Mavi-Yeşil ''  tutkunları için. Kıyılar boyunca koyların ıssızlığı ve turkuaz suların samimiyeti önce aşık eder insanları kendine , ardından arındırır tüm sıkıntılardan...Yaşayaacağınız farklılık  salt huzuru bırakır içinizde ve yüzlerde tatlı bir tebessüm... Kimi zaman bir tekne kiralayarak kimi zaman ise bir mavi tur teknesinde günübirlik orgnizasyonlara katılarak bu eşsiz dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz .

  

urla resimleri

Mavi Yolculuk Turu

 

 

 
 
 
Kemal Bey At Çiftliği

Kemal Bey Range; Türkiye’nin en kaliteli at çiftliklerinden biri olmakla beraber HIDDENBAY URLA  ‘ya oldukça yakın mesafede bulunmaktadır. Atları ve rangeleri ile Dünya standartlarına sahip çiftlikte üyelik sistemi bulunmamaktadır; yalnızca özel binicilere hizmet verilmektedir. Profesyonel eğitmenler gözetiminde başlangıç ve tecrübeli binicilere özel dersler verilmektedir (Uzaklık: 9 km.Mesafe: 15 dakika)

Activiteler:

  • Başlangıç dersleri: 10 yaş üstü bireyler için verilen bu kurs; 1.5 saat boyunca kapalı manejde gözetmen kontrolünde verilmektedir.
  • Tecrübeli biniciler için; Binicinin yetenek ve becerilerine göre açık veya kapalı manejlerde verilen ders, 1 saat sürmektedir.
  • Turlar; Binicinin yetenekleri kapalı veya açık manejlerde gözlemlendikten sonra; gözetmen ile beraber 1,5 saat boyunca arazide tur atılabilmektedir. Binici lisansını sunmak zorunludur.
  • Cafe (sıcak, soğuk içecekelr ve atıştırmalıklar servis edilmektedir.)
  • Restoran & Bar (Belirli g


 

 

 Uzbaş Çiftliği ve Şarap Evi                   

Uzbaş çiftliği HIDDENBAY URLA 'ya  sadece 20 km uzaklıktadır.

Urla merkezinden gidilen Uzbaş çiftliği iki bölümden oluşmakta olup ; birinci bölümü adeta Arberatoryumu andıran bahçeleri ve eşsiz güzellikteki bitkileri ile güzel vakit geçirebileceğiniz bir destinasyon olan çiftlik kısmıdır.

İkinci bölümde ise Urla Şarapçılık adı altında kurulan yeni şarap fabrikasını gezip buradaki şarap tadım seanslarına katılabilirsiniz.

Urla Şarapçılık Urla’yı, yurtdışındaki başarılı örneklere benzer bir şarap bölgesi yapmayı kendine misyon edinmiş ve geçmişte köklü bir şarap üretim merkezi olan Karaburun Yarımadası’nı tarihin o güzel günlerine hatta daha ilerisine taşımayı hedefleyen istisna bir markadır.

Şarap tadım seanslarında egenin nefis peynirleri ile bu tecrübeyi yaşarken , yeni kurulmuş bu güzel tesiste imal edilen Urla Şarapçılığa ait şarapların aldıkları ödülleri duyduğunuzda kulaklarınıza inanamayacaksınız.

Uzaklık : 18-20 km

Süre : 20 dakika.

Kuşçular Köyü, 8028 Sk. No:12 Ukuf Mevkii Urla, İzmir                     

 


Urla Tanıtımı  •  Urla Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Urla Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI