Tatil Yerleri Seyir Rehberi
   
  ANA SAYFAMIZI ZİYARET EDİN  
Tatil Seyir Rehberi Sosyal Medya

URLA

İzmir il merkezine 30 km uzaklıkta, doğa ve denizin tarihle kucaklaştığı ''masalımsı'' bir yerleşim beldesi URLA... Çeşme-İzmir güzergahında,sessiz , sakin, çarpık kentleşmeden uzak bu şirin belde Tanju Okan, Necati Cumalı, Yorgo Seferis, Neyzen Tevfik, Yılmaz Karakoyunlu gibi bir çok ünlü sanatçıya ev sahipliği yapmış, maviyle yeşilin yarıştığı, insanda bağımlılık yapan özellikleriyle tam bir EGE' li...

urla resimleri
  Urla Tanıtımı
  Urla Fotoğrafları
  Gezilecek Yerler
  Alışveriş
  Eğlence
  Lezzetler
  Konaklama
  Ulaşım
  Faydalı Bilgiler
  Urla Rehberi
  Sizden Gelenler
 

URLA

 

 

Özbek koyu, denizi oldukça sığ. Hala bakir. Hiçbir şekilde el değmemiş.Tanju Okan’ın da bir zamanlar yaşadığı yer Urla. Çok sevimli, temiz ve düzgün. Sakinlerinin biraz daha el atmasını bekliyor sanki! Koy fena halde rüzgar alıyor. Öyle ki; parktaki kamelyaların etrafı camla kapatılmış. Tanju Okan’ın Heykeli de parka çok yakışmış doğrusu.Sağdaki Yorgo Seferisin evi

İzmir-Urla doğumlu, 1963 yılında Nobel Edebiyat ödülünü alan yunan şairi Yorgo Seferis'in evi restore edilmiş butik otel olarak kullanılmakta. Necati Cumalı’nın da Urlalı. Son sözler Yorgo Seferis ve Necati Cumalı'dan...


Bir güvercin gibi ak

o gizli kıyıda

susadık öğle üzeri:

ama tuzluydu sular.


Sarı kumların üstüne

adını yazdık onun,

ama bir rüzgar esti denizden

ve silindi yazılar.


Nasıl bir ruh, bir yürek,

nasıl bir istek ve tutkuyla

yaşadık: yanılmışız!

Değiştirdik öyle yaşamayı.


Yorgo SeferisAy Işığı


Ben uzaklardan beklerdim,

Sayarak günlerimi.

Bu gece penceremden düşen ay ışığında,

Birden yanıbaşımda buldum.

Bir ağaç gibi çiçeklenmiş

Anladım almış yürümüş

Sarmış bu sevda içimi.


II


Gece yarısı elbiselerim,

Ayakkabılarım üstüne

Düşen ay ışığı,

İnsan böyle mi olur

Sevdaya tutuldu mu?


..........


Necati Cumalı

Güvendik Tepesi

 

 

 

 

 

 

 

 

URLA BİLGİ:

Urla, İzmir il merkezine 35 km uzaklıkta bir ilçe. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde Ege Denizi ile sınırlanmıştır.

Yüksek öğretim kurumları açısından zengin olan ilçede; İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün yerleşkesi, Ege Üniversitesi’ne bağlı Su Ürünleri Fakültesi, 9 Eylül Üniversitesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi Yüksek okulu bulunmaktadır.

Doğa ve tarihin kucaklaştığı Urla’da yapılan arkeolojik araştırmalarda İskele Mahallesi’ndeki Limantepe Höyüğü’nün M.Ö 4000′lere kadar tarihlenebilen bir merkez olduğu ortaya çıkarılmıştır. Buluntuların en önemlilerinden birisi kent limanı olup, Ege Denizi’nin bilinen en eski limanlarından biri olduğu kabul edilmektedir. Antik Klazomenai kenti de liman bölgesinde yer alır. Kent, Antikçağ’da özellikle zeytinyağı üretimiyle önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Urla, Aydınoğulları Beyliği ile 1330’lu yıllarda ilk kez Türk egemenliği ile tanışmış, XIV. yüzyıl sonlarında Osmanlı topraklarına katılmıştır. Urla 16. yüzyılda Ayşe Hafsa Sultan’ın Manisa’da inşa ettirdiği külliyenin gelirlerini karşılayan vakıf yapısı içinde yer almıştır. Denizli Mahallesi Camii, Kamanlı Camii, Sungurlular Camii, Hacı Turan Kapan Camii ve Fatih İbrahim Bey Camii ve Hacı Turan Şadırvanı XV. ve XVI. yüzyıllarda yapılmış Türk eserleridir.

Urla kıyıları ve önündeki 12 ada ile İzmir Körfezi, en güzel şekilde Urla’nın Güvendik sırtlarından seyredilmektedir. Urla köyleri denildiğinde; tiyatrosu ve seraları ile ünlü Bademler Köyü, iç kısımda kalmasına karşın önemli ölçüde turist çekmeyi başaran Barbaros Köyü, kıyıdaki Özbek ve Balıklıova, Gülbahçe köyleri ilk akla gelenlerdir.

Tarihi:

URLA, çok eski bir yerleşim merkezi özelliğindedir. Tarihi M.Ö. 2000 yıllarına kadar uzanır. Urla’nın o devirlerdeki adı Klazomenai’dir. M.Ö. 2000 yıllarının sonlarında Ege göçleri sonucu, Dor’ların orta Avrupa içlerinden aşağıya, Yunanistan’a inmeleri ile Yunanistan’da oturan İon’lar Anadolu’ya geçerek İzmir Körfezi’nden Mandalya Körfezi’ne kadar uzanan bölgede yerleşmişlerdir. O devirlerdeki kargaşadan dolayı Anadolu’ya gelerek yeni kentler kurmuşlar. Hatta Hititler gibi büyük devletler bile bu kargaşadan etkilenmiştir. Bu bölgeye İonia adını vermişler. İon kolonizasyonu olarak adlandırılan bu olay, zamanla yayılmış ve Smynnaa (Eski İzmir) ve Phokaia(Eski Foça) Aiollerin elinden koparılıp alınmış ve birer İon kent devletine dönüştürülmüştür. LimanTepe’den çıkan eserler…Klazomenai antik kentinin kalınrıları Urla’nın İskele mahallesinde bulunmaktadır.

Turizm :

Urla İskelesi, Yücesahil, Yıldıztepe, Çeşmealtı, Denizli, Zeytinalanı , Özbek, Gülbahçe mahalleleriyle Balıklıova, Kadıovacık, Uzunkuyu, Zeytineli ve Yağcılar Köyleri gerek sahil gerekse sahip oldukları ormanlar bakımından ilçemizin turizm potansiyelinin önemli mevkilerindendir.

İlçenin turizm yönünden en önemli özelliği İzmir’in en yakın denize girme imkanının Urla’da bulunmasıdır. İlçe; kumsalı, denizi ile projeler tamamlandığında en önemli turizm merkezi olmak durumundadır. Özellikle yaz aylarında Kalabak sahilinden, Balıklıova sahillerine kadar uzanan yaklaşık 40 km’lik sahil şeridinde büyüklü küçüklü özel tesisler ve kamu kuruluşlarına ait 6 kamp ve çeşitli alanlara kurulan çadırlarla birlikte denizden yararlananların sayısı oldukça yüksektir.

İlçe genelinde Köprülü Mescidi, Denizli mahallesindeki İslam ve Türk eserleri Rüstempaşa Camii ve hamamı, Yahşibey Külliyesi, Camii/hamamı ve külliyesi, Helvacılar camii ve hamamı, Sübyan Mektebi , Kılıç Hocaali camii, Fatih İbrahimbey camii ve Külliyesi, Kütükminare camii İlçede sayılabilecek tarihi eserlerdir.

İlçe adalarının turizme açılması ve ilçe merkezi başta olmak üzere tüm köylerimizin de turizm hizmetlerinde devamlılık başlıca hedeflerimizdir.

 

 

 

Gezilecek Görülecek Yerler:

Malgaca İçmeleri, Özbek ve Gülbahçe’deki şifalı sular, bakir ormanlar ve koylar, Urla’nın sahip olduğu doğal zenginlikler olarak göze çarpıyor. Günümüzden 8 bin yıl öncesinden başlayarak, birçok medeniyete ev sahipliği yapan ilçede, arkeolojik ve tarihi alanların sayısı da oldukça fazla.Dünyanın hayran kaldığı İyon şehirlerinden antik Klozomenai kenti, Limantepe Höyüğü ve 2 bin 600 yıllık tarihi geçmişe sahip, Anadolu’nun en eski zeytinyağı işliği görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Tarihi cami ve mescitler, türbeler ve 20′nin üzerinde tarihi çeşme de ziyaretçilerini bekliyor.

ÖZBEK KÖYÜ: Balıkçılık ve ziraatle geçinen köyün camisi içinde asırlık ağaçlar var. Otantik havası ve yarımadanın batı kıyılarındaki yat limanı görülmeye değer.

GÜVENDİK TEPESİ: Çeşmealtı üstündeki bu tepeden açık havada İzmir Körfezi’ni görmek mümkün. Güneşin doğuşu ve mehtaplı gecelerde sunduğu inanılmaz görüntüleriyle ünlü. Tepede leziz et yemekleri yiyebilirsiniz.

MALGACA İÇMELERİ : Mide, böbrek,safrakesesi hastalıklarına iyi gelen içme suyuyla ünlü. Ayrıca kilometrelerce uzunluğunda doğal plaja sahip.

KOKARKÖY: Urla’nın güneyinde. Kokarkoy’da, hem tarihi hem de doğal güzellikler bir arada. Kokarkoy’un temiz denizi bazı yerlerde 98 m derinliğe ulaşıyor.

URLA YARIMADASI : Kısa ve kalın saplı bir çekici andıran, kıyıları çok girintili – çıkıntılı ve adalı bir yarımada İzmir körfezinin sert bir dirsekle birbirine bağlanan iki parçasını açık denizden ayırır.

Urla yarımadasının alçak kesimlerinde Akdaniz makisi, bunun arasında yer yer bağlar ve zeytinlikler, yükseklerde de kurakçıl orman (kızılcam) yer alır. Bir zamanlar çok yaygın olan çekirdeksiz üzüm bağları şimdi yeniden gelişiyor. Bununla beraber, Urla kesimi gibi alanlar dışında tarıma ayrılabilecek yerler sınırlı, nüfus ta azdır. Yalnız İzmir körfezinin güney kıyısı boyunda oturma banliyölerinin buraya doğru yayılmakta olduğu görülmektedir. Gerçekte Urla yarımadasının kıyıları, güzel plajları; yazlık kamp yeri olmaya çok elverişli köşeleriyle, Türkiye’nin turizm bakımından en canlı bir kesimi olmaya adaydır. Çeşme’nin nüfusu (1990′da 21.000), yaz aylarında villa ve otellere gelenlerle çoğalır ve 80 Km. lik iyi bir yol da burayı İzmir’e bağlar. Buna karşılık, Karaburun yarımadası çok engebeli (Akdağ 1.200 m. üstünde), henüz sapa ve yol bakımından elverişsiz durumdadır; fakat burada da kalabalık yerlerden hoşlanmayanların beğeneceği çok plajlar vardır. İlçe merkezinin nüfusu ilk defa 1985 te 2000i, 1990′da 3000′i aşabildi (1975 te 1300, 1980 de 1500, 1985′te 2020 1990′da 3.400). Çevresinde ticarî anlamda nergis çiçeği üretimi gelişme yolundadır.

Ne Yenir?

Urla denince akla ilk gelenler, katmer, kınalı bamya ve deniz kenarında çekilen balık ziyafetleri. Çalkama, oğlak dolması, elbasan, patlıcan sarmalı köfte, kalamar dolması, yufkalı balık dolması, borana, Arnavut böreği, tavşan çullama, bakla köftesi, pazı dolması, domat aşı, düğün çorbası, dana mücveri, nişan baklavası.

Ulaşım:

İstanbul’a 600, Ankara’ya 620, İzmir’e 38 km. Urla’ya İzmir’den kalkan otobüs ve minibüslerle ulaşılıyor.

Urla ilçesine  Üçkuyular’dan kalkan Urla minibüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.

 

 •  

 • Urla’da Hava

  URLA

 • Urla’dan Haberler

 • Cafe Cream

 • Cafe Cream

  Uzun yıllar büyük şirketlerde yöneticilik yapan Göksel Onut'un hizmete açtığı mekan, dekorasyonuyla

  Denizaltı Cafe & Restaurant

  Denizaltı Cafe & Restaurant

  Büyük İskender’den bu yana görkemli bir tarihe sahne olan Urla, doğal güzellikleriyle görülmeye değer

  Palm Bungalows & Beach Club

  Palm Bungalows & Beach Club

  Ocak 31st, 2013

  Palm Bungalows Beach Club İzmir'e 40 Km. uzaklıkta, Otoyoldan gelindiğinde 25 dakika mesafede

 

Şık Bir Tanıtım

(kaynak : http://www.gezinim.com/muberratayfur/2011/04/13/izmirin-incilerinden-urla/)

Denizin o harika kokusuyla beraber, martıların dansına şahit olabileceğiniz ender güzellikteki İzmir’in Urla ilçesinde ufak bir gezintiye çıkıyoruz. Şiirlere, şarkılara konu olan bu yerde, birçok sanatçı yetişmiş, bir o kadarı da eserlerini bu güzel yer için seslendirmiş. Dario Moreno’yu İzmir’den koparamayan, Tanju Okan’ı hayran bırakan bu güzellikler olmalı. Tarih, doğa ve denizin eşsiz güzelliği bir arada Urla’da… İzmir’de yaşayanların hafta sonunu geçirebileceği güzel yerlerden biri, sahilinde ülkemizin nadide lezzetlerinin keyfine varabilir, şehir merkezine doğru tarihle yüzleşir, içlerine doğru ilerledikçe piknik ve doğa sporları merkezleri ile hayatınıza renk katabilirsiniz.  İzmir’imizin şirin ilçesi Urla İzmir’e gelen misafirlerin görmesi gereken yerlerin başında gelir.

Urla, şehir merkezine yaklaşık yarım saat mesafede şirin mi şirin bir yer. İzmir’in karakteristik özellikleri olan huzur, sakinlik, deniz, martılar, sıcak insanlar, sahildeki balık lokantaları bu ilçede de mevcut…

Urla, Tanju Okan, Necati Cumalı, Yorgo Seferis gibi pek çok sanatçıya ilham vermiş bir yer. İzmirli  sanatçı  Tanju Okan adına Urla’da her yıl anma toplantısı ve yat yarışları düzenlenmektedir. Ayrıca sahildeki meydanda sanatçının bir heykeli bulunmaktadır.

URLAM
Mehtapla deniz öpüşünce
Geceyi süsler gizlice
Meltemler eserler sevinçle
Gecenin cennetisin sen Urlam.
Dağların çiçeklerle örtülür
Şalvarını giymiş kızlar gibi
Sende büyür sevgiler
Ege’nin cennetisin sen Urlam.
Altın sarısıdır üzümlerin
Yeşil gözler gibi zeytinlerin
Doğanın tacıdır tütünlerin
İzmir’in cennetisin sen Urlam.
Melek yüzlü gülen insanlar
Sevgiyle sana koşarlar
Balıkçılar ağlarını atarlar
Denizin cennetisin sen Urlam.
Tanju OKAN

İzmirli bir başka sanatçı Necati Cumalı da Urla’da yaşamıştır. Buradaki evi ölümünden sonra restore edilerek Necati Cumalı Anı ve Kültür Evi olarak onun hatırasını yaşatmaktadır.

URLA
Diyelim bir masa önümde
Elimde bardak
Oturmuş içiyorum
Bardak mı Urla mı tuttuğum
Bardağı masaya
Tak!
Vurdum mu vurdum
Masaya dönüyorum
Urla uzak, uzak, uzak
Diyelim oturmuş yazıyorum
Birden duruyor kalem
Bir görüntü ak kağıtlarda
Ev ev, sokak sokak
Yine Urla oluyor konum
Bir ağız mızıkam var
Üflüyorum
Re mi fa sol la
Bir es giriyor araya
Ya Urla?
Bardak değil o baylar
Tak!
Masaya vurduğum
Hak arıyorum
Düpedüz hak!
Bütün mahpus kasabalar
Küçük ölü kentler
Soyulan tarla tarla
Onlardan biridir Urla!
Yavaş yavaş sarhoş oluyorum…

Necati CUMALI

Yorgo Seferis’in yaşadığı ev, şimdi butik otel olarak hizmet vermekte.

Urla’da gezilecek, görülecek, yapılacak pek çok şey var ama deniz kenarında yürümek, manzaraya karşı bir çay içmek bile insanı mutlu etmeye yetiyor. Baharın yüzünü gösterdiği şu günlerde açık havada oturabilmek, deniz kokusunu içine çekerek bir şeyler yiyip içebilmek mutluluk verici.


Güvendik Tepesi’ne çıkıp Urla’yı ve 12 adaları yukardan izlemek izlemek ayrı bir keyif.

Yemek konusuna gelince… Urla’da taze balık ve deniz ürünlerini, çeşitli ot yemeklerini ya da Urla güvecini tatmanız mümkün. Ama özellikle Urla’nın adıyla özdeşleşen bir yiyecek var ki o da katmer. Katmer aslında pek çok yörede bilinen ama farklı şekillerde yapılan bir yiyecek. Urla’daki katmer pek çok kişinin aşina olduğunun aksine tatlı değil, tuzlu. Burada katmer yemek için özellikle Ünal Kardeşler’i tavsiye edebilirim. Urla’ya gitmişken taze Ege otlarını ve sebzelerini bir arada bulabileceğiniz pazarına uğramayı da unutmayın derim.

Sergi:Urla Tanıtımı  •  Urla Fotoğrafları  •  Gezilecek Yerler  •  Alışveriş  •  Eğlence  •  Lezzetler
Konaklama  •  Ulaşım  •  Faydalı Bilgiler  •  Urla Rehberi  •  Sizden Gelenler

ANA SAYFA
TÜRKİYE GEZİ REHBERİ


 
 
GEZİLECEK YERLER
                 
TATİL YERLERİ   ROTA   DOĞA HARİKALARI   TARİHİN İZLERİ   TARZ
ABANT
ADALAR
AKARCA
AKBÜK
AKÇAY
AKYAKA GÖKOVA ORMAN KAMPI
ALAÇATI
ALANYA
ALTINOLUK
ANADOLU YILDIZLARI
ANTALYA
AVŞA ADASI
AYVALIK
BEHRAMKALE(ASSOS)
BELDİBİ
BELEK
BODRUM
BURHANİYE-ÖREN
BÜYÜKADA-İSTANBUL
ÇANDARLI
ÇEŞME
DALYAN
DATÇA
DEMRE
DİDİM
DİKİLİ
DOĞA HARİKALARI
DOĞANBEY
EFES
ERDEK
FETHİYE
FİNİKE
FOÇA
GAZİPAŞA
GÖCEK
GÖKOVA
GÖLCÜK
GÖNEN
GÖYNÜK
GÜMÜLDÜR
KABAKKOYU
KALKAN
KAPADOKYA
KARABURUN
KAS
KAZDAĞLARI
KEKOVA
KEMER
KÖYCEĞİZ
KÜÇÜKKUYU
KUMLUCA
KUŞADASI
MANAVGAT
MARMARA ADASI
MARMARİS
MORDOĞAN
ÖLÜDENİZ
OLYMPOS
ÖZDERE
PAMUKKALE
Burada Reklamınız Yayınlansın
SAFRANBOLU
SEFERİHİSAR
SELÇUK
SERİK
SİDE
SIĞACIK
ŞİLE
ŞİRİNCE
TARİHİN İZLERİ
TEOS
TÜRKİYE ÖZEL-A
TÜRKİYE ÖZEL-B-Ç
TÜRKİYE ÖZEL -D-E
TÜRKİYE ÖZEL- F-G
TÜRKİYE ÖZEL -H-İ
TÜRKİYE ÖZEL-K
TÜRKİYE ÖZEL-L-N
TÜRKİYE ÖZEL-O-R
TÜRKİYE ÖZEL -S-Z
ULUDAĞ
ÜRKMEZ
URLA
YEDİGÖLLER
EGE
AKDENİZ
KARADENİZ
MARMARA
ANADOLU

AĞRI DAĞI
BOZDAĞ KAYAK MERKEZİ
BÜYÜK DENİZ GÖLÜ
CİLO BUZUL DAĞI
DALYAN
DÜDEN ŞELALESİ
ESENTEPE KAYAK MERKEZİ
FIRAT VE DİCLE
GALA GÖLÜ
GİDEN GELMEZ DAĞLARI
HARİKALAR SAHİLİ
İĞNEADA SUBASAR ORMANLARI
IHLARA VADİSİ
İNSUYU MAĞARASI
İSTANBUL BOĞAZI
İZTUZU
KAÇKAR DAĞLARI
KAPADOKYA
KARAPINAR ÇÖLÜ
KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ
KARTEPE KAYAK MERKEZİ
KELEBEKLER VADİSİ
MAŞUKİYE
NEMRUT DAĞI
ÖLÜDENİZ
PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ
SAKLIKENT
SALDA GÖLÜ
SULTAN SAZLIĞI
test12
TORTUM ŞELALESİ
VALLA KANYONU
YERKÖPRÜ ŞELALESİ
APHRODISIAS
ASPENDOS
EFES
HATTUŞAŞ
HIERAPOLIS
İSHAK PAŞA SARAYI
İZTUZU
KEKOVA
KIZ KULESİ
MERYEM ANA
MEVLANA MÜZESİ
MİDAS ANITI
MİLET
PERGAMON
PERGE
SAGALASSOS
SÜMELA MANASTIRI
TROY
YAZ KIŞ DOĞA DENİZ YAYLA DAĞ MAĞARA BOTANİK KUŞ GÖZLEMCİLİĞİ ROMANTİK EĞLENCE HAVA SPORLARI SU SPORLARI SÖRF DALIŞ GOLF TEKNE TURU YATÇILIK TARİH İNANÇ SAĞLIK KONGRE FUAR

KONAKLAMA
AĞAÇ EVLER OTEL PANSİYON TATİL KÖYÜ ÇADIR KAMP

                REKLAM AJANSI